Codzienny ekonomiczny przegląd 20.03.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Oficjalne wyniki z zagranicznych lokali wyborczych, gdzie w wielu miastach ustawiały się długie kolejki do wiecu „Południe przeciwko Putinowi”, okazały się diametralnie odmienne od odpowiedzi w sondażach exit poll. Za granicą Władimir Putin otrzymał zaledwie 15% głosów. CKW jednak podaje że na Putina oddano 56,3% ogólnej liczby oddanych głosów.
 • Rosja kanałami dyplomatycznymi ostrzegła Japonię przed konsekwencjami w przypadku przekazania Stanom Zjednoczonym pocisków do systemu obrony powietrznej Patriot, ponieważ mogą one ostatecznie trafić na Ukrainę. Poinformował o tym w rozmowie z RIA Novosti p.o. dyrektora trzeciego Departamentu Azjatyckiego rosyjskiego MSZ Siergiej Żecki.
 • Szef Pentagonu Austin nazwał pomoc dla Ukrainy kwestią honoru i bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.
 • Stany Zjednoczone i Turcja uzgodniły nowy system sankcji wobec Rosji, pisze Hurriyet. USA najpierw powiadomią Turcję, a dopiero potem nałożą sankcje na tamtejsze firmy podejrzane o obchodzenie restrykcji.
 • Pięć dronów zostało zestrzelonych nad obwodami biełgorodzkim i saratowskim. Atak na rafinerie został udaremniony twierdzą rosyjskie media.
 • Unia Europejska przedłużyła zawieszenie ceł i kontyngentów na import ukraińskich produktów rolnych do 5 czerwca 2025 r.
 • W Kursku, na tle działania systemów obrony przeciwlotniczej, nastąpiły przerwy w dostawie prądu
 • MKOl nie będzie wymagał od rosyjskich i białoruskich sportowców podpisania dokumentu potępiającego specjalną operację wojskową. 
 • Francuskie Ministerstwo Obrony nazwało wypowiedzi szefa rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego Siergieja Naryszkina o francuskim wojsku na Ukrainie „nieodpowiedzialną prowokacją”. Wcześniej szef Służby Wywiadu Zagranicznego powiedział, że francuski rząd rzekomo już przygotowuje wojska do przerzutu na Ukrainę, a liczebność kontyngentu wojskowego może sięgać 2 tys. osób.
 •  Szczyt UE w dniach 21-22 marca powinien podjąć decyzję o postawieniu gospodarki UE na wojennej stopie i zwiększeniu wydatków wojskowych wszystkich krajów Wspólnoty – przewodniczący Rady Europejskiej Michel. Uczestnicy szczytu zamierzają rozważyć dodatkowe środki pilnego wsparcia dla Ukrainy  Na szczycie omówione zostaną także nowe sankcje wobec Federacji Rosyjskiej oraz sposoby walki z obchodzeniem już nałożonych restrykcji.
 • Norwegia wprowadziła pakiet sankcji wobec Rosji, który odpowiada 12. i 13. pakietowi sankcji UE – Ministerstwo Spraw Zagranicznych królestwa.
 • Belgia przeznaczyła 50 instruktorów i 2 szkolne dwumiejscowe samoloty F-16 do szkolenia pilotów Sił Zbrojnych Ukrainy w bazie lotniczej Skridstrup w Danii, pierwsi ukraińscy piloci, którzy przeszli półroczne szkolenie, powinni wrócić do domu w maju – belgijska gazeta Derniere Heure.
 • Szwedzka parlamentarna komisja finansów poparła propozycję rządu dotyczącą wysłania sprzętu wojskowego i amunicji na Ukrainę oraz udzielenia pomocy finansowej. Udzielenie pomocy wojskowej Kijowowi zwiększy wydatki szwedzkiego rządu w 2024 r. o ok. 2,4 mld koron szwedzkich (230 mln dolarów).
 • Drugi co do wielkości bank w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zamknął konta Rosjanom Bank Emirates NBD zamknął dział skupiony na współpracy z Federacją Rosyjską i większością rosyjskich rachunków.
 • Ponad połowa (57,5%) ankietowanych rosyjskich lekarzy stwierdziła, że nie ma wystarczających pensji, aby opłacić podstawowe potrzeby: jedzenie, mieszkanie i leczenie. Informuje o tym RTVI, powołując się na ankietę przeprowadzoną wśród lekarzy Federacji Rosyjskiej.
 1. Tysiące Rosjan opuszcza swoje domy

Władze Biełgorodu podjęły decyzję o ewakuacji dzieci z regionu w związku z nasilającym się ostrzałem ze strony Ukrainy. Pod koniec tego tygodnia rozpoczną się ich transport do regionów Kaługa, Penza i Tambow. Władze przesiedlają również wszystkich mieszkańców przygranicznego dystryktu Grayvoron, którzy zostali pozbawieni prądu z powodu zniszczenia lokalnej podstacji.

W związku z ukraińskim ostrzałem około 9 000 dzieci zostanie ewakuowanych z rosyjskiego miasta Biełgorod i kilku dzielnic w szerszym regionie o tej samej nazwie, powiedział we wtorek gubernator regionu Wiaczesław Gładkow. Gładkow powiedział, że pierwsza grupa 1200 dzieci zostanie ewakuowana 22 marca.

W ostatnich tygodniach szczególnie często dochodzi do ataków na cywilne obszary Biełgorodu. Według Gładkowa w ciągu ostatniego tygodnia zginęło 16 osób, a 98 zostało rannych.

 W ciągu tylko ostatniej doby w obwodzie biełgorodzkim uszkodzonych zostało ponad 130 prywatnych domów i 28 samochodów w wyniku ostrzału z Ukrainy – gubernator Gładkow.

Wiaczesław Gładkow z dumą zaznaczył, że mieszkańcy regionu nie poddali się trudnej sytuacji, podczas wyborów prezydenckich od 15 do 17 marca do lokali wyborczych przyszło kilkakrotnie więcej osób niż wcześniej.

W sobotę nakazał zamknięcie galerii handlowych do poniedziałku i szkół do wtorku ze względu na sytuację bezpieczeństwa.

 Sieć restauracji „Wkusno – i toczka” zamknęła wszystkie lokale w Biełgorodzie ze względów bezpieczeństwa.

Planowana ewakuacja dzieci jest jedną z największych publicznie ogłoszonych w obwodzie Biełgorodskim od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r.

Rosyjski Korpus Ochotniczy podaje że w wyniku walk straty reżim utracił:

Straty trwałe: 613 żołnierzy
Straty sanitarne: 829 żołnierzy
Schwytani: 27 żołnierzy

Zniszczony sprzęt:
7 czołgów (w tym trzy T-72, jeden T-72BZ)
20 bojowych wozów piechoty (w tym BMP-2, BMP-3)
6 haubic D-30
4 transportery opancerzone
4 moździerze
2 MT-12 „Rapier”
2 2S19 „Msta-S”
2 UAV ZALA
1 BM 21 „Grad”
1 LNG
1 kompleks „Murom”
1 stacja walki elektronicznej
1 wzmacniacz
2 jednostki pojazdów opancerzonych
2 jednostki sprzętu inżynieryjnego (koparki)
57 jednostek różnego sprzętu samochodowego (ciężkiego i lekkiego)

Sprzęt niepełnosprawny:
1 czołg T-80BVM
1 czołg T-72
1 BMP
1 BM 21 „Grad”
2 MT-LB
1 Msta-B
1 Regulaminu-2
1 BM 21 „Grad”
1 2С1 „Goździk”
1 stacja walki elektronicznej
1 pojazd opancerzony
20 sztuk różnego sprzętu samochodowego (ciężkiego i lekkiego)

2. Wielkie polowanie po wyborach. Putin nakazał znaleźć wszystkich zdrajców.

Federalna Służba Bezpieczeństwa powinna stanowczo tłumić próby siania niepokojów w Rosji, neutralizować działalność zachodnich służb wywiadowczych, a także znajdować i karać zdrajców, aby chronić Rosję przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Takie zadania postawił przed FSB prezydent Rosji Władimir Putin podczas wtorkowego przemówienia przed zarządem departamentu.

Według Putina „naród Rosji” oczekuje od FSB „skutecznych i ofensywnych działań”, a wyzwania stojące przed krajem wymagają „konsekwentnej pracy we wszystkich obszarach”.

„Odpowiedzialne zadania stoją przed jednostkami zapewniającymi ochronę porządku konstytucyjnego i zwalczającymi ekstremizm” – powiedział Putin. „Próby wywoływania niepokojów wykorzystania rusofobii muszą być surowo i natychmiast stłumione”.

Za przejawami „ekstremizmu” – zdaniem Putina – „wystawiają uszy”, które – zdaniem prezydenta – zazdroszczą Rosji. „Wróg widzi, że to wszystko mamy i to się szybko rozwijamy” – powiedział Putin,

FSB powinna „ identyfikować zdrajców” – w szczególności członków grup dywersyjnych i rozpoznawczych, co wiosną 2024 r. nasiliło ataki w sprawie krajów sąsiadujących.

Obwody Ukrainy doniosły o zniszczeniu składów broni i zajęciu obszarów zaludnionych.

„Będziemy ich karać bez przedawnienia, gdziekolwiek się znajdują. I proszę, abyście poświęcili temu obszarowi działań wystarczającą uwagę, aby nikt się nie zniechęcił” – powiedział Putin.

Ponadto – kontynuował – FSB powinna skupić się na rosyjskiej gospodarce – systemie bankowym i finansowym, a także firmach rozwijających nowe rynki. „Wasze wsparcie dla gospodarki kraju i naszego rozwoju jest niezwykle ważne” – powiedział Putin.

W 2023 roku FSB wszczęła rekordową liczbę spraw przeciwko Rosjanom .FSB jest kluczowym ogniwem „w systemie zapewniania bezpieczeństwa i suwerenności państwa” Rosji. Podsumował Putin.

3. Trwa exodus zachodnich firm w wyniku sankcji.

W ciągu ostatnich trzech lat liczba podmiotów prawnych z udziałem zagranicznym w Rosji zmniejszyła się o jedną trzecią, zgodnie z obliczeniami analityków projektu Kontur. Focus opartymi na oficjalnych bazach danych. I mówimy tu zarówno o kapitale przyjaznym i nieprzyjaznym Rosji.

Gwałtowny spadek tłumaczy się wycofaniem z rynku firm zagranicznych.

Według ekspertów, udział ten jest jednak w rzeczywistości wiele wyższy .Niektóre firmy faktycznie zaprzestały działalności, mimo że są wpisane jeszcze do rejestru. Z kolei rosyjski biznes zmienił struktury zarządzania w wyniku deoffshoryzacji, a proces ten nasilił się na tle ryzyka utraty kontroli nad spółkami-matkami za granicą.

Liczba zarejestrowanych w Federacji Rosyjskiej firm z udziałem zagranicznym spadła o 34% w ciągu trzech lat – z 29,22 tys. w marcu 2021 r. do 19,28 tys. w marcu 2024 r.

Aktywność rejestracji spółek z udziałem zagranicznym spada od wszystkich trzech lat: w 2021 r. – 839 spółek, w 2022 r. – 396, w 2023 r. – 339.

W efekcie sankcji ujawnił się później: od marca 2022 r. do marca 2023 r. z rejestru zniknęło 3039 firm z udziałem zagranicznym, w ciągu ostatniego roku liczba ta zmniejszyła się o kolejne 2673 osoby prawne.

W podziale na branże (uwzględniono dziesięć firm z największą liczbą firm zagranicznych) największy spadek w ciągu ostatnich trzech lat stwierdzono w sektorze naftowo-gazowym.

Szacuje się, że w przypadku zagranicznych spółek około 20% całkowicie zniknęło, 30% zostało sprzedanych, w tym 10% z nich zostało sprzedanych z prawem do odkupu a 50% nadal działa w Rosji, choć duża część ograniczyła inwestycje i produkcje.

Nie aspekty moralne a niemożność utrzymania dotychczasowych łańcuchów dostaw – zarówno ze względu na ograniczenia importowe i problemy z rozliczeniami, jak i objęcie sankcjami rosyjskich kontrahentów – stała się głównym powodem „realnego” wycofywania się zagranicznych firm.

Według Denisa Surovtseva, dyrektora Departamentu Inwestycji i Rynków Kapitałowych w Kept, dwie trzecie firm z nieprzyjaznych krajów zdecydowało się wycofać i proces ten w ten czy w inny sposób jest realizowany. 

Utrzymanie spółek w rosyjskich rejestrach nie oznacza aktywnej działalności gospodarczej – wymóg uzyskania zgody na „wyjście” przez komisję prawną ds. inwestycji zagranicznych okazał się „skutecznym mechanizmem ograniczania odpływu firm, firmę powstrzymuje też wymóg dyskonta w wysokości 50% rynku”. W rezultacie wiele firm ogłosiło wycofanie się, rozpoczęło ten proces i zamroziło go. I mamy coraz większą ilość firm typu Zombie.

4. Rosja stworzy platformę do konfiskaty kryptowalut

Rosja stworzy państwową platformę do konfiskaty kryptowalut – podaje Izwiestia. Zostały one już uznane za aktywo i są konfiskowane na razie w ramach spraw karnych, ale głównie na nośnikach fizycznych. Zmiany ułatwią władzom dostęp do zasobów cyfrowych. Duma Państwowa może przyjąć ustawę o regulacji obiegu kryptowalut na sesji wiosennej. Uczestnicy rynku poparli stworzenie specjalnej platformy dla skonfiskowanych środków cyfrowych. Dobrowolnie, Gremialnie i Bezapelacyjnie.

Ministerstwo Finansów musi złożyć sprawozdanie z realizacji nakazu do 1 października 2024 r.

Teraz prawie wszystkie platformy do kupowania i sprzedawania kryptowalut oraz giełdy, z których korzystają Rosjanie, mają zagraniczne korzenie, potwierdził Oleg Ogienko z BitRiver.

Według niego optymalnym rozwiązaniem byłoby stworzenie rosyjskiej platformy nadzorowanej przez władze. Na nim agencje rządowe będą mogły otwierać rachunki (rachunki) do przechowywania walut cyfrowych zabronionych do obiegu i rozporządzać nimi w ramach prawa. Może to zainteresować Rosfinmonitoring, MSW, FSB, Prokuraturę Generalną i Komitet Śledczy – uważa ekspert.

Ułatwi to transfer w przyszłości walut z nieprzyjaznych platform do jedynej właściwej i optymalizacje dochodów budżetowych.

5. Ministerstwo Finansów obiecało wyeliminować nieopodatkowane wypłaty w kopertach.

Wraz z planowaną podwyżką podatku dochodowego od osób fizycznych, ogłoszoną przez prezydenta Rosji Władimira Putina, władze zaczną zwalczać „mechanizmy optymalizacyjne” (wypłaty w kopertach) w płaceniu tego podatku – powiedział wiceminister finansów Aleksiej Sazanow.

„Wiadomo, że istnieją mechanizmy optymalizacji podatkowej, w tym w podatku dochodowym od osób fizycznych, które zostały stworzone już dość dawno temu. A jeśli mówimy o zwiększeniu uczciwości opodatkowania, to w przypadku mechanizmów optymalizacyjnych w podatku dochodowym od osób fizycznych konieczne będzie wyrównanie warunków” – powiedział Sazanow. Czyli polowanie na kopertowców.

W Rosji pensje w kopertach są nadal dość powszechne, gdy oprócz oficjalnej pensji, od której odprowadzane są podatki, pracownikom wypłacana jest część wynagrodzenia w gotówce, mówi Alexander Erasov, partner w MEF LEGAL. „Co więcej, wielkość takiej części może przekraczać wysokość oficjalnych zarobków” – dodał ekspert.

Według Rosstatu nieobserwowane w bezpośrednich statystykach płace i dochody mieszane, czyli „szare” płace, wyniosły w 2022 roku 11,7 bln rubli, czyli 7,6% PKB. Jednak od 2015 roku odsetek ten systematycznie maleje – wówczas wynosił 12,9%. CZyli może wcale nie jest tak, że w tej szarej strefie jest tak dużo tego dochodu. Rząd zakłada, że tam może coś jest, bo to niemożliwe, aby ludzie mieli tak mało. Ale może właśnie ludzie mają tak mało.

W 2017 roku około połowa wynagrodzeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych to systemy kopertowe, druga połowa to płace w nieformalnym sektorze gospodarki, powiedział w 2017 roku wiceminister finansów Władimir Kolychev.

6. Ilość gotówki w obiegu spadła do rekordowo niskiego poziomu od początku początku spec operacji.

Ilość gotówki w rękach obywateli i w kasach banków gwałtownie spadła. W styczniu 2024 r. spadła o 570 mld rubli, do 17,75 bln rubli. 

Była to największa obniżka od marca 2022 r. – wynika ze statystyk Banku Centralnego

„. Napływ środków do instytucji kredytowych w styczniu był wyższy niż średnie wartości dla tego samego miesiąca w poprzednich latach – potwierdziła służba prasowa regulatora. 

Głównym powodem jest wysokie oprocentowanie lokat, spadek udzielanych kredytów oraz szalejąca inflacja. Z reguły również w styczniu ilość gotówki w obiegu jest sezonowo zmniejszana – poinformowała służba prasowa Banku Centralnego. 

Średnie maksymalne oprocentowanie depozytów w największych bankach w okresie styczeń-luty kształtowało się na poziomie 14,8 proc. Wcześniej wyższe rentowności oferowano jedynie w okresach kryzysowych 2014-2015 oraz wiosną 2022 r.

My ze swej strony przypominamy o ostrożności i dobrych radach rosyjskich bankierów o dywersyfikacji i trzymania waluty pod materacem.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: