Codzienny ekonomiczny przegląd 10.03.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Francuski minister spraw zagranicznych Séjourné w wywiadzie dla La Tribune du dimanche wezwał do rozmowy z Rosją w języku równowagi sił.
 • Francja tworzy sojusz państw, które mogłyby wysłać wojska na Ukrainę, pisze europejskie wydanie Politico.
 • Ukraina negocjuje z Japonią i Kanadą, aby otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, dopóki Kongres USA nie zatwierdzi pomocy dla Kijowa – powiedziała „Financial Times” Roksolana Pidlasa, przewodnicząca komisji budżetowej Rady Najwyższej.
 • Ministerstwo Transportu zażądało od rządu z Narodowego funduszu dobrobytu kolejnych 295 mld rubli na zagraniczne samoloty
 • Ukraina nie zamierza przedłużać obecnej umowy z Rosją o tranzycie gazu ziemnego do państw europejskich po jej wygaśnięciu z końcem 2024 roku. Poinformował o tym w wywiadzie dla austriackiej gazety „Kurier” minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.
 • Niektórzy litewscy biznesmeni nadal utrzymują więzi biznesowe z Rosją, mimo działań wojennych na Ukrainie i „skrajnie niekorzystnych” warunków dla zachodnich firm – wynika z raportu Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego Litwy i Drugiego Departamentu Służby Operacyjnej
 • Rosjanie zaczęli być masowo usuwani z lotów do Argentyny po gwałtownym wzroście emigracji
 • Rosyjskie władze przygotowują się do złagodzenia przepisów dotyczących – osobistych funduszy powierniczych dla zamożnych obywateli z minimalną wkładem w wysokości 100 mln rubli.
 • Pierwsze dwa miesiące okazały się katastrofalne dla przemysłu naftowego i gazowego, jak wynika z monitoringu przepływów finansowych branży przez Bank Centralny. Przychody były o 12,2% niższe od średniej dla czwartego kwartału.Zwiekszają się opóźnienienia i zatory płatnicze.
 • Kongres USA wszczął śledztwo w sprawie pojawienia się komunikacji satelitarnej Elona Muska z rosyjskimi wojskami na Ukrainie
 • Putin odwołał naczelnego dowódce marynarki Wojennej Nikołaja Jewmwenowa. opowiada się za aktywnym wprowadzaniem nowych technologii w procesie budowy okrętów i wzmacnianiem ochrony floty przed dronami. Na jego miejsce ma zostać powołany Admirał Aleksander Mojsiejew.
 • Ukraiński film 20 dni w Mariupolu otrzymał Oscara jako film dokumentalny
 • Stawki za transport kontenerów z centrum Rosji na wschód zaczęły gwałtownie rosnąć w marcu, w niektórych przypadkach 30-krotnie. O tym powiemy szerzej już jutro
 1. Rekordowy deficyt budżetu. Plan jeśli chodzi o deficyt wykonany w 2 miesiące.

 W pierwszych dwóch miesiącach roku w 2024 r. deficyt osiągnął niemal planowaną na cały rok wartość. 

Po styczniowym zrównoważonym początku realizacji budżetu federalnego z deficytem w wysokości 308 mld rubli, wydatki wzrosły w lutym zauważalnie bardziej niż dochody. W rezultacie, według Ministerstwa Finansów, deficyt za dwa miesiące wzrósł prawie pięciokrotnie, do 1,474 bln rubli Tym samym planowana dziura na cały rok 1,595 bln rubli, została już osiągnięty.

Tym samym w funduszu dobrobytu nie pozostaje jedynie złoto do upłynnienia a chętnych jest dużo. Między innymi aeroflot, koleje rosyjskie, czy też poczta i górnictwo, które w 2024 będą potrzebować hojnej ręki państwa. 

Wydatki w pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. wyniosły 6,499 bln rubli (2,704 bln rubli w styczniu i 3,795 bln rubli w lutym). Wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku wynosi 17%.

Przypomnijmy, jednak że Ministerstwo Finansów od maja 2022 r. nie ujawnia struktury wydatków w ich bieżącej realizacji, powołując się na chęć zmniejszenia ryzyka wprowadzenia nowych sankcji.

Oznaczać to może, że Ministerstwo może dowolnie przesuwać pozycje pomiędzy lutym i styczniem i rolować wydatki.

W okresie styczeń-luty dochody budżetowe wzrosły w porównaniu z niską bazą z początku ubiegłego roku, o 59% do 5,025 bln rubli. z czego dochody niezwiązane z ropą i gazem wyniosły 3,405 bln rubli.  Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że powodem takiego wzrostu było m.in. otrzymanie „dochodów niepodatkowych o charakterze jednorazowym”,

Jednak w wartościach bezwzględnych wzrost ten wynikał przede wszystkim z głównego rosyjskiego podatku pod względem wolumenu, czyli podatku VAT. Jej wpływy wyniosły ponad połowę wszystkich dochodów niezwiązanych z ropą i gazem za dwa miesiące – 1,868 bln rubli (mówimy o wszystkich dochodach podatkowych – „krajowych” i „importowanych”). Wzrost poboru podatku VAT w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wynosi 15%.

To może jednak niepokoić z uwagi na niską bazę i spadek dynamiki wzrostu VAT. Jest to sporo poniżej realnej inflacji i może również świadczyć o efekcie stóp procentowych i hamującej konsumpcji której nie widzimy jeszcze w danych Rosstat..

Dochody z ropy i gazu w pierwszych dwóch miesiącach roku wzrosły o 71% w porównaniu ze styczniem-lutym ubiegłego roku, do 1,621 bln rubli.

Wynika to ze zmiany i wzrostu opodatkowania przemysłu naftowego i niskiej bazy roku ubiegłego.

2. Imperium z patyków i innych substancji ma problem z zamykaniem win.

Według analityków tajemnicą przymusu podnoszenia cen na wina w ubiegłym i tym roku są korki. Rosyjscy producenci nie byli w stanie znaleźć zamiennika dla importowanego korka. W 2022 roku UE nałożyła sankcje na eksport do Rosji takich elementów z Portugalii, która odpowiada za 60% jej światowej produkcji, oraz Hiszpanii, powodując niedobory.

Import równoległy korków okazał się trudny i kosztowny. Słuchajcie tyle się mówi o sprzęcie wojskowym, o procesorach. O czym jest mowa jak oni mają problem z korkiem do butelek? W rezultacie koszt korka wzrósł z 15-20 do 30-50 rubli. Mamy 200% w imporcie równoległym na korku.

Nakrętki aluminiowe robi się z rosyjskich surowców, ale z importowanym wypełnieniem- tą taką gumową uszczelką. Tak tego też nie produkują. Ale tu nie było problemu z importem.

Te zakrętki kosztują kilkakrotnie mniej niż korki – około 4 ruble pojedynczą sztukę. W tej sytuacji niektórzy producenci zaczęli próbować zamykać takimi korkami nawet pełnowymiarowe butelki szampana.

Wrzucam wam jako ciekawostkę. Gdyż może jest to mało istotne, jak Rosjanie zamykają swoje wina. Ale pokazuje, jak wiele sektorów, czasem nawet prozaicznych sprawia w tym momencie Rosjanom problemy i niespodzianki.

3. Trump obiecał, że po wygranych wyborach nie przekaże Ukrainie pieniędzy na obronę

Były prezydent USA Donald Trump odmówi pomocy Ukrainie, jeśli wygra nadchodzące wybory prezydenckie. Powiedział o tym premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu z Trumpem.

„Ma dość szczegółowe plany, jak zakończyć tę wojnę, ale nie jestem upoważniony do mówienia o istocie tych planów” – powiedział Orban. Według jego słów, teraz Partia Republikańska blokuje próby Demokratów wysłania pomocy finansowej i wojskowej na Ukrainę. „Trump powiedział, że jeśli wróci, nie zrobi tego, nie da ani grosza” – dodał Orban.

Jego zdaniem Ukraina „nie stoi na własnych nogach”, więc jeśli Stany Zjednoczone przestaną finansować Kijów, wojna się skończy. Premier Węgier podkreślił, że Europa bez Stanów Zjednoczonych nie jest w stanie samodzielnie finansować Ukrainy.

Orbán przekazał też, że Trump nie zapewni bezpieczeństwa Europie zamiast Europejczyków, którzy albo będą musieli za to „zapłacić, albo stworzyć własną armię”.

Węgierski premier spotkał się z Trumpem w jego rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie 8 marca. W rozmowach uczestniczył również minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó. Według kampanii wyborczej Trumpa spotkał się on z Orbánem „w celu omówienia szerokiego zakresu kwestii dotyczących Węgier i Stanów Zjednoczonych, w tym nadrzędnego znaczenia silnych i bezpiecznych granic dla ochrony suwerenności każdego kraju”.

Według źródła CNN spotkanie było „przyjazne”. Po rozmowach Orbán powiedział, że Trump powinien zostać ponownie wybrany i „przynieść pokój”.

Wcześniej Trump obiecał osiągnąć pokój na Ukrainie na 24 godziny przed potencjalną inauguracją w styczniu 2025 roku. W szczególności, jak podały źródła Bloomberga, Trump zamierza zorganizować szczyt pokojowy z udziałem prezydentów Ukrainy i Rosji. Chce zmusić Kijów do udziału w niej pod groźbą zmniejszenia wsparcia wojskowego, a Moskwę wręcz przeciwnie, za pomocą gróźb zwiększenia dostaw broni.

 4. Nie, Rosja nie wygrywa. Tak twierdzą ekonomiści z Uniwersytetu BERKELEY.

U nas mamy bardzo często czarnowidztwo i powielanie bzdur, które publikują Rosjanie, mam więc dziś dla was raport z Kaliforniskiego Uniwersytetu Ekonomicznego w Berkeley. Choć trochę go skrócę z wiadomych przyczyn. Najpierw dane zbiorcze o Ukrainie.

 1. Na początku-Inflacja gwałtownie wzrosła z 10% do 26,6%. Wysiedlono ponad dziesięć milionów Ukraińców, a stopa bezrobocia sięgała 24,5% . Narodowy Bank Ukrainy zdewaluował swoją walutę z 29 do 36,57 hrywien w stosunku do dolara amerykańskiego.
 2. W grudniu 2023 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że pomimo niezliczonych wyzwań wskaźniki makroekonomiczne Ukrainy były „silniejsze niż oczekiwano”.

3. MFW podwyższył swoją projekcję wzrostu PKB dla Ukrainy na 2023 rok z 2% do 4,5% i oczekuje, że inflacja wkrótce spadnie do 5,5% .

4. Wraz ze spowolnieniem inflacji Narodowy Bank Ukrainy zastąpi swój stały kurs walutowy „ elastycznym zarządzanym kursem”. Stopy procentowe spadły do ​​około 15%, w porównaniu z 25% na początku 2023 r.

5. Ukraina nie ustępuje i szybko naprawia uszkodzenia. Naprawiono co najmniej 62% zniszczonych elektrowni cieplnych, 68% elektrowni wodnych i 80% linii energetycznych.

6. Bridget A. Brink, ambasador USA na Ukrainie, informuje, że według stanu na połowę stycznia nową trasą zbożową po zerwaniu blokady przewieziono już 16,5 mln ton zboża, podczas gdy w ramach nieistniejącej umowy za pośrednictwem ONZ przewieziono jedynie 33 mln ton w ciągu całego roku.

To ogólnie dość pozytywne dane, biorąc pod uwagę, w jakiej sytuacji znajduje się Ukraina na co dzień. A teraz kilka uwag co do Rosji. Choć dla wielu naszych widzów, żadna z tych uwag nowością nie będzie.

 1. Tymczasem gospodarka rosyjska wykazuje oznaki napięcia.
 2. Z raportu Departamentu Skarbu USA wynika, że ​​gospodarka Rosji jest o 5% mniejsza, niż byłaby, gdyby prezydent Władimir Putin nie najechał Ukrainy.
 3. W tym samym raporcie zauważono, że sankcje rzeczywiście ograniczyły wzrost gospodarki Rosji, co doprowadziło do wysokich stóp procentowych ( 16% w grudniu 2023 r.) i osłabienia rubla . Od początku 2023 r. do października ubiegłego roku kurs wymiany wzrósł z 69 rubli za dolara do 100 rubli za dolara.

4. Kurs wymiany spadł do przedziału 88-93 w związku z wysiłkami rosyjskiego banku centralnego i rządu zmierzającymi do wzmocnienia waluty poprzez nałożenie kontroli kapitału (znanych przez was Komisarzy walutowych). Rosyjscy eksporterzy z 43 branż mają obecnie obowiązek wymiany 90% otrzymanej waluty obcej na ruble.

5. Taktyka – zastosowana w pośpiechu – sugeruje, że chmura niepewności będzie w dalszym ciągu unosić się nad rosyjskim systemem finansowym, grożąc dalszą destabilizacją kursu walutowego.

6. Po stronie Rosji większość strat gospodarczych jest wynikiem jej własnego złego zarządzania i zachodnich sankcji.

7. Analitycy zauważają, że z powodu ofiar wojskowych i exodusu osób uciekających przed poborem do wojska, Rosja stoi w obliczu „kryzysu demograficznego”.

8. Ponadto jej gospodarka została osłabiona przez spadające przychody z ropy i gazu oraz wszechobecne, paraliżujące niedobory części i narzędzi produkowanych na Zachodzie.

9. Chociaż sankcje gospodarcze nie zdołały zatrzymać wojny, udało im się nadwyrężyć rosyjską gospodarkę.

Rosja oczywiście sprowadziła na siebie wszystkie te problemy. Z pewnością nie oznacza to już wygrania wojny, ani militarnie, ani na froncie gospodarczym. Natomiast Ukraina wychodzi z początkowego szoku i jeśli nadal będzie udzielana solidna pomoc zagraniczna, będzie miała przewagę w wojnie na wyniszczenie.


Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: