Codzienny ekonomiczny przegląd 08.03.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

  • Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski podpisał dekret o demobilizacji personelu wojskowego odbywającego służbę wojskową w okresie kwiecień-maj 2024 r.
  • Były naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny zostanie ambasadorem Ukrainy w Wielkiej Brytanii, podało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
  • Kierownictwo Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozważy kwestię przekazania Ukrainie kolejnej transzy pomocy finansowej w wysokości 880 mln dolarów w drugiej połowie marca, poinformowała Julie Kozak, dyrektor departamentu komunikacji MFW.
  • Ambasada Rosji analizuje decyzję Rady Kantonów (izby wyższej parlamentu) Szwajcarii wzywającą rząd do konfiskaty rosyjskiego majątku zamrożonego w kraju i przekazania go Ukrainie. O tym oświadczył ambasador Rosji w Szwajcarii Siergiej Garmonin. Zajęcie rosyjskiego majątku uznał za nielegalne.
  • W Moskwie pojawiły się problemy z płaceniem kartą za alkohol i papierosy. nie można kupić wina i napojów spirytusowych w sieciach detalicznych Pyaterochka, Bristol i Vinlab.
  • Nad ranem cztery kolejne drony zostały zniszczone przez systemy obrony powietrznej nad terytorium obwodu wołgogradzkiego – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. 
  • Rząd przedłużył zakaz publikowania statystyk dotyczących wydobycia ropy, gazu i kondensatu do 1 kwietnia 2025 roku
  • Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie zaleca, aby współobywatele powstrzymali się od podróży do Federacji Rosyjskiej.
  1. Drony zaatakowały kolejną hutę w Rosji

W Czerepowcu rankiem 7 marca w zakładach metalurgicznych „Siewierstal” doszło do wybuchu

Do wybuchu w rejonie czwartego wielkiego pieca. Według służby prasowej firmy Severstal, która jest właścicielem zakładu, w wyniku zdarzenia nikt nie został ranny a zzakład działa bez zatrzymań.

„Dziś rano doszło do incydentu technologicznego w wielkopiecowej produkcji CherMK. Obyło się bez ofiar. W jednej z jednostek rozpoczęto wcześniej zaplanowany remont” – czytamy w raporcie.

Do incydentu w przedsiębiorstwie „Severstal” doszło w wyniku uderzenia bezzałogowego statku powietrznego – poinformował później p.o. gubernatora obwodu wołogdy Gieorgij Filimonow. Dodał, że mówimy o dronie „niewiadomego pochodzenia”.

Fabryka w Czerepowcu jest jedną z największych hut stali na świecie, otwartą w połowie ubiegłego wieku. Zakład zatrudnia 25 tys. osób, w jego skład wchodzi ponad sto kompleksów technologicznych. Zakład produkuje ponad 11 mln ton stali i ponad 9 mln ton surówki rocznie. Produkty firmy znajdują zastosowanie w produkcji sprzętu AGD, inżynierii mechanicznej oraz przemyśle obronnym.

To już trzeci incydent w zakładzie przemysłowym w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 24 lutego w obwodzie lipieckim na terenie Nowolipieckich Zakładów Metalurgicznych (NLMK) wybuchł pożar. Dzień wcześniej, w wyniku ataku dronów, zapalił się Michajłowski Zakład Górniczo-Przeróbczy im. A.W. Variczewa

2. Demokracja po Putinowsku.

Pracownikom koncernów naftowo-gazowych nakazano udać się do urn i oddać głos na Putina.

Pracownicy kilku przedsiębiorstw Gazpromu, otrzymali żądania stawienia się na wyborach, oddania głosu na Putina i złożenia raportu.

Instrukcje kierownictwa grożące karami za nieprzestrzeganie przepisów dotarły w szczególności do pracowników jednego z największych na świecie zakładów przetwórstwa gazu w Astrachaniu. Pracownicy koncernu Gazpromu otrzymali broszury z instrukcją głosowania.

„Wyślą linki, które zostaną przeniesione do witryny i będą wymagały geolokalizacji. Dla tych, którzy nie dostaną SMS-ów, będzie stała osoba, która będzie musiała sfotografować kod QR” – powiedział jeden z pracowników. Dodał, że pomimo niezadowolenia części pracowników, większość podchodzi do tego wymogu neutralnie, bojąc się kary ze strony zakładu.

Prawdopodobne jest, że pracownicy fabryki będą sprawdzani za pośrednictwem usługi Geo-SMS, stworzonej na zlecenie partii Jedna Rosja w celu monitorowania frekwencji wyborczej.

System powinien działać wyłącznie w lokalu wyborczym, do którego wyborca ​​jest przypisany, w innych przypadkach aplikacja nie będzie działać.

System sam wyznaczy trasę do żądanego obszaru.

Taka to oto moi drodzy demokracja.

3. Indie odmawiają zawarcia nowych kontraktów z Rosnieftiem ze względu na sankcje wtórne

Nowa fala amerykańskich sankcji obejmująca umieszczenie na czarnej liście kilkudziesięciu tankowców „cieniej floty” i zablokowanie płatności za pośrednictwem banków w Turcji, Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich uderzyła w dostawy rosyjskiej ropy do Indii.

Rosniefti nie udało się zawrzeć długoterminowych kontraktów z największymi indyjskimi rafineriami ropy naftowej.

Negocjacje, które toczą się co najmniej od początku lutego, zakończyły się bez rozstrzygnięcia, a państwowe Bharat Petroleum i Hindustan Petroleum zdecydowały się nie podejmować stanowczych zobowiązań do zakupów od największego rosyjskiego koncernu naftowego w nadchodzącym roku finansowym.

Lider indyjskiego rynku ropy naftowej, państwowy Indian Oil Corp., ma już długoterminowe kontrakty z Rosnieftią i Gazprom Nieftą na dostawę 24,5 mln ton surowca. Jednak najprawdopodobniej firma zmniejszy wolumeny zakupów w 2024 r.,

Indie zastępują rosyjską ropę saudyjską ropą: w lutym dostawy z królestwa na rynek indyjski wzrosły o 22%, a największy prywatny koncern rafineryjny Reliance Industries zakupił maksymalny wolumen od maja 2020 roku.

Indie będą nadal kupować rosyjską ropę, ale będą to robić w ramach jednorazowych (transakcji spot). Rafinerie państwowe planują w przyszłym roku finansowym pokryć w ten sposób 40% importu.

4.Walka celników ze zgniłym zachodem.

Celnicy poszukują produktów ze Stanów Zjednoczonych w celu nałożenia podwyższonych ceł. Jednocześnie, jeśli importer nie może potwierdzić kraju pochodzenia, zostanie również obciążony maksymalną stawką.

Jeśli wcześniej organy celne wysyłały prośbę o potwierdzenie kraju pochodzenia w mniej więcej jednym przypadku na dziesięć, teraz dzieje się tak przy każdej dostawie towarów.

Praktyka ta stała się powszechna w lutym 2024 r.

Podwyższone cła importowe reguluje dekret rządowy nr 788 „W sprawie zatwierdzenia stawek ceł importowych na niektóre towary, których krajem pochodzenia są Stany Zjednoczone Ameryki”.

Do tych zaliczają się wyroby wykonane głównie z metalu: maszyny, urządzenia i narzędzia budowlane. Towary takie podlegają cłom od 25 do 40%. Normalnie to około 3%.

W 2023 roku Federalna Służba Celna przekazała do budżetu 6,6 bln rubli, a w tym roku planowane dochody budżetu powinny wzrosnąć o 14% i wynieść 7,4 bln rubli.

5. Rosyjskie banki ograniczyły udzielanie kredytów. Liczba kredytów hipotecznych osiągneła 4 letnie minimum.

Spełniły się nasze prognozy i zapowiedzi banku centralnego . Mamy dane za luty.

W pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku Rosja odnotowała gwałtowny spadek wolumenu kredytów hipotecznych. Emisja spadła do 598,4 mld rubli – to najniższa liczba od 2020 r. (498,5 mld rubli), wynika ze statystyk Franka RG, .

W lutym zatwierdzono 82,8 tys. kredytów hipotecznych o wartości 322,5 mld rubli dla osób fizycznych. W ujęciu ilościowym emisja spadła o 27%, w ujęciu pieniężnym – o 24% rok do roku. Spadła również średnia kwota kredytu: w porównaniu ze styczniem – o 3%, do 3,89 mln rubli.

Popyt na rynkowe kredyty hipoteczne również pozostawia wiele do życzenia. Powodem jest wysoka stawka. Na dzień 1 marca jego średnia wartość w 20 największych bankach mieściła się w przedziale 17-18%. Jak zauważył Bank Centralny, w styczniu emisja rynkowych kredytów hipotecznych wyniosła 86 mld rubli, czyli o 40,7% mniej niż przed rokiem. Dane za luty nie są jeszcze dostępne.

Jak wiecie spodziewaliśmy się spadku akcji kredytowej na cele mieszkaniowe. Od stycznia w Rosji weszły w życie bardziej rygorystyczne warunki dotyczące preferencyjnych kredytów hipotecznych. Rząd obniżył maksymalną kwotę kredytu, jaki można zaciągnąć w ramach programu państwowego w Moskwie, obwodzie moskiewskim, Petersburgu i obwodzie leningradzkim – z 12 mln do 6 mln rubli. Jednocześnie wymagania dotyczące minimalnego wkładu własnego dla potencjalnych kredytobiorców we wszystkich regionach wzrosły z 20% do 30%.

Ponadto zmieniły się również parametry dla banków: zmniejszyła się dopłata, według której wyliczana jest rekompensata za udzielenie preferencyjnych kredytów z budżetu dla wierzycieli. Zmusiło to niektórych dużych graczy do zatwierdzania kredytów tylko klientom, którzy kupują mieszkania od deweloperów partnerskich banku, aby ci ostatni mogli otrzymywać prowizje od deweloperów.

Ponadto segment kredytów hipotecznych został dotknięty zaostrzonymi regulacjami: od 1 stycznia wzrosły makroostrożnościowe dla banków, które wymagają tworzenia dodatkowego kapitału przy udzielaniu kredytów z niskim wkładem własnym.

A będzie jeszcze gorzej od marca banki wdrażają procedury prognozowania bankructw a dodatkowo od maja banki muszą zmniejszyć udział kredytów ninja według nowych proregatyw banku centralnego.

Należy liczyć się, że rok 2024 będzie trudnym rokiem dla banków.

6. Każdy powód jest dobry, aby windy nie jeździły.

7 marca wezwano mieszkańców Krasnodaru do powstrzymania się od podróżowania windami, gdyż tego dnia miasto może odwiedzać prezydent Rosji Władimir Putin.

Prośbę o ograniczenie korzystania z wind uzasadniono przerwami w komunikacji, jakie mogą wyniknąć w związku z wydarzeniem w Pałacu Sambo z udziałem Putina. W sytuacji awaryjnej przycisk wezwania dyspozytora nie zadziała – ostrzegła firma.

W trakcie wizyty zagłuszany był GPS, oraz wyłączane były maszty telefonii komórkowej.


Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: