Codzienny ekonomiczny przegląd 29.02.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Prezydent Macron powiedział, że wszystkie jego wypowiedzi na temat konfliktu między Kijowem a Moskwą, w tym słowa, które wywołały duży oddźwięk na temat możliwości wysłania wojsk z krajów zachodnich na Ukrainę, były przemyślane
 • Według ekspertyzy VTsIOM z lutego 2024 r. 40% mieszkańców Rosji odczuwa pogorszenie swojej sytuacji finansowej, a 72% spodziewa się w najbliższej przyszłości wzrostu cen towarów i usług. 
 •  Rosja jest gotowa przekazać Ukrainie ciała zabitych w katastrofie Ił-76
 • W wyniku uderzenia drona w miejscowościach Swierdlikowo, Dariino i Nikołajewo w rejonie sudżańskim nie ma prądu
 • Od 1 marca pasażerowie rosyjskich pociągów na kierunku kaliningradzkim nie będą już mogli wsiadać i wysiadać na litewskich stacjach Kyana i Kybartai.
 • Joe Biden chce, aby plan wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów był gotowy do szczytu G7 w czerwcu. Informuje o tym Bloomberg, powołując się na źródła. Według nich Joe Biden uważa, że zamrożone aktywa powinny zostać wykorzystane na pomoc Ukrainie.
 • Europejski Bank Centralny, Niemcy i Francja obawiają się konfiskaty zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej. Obawiają się działań odwetowych Rosji, które mogą być wymierzone w europejskie aktywa na jej terytorium – donosi Bloomberg.
 • Premier Estonii Kaja Kallas w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji Sky News zaproponowała wprowadzenie zakazu tranzytu jakichkolwiek towarów przez Rosję. Jej zdaniem środki te są niezbędne, aby przeciwdziałać obchodzeniu ograniczeń w handlu.
 • 78% rosyjskich firm planuje podnieść ceny swoich produktów w następnych kwartałach  według ankiety serwisu Action Finance
 • W parlamencie Buriacji zaproponowano wprowadzenie miesięcznego „podatku wojennego” dla pracowników państwowych
 • Kanclerz Niemiec Olaf Scholz z poważnymi oskarżeniami kierowanymi przez Francję i Więlką Brytanię . O tym w jutrzejszym cep globalu szerzej
 1. Czas Bohaterów czyli brutalne morderstwo w Jakuckiej wsi

W jakuckiej wiosce Kutana doszło do podwójnego morderstwa: 24 lutego Bohater wojenny, weteran Wiktor Sawwinow, który wrócił z wojny w Ukrainie, roztrzaskał łomem głowę pijanemu towarzyszowi, a następnie udał się do prywatnego domu 64-letniej Walentyny Fedorowej, zwyciężczyni konkursu na najlepszego nauczyciela Rosji i zamordował ją siekierą . Bohater odsiadywał przed specjalną operacją wyrok za morderstwo, wcześniej za rozbój i kradzieże.

23 lutego, w Dniu Obrońcy Ojczyzny, chodził po wsi i skarżył się, że nie okazywano mu należytego szacunku” – powiedziała córka Fedorowej. „Poszedł do sąsiadów i przyszedł do mojej mamy około 23:00, ona jest jego synową, to znaczy jego ojciec i nasz ojciec są braćmi. Jego matka nie chciała go wpuścić i była jedyną osobą, która zadzwoniła do sołtysa i powiedziała, że jest pijany, błąkając się po wsi. Naczelnik przysłał policjanta okręgowego, który położył do łóżka”.

Następnego dnia Sawwinow najpierw zabił znajomego z powodu konfliktu, a następnie poszedł zemścić się na swojej synowej nauczycielce za donos na policje.

Na podstawie dawnych pretensji Sawwinow uderzył siekierą w głowę. Po tym zdarzeniu mężczyzna próbował podpalić dom i uciekł z miejsca zdarzenia w kierunku sąsiedniej miejscowości, ale został odnaleziony przez komendanta powiatowego policji” – poinformował regionalny wydział Komitetu Śledczego.

Według córki ofiary, ciało było tak okaleczone, że odmówiono go pokazania bliskim.

Sam bohater prawdopodobnie zaciągnnie się znowu aby szerzyć rosyjski mir na Ukrainie.

Walentyna Fedorowa była nauczycielką szkoły podstawowej z 40-letnim stażem, laureatką konkursu „Najlepszy nauczyciel Rosji” i stypendystką Federacji Rosyjskiej.

29 lutego głowa państwa w orędziu do Zgromadzenia Federalnego ogłosiła uczestników wojny z Ukrainą nową „elitą” kraju. Putin zaznaczył, że powinni oni angażować się w edukację młodych ludzi i przewodzić regionom.

2. No nie idzie Rosjanom to budowanie samolotów.

Po raz drugi od początku wojny na Ukrainie seryjna produkcja samolotu pasażerskiego MS-21, który miał zastąpić w Rosji zagraniczne samoloty, została przerwana.

Dostawy samolotów dla rosyjskich linii lotniczych zostały przełożone na lata 2025-2026, powiedział szef państwowej korporacji Rostec Siergiej Czemezow.

„Nasze testy nie zostały jeszcze zakończone. Jak tylko zakończymy testy, natychmiast poinformujemy o ich wynikach. <…> Nadal martwimy się o bezpieczeństwo nas wszystkich – polecimy tymi samolotami” – powiedział Chemezow

Czyli czytamy komunikat dosłownie. Skoro mamy wsiąść do tego samolotu to na razie dziękujemy…Dużo to mówi o jakości tego produktu.

„Chcielibyśmy ( ukończyć) tak szybko, jak to możliwe – TMT , ale teraz nie mogę powiedzieć… Czekamy” – powiedział szef Rostec. Ciekawe na co czekają? Może na odejście Putina do krainy jednorożców i wiecznego śledztwa.

Pod koniec lutego największy rosyjski przewoźnik lotniczy Aerofłot otrzymał makietę samolotu pasażerskiego zamiast czterech eksploatowanych samolotów MC-21.

W połowie ubiegłego roku rosyjscy urzędnicy przedstawili program rozwoju branży transportu lotniczego, zgodnie z którym w nadchodzących latach rosyjskie fabryki samolotów będą musiały 46-krotnie zwiększyć produkcję samolotów cywilnych.

Pomimo sankcji i braku dostępu do zachodnich technologii, według urzędników państwowych, do 2026 roku w Rosji powinno powstać 120 samolotów cywilnych, w 2028 – 200, a w 2030 – ponad 230. Najbardziej rozpowszechnione, według ich planów, powinien to być samolot pasażerski MS-21.

3. Drobny handel z Chinami zagrożony

Od 1 kwietnia 2024 r. norma limitów bezcłowego importu obniży się pięciokrotnie – z 1000 do 200 euro. Ucierpi drobny handel jak i konsumenci. Chińskie platformy sprzedażowe mogą liczyć, że wolumen zamówień internetowych spadnie. A na przygranicznych targowiskach ceny towarów wzrosną.

Uczestnicy rynku handlu internetowego i eksperci twierdzą, że obniżenie może prowadzić do wzrostu cen produktów nawet o 15% i zmniejszenia sprzedaży.

Przypomnijmy po raz pierwszy w kwietniu 2022 roku wprowadzono próg bezcłowego importu towarów do użytku osobistego z dostawą z zagranicy w wysokości 1000 euro, jako narzędzie walki z presją sankcyjną. Efekt podwyższenia progów bezcłowego importu pozwolił zapobiec niedoborom towarów na rynku krajowym, zwiększyć popyt konsumencki, a także powstrzymać wzrost cen towarów konsumpcyjnych.

Według ekspertyzy VTsIOM z lutego 2024 r.  68% respondentów uważa, że ​bezcłowy próg importu wynoszącego 1000 euro dla towarów kupowanych na rosyjskich targowiskach od zagranicznych dostawców pomógł im przetrwać trudny okres przy braku zachodnich marek i usług.

Prawie 60% Rosjan decyduje się na zakupy zagraniczne ze względu na niskie ceny, ponad 40% ze względu na niedostępność niezbędnych towarów w ich miejscowościach, a co trzeci ze względu na większy asortyment.

Eksperci zauważają także, że dla Rosjan ważny jest dostęp do towarów o wartości powyżej 200 euro, gdyż są to przeważnie towary rzadkie, które na krajowym rynku nie mają alternatywy lub nie mają ich wcale, co dodatkowo sprawia, że ​​zakupy dla mieszkańców kraju są tańsze.

Przedstawiciele biznesu w badaniu wskazują na bardziej niekorzystne konsekwencje dla branży, takie jak redukcje zatrudnienia w firmach, w tym operatorach logistycznych i celnych, a co za tym idzie spadek wpłat podatkowych tych firm do budżetu.

Z drugiej strony czasu rząd potrzebuje dodatkowych wpływów z ceł a sięgnięcie po pieniądze drobnych handlarzy wydaje się kuszące. Czy jednak będą to znaczne kwoty czas pokaże.

4. W Rosji rośnie przepaść między bogatymi i biednymi.

Jak wynika z raportu Rosstatu na temat sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju.

Główny wskaźnik charakteryzujący nierówności majątkowe, współczynnik Giniego (im niższy, tym mniejsze nierówności) w 2023 r. wzrósł z 0,395 do 0,403.

Zwiększyła się także różnica w dochodach pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi 10%

Wzrósł także udział najbogatszych w całkowitych dochodach pieniężnych ludności. Aby to obliczyć, statystycy dzielą Rosjan na pięć 20% grup na podstawie dochodów (od najniższego do najwyższego) i obliczają udział każdej grupy w całkowitym dochodzie. W ciągu ostatniego roku spadł on w czterech z pięciu grup – z wyjątkiem tej o najwyższych dochodach.

Jego udział wzrósł z 45,6% do 46,3%, we wszystkich pozostałych grupach spadł o 0,2 pkt. proc. (p.p.).

Mówiąc krótka elita się bogaci, a cała reszta biednieje.

Zmniejsza się liczba formalnie ubogich, ale główni beneficjenci wzrostu stanowią zamożni Rosjanie.

5. Rząd szuka pieniędzy. Cło ruchome na eksport węgla zostaje przywrócone.

Zniesienie ceł dewizowych na węgiel trwało zaledwie dwa miesiące – od 1 marca rząd zdecydował się na ich zwrot w celu uzupełnienia skarbu państwa. Dodatkowo na porządku dziennym pozostaje propozycja Ministerstwa Finansów dotycząca podwyższenia podatku od wydobycia kopalin na węgiel, który początkowo miał być alternatywą dla ceł ale jak w życiu bywa będą cła i podatki.

Powrót ceł pogorszy opłacalność eksportu węgla energetycznego, która jest ujemna i cierpi z powodu niskichcen światowych. Zdaniem ekspertów eksport tanich gatunków węgla z portów Bałtyku i Morza Czarnego zostanie całkowicie wstrzymany ze względu na zbyt duży wzrost obciążeń podatkowych.

Ministerstwo tłumaczyło zmiany to koniecznością zrekompensowania niedoboru dochodów budżetowych z ceł eksportowych w wysokości ok. 30 mld rubli na kwartał. 

Przypomnijmy, że kondycja finansowa największych rosyjskich firm jest fatalna, prawie wszystkie firmy zanotowały spore straty w 2023r.

6. Rosja została odcięta nawet od danych z zachodnich satelitów pogodowych.

Rosja została prawie całkowicie odcięta od danych z zachodnich satelitów pogodowych, powiedział w czwartek szef Roshydromet Igor Szumakow.

Według niego „do niedawna” meteorolodzy otrzymali „dość dużą ilość informacji operacyjnych” od EUMETSAT, międzynarodowej organizacji zrzeszającej 30 krajów członkowskich i obsługującej satelity na orbitach geostacjonarnych i polarnych.

EUMETSAT zawiesił członkostwo Rosji wkrótce po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, ale poszczególne państwa członkowskie, w tym Wielka Brytania i USA, w dalszym ciągu udostępniały dane rosyjskim specjalistom.

Informacje te są niezbędne do „prognozowania działań”, ale ostatnio przepływ informacji z zachodnich satelitów praktycznie się wyczerpał – narzekał Szumakow

Na początek 2023 r. rosyjska konstelacja satelitów była 26 razy mniejsza od amerykańskiej: Stany Zjednoczone miały na orbicie 4529 satelitów w porównaniu z zaledwie 174 w przypadku Federacji Rosyjskiej.

Rosja była ponad trzykrotnie za Chinami: według obliczeń Bloomberga posiadała 590 satelitów .

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: