Codzienny ekonomiczny przegląd 04.03.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

  •  Ambasador Niemiec w Moskwie Aleksander Lambsdorff został dziś wezwany do rosyjskiego MSZ w związku z rozmową niemieckich oficerów na temat ataków na most krymski. 
  • Niemcy przygotowują się do wojny z Rosją – powiedział Miedwiediew, komentując opublikowaną rozmowę niemieckiego wojskowego.
  • Na odcinku kolejowym Zwiezda-Czapajewsk w obwodzie samarskim nieznane osoby wysadziły podporę mostu na rzece
  • Francuskie Ministerstwo Obrony opublikowało pełną listę pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie w ciągu dwóch lat konfliktu. Zgodnie z komunikatem francuskie władze wydały 2,615 mld euro, a także przeznaczyły 1,2 mld euro na Europejski Fundusz na rzecz Pokoju, co daje łączną kwotę ponad 3,8 mld euro. Czekamy na ruch Niemiec w tej dziwnej licytacji
  • Stanowisko Izraela wobec Rosji ulegnie zmianie, powiedział lider partii Likud Amir Weightman. Według niego, po dostarczeniu systemów ostrzegania o atakach rakietowych, Izrael może przekazać Kijowowi broń, na co wcześniej odmówiła. Wightman powiedział wcześniej, że Rosja „zapłaci cenę” za wspieranie wrogów Izraela w konflikcie izraelsko-palestyńskim.
  • Włochy wycofują z terytorium Słowacji system obrony powietrznej SAMP/T, ponieważ według Rzymu jest on potrzebny gdzie indziej.
  • Władze Armenii rozważają możliwość wycofania rosyjskich pograniczników z międzynarodowego lotniska w Erywaniu, gdzie przebywają zgodnie z porozumieniem z 1992 roku.
  • Około 15 kolejnych banków może stracić licencje bankową w Rosji,według agencji ratingowej Expert RA.
  • Ministerstwo Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej popiera bezapelacyjnie ideę zapewnienia preferencji towarom rosyjskich producentów w sieciach handlowych i na rynkach wiceminister przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej Wiktor Jewtuchow. Według jego słów, , pierwsze 50 kart na portalach powinny zajmować wyłącznie towary rosyjskie.
  1. Dalszy ciąg afery z niemieckimi Taurusami. Minister obrony zabrał głos.

Minister obrony nazwał wyciek „wojną informacyjną” Rosji przeciwko Niemcom. Mówimy o nagraniu, w którym omawiane są dostawy rakiet Taurus do Kijowa i możliwy atak na Most Krymski. Paweł omawiał wczoraj te nagranie w TOP 10 z Kapitanem Liskowskim. Pozycja 10 zaraz na początku można sobie odsłuchać. Afera wybuchła po tym jak Olaf Scholz wywołał międzynarodowy skandal z udziałem Francuzów i Brytyjczyków. O tym z kolei mówiliśmy w sobotnim Globalnym przeglądzie do którego też odsyłam. A dziś nowe informacje.

Według ministra Pistoriusa jest to „atak hybrydowy” Moskwy, którego celem jest „podważenie determinacji” Niemiec. Mowa o opublikowanym nagraniu audio rozmowy dowódcy niemieckich sił powietrznych Ingo Gerhartza z kilkoma oficerami, w której omawiane są dostawy rakiet Taurus do Kijowa i możliwy atak na Most Krymski .

„To hybrydowy atak dezinformacyjny – chodzi o podział, o podważenie naszej jedności” – powiedział Pistorius. Przestrzegł, aby „nie dać się wciągnąć Putinowi” i wezwał do „reagowania ze szczególną ostrożnością, ale nie mniej zdecydowanie”.

Szef MON wyjaśnił, że natychmiast zarządził dokładne śledztwo w sprawie tego, co się stało. Według niego spodziewa się, że w ciągu najbliższych dni wyniki śledztwa niemieckiego kontrwywiadu pozwolą ustalić dokładną przyczynę tego, co się stało.

Minister wyjaśnił, że przechwycona rozmowa została przeprowadzona za pośrednictwem platformy Webex – prawdopodobnie za pośrednictwem niezaszyfrowanej linii. Z Webex można korzystać tylko przy określonym poziomie prywatności.

Kontrwywiad sprawdzi, czy platforma została wybrana prawidłowo. Potem będziemy mogli mówić o konsekwencjach, w tym personalnych – zauważył minister.

Komentując oświadczenie zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrija Miedwiediewa po wycieku, że „Niemcy przygotowują się do wojny z Rosją”, Pistorius nazwał jego słowa „scenicznymi”. Podkreślił , że Niemcy mają tylko jeden cel – wspierać Ukrainę. Szef resortu obrony powiedział też, że nie są mu znane żadne inne rozmowy, które wyciekły.

2. Poważny syberyjski deficyt energetyczny

Decyzje, które zapewniają możliwość pełnego pokrycia prognozowanego deficytu w rejonie Syberii , muszą być podejmowane w jak najkrótszym czasie twierdzą rosyjscy eksperci.

Obecne Regulatorzy nadal wybierają modernizację lub budowę rekordowo drogich generatorów niż żmudną pracę polegającą na przenoszeniu „luźnego” zapotrzebowania do stref nadwyżki energii, bardziej elastyczne podejście do lokalizacji urządzeń i zmniejszenie strat energetycznych” – twierdzi Wspólnota Odbiorców Energii.

Jednak obecne inwestycje nie są wstanie pokryć prognozowanego zapotrzebowania a czasu do przymusowych przerw w dostarczaniu energii jest coraz mniej,

Ostatni megaprzetarg na projekty budowy elektrowni na południowym wschodzie Syberii nie pokryje całego deficytu energetycznego regionu. Tylko trzy projekty, przeszły selekcję. Koszt megaprojektów to 775 miliardów rubli w ciągu 20 lat.

Obiekty te pokryją jednak tylko 40% deficytu w regionie, więc konieczny jest kolejny przetarg na 700 MW. Ministerstwo Energii przypomina, że decyzję o potrzebie dodatkowego konkursu podejmuje rząd. Decyzji nie ma jak i potencjanych chętnych inwestorów. Obecne parametry cenowe zbyt niskie, a odbiorcy energii uznają zwycięskie projekty za „rekordowo drogie”.

Obecny konkurs wygrali uczestnicy, którzy złożyli aplikacje z najniższą ceną. Krańcowa wartość całkowitych jednostkowych nakładów inwestycyjnych (koszty budowy i koszty przyłączenia obiektu do sieci elektroenergetycznej) wyniosła 423 mln RUB za 1 MW (w cenach z 2028 r.).

I tu pojawia się pytanie czy realizowane projekty są opłacalne i realne.

Ministerstwo Energii poinformowało, że podsumowuje dopiero wyniki selekcji. Przypominają, że istnieją dwie możliwości pokrycia deficytu: budowa generacji lub rozbudowa i przebudowa sieci energetycznych . Oba są rozpatrywane każdorazowo przy okazji ogłaszania konkursu. Decyzję o przeprowadzeniu dodatkowej selekcji może podjąć rząd na podstawie wyników rozpatrzenia przez komisję prawną ds. rozwoju elektroenergetyki. Wszystko wskazuje że decyzje nie nastąpią w tym roku a zegar bije. Obecnie trzeba się liczyć w następnych latach z czasowymi przerwami w dostawie energii pytanie należy postawić kiedy, w którym regionie i jak mocno będą uciążliwe.

3. Od 1 Marca po raz kolejny Bank Centralny zaostrza politykę przyznawania kredytów hipotecznych.

Kredyty hipoteczne stają się coraz mniej dostępne dla Rosjan z wysokim poziomem zadłużenia. Nowe działania Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej spowodowane są faktem, że banki coraz częściej udzielają kredytów kredytobiorcom, którzy już posiadają nadmierną dźwignię finansową.

Nowe przepisy będą próbowały ten proceder wyhamować. Natomiast te przepisy są nudne, więc w streszczę je wam. Im bardziej zadłużony człowiek, tym mniejsze szanse ma na dostanie kredytu od marca.

Przejdę bardziej do tematu, który jeden z ekspertów rosyjskich wymienił przy wywiadzie dla gazety Mk.ru.pytanie dziennikarza i cytat.

„Ale jest mało prawdopodobne, aby jakikolwiek Rosjanin był gotowy zaciągnąć kredyty mieszkaniowe na poziomie 18%. Tym samym odmowa udzielenie preferencyjnego kredytu hipotecznego faktycznie „zamrozi” ten segment kredytowy. Jakie są tutaj możliwe zagrożenia?

— Gwałtowny spadek kredytów hipotecznych może spowodować kryzys na rynku nieruchomości, podobny do tego, który rozwija się w Chinach od 2020 roku.

W Chinach trwa masowe bankructwo deweloperów, które zaczęło się wraz z upadkiem mega-dewelopera Evergrande. Ceny mieszkań spadają, a miliony mieszkań pozostają niesprzedane. He Keng, były zastępca dyrektora chińskiego biura statystycznego, powiedział, że Chiny mają wystarczającą liczbę dostępnych mieszkań, aby pomieścić całą populację kraju, liczącą 1,4 miliarda ludzi. Efekt domina rozprzestrzenia się na sektor finansowy, na chińskie banki. Nie chciałbym, aby ta „chińska” choroba, podobnie jak koronawirus, dotarła do Rosji.

Chcę jednak zwrócić uwagę na fakt, że rynek nie rezygnuje całkowicie z preferencyjnych kredytów hipotecznych, a jedynie z ich nadmiernie powszechnym stosowaniem. Zaadresowane programy są zapisywane.

Tu przypominam i gorąco zapraszam do naszego odcinka o nadchodzącej aferze deweloperskiej. Zrobiliśmy odcinek o tym z miesiąc temu. https://youtu.be/8slKyYmR93M?si=rXnrFhEJtS0NVs3k

Nadchodzi afera dewelopersko bankowa. Postaram się wkleić ten odcinek pod dzisiejszymi informacjami. Obejrzało go mało z was, a temat jest niezwykle interesujący. Listy, łapówki i olbrzymie pieniądze w grze. Dodatkowo ten nasz film chyba znów dobrze zdiagnozował problem. I już rosyjscy eksperci zaczynają mieć podobne obawy. Więc gorąco zachęcam.

4. Ukraina otrzyma pierwszy transport z 800 tys. pocisków znalezionych przez Czechy

Pierwsza partia pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm zakupionych w krajach trzecich z inicjatywy Republiki Czeskiej dotrze na Ukrainę w ciągu kilku tygodni – rzecznik czeskiego ministerstwa obrony Jan Jires.

Według niego w zakup amunicji dla Sił Zbrojnych Ukrainy zaangażowanych jest kilka krajów europejskich, ale nie sprecyzował, jakich. Jires nie ujawnił również, z czyich zapasów będą realizowane dostawy, zaznaczając, że informacja ta zostanie upubliczniona po przybyciu pocisków na Ukrainę.

W lutym prezydent Czech Petr Pavel powiedział na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że republika znalazła 500 000 pocisków kalibru 155 mm i 300 000 pocisków kalibru 122 mm, które mogą zostać przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy w ciągu kilku tygodni, jeśli sojusznicy przeznaczą na to środki. 

Do inicjatywy przyłączyła się Holandia, która zgodziła się przeznaczyć na ten cel 100 mln euro. Belgia obiecała przeznaczyć na ten cel 200 mln euro. Kanada ogłosiła gotowość przekazania 22 milionów dolarów, podała CBC News. Ponadto propozycję Czech poparły Dania, Wielka Brytania i Szwecja.

W związku z zaprzestaniem pomocy wojskowej ze strony Stanów Zjednoczonych, które od jesieni nie były w stanie porozumieć się w sprawie pakietu 61,4 mld dolarów dla Kijowa, armia ukraińska zaczęła odczuwać „dotkliwy niedobór” artylerii i zaczęła oszczędzać amunicję na polu walki. Siły Zbrojne Ukrainy są w stanie odpowiedzieć na dziesięć strzałów ze strony rosyjskiej tylko jednym. Prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że bez wsparcia Zachodu ukraińskie wojsko będzie zmuszone do odwrotu.

Według wojskowych Ukraina potrzebuje 200 tys. pocisków miesięcznie, aby na równi walczyć i być w stanie stawić opór Rosji. To około 6k – 7k dziennie.

Tymczasem w ciągu ostatniego półrocza Rosja otrzymała od Korei Północnej 3 mln pocisków artyleryjskich – poinformował minister obrony Korei Południowej Shin Won-sik.Od lutego okazało się, że nastąpiła przerwa w dostawach.

5. Turcja zastąpiło Rosję w dostawach papieru toaletowego do UE.

Turcja w 2022 roku gwałtownie zwiększyła eksport papieru toaletowego do Unii Europejskiej, rekompensując wycofanie się Rosji z tego rynku.

W ubiegłym roku Turcja dostarczyła do UE 102,2 tys. ton papieru toaletowego, czyli o 38% więcej niż w 2021 roku. Jednocześnie Rosja, która przed wprowadzeniem sankcji zajmowała piąte miejsce wśród największych dostawców tego produktu do Unii Europejskiej, utraciła dostęp do tego rynku.

W 2021 roku dostawy rosyjskiego papieru toaletowego do UE wyniosły 36 tys. ton. Turcji udało się zwiększyć eksport, mimo że przed sankcjami zajmowała już drugie miejsce w rankingu największych dostawców do UE z 74 tys. ton.

Liderem dostaw papieru toaletowego do UE pozostaje Wielka Brytania z 108,7 tys. ton. Na trzecim miejscu są Chiny z 56 tys. ton. W sumie Unia Europejska zaimportowała w ubiegłym roku 438 tys. ton papieru toaletowego.

6. Wielki Blamaż. Ministerstwo Edukacji i Nauki zmuszone do rezygnacji z programu szkolenia psychologów do pracy z weteranami Spec operacji

Jak dowiedział się Kommiersant, Ministerstwo Edukacji i Nauki zrezygnowało ze skandalicznego programu szkoleniowego dla psychologów pracujących z weteranami . Dokument przewidywał 71 godzin wykładów na temat „tradycyjnych wartości” i „wojen umysłowych, które są prowadzone przeciwko każdemu obywatelowi Federacji Rosyjskiej przez nieprzyjazne kraje” i tylko godzinę na temat psychologicznych konsekwencji „moralnego lub niemoralnego zachowania na wojnie”.

Źródło w ministerstwie powiedziało Kommiersantowi, że urzędnik, który wprowadzał ten program, został już zwolniony.

W zeszłym tygodniu uniwersytety zgłosiły już do nauczania nowy przedmiot „Duchowe bezpieczeństwo jednostki i tradycyjne rosyjskie wartości duchowe i moralne”.

Rekrutacją specjalistów miała się zajmować fundacja „Obrońcy Ojczyzny”.

Okazało się jednak, że wśród zatrudnianych wykładowców (psychologów klinicznych) są „psycholodzy-energoterapeuci, psycholodzy-astrolodzy, psycholodzy-tarocistki”, którzy „stosują techniki pozbawione naukowego uzasadnienia, pseudonaukowe i okultystyczne”.

W rezultacie ministerstwo nieoficjalnie przyznaje że niedobór „wojskowych” psychologów stał się problemem na poziomie federalnym, z którym nie potrafi sobie poradzić.

Duże kontrowersje budzi również sam program.

Pierwsz część trwa 36 godzin akademickich. W tym czasie studenci przyszli psychologowie wojenni powinni opanować pojęcia „ducha, duchowości, duchowej postawy, duchowej wiedzy, duchowego zdrowia, duchowego dziedziczenia, duchowego zagrożenia, duchowego bezpieczeństwa. Musieli się też nauczyć, że „bezpieczeństwo duchowe jest integralną częścią bezpieczeństwa narodowego”.

Autorami programu jest prezes Naukowo-Praktycznego Instytutu Psychologii i Psychoterapii Religijnej, mnich Cyprian.

Obecnie ministerstwo pracuje już nad stworzeniem kolejnego programu, ale zajmie to „sporo czasu”. Co będzie zawierał i kto go wdroży tego nikt nie wie.

 

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: