Top 🔟 Wieści z Rosji 03.003.2024

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. 

A w dzisiejszym zestawieniu:

Miejsce 10 – Trwa zła passa Sholza. Niemieccy generałowie podsłuchiwani przez Rosjan. Scenogram wysłany do prasy

Federalne Ministerstwo Obrony potwierdziło sprawę podsłuchu w Siłach Powietrznych. „Według naszej oceny, rozmowa w rejonie sił powietrznych została przechwycona” – powiedziała w sobotę agencji AFP rzeczniczka ministerstwa. Ministerstwo nie podało żadnych informacji na temat treści rozmowy, proces będzie dalej badany – powiedziała rzeczniczka.

W piątek szefowa rosyjskiego nadawcy państwowego RT (dawniej Russia Today) Margarita Simonian opublikowała nagranie audio rozmowy o długości około 38 minut, prawdopodobnie przechwycone. Słychać w nim dyskusję wysokich rangą oficerów Sił Powietrznych na temat teoretycznych możliwości użycia przez Ukrainę pocisków manewrujących Taurus.

W sobotę kanclerz Niemiec Olaf Scholz również skomentował incydent i obiecał szybkie wyjaśnienie. Na marginesie wizyty w Watykanie polityk SPD mówił o „bardzo poważnej sprawie”. Szybkie dochodzenie było również konieczne ze względu na możliwe szkody w polityce zagranicznej, które miały miejsce, powiedział kanclerz federalny.

W rozmowie, która miała być prowadzona w ramach przygotowań do briefingu ministra obrony Borisa Pistoriusa (SPD), miał wziąć udział również inspektor sił powietrznych Ingo Gerhartz. Jak można usłyszeć na nagraniu, rozmówcy wymienili poglądy m.in. na pytanie, czy pociski manewrujące Taurus teoretycznie byłyby technicznie zdolne do zniszczenia zbudowanego przez Rosję mostu na Krym i czy Ukraina byłaby w stanie to zrobić nawet bez udziału Bundeswehry. Na nagraniu słychać również, że nie ma zgody na poziomie politycznym na dostawę Taurusa.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz tłumaczył wcześniej odmowę dostarczenia pocisków Ukrainie tym, że do zaprogramowania pocisków i nakierowania ich na cel potrzebni będą niemieccy specjaliści. Jak zauważa publikacja Focus, z opublikowanych danych wynika, że Ukraina sama poradzi sobie z bronią.

Miejsce 9 – Niemieckie ministerstwo gospodarki zaczeło nacjonalizację Rosnieftiu

„Sprawdziłiśmy wszystkie aspekty prawne. Głównym celem naszych działań pozostaje zapewnienie dostaw energii, a w szczególności zapewnienie działalności PCK Schwedt” – ckomunikat niemieckiego Ministerstwa Gospodarki. 

CK Schwedt to rafineria w Schwedt, której 54,17% udziałów należy do Rosnieftu.

7 lutego Handelsblatt poinformował, że niemieckie władze rozważają możliwość nacjonalizacji Rosnieftu Deutschland, spółki zależnej Rosniefti. Kancelaria Rosnieftu potwierdziła te informacje i zapowiedziała, że prawnicy będą szukać możliwości prawnych, aby temu zapobiec.

Rosneft Deutschland zarządza udziałami koncernu w rafineriach w Niemczech: największej w kraju rafinerii w Karlsruhe (24 proc.), rafinerii PCK (54,17%) w Schwedt oraz BAYERNOIL Raffineriegesellschaft (28,57%) w Neustadt an der Donau.

Miejsce 8 – Gazprom szuka pieniędzy i płynności

Gazprom International Limited, spółka zależna Gazpromu , ogłosiła przetarg na sprzedaż aktywów na Morzu Północnym, w tym 50% udziałów w spółce joint venture z niemieckim Wintershall Dea. Informują o tym materiały spółki na platformie elektronicznej ETP Gazprombank.

Firma planuje sprzedać 50% udziałów w spółce joint venture z europejską firmą Wintershall Dea na rzecz Wintershall Noordzee B.V. (WINZ). Na sprzedaż wystawiony zostanie również 100% udziałów w spółce zależnej Gazprom International UK Limited, która posiada udziały w konsorcjum zajmującym się zagospodarowaniem złoża Sillimanit.

Miejsce 7 -Rząd przeznaczył dodatkowe 30 mln rubli na wypłaty dla matek-bohaterek

Ponad 30 milionów rubli zostanie dodatkowo przeznaczonych z funduszu rezerwowego rządu rosyjskiego na jednorazowe wypłaty dla matek-bohaterek, a także rodziców odznaczonych Orderem Chwały Rodzicielskiej lub medalem tego orderu. Stosowny rozkaz podpisał premier Michaił Miszustin, jak podaje strona internetowa Gabinetu Ministrów 3 marca.

Decyzja została podjęta w związku ze wzrostem liczby odbiorców takich płatności.

„Z przyznanej kwoty 20 milionów rubli zostanie przeznaczonych na zachęty pieniężne dla matek-bohaterek, 5,5 miliona rubli – dla osób odznaczonych Orderem Chwały Rodzicielskiej, 5,2 miliona rubli – dla odznaczonych medalem tego orderu” – czytamy w komunikacie.

W maju 2023 r. prezydent Rosji Władimir Putin wręczył insygnia honorowego tytułu „Matki Bohaterki” Ludmile Badmajewej i Medni Kadyrowej. Ludmiła Badmajewa z Buriacji wychowuje 10 dzieci. Medni Kadyrova, żona przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa, ma 13 dzieci.

Dekretem głowy państwa tytuł „Matki Bohaterki” przyznawany jest od 2022 roku kobietom, które urodziły i wychowały 10 lub więcej dzieci.

Miejsce 6 – Wymiana handlowa  z Turcja nadal z dużymi spadkami

Eksport z Turcji do Rosji spadł w lutym  o 33%, do 670 mln USD, podczas gdy import z Rosji do Turcji spadł o 36,65% w do 1,3 mld USD.

Trend ten jest związany z grudniowym dekretem prezydenta USA Joe Bidena, który pozwolił na nałożenie sankcji na zagraniczne banki, które pomagają w przeprowadzaniu transakcji z objętymi sankcjami osobami z Rosji lub ułatwiają dostawy niektórych materiałów i sprzętu do rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego.


Miejsce 5 – Węgry obejdą się bez tranzytu ukraińskiego gazu
Węgry nie potrzebują tranzytu gazu przez Ukrainę w obecności Turkish Stream – powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w rozmowie z agencją RIA Novosti.

„W tej chwili nasze dostawy energii są bezpieczne, biorąc pod uwagę, że Turkish Stream może dostarczać nam gaz, więc nie potrzebujemy tranzytu przez Ukrainę dla bezpieczeństwa dostaw” – powiedział minister, dodając jednak, że „im więcej źródeł [energii], tym lepiej”.

Obecna umowa tranzytowa między ukraińskim Naftohazem a rosyjskim Gazpromem wygasa w 2024 roku. Dzięki linii tranzytowej przez Ukrainę Rosja może dostarczać gaz do Austrii, Słowacji i innych krajów europejskich. Pod koniec stycznia ukraińskie władze ogłosiły, że nie są gotowe do przedłużenia kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium.

Miejsce 4 -Rosyjski rząd zakazał eksportu benzyny na sześć miesięcy

Wczoraj  przeprowadzono najpotężniejszy nalot dronów na Teodozję” Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że zestrzelono 38 bezzałogowców. Celem ataku był skład paliw i port.

Ministerstwo podaje że wszystkie drony unieszkodliwiono i nie było ofiar ani strat. Filmy z mediów społecznościowych wskazują że skład paliw brał udział czynnie w obronie oraz kanały  informują rannnych.

Naoczni świadkowie opowiadali o eksplozjach w rejonie Teodozji i znajdującego się tam składu ropy naftowej Morskiego Terminalu Naftowego. Lokalne kanały Telegram twierdziły, że doszło do pożaru, ale został on szybko ugaszony, obiekt nie został poważnie uszkodzony.

Niezależnie od tego rosyjski rząd wprowadzi zakaz eksportu benzyny na sześć miesięcy od 1 marca, zgodnie z komunikatem opublikowanym na kanale Telegram Gabinetu Ministrów.

Ponadto standardy obrotu olejem napędowym na giełdzie zostaną podwyższone o pół roku. Obostrzenia będą obowiązywały do 31 sierpnia.
Rząd tłumaczył tę decyzję potrzebą „utrzymania stabilnej sytuacji na rynku paliw w okresie zwiększonego popytu”. Popyt z kolei rośnie ze względu na wiosenne prace polowe, okres wakacyjny i remonty rafinerii.
Minimalne wolumeny sprzedaży oleju napędowego na giełdzie zostały zwiększone z 12,5% do 16%. „Takie podejście pozwala na zwiększenie gwarantowanego wolumenu dostaw paliw na aukcjach giełdowych oraz zwiększenie udziału transakcji, które zawierane są na konkurencyjnych warunkach” – wyjaśnił Gabinet Ministrów.

Miejsce 3 – FSB aresztuje QIWI

Akcje Qiwi Bank zaczęły ponownie spadać z powodu wiadomości o kontroli FSB. W sumie po tym, jak Qiwi utraciło zdolność do prowadzenia działalności bankowej, jego papiery wartościowe spadły o 60%. Teraz spadek wynika z faktu, że FSB zorganizowała kontrolę wstępną banku pod kątem ewentualnego wycofania za granicę środków uzyskanych nielegalnie.

Oficjalnie z powodem rozpoczęcia kontroli był wzrost liczby oszustw telefonicznych i informatycznych, które zostały popełnione m.in. z terytorium Ukrainy.

Minimalny okres weryfikacji to trzy dni. Ale może zostać przedłużony przez menedżera do 10 dni. W przypadku wyznaczenia kontroli dokumentacji lub badań kryminalistycznych termin ten może zostać przedłużony do 30 dni. W tym okresie organy ścigania muszą dojść do wniosku o obecności znamion przestępstwa lub o jego braku. 

 Pod koniec stycznia grupa Qiwi, w skład której wchodził bank o tej samej nazwie, poinformowała o sfinalizowaniu sprzedaży rosyjskich aktywów hongkońskiej firmie Fusion Factor Fintech Limited za ponad 23,5 mld rubli. Jednak po tym, jak Bank Centralny cofnął licencję Qiwi Bankowi, transakcja była zagrożona.

Jednak tu zdania są podzielone Sergey Novikov, partner w GRM Law Group, zauważa jednak, że sprzedaż aktywów i tak dojdzie do skutku, ponieważ takie są warunki umowy.

Bardzo ciekawą kwestią jest to, że rzekomo do czasu zakończenia transakcji udziały spółki kupującej są zastawione na rzecz sprzedających. I jeszcze jeden bardzo ważny czynnik: w informacjach, których nie możemy jeszcze potwierdzić, eksperci, którzy analizowali tę umowę, stwierdzili, że w rzeczywistości nie można jej rozwiązać.

Fusion Factor Fintech Limited z siedzibą w Hongkongu jest własnością Andreya Protopopova, dyrektora generalnego Qiwi Group. Po sfinalizowaniu transakcji zakupu rosyjskich aktywów miał opuścić wysokie stanowiska w oddziale zagranicznym firmy i stanąć na czele rosyjskiego.

Miejsce 2 – Banki w Hongkongu przestały przyjmować płatności z Rosji

Kolejne firmy zgłaszają coraz większe problemy z płatnościami za towary zamówione HK

Jest to a  raczej już było popularne miejsce zakupu towarów z importu równoległego.

Ale teraz od końca lutego rosyjscy importerzy praktycznie stracili możliwość bezpośredniego przekazywania tam płatności.

 Był to dogodny punkt zakupu towarów, które nie zostały sprzedane do Rosji z powodu sankcji lub po prostu odmowy zachodnich firm prowadzenia z nią interesów, a także płatności dla tych, którzy nie przyjęli pieniędzy z Rosji.

Dlatego setki rosyjskich biznesmenów zarejestrowało firmy w Hongkongu zarówno w celu świadczenia usług pośrednictwa i prowadzenia własnych operacji handlu zagranicznego. Teraz nie jest możliwe ani bezpośrednie zasilenie ich kont, ani spłata innych firm w Hongkongu – twierdzą przedsiębiorcy,.

„Całe nasze życie to kompletny plan, który staje się coraz bardziej szalony” – podsumowuje właściciel rosyjskiej firmy handlowej, który wiosną 2022 r. po rozpoczęciu wojny otworzył spółkę stowarzyszoną w Hongkongu.

Jeszcze w 2022 r. banki w Hongkongu z łatwością przyjmowały nawet ruble jako zapłatę, na przykład za partie iPhone’ów i innych produktów Apple, które nie są oficjalnie dostarczane do Rosji. Nie było problemów ze sprzedażą rubli w jednym z największych centrów finansowych na świecie – w tym czasie wykupywały je firmy z Chin kontynentalnych, które kupowały m.in. surowce i produkty spożywcze w Rosji. Jednak presja ze strony USA i UE na tych, którzy pomagają Rosji w dostawach, w szczególności groźba wtórnych sankcji USA, zmusiła banki w Hongkongu do zamrożenia operacji z Rosją.

Teraz nie przyjmują płatności z Rosji nawet w juanach, z banków, które nie są objęte sankcjami i za towary wolne od zakazów – skarżą się rosyjscy biznesmeni.

„A raczej pojedyncze płatności są realizowane, ale jest to absolutna loteria i wydaje się, że jest to raczej niedopatrzenie ze strony banku z Hongkongu” – mówi jeden z importerów. „

Z naszego doświadczenia wynika, że jedynymi wiarygodnymi opcjami są jedynie agenci płatności, którzy działają za pośrednictwem krajów trzecich” – mówi inny przedsiębiorca.

Oznacza to dodatkowe koszty, które zostaną przeniesione na cenę produktu.

Prowizja agentów płatniczych, a co za tym idzie wzrost kosztów dostawy, zależy od zakupionych produktów – tłumaczy pracownik agenta celnego.

W przypadku odzieży masowej mogą pobierać 4%, a w przypadku elektroniki prowizja może sięgać nawet 20%.

Ale sprzęt będzie musiał być również transportowany przez kraje trzecie. Jednocześnie sama płatność trwa od 3 do 10 dni, co nie wszystkim dostawcom odpowiada.

Miejsce 1 -Korea Północna wstrzymała dostawy pocisków do Rosji

Rosyjskie statki, które od ubiegłego roku regularnie kursowały między portami Korei Północnej i Rosji, zaprzestały transportu towarów . Od prawie trzech tygodni nie dostarczono kontenerów z KRLD, w których według zachodnich i południowokoreańskich ekspertów wywiadowczych i wojskowych przewieziono pociski przeznaczone dla  wojska.

Dostawy z koreańskiego portu Rajin realizowane są od końca sierpnia, z różnym natężeniem uczestniczyły w nich cztery kontenerowce – Maya 1, Angara, Maria i Lady R. Jak podaje seulski portal informacyjno-analityczny NK Pro. Monitoruje sytuację, oceniając zdjęcia satelitarne dostarczone przez American Planet Labs.

Odbyły co najmniej 32 rejsy do Korei Północnej. Nie znane jest , co jest powodem wstrzymania dostaw:

Jesienią Stany Zjednoczone poinformowały, że KRLD dostarczyła Rosji 1 milion pocisków. W styczniu agencja Bloomberg poinformowała już o 2 milionach pocisków, powołując się na szacunki południowokoreańskiego wywiadu. Korea Północna wysłała do Rosji około 6700 kontenerów, w których znajdowało się około 3 milionów pocisków kalibru 152 milimetrów – poinformował niedawno minister obrony Korei Południowej Shin Won-sik.

 

.Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

  1. markc
    2024-03-04

    Świetne zestawienie – dzięki

  2. Ppp
    2024-03-06

    W Poniedziałek wieczorem pośmialiście się z rosyjskich pomysłów regulacji gospodarki, ale uważam, że jeden pomysł był jednak DOBRY: narzucenie rozmiarów opakowań.
    Idę do sklepu, chcę kupić np. serek pleśniowy i mam opakowania: 175g, 180g, 190g, 200g, 210g i muszę przeliczać ceny lub wytężać wzrok, bo czasami jest to napisane malutkim druczkiem. To samo z napojami: 0,4l, 0,45l, 0,5l, 0,6l…. Dalej 1,5l, 1,6l, 1,75l…
    Prawne narzucenie 100-200-500-1000 gram, 0,5-1-1,5-2 litry zlikwidowałoby bałagan robiony przez kombinatorów.
    Wolny rynek nie jest w tym przypadku najlepszą opcją.
    Pozdrawiam.

Brak możliwości komentowania.