Codzienny ekonomiczny przegląd 06.03.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Płonie kolejny skład paliw w rejonie żeleznogorskim w wyniku bohaterskiego zestrzelenia ukraińskiego drona. obyło się bez strat, nie było ofiar. – powiedział gubernator obwodu kurskiego Starowoit.
 • Władze Tuwy wprowadziły stan wyjątkowy o znaczeniu regionalnym w związku z pożarem w elektrociepłowni w mieście Szagonar. Do zdarzenia doszło dzisiaj, 6 marca. Jak podaje agencja TASS, w budynku kotłowni elektrociepłowni doszło do wybuchu. W przedsiębiorstwie znajdowało się 21 osób, w tym 18 zostało rannych.
 • Prezydent Argentyny Javier Miley zamierza odwiedzić Ukrainę w czerwcu.
 •  Rząd Łotwy zatwierdził listę produktów rolnych i paszowych z Rosji i Białorusi, których import do kraju jest zabroniony. Uchwała wejdzie w życie 8 marca. Czekamy na polski rząd i parlament.
 • Komisja Europejska dokonała obliczeń, zgodnie z którymi do 2027 r. będzie można uzyskać 15 mld euro wpływów z reinwestycji 208 mld euro rosyjskich aktywów zamrożonych w Unii Europejskiej – powiedział unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.
 •  Ukraina spodziewa się otrzymać w 2024 roku kredyt z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju w wysokości 1,5 mld dolarów oraz kredyt z Kanady w wysokości 1,4 mld dolarów – poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.
 •  Europa dyskutuje o kwestii udzielenia pomocy Ukrainie w nowy sposób bez wysyłania jednostek bojowych do tego kraju – powiedział prezydent Czech Petr Pavel.
 •  Macron: Francja w pełni popiera propozycję wprowadzenia podatku od zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów, który wyniesie 3-5 mld euro rocznie.
 • Francja jest gotowa wziąć udział w inicjatywie Republiki Czeskiej dotyczącej zakupu pocisków dla Ukrainy poza UE – oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron.
 • Ze względu na słowa Macrona o wojskach na Ukrainie nie ma napięć między Paryżem a Berlinem, wszyscy w Europie i Stanach Zjednoczonych podzielają stanowisko Niemiec – mówi kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
 • UE dostarczy Ukrainie kolejne 250 tys. pocisków do końca marca, oprócz już dostarczonych 350 tys.
 • Sąd Arbitrażowy w Petersburgu i obwodzie leningradzkim zarejestrował pozew Gazpromu przeciwko Europolowi Gaz, operatorowi polskiego odcinka gazociągu Jamał–Europa, a także koncernowi Orlen.
 • Prawie 50% rosyjskich kobiet marzy o nieoczekiwanej niespodziance na 8 marca, a kolejne 30% wolałoby pieniądze
 • Putin powiedział, że za granicą ludzie będą karmieni robakami. Oczywiście w Rosji tak nie będzie.
 • Administracja prezydenta (AP) potwierdziła, że zmobilizowani nie będą mogli wrócić do domu do końca specjalnej operacji na Ukrainie. Taką odpowiedź z resortu otrzymał zastępca przewodniczącego Jabłoka, deputowany Zgromadzenia Ustawodawczego Petersburga Borys Wiszniewski.
 1. Turcja mówi nie rosyjskiej ropie.

Rosyjskie firmy naftowe napotykają na nowe trudności na tureckim rynku z powodu narastającej presji ze strony Stanów Zjednoczonych. USA nałożyły sankcje na dziesiątki tankowców z tzw. „floty cieni” oraz zablokowały transakcje finansowe poprzez tureckie, chińskie i arabskie banki.

Główny terminal przeładunkowy Dörtyol, położony na śródziemnomorskim wybrzeżu Turcji, odrzucił współpracę z rosyjską ropą.

Mimo że nie doszło do naruszenia przepisów czy sankcji, terminal nie będzie już przyjmować ropy od rosyjskich spedytorów, oznajmiło GTS we wtorek. GTS to firma zarządzająca terminalem. Firma poinformowała klientów o tej decyzji pod koniec lutego.

W 2023 roku terminal Dörtyol obsłużył rekordowe 11,74 mln baryłek rosyjskiej ropy, siedmiokrotnie więcej niż wszyscy spedytorzy w 2021 roku.

Kpler podaje, że ropa z Dörtyol trafiała głównie do portów greckich.

GTS kontynuuje przyjmowanie ładunków z Rosji, które zostały zadeklarowane przed ogłoszeniem zaprzestania handlu.

Rosyjscy dyplomaci negocjują z Turcją w celu rozwiązania problemu z bankami, a ambasador Rosji w Ankarze, Aleksiej Erchow, twierdzi, że odmowa współpracy banków wynika z zaostrzenia antyrosyjskich sankcji i decyzji Departamentu Skarbu USA.

2. Tureckie banki zaczęły blokować płatności za turystykę. Czy będzie spadek Rosyjskich turystów w tym roku?

Obywatele rosyjscy mogą stracić możliwość spędzenia wakacji w Turcji, która pozostaje jednym z głównych kierunków turystyki wyjazdowej Rosjan, którzy w ubiegłym roku odbyli do republiki ponad 6 milionów podróży.

W ślad za dużymi tureckimi eksporterami i nabywcami rosyjskiej ropy hotele w Turcji zaczęły doświadczać trudności z płatnościami bankowymi na rzecz Federacji Rosyjskiej. Hotele nie mogą otrzymywać płatności od Federacji Rosyjskiej za zakwaterowanie rosyjskich gości.

Przelewy pieniężne wysyłane z Rosji albo docierają za późno, albo są odsyłane, powiedział wiceprzewodniczący partii Vatan Serdar Ukuplu. 

„Nasi specjaliści ds. turystyki, którzy chcą wziąć udział w Moskiewskich Międzynarodowych Targach Podróży i Turystyki, które odbędą się w dniach 19–21 marca, nie mogą przesyłać swoich zgłoszeń. Nasze hotele nie mogą otrzymywać płatności za zakwaterowanie z Rosji” – wyjaśnił. Jeśli sankcje wobec Federacji Rosyjskiej będą nadal działać, turecka branża turystyczna stanie przed poważnymi problemami, a dziesiątki tysięcy przedsiębiorców poniesie „ogromne straty”.

Ukuplu dodał, że tureckie firmy znajdują się pod presją Zachodu, który chce podważyć stosunki handlowe między Moskwą a Ankarą. Tureckim biznesmenom prowadzącym handel z Rosją grozi umieszczenie na czarnej liście Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Uskuplu takie działania powodują poważne szkody dla gospodarki kraju.

Ambasador Rosji w Turcji Aleksiej Erchow potwierdził problem i powiedział, że  trwają intensywne prace nad jego rozwiązaniem. Rosyjscy dyplomaci rozpoczęli negocjacje w sprawie płatności bankowych już w styczniu, ale nie przyniosły one rezultatów. 

3. Duma Państwowa zaproponowała sprawdzenie pod kątem szpiegostwa i wydalenie wszystkich zachodnich ambasadorów.

Zastępca Dumy Państwowej Michaił Szeremet zaproponował sprawdzenie ambasadorów UE w Moskwie pod kątem szpiegostwa po tym, jak odmówili oni spotkania z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

„Stanowisko europejskich ambasadorów jest nie do pomyślenia i obraźliwe. To prawdziwe chamstwo” – stwierdził poseł reprezentujący zaanektowany Krym w Dumie Państwowej.

„Najwyraźniej mają coś do ukrycia i wstydzą się spojrzeć naszemu ministrowi spraw zagranicznych w oczy”. Uważam, że zdecydowanie powinniśmy zorganizować kontrolę ambasadorów Zachodu pod kątem szpiegostwa, działań prowokacyjnych i ingerencji w wewnętrzne sprawy Rosji”.

Szeremet dodał, że Rosja „zapewniła ambasadorom Zachodu wszelkie warunki pracy i życia, a oni odnoszą się do niej z brakiem szacunku i arogancją”. „Jeśli zachodni ambasadorzy w dalszym ciągu okazują brak szacunku Rosji, to jestem pewien, że należy podnieść kwestię uznania ich za persona non grata i wydalenia z naszego kraju. Dziś nie widzę sensu ich pobytu w Rosji, jeśli odmówią spotkań z urzędnikami państwowymi” – dodał zastępca.

Ja tu się zgadzam z Panem Szeremetem. Może rzeczywiście należy się pozbyć wszystkich ambasadorów, ale rosyjskich z krajów właśnie zachodnich. Zachodnich z Rosji i po prostu zerwać wszystkie więzy. Wiem, że negocjacje itd. ale przy tak zachowującej się Rosji na razie nie ma sensu chyba niczego negocjować, a dyplomaci rosyjscy w europejskich krajach są elementem machiny propagandowej Kremla. Dajcie znać co o tym myślicie w komentarzach.

4. Rynek venture capital praktycznie przestał istnieć.

W 2023 r. wolumen inwestycji venture capital w Federacji Rosyjskiej osiągnął historycznie niski poziom w ciągu ostatnich siedmiu lat – 118 mln USD.

Na świecie globalne finansowanie startupów również maleje, ale nie tak dramatycznie jak w Federacji Rosyjskiej. Powrót rynku do wzrostów jest możliwy w 2024 roku, jeśli sytuacja geopolityczna się zmieni – uważają analitycy.

Rynek venture capital w Federacji Rosyjskiej nadal się kurczył w 2023 r., jego wolumen wyniósł 118,2 mln USD, co stanowi ponad dziesięciokrotny spadek w porównaniu z 2022 r. (1,252 mld USD), do historycznie niskiego poziomu od siedmiu lat. Jednocześnie w 2023 r. liczba transakcji nieznacznie wzrosła do 181 ze 165.

Wolumen zagranicznych inwestycji venture capital (prawie połowa rynku) w 2023 r. zmniejszył się jeszcze bardziej: 15-krotnie, do 55 mln USD (814 mln USD w 2022 r.), podczas gdy 73% (40 mln USD) zainwestowano w jedną firmę – twórcę ultracienkich inteligentnych soczewek kontaktowych.

Zmniejszyły się również inwestycje funduszy państwowych w kapitał podwyższonego ryzyka, które zmniejszyły się o 99% pod względem wolumenu.

5. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wydał nowe nakazy aresztowania dla Rosjan.

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakazy aresztowania dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej admirała Wiktora Sokołowa i dowódcy rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu generała broni Siergieja Kobyłasza za ataki na Ukrainę – podaje strona internetowa sądu .

„Istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że obaj podejrzani są odpowiedzialni za ataki rakietowe przeprowadzone przez ich podwładnych na ukraińską infrastrukturę elektroenergetyczną w okresie od co najmniej 10 października 2022 r. do co najmniej 9 marca 2023 r.” – czytamy w raporcie.

Z akt sprawy wynika, że ​​oskarżeni są podejrzani o obieranie za cel celów cywilnych, zbrodnie przeciwko ludzkości, powodowanie nadmiernych przypadkowych szkód wśród ludności cywilnej, wydawanie rozkazów o charakterze karnym oraz niesprawowanie właściwej kontroli nad siłami pod swoim dowództwem.

Putin jest podejrzany o popełnienie zbrodni wojennych: nielegalne deportacje ludności (dzieci) i ich przemieszczanie z okupowanych terytoriów Ukrainy na terytorium Federacji Rosyjskiej. Podobne zarzuty postawiono Lwowie-Bełowej.

Na wniosek prokuratora wydano nakaz aresztowania Putina i Lwowej-Biełowej. Zarzucane Putinowi zbrodnie popełniane były na okupowanym terytorium Ukrainy co najmniej od 24 lutego 2022 r.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: