Dzień Dobry,
Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.
A w dzisiejszym zestawieniu:
Miejsce 10 – Rynek venture capital praktycznie przestał istnieć.Rosja za krajami Afryki.
W 2023 r. wolumen inwestycji venture capital w Federacji Rosyjskiej osiągnął historycznie niski poziom w ciągu ostatnich siedmiu lat – 118 mln USD.
Na świecie globalne finansowanie startupów również maleje, ale nie tak dramatycznie jak w Federacji Rosyjskiej. Powrót rynku do wzrostów jest możliwy w 2024 roku, jeśli sytuacja geopolityczna się zmieni – uważają analitycy.
Rynek venture capital w Federacji Rosyjskiej nadal się kurczył w 2023 r., jego wolumen wyniósł 118,2 mln USD, co stanowi ponad dziesięciokrotny spadek w porównaniu z 2022 r. (1,252 mld USD), do historycznie niskiego poziomu od siedmiu lat. Jednocześnie w 2023 r. liczba transakcji nieznacznie wzrosła do 181 ze 165.
Wolumen zagranicznych inwestycji venture capital (prawie połowa rynku) w 2023 r. zmniejszył się jeszcze bardziej: 15-krotnie, do 55 mln USD (814 mln USD w 2022 r.), podczas gdy 73% (40 mln USD) zainwestowano w jedną firmę – twórcę ultracienkich inteligentnych soczewek kontaktowych.
Zmniejszyły się również inwestycje funduszy państwowych w kapitał podwyższonego ryzyka, które zmniejszyły się o 99% pod względem wolumenu.
Miejsce 9 –Indie odmawiają zawarcia nowych kontraktów z Rosnieftiem ze względu na sankcje wtórne
Nowa fala amerykańskich sankcji obejmująca umieszczenie na czarnej liście kilkudziesięciu tankowców „cieniej floty” i zablokowanie płatności za pośrednictwem banków w Turcji, Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich uderzyła w dostawy rosyjskiej ropy do Indii.
Rosniefti nie udało się zawrzeć długoterminowych kontraktów z największymi indyjskimi rafineriami ropy naftowej.
Negocjacje, które toczą się co najmniej od początku lutego, zakończyły się bez rozstrzygnięcia, a państwowe Bharat Petroleum i Hindustan Petroleum zdecydowały się nie podejmować stanowczych zobowiązań do zakupów od największego rosyjskiego koncernu naftowego w nadchodzącym roku finansowym.
Lider indyjskiego rynku ropy naftowej, państwowy Indian Oil Corp., ma już długoterminowe kontrakty z Rosnieftią i Gazprom Nieftą na dostawę 24,5 mln ton surowca. Jednak najprawdopodobniej firma zmniejszy wolumeny zakupów w 2024 r.,
Indie zastępują rosyjską ropę saudyjską ropą: w lutym dostawy z królestwa na rynek indyjski wzrosły o 22%, a największy prywatny koncern rafineryjny Reliance Industries zakupił maksymalny wolumen od maja 2020 roku.
Indie będą nadal kupować rosyjską ropę, ale będą to robić w ramach jednorazowych (transakcji spot). Rafinerie państwowe planują w przyszłym roku finansowym pokryć w ten sposób 40% importu.
Miejsce 8 – Dochody rosyjskich firm wzrosły o jedną trzecią.
W 2023 r. rosyjskie firmy zarobiły o 35 proc. więcej niż rok wcześniej – podał Rosstat.
Na koniec 2023 r. zrównoważony wynik finansowy rosyjskiego biznesu (zysk po odliczeniu strat) wzrósł o 35,2% w porównaniu z rokiem poprzednim i osiągnął 33,3 bln rubli – wynika z danych Rosstatu „O wynikach finansowych organizacji w 2023 r.”.
Główny wzrost wskaźnika nastąpił jednak dopiero we wrześniu-grudniu, wcześniej saldo spadało w ujęciu rocznym.
Pozytywna dynamika 2023 r. zrekompensowała spadek wyników finansowych rosyjskich przedsiębiorstw pod koniec 2022 r., kiedy spadły one o 12,6%, do 25,9 bln rubli.
Dobre wyniki to głównie wynik specjalnej operacji wojskowej i nakazu obrony państwa, substytucji importu i akcji kredytowej banków.
Spośród wszystkich branż największy wzrost wyniku finansowego nastąpił w działalności publicznej, administracyjnej i związanych z nią usługach dodatkowych – 7,3-krotnie, do 1,1 bln rubli.
7,1-krotnie, do 1,49 bln rubli – odnotował Rosstat w działalności doradczej i naukowo-technicznej, która obejmuje głównie zamówienia obronne oraz tworzenie planów rozwoju.
Eksperci tradycyjnie kojarzą też produkcję gotowych wyrobów metalowych z przemysłem obronnym – według Rosstatu wynik finansowy w tym obszarze w 2023 r. wzrósł 2,3-krotnie, do 477 mld rubli.
Zarówno działalność administracyjna, profesjonalna, naukowa, jak i techniczna to obszary związane z wydatkami budżetowymi – mówi Vladimir Bessonov, kierownik Departamentu Analiz Przemysłu Realnego i Handlu Zagranicznego w Centrum Rozwoju HSE. Na ich rentowność mógł wpłynąć kolosalny impuls budżetowy z 2023 r. – powiedział.
Działalność finansowa i ubezpieczeniowa również znalazła się w czołówce pod względem wzrostu wyników finansowych – w tym obszarze wzrosła ona 2,7-krotnie, do 2,7 bln rubli. Wpływ na to miał zarówno wzrost działalności bankowej, jak i dodatnia rewaluacja waluty oraz słabe wyniki 2022 r. – wyjaśnił regulator.
W wielu obszarach w 2023 r. doszło do zmniejszenia bilansu zysków i strat – ujawnił Rosstat. Tak więc w górnictwie węgla kamiennego spadek wyniósł około 54%, w produkcji chemikaliów i wyrobów – 40%, papieru i wyrobów papierniczych – 22%, leków – 14%.
Największy spadek wyniku finansowego odnotowano jednak w działalności transportu lotniczego i kosmicznego – o 79% w porównaniu z rokiem poprzednim. W 2022 r. saldo w tym obszarze również spadło, ale mniej głęboko – o 16 proc. – wynika z danych Rosstatu.
Miejsce 7 – Reifeissen pod amerykańską presją
Władze USA zwiększają presję na Raiffeisenbank, ostatni duży bank zagraniczny, który nadal działa w Rosji i według własnych danych dostarcza połowę wszystkich płatności zagranicznych na rzecz rosyjskiej gospodarki.
W dniach 7–8 marca do Austrii przyjechała delegacja Departamentu Skarbu USA pod przewodnictwem Anny Maurice, urzędniczki odpowiedzialnej za nadzór nad wdrażaniem sankcji. W Wiedniu Maurice zamierza spotkać się z austriackimi urzędnikami i przedstawicielami Raiffeisen Bank International, aby poinformować ich o ryzyku związanym z pracą w Rosji.
Jak podaje Reuters, Maurice domagała się „podjęcia odpowiednich działań”, a także poinformuje kierownictwo RBI o grudniowym dekrecie Joe Bidena w sprawie sankcji, z powodu którego ugody z Rosją zaczęły już blokować banki w Turcji, Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Rosyjskie władze dały jasno do zrozumienia, że nie chcą, aby Raiffeisenbank odszedł, powiedziało Reutersowi źródło zaznajomione z sytuacją: bank pozostaje jednym z ostatnich „okien na świat” dla rosyjskich obywateli i firm, prowadzi płatności w walutach obcych i ma w kraju 4 mln klientów detalicznych i 2,6 tys. klientów korporacyjnych. Ale kierownictwo banku zaczyna mieć wątpliwości: niektórzy z czołowych menedżerów, a także banki ziemi, które kontrolują RBI, opowiadają się za ograniczeniem rosyjskiego biznesu.
Raiffeisenbank początkowo planował pozbyć się swojej spółki zależnej w Federacji Rosyjskiej do września 2023 roku. Następnie zarząd austriackiego Raiffeisen Bank International przesunął ten termin na koniec 2023 roku. Ale i ona nie została podtrzymana.
W ubiegłym roku Raiffeisenbank przyniósł połowę zysków swojej spółce macierzystej, ale austriacki RBI znalazł się pod silną presją regulatorów i urzędników. Europejski Bank Centralny zażądał, aby bank opuścił Rosję „wszelkimi środkami”, a Departament Skarbu USA wszczął w lutym śledztwo, podejrzewając Raiffeisena o naruszenie sankcji.
Od lata Raiffeisenbank konsekwentnie ogranicza działalność rosyjskich klientów. W lipcu zakazała transferów w euro do 14 krajów, w tym republik byłego ZSRR i państw, które stały się głównymi węzłami importu równoległego do Federacji Rosyjskiej. Restrykcje dotknęły Azerbejdżan, Armenię, Białoruś, Gruzję, Jordanię, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan.
Miejsce 6 -Rosyjskie firmy zaczęły masowo bankrutować. Rosyjska gospodarka dwóch prędkości
Rosję dotknęła fala bankructw przedsiębiorstw: w pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. liczba upadłych firm wzrosła o prawie 60% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
W styczniu ogłoszono upadłość 571 firm wobec 364 rok temu, a w lutym – 771 wobec 478 – wyliczył Kommiersant na podstawie doniesień o aktach sądowych w EFSB. Tym samym wzrost w styczniu 2024 r. wyniósł ok. 57%, a w lutym – 61%.
Wcześniej liczba upadłości systematycznie spadała: w 2021 r. było to 10 306 spraw, a w 2023 r. 7400. Do spadku przyczyniło się zarówno moratorium na bankructwa w czasie pandemii koronawirusa, jak i moratorium na sankcje w 2022 r.
„Pomimo dyskusji na temat celowości wprowadzenia moratorium w 2022 r., po fakcie można argumentować, że wielu firmom udało się dostosować do nowych realiów gospodarczych i przezwyciężyć trudności” – mówi Wadim Borodkin, radca prawny w Orchards.
Według niego w 2023 r. duzi wierzyciele, nawet „mając prawną możliwość dochodzenia egzekucji i składania wniosków o ogłoszenie upadłości dla dużych dłużników, często wybierali inną drogę, negocjując restrukturyzacje”.
Miejsce 5 – Turcja mówi nie rosyjskiej ropie.
Rosyjskie firmy naftowe napotykają na nowe trudności na tureckim rynku z powodu narastającej presji ze strony Stanów Zjednoczonych. USA nałożyły sankcje na dziesiątki tankowców z tzw. „floty cieni” oraz zablokowały transakcje finansowe poprzez tureckie, chińskie i arabskie banki.
Główny terminal przeładunkowy Dörtyol, położony na śródziemnomorskim wybrzeżu Turcji, odrzucił współpracę z rosyjską ropą.
Mimo że nie doszło do naruszenia przepisów czy sankcji, terminal nie będzie już przyjmować ropy od rosyjskich spedytorów, oznajmiło GTS we wtorek. GTS to firma zarządzająca terminalem. Firma poinformowała klientów o tej decyzji pod koniec lutego.
W 2023 roku terminal Dörtyol obsłużył rekordowe 11,74 mln baryłek rosyjskiej ropy, siedmiokrotnie więcej niż wszyscy spedytorzy w 2021 roku.
Kpler podaje, że ropa z Dörtyol trafiała głównie do portów greckich.
GTS kontynuuje przyjmowanie ładunków z Rosji, które zostały zadeklarowane przed ogłoszeniem zaprzestania handlu.
Rosyjscy dyplomaci negocjują z Turcją w celu rozwiązania problemu z bankami, a ambasador Rosji w Ankarze, Aleksiej Erchow, twierdzi, że odmowa współpracy banków wynika z zaostrzenia antyrosyjskich sankcji i decyzji Departamentu Skarbu USA.
Miejsce 4 -Niemcy ulegają rosyjskiemu szantażowi, przedłużyły do 10 września zewnętrzne zarządzanie aktywami Rosniefti
Niemiecki rząd przedłużył do 10 września zewnętrzny zarząd niemieckimi aktywami Rosniefti – Rosneft Deutschland GmbH (RDG) i Rosneft Refining & Marketing GmbH (RNRM) – poinformowała służba prasowa niemieckiego Ministerstwa Gospodarki.
Tym samym do tego dnia niemiecka Federalna Agencja Sieci zachowa kontrolę nad Rosnieftem Deutschland i jego udziałami w trzech rafineriach ropy naftowej – PCK w Schwedt, MiRo w Karlsruhe i Bayernoil w Voburg an der Donau. W komunikacie czytamy, że niemiecka spółka zależna Rosniefti odpowiada za ok. 12% mocy rafineryjnych RFN. Rozszerzenie zarządzania zewnętrznego pozwoli przeciwdziałać zagrożeniom dla bezpieczeństwa energetycznego – zaznaczyło Ministerstwo Gospodarki.
Agencja zwraca uwagę, że rząd RFN zdecydował się na rozszerzenie zewnętrznego zarządzania aktywami Rosniefti po tym, jak rosyjscy właściciele ogłosili zamiar sprzedaży swoich udziałów w RDG i RNRM w przedłużonym okresie. Sprzedaż byłaby najbezpieczniejszym i najszybszym sposobem zabezpieczenia terenów, które są zaopatrywane w paliwo z rafinerii niemieckich spółek zależnych Rosniefti – podało ministerstwo.
7 lutego dziennik „Handelsblatt” poinformował, że niemieckie władze rozważają możliwość nacjonalizacji Rosnieftu Deutschland. Kancelaria Rosnieftu potwierdziła te informacje i zapowiedziała, że prawnicy będą szukać możliwości prawnych, aby temu zapobiec. 1 marca przedstawiciel niemieckiego Ministerstwa Gospodarki poinformował, że Rosnieft rozpoczęła sprzedaż swoich aktywów w Niemczech i planuje sfinalizować transakcję do września 2024 roku.
Miejsce 3 -Papież wezwał Ukrainę do „odważnego podniesienia białej flagi”
Papież Franciszek powiedział w wywiadzie, że „najsilniejszy jest ten, kto ma odwagę wywiesić białą flagę”.
„Myślę, że najsilniejszy jest ten, kto widzi całą sytuację, kto myśli o ludziach, kto ma odwagę wywiesić białą flagę i rozpocząć negocjacje” – powiedział Franciszek. „Dzisiaj można negocjować z pomocą międzynarodowych mocarstw. Słowo „negocjacje” jest odważne. Kiedy widzisz, że ponosisz porażkę, że sprawy nie idą dobrze, musisz mieć odwagę negocjować.
Możesz się wstydzić, ale ile śmierci się skończy? Negocjuj na czas, szukaj kraju, który będzie pełnił rolę mediatora. Dziś, na przykład w czasie wojny w Ukrainie, jest wiele osób, które chcą pełnić rolę mediatorów. Turcja zaoferowała się w tym celu. I inni. Nie wstydź się negocjować, zanim sytuacja się pogorszy”.
Po tym wydarzeniu rzecznik Watykanu Matteo Bruni powiedział, że papież nie miał na myśli kapitulacji Ukrainy. Papież mówił o „zawieszeniu broni i negocjacjach”, a nie o tym, że Ukraina powinna poddać się Rosji, powiedział Bruni.
Miejsce 2 – Ukraińskie uderzenia w infrastukturę krytyczną
Płonie kolejny skład paliw. Gubernator obwodu kurskiego Roman Starowoit poinformował, że ukraiński dron uderzył w teren składu paliw. Według niego w składzie wybuchł pożar. „Na miejscu zdarzenia pracują straż pożarna i służby ratunkowe” – napisał . Jego wiadomość została opublikowana o 8:23 czasu moskiewskiego.
W wyniku ataku drona Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU) na podstację elektryczną w obwodzie zaporoskim doszło do pożaru. Ogłosił to 9 marca gubernator obwodu zaporoskiego Jewgienij Balitski. Dodał także, że w wyniku ataku odcięto dostawy prądu. W tej chwili służby operacyjne zajmują się gaszeniem pożaru, po czym przedsiębiorstwa Tavria-Energo rozpoczną renowację obiektu.
Nad obwodem rostowskim zniszczono 41 samolotów typu UAV. Według lokalnych mieszkańców słyszeli ponad 10 eksplozji. Według wstępnych informacji drony UAF zaatakowały skutecznie terytorium przedsiębiorstwa lotniczego wchodzącego w skład kompleksu naukowo-technicznego Beriew.
W Czerepowcu rankiem 7 marca w zakładach metalurgicznych „Siewierstal” doszło do wybuchu
Do wybuchu w rejonie czwartego wielkiego pieca. Według służby prasowej firmy Severstal, która jest właścicielem zakładu, w wyniku zdarzenia nikt nie został ranny a zzakład działa bez zatrzymań.
„Dziś rano doszło do incydentu technologicznego w wielkopiecowej produkcji CherMK. Obyło się bez ofiar. W jednej z jednostek rozpoczęto wcześniej zaplanowany remont” – czytamy w raporcie.
Do incydentu w przedsiębiorstwie „Severstal” doszło w wyniku uderzenia bezzałogowego statku powietrznego – poinformował później p.o. gubernatora obwodu wołogdy Gieorgij Filimonow. Dodał, że mówimy o dronie „niewiadomego pochodzenia”.
Fabryka w Czerepowcu jest jedną z największych hut stali na świecie, otwartą w połowie ubiegłego wieku. Zakład zatrudnia 25 tys. osób, w jego skład wchodzi ponad sto kompleksów technologicznych. Zakład produkuje ponad 11 mln ton stali i ponad 9 mln ton surówki rocznie. Produkty firmy znajdują zastosowanie w produkcji sprzętu AGD, inżynierii mechanicznej oraz przemyśle obronnym.
To już trzeci incydent w zakładzie przemysłowym w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 24 lutego w obwodzie lipieckim na terenie Nowolipieckich Zakładów Metalurgicznych (NLMK) wybuchł pożar. Dzień wcześniej, w wyniku ataku dronów, zapalił się Michajłowski Zakład Górniczo-Przeróbczy im. A.W. Variczewa
W ciągu tygodnia uderzenia były w składy paliw, huty, firmy produkujące rudy żelaza, rury, lufy, wyroby stalowe, podstacje elektryczne.
Władze USA mogą nałożyć sankcje na austriacki Raiffeisen Bank International (RBI) za prowadzenie interesów w Rosji, pisze EUobserver.
Miejsce 1 -Kazachstan rozważa udzielenie pomocy wojskowej Ukrainie.
Kazachstan może przyłączyć się do udzielania pomocy wojskowej Ukrainie – informuje agencja RIA Novosti,
Według rozmówcy agencji negocjacje w sprawie zakupu produktów wojskowych w Kazachstanie rozpoczęła ukraińska państwowa korporacja Ukrspetsexport. Rosyjskie komponenty do spadochronowych systemów hamulcowych dla samolotów Su-24 i MiG-29 mogą zostać przekazane Ukrainie, a Navico, firma BSKey i IGT LLP z siedzibą w Astanie mogą być zaangażowane w dostawy – twierdzi źródło RIA.
Ze swojej strony Ministerstwo Obrony Kazachstanu zaprzeczyło faktowi negocjacji z Ukrspetsexport w sprawie zakupu produktów wojskowych dla Kijowa.
Wcześniej Kazachstan nie udzielał pomocy wojskowej Ukrainie. Do Kijowa przekazano jedynie leki, żywność i inną pomoc humanitarną. Ministerstwo Przemysłu i Rozwoju Infrastruktury Kazachstanu zaprzeczyło informacjom o sprzedaży broni i pojazdów opancerzonych do Wielkiej Brytanii w celu dostarczenia jej na Ukrainę.
Dzień wcześniej agencja Bloomberg informowała, że sojusznicy Kijowa zebrali niezbędną ilość na zakup 800 tys. pocisków, a w marcu-kwietniu amunicja może znaleźć się na linii frontu.
Czechy, które początkowo zaoferowały pilny zakup pocisków poza UE, będą głównym organizatorem, biorąc pieniądze od sojuszników i zapewniając dostawę. Grupa kilkuset Czechów i Ukraińców pracuje przez całą dobę we wschodnim mieście Sternberg, zamieniając budynki należące do producenta broni Excalibur Army w główne centrum dostaw broni na Ukrainę – pisze Reuters.
Prezydent Czech Petr Pavel powiedział na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w lutym, że Praga znalazła w różnych krajach 500 000 pocisków 155 mm i 300 000 pocisków 122 mm, które można szybko kupić, jeśli będą dostępne fundusze. Teraz pieniądze już są, potwierdził Bloombergowi urzędnik rządowy pracujący nad projektem.
Niemcy, Łotwa, Litwa, Holandia, Dania, Kanada, Francja i Francja zgodziły się już wziąć udział w inicjatywie, a Polska wyraziła zainteresowanie. Szacuje się, że Ukraina potrzebuje co najmniej 200 000 pocisków miesięcznie, aby skutecznie stawić opór wojskom rosyjskim.
.Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️