Codzienny ekonomiczny przegląd 28.03.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Największy na świecie producent cegieł, austriacki koncern Wienerberger, sprzedał swoje fabryki w Rosji, nabywcą była firma Stroymix briańskiego biznesmena Aleksieja Filina
 • Rosyjski dyktator Władimir Putin spotkał się z pilotami wojskowymi w Torżoku w obwodzie twerskim w Rosji. To kompletna bzdura – możliwość ataku na jakieś inne kraje, na Polskę, na kraje bałtyckie, Czesi się boją.  Kolejny sposób na oszukanie swojego społeczeństwa i wyciągnięcie od ludzi dodatkowych wydatków, zmuszenie ich do dźwigania tego ciężaru ramiona, to wszystko – powtarzał Putin.Co było dość zaskakujące, Putin stwierdził, że Rosja nie będzie walczyć z NATO, ponieważ „różnica w wydatkach na wojsko jest ogromna”. Wyliczył, że w 2022 roku USA wydały 811 mld na wojsko, a Rosja w tym czasie wydała 72 mld dolarów.
 • Wydłużają się warunki kredytów samochodowych rosyjskich banków. W przypadku niektórych dużych podmiotów siedmioletnie pożyczki stanowią już dwie trzecie wszystkich wypłat. Trend ten związany jest ze wzrostem cen samochodów i poszukiwaniem kolejnych wpływów przez rosyjskie banki.
 •  Odpisy i straty zagranicznych firm spowodowane wycofaniem się z rosyjskiego rynku po lutym 2022 r. przekroczyły 107 mld dolarów, podaje Reuters. Całość rynku przed inwazją szacowano poniżej 200 mld USD. Według Yale School of Management od wiosny 2022 r. Rosję opuściło ok. 1 tys. zagranicznych firm, a setki kolejnych nadal pracują nad wyjściem.Rosyjski bank centralny szacuje że w 2024 opuści kapitał o wartości 30-40 mld USD.
 • Rosja uważnie sprawdza doniesienia medialne o dostawach broni przez Azerbejdżan na Ukrainę — rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Wcześniej Baku oficjalnie zaprzeczyło informacjom o dostawach broni do Kijowa.
 • Szwajcarski bank UBS nie komentuje doniesień o zamknięciu kont Rosjan z podwójnym obywatelstwem
 • Kraje G7 omawiają możliwość obniżenia pułapu cen rosyjskiej ropy naftowej, powiedział zastępca sekretarza stanu USA ds. energii Geoffrey Pyatt na odprawie dla zagranicznych dziennikarzy. Powiedział, że Stany Zjednoczone i sojusznicy „są zaangażowani w pracę na rzecz pozbawienia Rosji” dochodów z ropy. Więcej o tym juz w wekend na Kremlice.
 • Instytut Chiński Hurun  oszacował całkowity majątek rosyjskich miliarderów na 341 miliardów dolarów. Moskwa zachowała także miejsce w pierwszej dziesiątce miast świata z największą liczbą miliarderów – 59 osób (+2). Na pierwszym miejscu znalazł się Nowy Jork (119, +14), na drugim miejscu znalazł się Londyn (97, +10).Pekin stracił trzecie miejsce na rzecz indyjskiego Bombaju, spadając na 4. miejsce. Wiecej na temat badania juz w wekend.
 • Administracja USA wychodzi z faktu, że wygasający z końcem tego roku kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę nie zostanie przedłużony — asystent sekretarza stanu ds. energii Geoffrey Pyatt.
 •  Europa chciałaby, aby Chiny wykorzystały swoje wpływy, aby zachęcić Federację Rosyjską do zakończenia konfliktu na Ukrainie – premier Holandii Mark Rutte po wizycie w Pekinie.
 • Polska zamierza podwoić swój wkład w realizację czeskiej inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy – minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Nie podano wielkości wkładu.
 •  Średnia stawka czynszu w marcu za wynajem mieszkania w Rosji wzrosła o 16% (z 25 tys. do 29 tys. rubli) w ciągu roku i o 3,6% od lutego 2024
 1. Rosja prosi Białoruś o pomoc i rozpoczyna import benzyny z białoruskich rafinerii

Rosja zwiększyła w marcu import benzyny do z sąsiedniej Białorusi, aby zaradzić ryzyku niedoborów na rynku krajowym w związku z nieplanowanymi naprawami w rosyjskich rafineriach po atakach dronów.

Pierwszy transport obejmował 25 000 baryłek benzyny. Trwaja rozmowy o zwielokrotnieniu dostaw. Rafinerie rosyjskie pomimo przejścia na pracę awaryjną odnotowują spadek produkcji benzyny, przekraczający 10%.

 Według Rosstat ciągu trzech tygodni gospodarka straciła 10,1% produkcji benzyny. Produkcja oleju napędowego w tym samym okresie spadła o 3,9% do 1,648 mln ton.

Przypomnijmy że Rosja zakazała już eksportu benzyny od 1 marca, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość paliwa na rynek krajowy po powtarzających się od początku roku atakach.

Rosja importowała już paliwo od sierpnia do października ubiegłego roku, kiedy borykała się z niedoborami paliwa, które doprowadziły do ​​gwałtownego wzrostu cen benzyny i kolejnego zakazu eksportu produktów naftowych.

Rosyjski rząd wymusza na rafineriach wznowienie produkcji oraz zawieszenie wszystkich planowanych remontów. Mają być zwiększane moce istniejących rafinerii a uszkodzone linie produkcyjne mają być przywracane i działać w trybie awaryjnym.

2. Rekord sprzedaży antydepresantów w Rosji.

Jak wynika raportu firmy analitycznej DSM Group, od stycznia do marca w Rosji zakupiono 3,6 mln leków przeciwdepresyjnych za łączną kwotę prawie 3 miliardów rubli .

Liczba ta jest rekordowa. Wzrost sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu na początku ubiegłego roku wyniósł 33% w ujęciu fizycznym i wzrósł o 45% w ujęciu pieniężnym. W tym samym okresie w 2023 roku na 2,7 mln opakowań leków wydano 2 miliardy rubli.

Dynamikę potwierdzają uczestnicy rynku: w Sieci Apteka 36.6 odnotowali wzrost sprzedaży leków przeciwdepresyjnych o 41% w porównaniu do analogicznego okresu 2023 r.

Według Valerii Polyakovej, neurologa z grupy firm Bestdoctor, wzrost sprzedaży leków przeciwdepresyjnych wynika z faktu, że lekarze zaczęli przepisywać pacjentom takie leki zamiast przestarzałych leków. Lub delikatnych leków ziołowych.

Powiedziała, że ​​popyt na leki ziołowe i uspokajające spadł. Leki te są obecne na krajowym rynku farmaceutycznym od lat 60. ubiegłego wieku, ale ich skuteczność nigdy nie została udowodniona – wyjaśnia Polyakova. Czyli ziółka i placebo są za słabe na obecny rosyjski Mir.

Według prognozy dyrektora generalnego Grupy DSM Siergieja Szuliaka sprzedaż leków przeciwdepresyjnych będzie tylko rosła. Negatywne wydarzenia, takie jak atak terrorystyczny na ratusz w Crocus, zwiększają poziom niepokoju w społeczeństwie.

Wzrost zapotrzebowania na leki przeciwdepresyjne może wskazywać na rozprzestrzenianie się nie tylko depresji, ale także innych zaburzeń leczonych tymi lekami, w tym zaburzeń adaptacyjnych i zaburzeń lękowych. Według badania RANEPA 60% Rosjan regularnie doświadcza lęku: 46,8% zgłosiło umiarkowany lęk, 13,2% – silny lęk.

W Narodowym Centrum Badań Medycznych Psychiatrii i Narkologii im. Wiceprezes Serbsky odnotował w 2023 r. wzrost liczby wniosków od obywateli z zaburzeniami nerwicowymi związanymi ze stresem. W ubiegłym roku liczba takich wniosków wzrosła o 13,8% w porównaniu do 2022 r. i o 17,2% w porównaniu z 2021 r.

3. Ponad połowa rosyjskich chipów Bajkał okazuje się wadliwa

Ponad połowa partii chipów Baikal wyprodukowanych przez rosyjską firmę Baikal Electronics okazuje się wadliwa – podaje gazeta Wiedomosti  , powołując się na firmy produkujące produkty radioelektroniczne.  

Według Wiedomosti Baikal Electronics rozszerza swój eksperyment z pakowaniem swoich chipów w Rosji. Pakowanie to końcowy etap produkcji procesora, czyli montaż chipów półprzewodnikowych w obudowie.

Przed inwazją Rosji na Ukrainę firma zaawiała produkcję chipów wraz z pakowaniem w tajwańskiej fabryce TSMC.

Baikal Electronics nawet planował zwiększyć wolumen produkcji do 600 000 chipów w 2025 roku, ale ze względu na sankcje TSMC zaprzestało współpracy i w 2022 roku nie wysłało do Rosji 300 000 już wyprodukowanych procesorów .

W rezultacie Baikal Electronics rozpoczęło eksperymenty mające na celu przeniesienie zestawu procesorów „na możliwości krajowe”, ale „ponad połowa partii wyjściowych chipów okazała się wadliwa”. Według nich przyczyną są niewystarczające kompetencje osób zajmujących się konfiguracją sprzętu i samym pakowaniem.

Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie Stany Zjednoczone umieściły Baikal Electronics na liście SDN, co oznacza zablokowanie wszelkich aktywów i całkowity zakaz transakcji. 16 grudnia sankcje UE objęły także rosyjskich producentów chipów.

4. Putin zażądał, aby w ciągu 5 miesięcy urzędnicy nauczyli się produkować konsole do gier dla Rosjan

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił rządowi rozwiązać do 15 czerwca kwestię produkcji konsol do gier w Rosji. Tak wynika z listy instrukcji, którą głowa państwa wydała pod koniec stycznia.

„Rozważ kwestię organizacji produkcji stacjonarnych i przenośnych konsol do gier oraz konsol do gier, a także stworzenia systemu operacyjnego i systemu chmurowego do dostarczania użytkownikom gier i programów” – głosi polecenie Putina. Odpowiedzialnym za jego realizację został wyznaczony premier Michaił Miszustin.

Jesienią ubiegłego roku Putin zażądał także przeniesienia wszystkich gier online, w które grają Rosjanie, na rosyjskie serwery i domenę .ru. Prezydent nakazał także sprawdzenie informacji zawartych w grach wideo pod kątem zgodności z rosyjskim prawem oraz rozpoczęcie monitorowania transakcji finansowych w nich zawartych.

Ponadto rząd musiał opracować działania mające na celu rozwój krajowego rynku i sklasyfikować gry wideo, biorąc pod uwagę sposób dystrybucji, format wykorzystania i zawarte w nich informacje.

Wcześniej wicepremier Dmitrij Czernyszenko poinformował prezydenta, że ​​branża gier wyprzedziła już rynek filmowy i muzyczny. Na dowód przytoczył dane, z których wynika, że ​​co czwarty (23%) Rosjanin regularnie gra w gry wideo. Putin odpowiedział na to, zauważając, że gry wideo powinny zaszczepiać Rosjanom patriotyzm.

„Gra powinna pomóc człowiekowi się rozwijać, pomóc mu odnaleźć siebie, powinna pomóc wychować człowieka zarówno w ramach uniwersalnych wartości ludzkich, jak i w ramach patriotyzmu – także w dobrym tego słowa znaczeniu, nie zakwaszonego, ale tak szeroka z humanitarnego punktu widzenia, dogłębna” – powiedział prezydent.

Po wybuchu wojny na Ukrainie w 2022 roku najwięksi producenci konsol i gier wideo dla nich, Sony Interactive Entertainment, Microsoft i Nintendo, zaprzestali dostaw swoich produktów do Rosji. Zamknęli także swoje sklepy internetowe dla użytkowników z Rosji.

W 2023 roku rosyjski rynek konsol podwoił się do 23 miliardów rubli – podał Kommersant , powołując się na M.Video-Eldorado. W jednostkach sprzedaż wyniosła 1,3 mln. Według wyliczeń firmy, 50% wszystkich pudełkowych edycji gier konsolowych ukazało się na PlayStation 4, 25% na PlayStation 5, 14% na Nintendo Switch i 11% na Xbox.

5. Nagonki na migrantów nie ustają

Według rosyjskich źródeł „Policja wyłapuje prawie wszystkich migrantów na ulicy, zwłaszcza jeśli mają tadżyckie paszporty. Wszyscy są zabierani na komisariat policji i sprawdzani” .

Na komisariaty zabiera się je nie tylko „paszportami”, ale także wyglądem.

Tadżyccy migranci w Moskwie obawiają się teraz nie tylko deportacji, ale przede wszystkim tego, że zostaną masowo wysłani do walki na Ukrainie „jako rodzaj zemsty na narodzie tadżyckim” – powiedział gazecie Saidanvar, działacz na rzecz praw człowieka, który niedawno uciekł ze stolicy Rosji.

Według ubiegłorocznych danych, około miliona obywateli Tadżykistanu zostało zarejestrowanych w Rosji jako pracownicy z pozwoleniem o pracę.

Gwałtownie wzrosła liczba przypadków naruszenia przez cudzoziemców zasad wjazdu do Rosji (art. 18 ust. 8 kodeksu wykroczeń administracyjnych). Od rana 25 marca w stołecznych sądach zarejestrowano 784 takie orzeczenia, wiele jednak osób dopiera czeka na rozprawy a w wielu przypadkach los migrantów jest nieznany,

Na forach internetowych prawdziwe informacje mieszają się z fałszywymi . Wielu radzi aby nie wychodzić niepotrzebnie z domu.

 Siły bezpieczeństwa dokonują nalotów na hotele robotnicze i hostele. Pojawia się jak to zwykle korupcja i dramaty rodzinne.

Do największego nalotu doszło na magazyn Wildberries w Elektrostalu pod Moskwą, sprawdzono 5 000 pracowników zatrzymując oficjalnie 46, choć nieoficjalnie padają większe liczby

Przedstawiciele tadżyckiej diaspory spodziewają się represji.

 

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: