Codzienny ekonomiczny przegląd 04.03.2024 #2

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

  • W nocy w rejonie Kerczu rosyjski okręt patrolowy Siergiej Kotow patroluje dno morskie. Przypomnijmy Kotow został zwodowany w 2021. Do przekształcenia go w okręt podwodny zastosowano ukraiński dron morski Magura V5. Most kerczeński od ponad 10 godzin zamknięty jest dla ruchu.
  • skład ropy naftowej Gubkinie w obwodzie biełgorodzkim bohatersko odparł atak dronowy. Szcżatki zestrzelonych dronów spadły jednak na skład wywołując duzy pożar który nie spowodował żadnych strat an ofiar.
  • Jeśli niemieckie władze wprowadzą ograniczenia rosyjskich korespondentów pracujących w Niemczech, niemieccy dziennikarze będą zmuszeni opuścić Rosję – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
  • Od 2025 roku Unia Europejska odmówi tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, ale zamierza nadal korzystać z ukraińskiego systemu przesyłu gazu, w szczególności magazynów gazu, aby umieszczać tam europejskie rezerwy gazu – unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.
  •  Litwa przyłączy się do czeskiej inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy — premier Litwy Ingrida Šimonytė.
  • Udział Francji w czeskiej inicjatywie zakupu amunicji dla Ukrainy będzie w centrum negocjacji między prezydentem Czech Petrem Pavlem a jego francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem, który we wtorek 5 marca przybywa z wizytą do Pragi – Idnes w rozmowie ze służbą prasową administracji prezydenta.
  • Szwecja któregoś dnia dostarczy Polsce samolot dalekiego zasięgu wykrywania radarowego dalekiego zasięgu Saab 340 AEW, który następnie zostanie przekazany Siłom Zbrojnym Ukrainy – powiedział minister obrony Władysław Kosinyak-Kamysh. Wcześniej informowano, że Polska kupuje dwa takie samoloty od Szwecji za 52 mln euro.
  1. Zaczęto szukać dłużników mieszkaniowych i komunalnych w celu werbowania na front.

Zaczęło się to, co przewidywaliśmy.

Władze w rosyjskich obwodach rozpoczynają akcję poszukiwania dłużników na opłacenie mieszkań i usług komunalnych w celu werbowania ich do armii.

Po Krasnojarsku, gdzie komornicy mieli za zadanie odnajdywać obywateli zadłużonych na rzecz przedsiębiorstw użyteczności publicznej i będących bezrobotnych, podobne działania podjęto w Nowosybirsku.

Spółki zarządzające w Nowosybirsku otrzymały polecenie gromadzenia i udostępniania danych o dłużnikach za mieszkania i usługi komunalne. W piśmie, które otrzymały spółki zarządzające wskazano, że informacje te są niezbędne do „pomocy komisariatom wojskowym” w rekrutacji obywateli do służby wojskowej.

Niezależna zastępczyni rady miejskiej Swietłana Kawerzina potwierdziła autentyczność dokumentu i zauważyła, że ​​podobna sytuacja miała miejsce w innych częściach miasta. W sumie w Rosji, według Federalnej Służby Komorniczej, jest 8 milionów dłużników z tytułu mieszkalnictwa i usług komunalnych.

14 lutego zastępca Rady Miejskiej Krasnojarska Wiaczesław Dyukow oświadczył, że pod wojnę z Ukrainą dobrowolnie podpisują się tylko elementy aspołeczne: bezdomni, alkoholicy i więźniowie.

2. Produkcja alkoholu w Rosji wzrosła o 11% od początku 2024 roku. Od marca Komisarze alkoholowi odwiedzą sklepy .

W okresie styczeń-luty wielkość produkcji wszystkich głównych rodzajów napojów alkoholowych w Rosji wzrosła, całkowity wskaźnik wzrósł o 11%. Poinformowała o tym agencja RIA Novosti, powołując się na Federalną Służbę Kontroli Rynków Alkoholu i Wyrobów Tytoniowych (Rosalkohol tabak kontrol).

„W okresie styczeń-luty 2024 r. (w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 r.) odnotowano wzrost wolumenów produkcji dla wszystkich głównych rodzajów produktów. Produkcja napojów alkoholowych wzrosła o 11 proc.” – czytamy w raporcie.

W porównaniu z analogicznym okresem w 2023 r. produkcja napojów spirytusowych wzrosła o 5,7%. Produkcja wódki wzrosła o 4,4%, wina o 27,4%, piwa o 10,7%, a napojów piwnych o 7,8%.

W wyniku zmniejszenia importu niektórych rodzajów napojów alkoholowych, jest on aktywnie zastępowany przez krajowe analogi, zauważył departament. Federalna Służba ds. Kontroli Alkoholu i Tytoniu uważa, że trend ten utrzyma się w przyszłości.

Federalna Służba ds. Kontroli Alkoholu i Tytoniu została dopuszczona do wyrywkowego sprawdzania alkoholu poszczególnych marek, producentów i importerów w sklepach. Kontrole będą przeprowadzane w formie zakupów testowych przez dedykowanych pracowników.

. Jeśli ujawniona zostanie niezgodność alkoholu z normami jakościowymi, , wówczas u producentów i importerów zostanie przeprowadzona nieplanowana kontrola w porozumieniu z prokuraturą. Dokument ten pozwala na przeprowadzenie nie więcej niż dziesięciu odpowiednich działań kontrolnych w ciągu miesiąca, przy czym nie więcej niż jeden w tym samym obiekcie handlowym.

Głownie badana będzie moc alkoholu inne parametry prawdopodobnie będą pomijane.

3. Największy przewoźnik morski na Dalekim Wschodzie odmówił wejścia do portu Wostoczny z powodu sankcji.

Rosyjski biznes nauczył się omijać sankcje, ale kosztuje go to coraz więcej. Kolejne kłopoty wywołane najnowszym pakietem: największy przewoźnik morski na Dalekim Wschodzie odmówił zawinięcia do największego rosyjskiego portu w regionie. Koszt dostarczenia tam towaru stanie się znacznie bardziej skomplikowany i droższy.

Południowokoreański przewoźnik morski Sinokor ogłosił zaprzestanie działalności w rosyjskim porcie Wostocznyj w Primorye. Od 10 marca firma i jej spółka zależna Hueng-A Line nie będą już przyjmować zamówień z dostawą.

Ostatni rejs spółki do tego portu odbędzie się 31 marca. Będzie jednak nadal działać w innych terminalach Dalekiego Wschodu.

Sinokor jest jedną z 20 największych linii żeglugowych pod względem wielkości ruchu i jedynym dużym międzynarodowym operatorem, który od początku wojny nie ograniczył przewozów do Rosji. Razem ze spółką zależną dysponuje flotą 72 statków o pojemności około 100 000 standardowych kontenerów.

Sinokor był pierwszy, inne zagraniczne firmy również odwołają wizyty w Wostochnym i wycofują stamtąd aktywa. Nie będzie możliwości przekierowania ładunku z Wostocznego do portu we Władywostoku: jest on mocno obciążony. Oznacza to, że kontenery z tego samego Sinokoru trzeba będzie przeładować na mniejsze statki z innych linii i tym samym dostarczyć do Wostocznego – Zwiększy to czas i koszt transportu.

Jednocześnie Sinokor już znacznie podniósł ceny za korzystanie ze swoich kontenerów w Rosji, mówi szef dużej firmy logistycznej. Według niego, zapowiadane na marzec ceny Sinokora za wykorzystanie kontenerów na niektórych trasach są kilkukrotnie wyższe niż w styczniu.

Przykładowo, jeśli koszt wykorzystania kontenera Sinokor wysłanego do Petersburga od 15 marca wyniesie 800 dolarów zamiast 550 dolarów w styczniu (wzrost o 45%), a do Moskwy – 1350 dolarów zamiast 800 dolarów (prawie 70 %), następnie w Jekaterynburgu cena wzrosła ponad 4-krotnie – z 700 do 3000 dolarów.

Wostocznyj to największy rosyjski port na Dalekim Wschodzie, stworzony do przeładunku surowców, ale w ostatnich latach znacznie zwiększył przeładunki kontenerów.

Obciążenie portu, jak podaje VSK, wzrosło z 50% w 2021 r. do 95% w 2022 r. – przy projektowej nośności 84,7 mln ton port obsłużył ponad 82 mln ton ładunków, a w 2023 r., dzięki modernizacji, obiecano obsłużyć 90 milionów ton.

4. Dochody podatkowe rosną razem z inflacją

Dochody podatkowe do skonsolidowanego budżetu Federacji Rosyjskiej (zbiór budżetów wszystkich szczebli – od federalnego po lokalny) w 2023 r. wzrosły o 7,7% w porównaniu z 2022 r., do 36,2 bln rubli – wyliczył FinExpertiza. To prawie identycznie jak oficjalna inflacja, która na koniec ubiegłego roku wyniosła 7,42%.

Wzrost przychodów spowolnił o połowę w porównaniu z pierwszym rokiem obowiązywania sankcji. W 2022 r. wzrosły o prawie 18% (do 33,6 bln rubli), a w 2021 r. — o 36%.

Ponad jedna czwarta (27%, czyli prawie 10 bilionów rubli) opłat na rzecz systemu budżetowego stanowiła podatek od wydobycia minerałów (MET). W porównaniu z 2022 r., przychody z niego spadły o 10 proc. za główna przyczynę uznaje się wprowadzenie price cup.

Ponad jedna piąta (22%, czyli 8 bilionów rubli) przypadała na podatek dochodowy od osób prawnych. Tutaj głównym sektorem był sektor finansowy który odnotował olbrzymie wzrosty.

Kolejne 20 proc. przypadał na krajowy podatek VAT,18 proc. na podatek dochodowy od osób fizycznych, prawie 5 proc. na opłaty od nieruchomości, a 4 proc. na podatek od dodatkowych dochodów z wydobycia węglowodorów (AIT). 

Duża część ekspertów spodziewają się że dynamika wzrostu dochodów w 2024 zostanie wyhamowana z uwagi na wysokie stopy procentowe oraz ujemną dynamikę eksportu hamowanego sankcjami.

Sa jednak również tacy którzy spodziewają się wzrostu.

W 2024 r. dochody podatkowe będą o 15 proc. wyższe niż w roku ubiegłym, tak uważa Galina Semenova, profesor nadzwyczajny Katedry Finansów Państwowych i Komunalnych na Rosyjskim Uniwersytecie Ekonomicznym im. Plechanowa.

Jak pokazały doświadczenia z 2023 r., w razie potrzeby można zastosować „korekty” administracji podatkowej,oraz wprowadzi nowe i „jednorazowe” podatki (np. od nadmiarowych zysków) i cła eksportowe – powiedziała Olga Belenkaya z Finam. 

Nie zapominajmy również że dochody podatkowe wyrażone są w rublach. Jeżeli bowiem przeliczyć dochody na twardą walutę rosyjska wpływy zanotowały znaczący spadek.

5. Rosyjska Cerkiew Prawosławna zaproponowała rozdawanie młodym ludziom „koszulek dziewictwa” i „pierścionków cnoty”

W Rosji konieczne jest opracowanie programu zaszczepiania młodzieży czystości, powiedział arcykapłan Igor Aksenow na Międzynarodowym Forum Medycznym Hipokratesa. Jego zdaniem należy je wprowadzić do szkół, aby chronić zdrowie reprodukcyjne młodego pokolenia.

Aksenov wyjaśnił, że w ramach takiego programu należy informować nastolatki o niebezpieczeństwach związanych z seksem przed ślubem, ryzyku niechcianej ciąży i niebezpieczeństwie zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

„Nauczajcie, że seks pozamałżeński ma szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Można także złożyć uroczyste ślubowanie celibatu przed ślubem.

Ponadto Aksenov zaproponował utworzenie ruchu młodzieżowego promującego odpowiedni styl życia. Jego zdaniem czystość może nawet stać się nową „subkulturą”, jeśli stanie się modna. Tak powodzenia życzymy.

W tym celu należy rozdawać nastolatkom „koszulki z dziewictwem”, a także pierścionki, wisiorki i bransoletki z napisami „Poczekajmy”, „Prawdziwa miłość czeka”

Zdaniem Aksenowa z budżetu można by pozyskać pieniądze na nauczanie czystości wśród młodych ludzi. – O proszę!~środki państwowe i teraz zaczyna to mieć sens.

Mówimy o środkach przeznaczonych na programy leczenia niepłodności. „Co więcej, wydajemy obecnie ogromne sumy pieniędzy na wszelkiego rodzaju zapłodnienia in vitro, które są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. A gdybyśmy te pieniądze wydali nie na te cykle zapłodnienia in vitro, ale na stworzenie dyskursu na temat zachowania czystości i założenia rodziny, to efekt byłby znacznie większy” – stwierdził ksiądz .

6. Obniżka produkcji i eksportu wolumenu ropy i produktów naftowych

Rosja łącznie zmniejszy produkcję i eksport ropy o 471 tys. baryłek dziennie w drugim kwartale 2024 r. w ramach dodatkowej dobrowolnej redukcji – poinformował Nowak. Jest to dodatek do głównego spadku produkcji o 500 tys. baryłek dziennie.

W kwietniu redukcja produkcji wyniesie 350 tys. baryłek dziennie, a eksport zmniejszy się o 121 tys. baryłek dziennie. W maju zmieni się struktura: spadek wydobycia ropy sięgnie 400 tys. baryłek dziennie, a spadek dostaw na rynki międzynarodowe wyniesie zaledwie 71 tys. baryłek dziennie. W czerwcu spadek produkcji wyniesie 471 tys. baryłek dziennie, a eksport nie spadnie.

Oznacza to że produkcja ropy wyniesie 9,1 mln baryłek dziennie w kwietniu, 9,05 mln baryłek dziennie w maju i 8,979 mln baryłek dziennie w czerwcu.

Czasy gdy Rosja była największym producentem ropy przechodzą do historii.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: