Codzienny ekonomiczny przegląd 07.03.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Z cyklu historia alternatywna. Rosja odegrała dużą rolę w niepodległości i suwerenności Belgii na początku XIX wieku, powiedział prezydent Władimir Putin. Możemy pójść dalej to Rosja dała podwaliny UE.
 • Czeski rząd oświadczył, że w najbliższym czasie nie będzie wspólnych spotkań ze słowackimi kolegami z powodu różnic między oboma krajami w kwestii pomocy Ukrainie
 • Biały Dom bada możliwe sposoby zebrania 200 milionów dolarów z funduszy Pentagonu na natychmiastową pomoc dla Ukrainy.
 • Jeden z największych europejskich producentów broni, czeska firma Czechoslovak Group AS, negocjuje z państwowym koncernem zbrojeniowym Ukroboronprom utworzenie spółki joint venture i poszukuje odpowiednich miejsc do produkcji pocisków artyleryjskich i czołgowych, a także ciężkiego sprzętu – właściciel i dyrektor wykonawczy firmy Michal Strnad. Inwestycje szacowane są na setki milionów euro.
 • Niemcy przyłączą się do czeskiej inicjatywy zakupu amunicji artyleryjskiej dla Sił Zbrojnych Ukrainy poza Unią Europejską i przeznaczą na to setki milionów euro – rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.
 • Kraje UE uczestniczące w czeskiej inicjatywie zebrały całą kwotę niezbędną do zakupu 800 tys. pocisków dla Sił Zbrojnych Ukrainy poza UE
 • Urzędniczka Departamentu Skarbu USA Anna Morris, która jest odpowiedzialna za nadzór nad wdrażaniem sankcji, odwiedzi Wiedeń w dniach 7-8 marca i spotka się z austriackimi urzędnikami i przedstawicielami Raiffeisen Bank International – Reuters w związku z ambasadą USA w Austrii. Zakłada się, że strona amerykańska zwiększy presję na największy bank zachodni działający w Federacji Rosyjskiej, aby skłonić go do ograniczenia działalności w Rosji.
 • Ukraina zamierza przeprowadzić kontrofensywę w 2024 roku podaje Reuters, powołując się na dowództwo Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.
 • Prezydent Francji Emmanuel Macron zaprosił dwóch swoich poprzedników, Francois Hollande’a i Nicolasa Sarkozy’ego, do Pałacu Elizejskiego, aby omówić z nimi sytuację na Ukrainie.
 •  Bułgaria rozpoczęła wysyłanie 100 transporterów opancerzonych na Ukrainę
 • Gazprom domaga się odzyskania 930 mln dolarów od polskiego Orlenu i Europolu Gaz, do którego należy polski odcinek gazociągu Jamał-Europa, wśród oskarżonych wymienia się również Ernst and Young Global Limited oraz Earnst and Young sp z o.o. Corporate Finance. W listopadzie 2023 r. rosyjski sąd nałożył na Europol GAZ grzywnę w wysokości 1,5 mld dolarów. Zabroniono jej również kontynuowania postępowania z Gazprom Export w Sztokholmskiej Izbie Handlowej. Według sądu, Europol GAZ wszczął postępowanie w szwedzkim arbitrażu w maju, żądając 1,5 miliarda dolarów od spółki zależnej Gazpromu. Ten odwołał się jednak do rosyjskiego sądu, powołując się na brak uczciwego procesu. Wcześniej Gazprom złożył pozwy przeciwko kilku zagranicznym firmom, w tym czeskiemu NET4GAS, holenderskiemu Gasunie Transport Service i innym.
 1. Import wszędzie coraz droższy. Huti uderzają w Rosję rykoszetem.

Do problemów Rosji w handlu zagranicznym spowodowanych sankcjami dodano jeszcze jeden. Jak wynika z raportu firmy analitycznej Sea-Intelligence, niezawodność transportu morskiego w 2024 r. spadła do najniższego poziomu od czasu pandemii.

Doprowadzi to do wzrostu cen towarów na całym świecie – ostrzegają ekonomiści, logistycy i sprzedawcy detaliczni.

Sea-Intelligence analizuje ruchy statków ponad 60 przewoźników na 34 głównych szlakach handlowych.

W styczniu, w związku z atakami Huti w Jemenie na statki na Morzu Czerwonym, niezawodność rozkładów transportu na całym świecie spadła do 51,6% najniższego poziomu od września 2022 r., kiedy branża logistyczna nadal borykała się z kryzysem popandemicznym.

W raporcie zauważa się, że zasadniczo całe ożywienie w branży osiągnięte od zakończenia pandemii poszło na marne.

W związku z koniecznością obrania alternatywnej trasy omijającej Morze Czerwone i Kanał Sueski, przez którą przechodzi 15% światowego handlu morskiego, statki zaczynały docierać do portu docelowego średnio z 6 dniowym opóźnieniem – o 0,6 dnia więcej niż w styczniu.

Dotknie to także Rosję, gdzie przez Kanał Sueski wiele towarów z Chin trafiało do portów w Petersburgu i Noworosyjsku. Rosyjscy detaliści (X5 Retail Group, Detsky Mir itp.) ostrzegali już, że pod koniec 2023 roku borykają się z niedoborami towarów z Chin i zmuszeni są przenieść dostawy na trasy dalekowschodnie, które już wykorzystują limity przepustowości.

2. Topniej nadwyżka handlowa z Chinami. Obroty rosną o 9,3% w okresie styczeń-luty

Obroty handlowe między Rosją a Chinami w okresie styczeń-luty 2024 r. wyniosły 37,01 mld dolarów – podała Generalna Administracja Celna Chińskiej Republiki Ludowej. Wskaźnik wzrósł o 9,3% rok do roku.

Eksport z Chin do Rosji w ciągu dwóch miesięcy wzrósł o 12,5 proc., do 16,8 mld dolarów,  Import z Rosji do Chin wzrósł o 6,7% do 20,2 mld USD, nadwyżka Rosji wyniosła 3,4 mld USD, czyli o 5,8% mniej niż w tym samym okresie w 2023 roku.

Większość importu Chin z Rosji to ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel. Do Chin importowana jest również miedź, ruda miedzi, drewno, paliwo i owoce morza.

Chiny eksportują do Rosji samochody, smartfony, sprzęt przemysłowy i specjalistyczny, zabawki, obuwie, komputery i inne towary.

Obroty handlowe między Federacją Rosyjską a Chinami na koniec 2022 r. wzrosły o 29,3%, do 190 mld USD, w 2023 r. – o 26,3%, do 240,1 mld USD.

3. Rosyjscy urzędnicy przygotowują się do kontynuacji wojny na Ukrainie do 2030 roku.

Wojna na Ukrainie będzie trwała latami i zakończy się dopiero wraz z odejściem Władimira Putina od władzy. Przygotowują się do tego przedstawiciele rosyjskiego rządu.

Według jednego z prominentnych senatorów wojna będzie trwała do 2030 roku. „Do tego czasu Putin nie opuści kraju. I jest twarzą tej wojny. Dopóki Putin będzie u władzy, ani Północny Okręg Wojskowy się nie skończy, ani oni, przedstawiciele Zachodu, nie cofną się. Będziemy więc tu długo.

Według niego działania wojenne mogą trwać przez kolejne trzy do pięciu lat. „Wtedy wszystko się zatrzyma, a potem całkowicie zniknie, po prostu będzie się tlić” – przewiduje urzędnik.

„Będziemy prowadzić te działania bojowe z okopów przez bardzo, bardzo długi czas. Ten konflikt będzie ciągnął się latami, pamiętajcie moje słowa” – mówi jeden z deputowanych Dumy Państwowej.

Jednocześnie urzędnicy rządowi zauważają, że są już „przyzwyczajeni” do wojny. „Na początku ja i moi koledzy omawialiśmy to bez przerwy, będąc na bieżąco ze wszystkimi doniesieniami. Teraz wręcz przeciwnie, jesteśmy głęboko pochłonięci sprawami osobistymi i obowiązkami zawodowymi, a teraz przygotowujemy się do wyborów prezydenckich”

Według niego wśród jego kolegów i znajomych nie ma zwyczaju rozmawiać o depresji i wypaleniu zawodowym w związku z tym, co działo się przez ostatnie dwa lata.

Jednak nadal pojawia się zmęczenie. „Panuje przygnębiające poczucie, że „operacja specjalna” nigdy się nie skończy. Że na pewno potrwa długo” – mówi urzędnik, dodając, że nie ma nadziei na zakończenie wojny w najbliższej przyszłości.

4. Banki zmniejszają kredyty ninja z uwagi na zwiększone ryzyko upadłości konsumenckiej.

Rosyjskie banki i organizacje mikrofinansowe (MIF) są gotowe masowo odmawiać udzielania Rosjanom kredytów i pożyczek. Teraz, oceniając potencjalnego kredytobiorcę, instytucje kredytowe będą musiały brać pod uwagę prawdopodobieństwo jego bankructwa. W efekcie liczba udzielanych pożyczek spadnie prawdopodobnie o kolejne 20-30 proc.

Do końca 2023 r. na etapie rozpatrywania wniosku instytucje kredytowe kalkulowały możliwość niewykonania zobowiązania przez kredytobiorcę w przypadku opóźnienia powyżej 90 dni, ale teraz uwzględniły w scoringu prognozę, która ocenia prawdopodobieństwo upadłości osoby fizycznej.

Taka innowacja była potrzebna w związku z rozpowszechnieniem procedury upadłościowej dla osób fizycznych.

Upadłość konsumencka stała się najbardziej dostępna dla obywateli po wprowadzeniu w 2020 r. procedury uproszczonej (pozasądowej) i rozszerzeniu kryteriów jej stosowania w listopadzie 2023 r.

Tak więc obywatel może ubiegać się o ogłoszenie upadłości pozasądowej, jeśli całkowita kwota jego zadłużenia wynosi co najmniej 25 tysięcy rubli i nie więcej niż 1 milion rubli. W 2023 roku do upadłości pozasądowej dopuszczono 15 900 osób, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej wynika z danych Fedresurs.

Ogólnie rzecz biorąc, od września 2020 r. do grudnia 2023 r. dostęp do procedury uproszczonej otrzymało 29 400 Rosjan z łącznym długiem w wysokości 11 mld rubli.

Wiele banków i MIF już wdrożyło już prognozowanie bankructwa.Ocena dokonywana jest na podstawie zgromadzonych już informacji o ponad milionie przypadków upadłości rzeczywistej, w tym upadłości sądowej. Algorytmy sieci neuronowych umożliwiają przewidywanie wystąpienia podobnego zdarzenia dla wszystkich kredytobiorców z dużą wiarygodnością.

Specyficznymi wyznacznikami klientów, którzy mogą stać się bankrutami, są m.in. zmiana wzorca zachowań i częstotliwości zaciągania kredytów w ostatnich latach, dynamika wzrostu całkowitej kwoty zadłużenia oraz zmiana częstotliwości wchodzenia w krótkoterminowe, tzw. techniczne zaległości w ostatnich miesiącach

5. Rosfinmonitoring dodał Garry’ego Kasparowa do listy terrorystów i ekstremistów.

Jak podaje strona internetowa agencji, Rosfinmonitoring dodał mistrza świata w szachach i polityka opozycji Garriego Kasparowa do listy terrorystów i ekstremistów .

Lista organizacji i osób, w odniesieniu do których znajdują się informacje o ich zaangażowaniu w działalność ekstremistyczną lub terroryzm, obejmuje osoby zaangażowane w sprawy z artykułów „ekstremistycznych” Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej. Nazwisko Kasparowa ma na liście gwiazdkę. Oznacza to, że wszczęto przeciwko niemu sprawę z artykułu o terroryzmie.

W 2005 roku Kasparow zakończył karierę sportową i zaczął angażować się w działalność polityczną. Brał udział w szeregu ruchów opozycyjnych, w 2012 roku został wybrany do Rady Koordynacyjnej Rosyjskiej Opozycji. W 2013 roku Kasparow opuścił Rosję i zapowiedział rozpoczęcie działalności politycznej za granicą. W maju 2022 roku rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości uznało Kasparowa za „zagranicznego agenta”.

Garry Kasparow jest 13. mistrzem świata w szachach, ośmiokrotnym zwycięzcą Światowych Olimpiad Szachowych w kadrach narodowych ZSRR i Rosji oraz arcymistrzem. 11 razy został uznany za szachistę roku.

Widocznie Putin nie lubi innych mistrzów szachów 5-D.

6. Indie odmawiają zawarcia nowych kontraktów z Rosnieftiem ze względu na sankcje wtórne

Nowa fala amerykańskich sankcji obejmująca umieszczenie na czarnej liście kilkudziesięciu tankowców „cieniej floty” i zablokowanie płatności za pośrednictwem banków w Turcji, Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich uderzyła w dostawy rosyjskiej ropy do Indii.

Rosniefti nie udało się zawrzeć długoterminowych kontraktów z największymi indyjskimi rafineriami ropy naftowej.

Negocjacje, które toczą się co najmniej od początku lutego, zakończyły się bez rozstrzygnięcia, a państwowe Bharat Petroleum i Hindustan Petroleum zdecydowały się nie podejmować stanowczych zobowiązań do zakupów od największego rosyjskiego koncernu naftowego w nadchodzącym roku finansowym.

Lider indyjskiego rynku ropy naftowej, państwowy Indian Oil Corp., ma już długoterminowe kontrakty z Rosnieftią i Gazprom Nieftą na dostawę 24,5 mln ton surowca. Jednak najprawdopodobniej firma zmniejszy wolumeny zakupów w 2024 r.,

Indie zastępują rosyjską ropę saudyjską ropą: w lutym dostawy z królestwa na rynek indyjski wzrosły o 22%, a największy prywatny   koncern rafineryjny Reliance Industries zakupił maksymalny wolumen od maja 2020 roku.

Indie będą nadal kupować rosyjską ropę, ale będą to robić w ramach jednorazowych (transakcji spot). Rafinerie państwowe planują w przyszłym roku finansowym pokryć w ten sposób 40% importu.


Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: