Codzienny ekonomiczny przegląd 28.02.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Niektóre rodzaje pomocy mogą wymagać obecności obcych wojsk na terytorium Ukrainy bez udziału w konflikcie – minister spraw zagranicznych Francji Stephane Séjournet. Wcześniej prezydent Macron powiedział, że nie wyklucza wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę w przyszłości. 
 • Premier Francji Gabriel Attal również nie wykluczył wysłania wojska na Ukrainę i dodał, że Paryż „nie będzie w stanie pogodzić się” ze zwycięstwem Rosji.
 • Prezydent USA Biden spotkał się z przywódcami Kongresu w Białym Domu, aby omówić Ukrainę i finansowanie rządowe.
 • Kongres przed wyrażeniem zgody na pomoc dla Ukrainy musi rozwiązać problemy Stanów Zjednoczonych – ochrona granic i finansowanie rządowe – spiker Izby Reprezentantów, republikanin Mike Johnson.
 • Biały Dom powiedział, że nie wyśle wojsk do walki na Ukrainie

 • Kanada nie planuje wysłania wojsk na Ukrainę, donosi CTV, powołując się na rzeczniczkę kanadyjskiego ministerstwa obrony Dianę Ebadi.
 • Sojusz Północnoatlantycki mógłby wysłać na Ukrainę swoje misje szkoleniowe, a nie wojska do udziału w działaniach wojennych – minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas. Według ministra sprawa jest przedmiotem dyskusji.
 • Holandia uważa za przedwczesne, by mówić o wysłaniu zachodniego personelu wojskowego na Ukrainę 
 • Finlandia nie zamierza wysyłać wojska na Ukrainę – prezydent Sauli Niinistö.
 • Wielka Brytania nie planuje rozmieszczenia swoich wojsk na Ukrainie
 • Prezydent Ukrainy Zełenski przybył z roboczą wizytą do Arabii Saudyjskiej
 • Nie ma mowy o wysłaniu czeskich żołnierzy na Ukrainę – powiedział premier Czech Petr Fiala.
 • Polska nie planuje wysłania swoich żołnierzy na Ukrainę – powiedział wiceminister obrony narodowej RP Cezary Tomczyk.
 • Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił, że kraje UE i NATO nie wyślą swoich wojsk na Ukrainę.
 •  Dla Szwecji wysłanie wojsk na Ukrainę nie ma znaczenia – powiedział premier Ulf Kristersson.
 1. Prognozy Kremlinki się spełniły. Novatek na lodzie z projektem Arctic Lng-2 w 2024r.

Novatek może nie otrzymać w tym roku sześciu tankowców LNG z koreańskiej stoczni Hanwha Ocean, które miały eksportować gaz z projektu Arctic LNG-2. Trzy gazowce LNG są obecnie niedostępne, ponieważ ich klienci, struktury Sovcomflot, zostali objęci bezpośrednimi sankcjami USA 23 lutego. Trzy kolejne tankowce są budowane na zamówienie MOL i nie są objęte sankcjami, ale ich dostawa jest opóźniona. W związku z tym Novatek nie posiada jeszcze floty do przewozów komercyjnych z Arctic LNG-2, mimo ogłoszenia uruchomienia pierwszej lini w ramach projektu.

Dostawa trzech tankowców LNG dla projektu Arctic LNG-2, budowanego na zamówienie japońskiej firmy Mitsui OSK Lines (MOL) w Korei Południowej, została opóźniona na czas nieokreślony. Informuje o tym TradeWinds, powołując się na przedstawiciela MOL. Opóźnienie tłumaczono brakiem siły roboczej w stoczni Hanwha Ocean. Mowa o tankowcach klasy lodowej Arc7 Ilja Miecznikow, Nikołaj Siemionow i Nikołaj Basow, które MOL miał dostarczyć do Arctic LNG-2 w 2024 roku. Według źródeł Kommiersanta wśród stoczniowców budowa Ilji Miecznikowa jest prawie ukończona, powinna być gotowa w marcu.

2. Rosja doświadczyła poważnej awarii Internetu po raz drugi w ciągu miesiąca.

Rosyjscy użytkownicy Internetu po raz drugi w ciągu miesiąca doświadczyli poważnej awarii, która dotknęła popularne witryny i aplikacje.

Około godziny 12.30 Telegram, którego urytkownicy na początku 2024 roku obejmowały prawie połowę populacji kraju, doświadczył problemów z dostępem. Awaria dotknęła aplikację mobilną zarówno na iOS jak i Androida, natomiast wersja desktopowa nadal działała.

Następnie, według Downdetector, pojawiły się problemy z siecią społecznościową VK, hostingiem wideo YouTube, a także komunikatorami internetowymi Whatsapp i Viber.

Według RIA Novosti do zakłóceń w pracy doszło także operatorów komórkowych – MTS, Megafon, Beeline, Tele2 i Yota. Zaczął szwankować także serwis Sboy.rf , który ma monitorować problemy z dostępem do zasobów Internetu.

Przedstawiciele firm komunikacyjnych stwierdzili, że problem nie leży po ich stronie. Sieci Beeline i Tele2 działają normalnie – poinformowały RIA Novosti firmy pomimo zakłóceń. Megafon poinformował, że odnotował spadek ruchu w Telegramie i innych usługach, jednak problem nie jest związany z siecią operatora.

Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego Federacji Rosyjskiej poinformowało, że wspólnie z Roskomnadzorem prowadzi „prace” mające na celu ustalenie przyczyny incydentu.

Sugeruje się że przyczyną awarii może być działanie technicznych środków przeciwdziałania zagrożeniom (TSPU), za pomocą których Roskomnadzor blokuje treści w Internecie. W dniu wczorajszym zablokowano wiele VPNów w Rosji.

3. Rosja pozwana do sądu przez fińskiego giganta

Pierwsza z zachodnich firm, której biznes w Rosji został skonfiskowany i przekazany na własność państwa, zdecydowała się na drogę sądową. Fiński koncern energetyczny Fortum, który przed wojną posiadał sieć elektrowni cieplnych w Federacji Rosyjskiej, w tym jedną z największych i najnowocześniejszych elektrowni Nagyan GRES w Chanty-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym, złożył pozew i wszczyna postępowanie arbitrażowe przeciwko Rosji – poinformowała służba prasowa spółki.

„Wszczęcie postępowania arbitrażowego nastąpiło po naruszeniu przez Rosję zobowiązań wynikających z dwustronnych umów inwestycyjnych, które strona zawarła z Holandią i Szwecją” – podała firma w oświadczeniu.

Zgodnie z dekretem Władimira Putina 98% udziałów w rosyjskiej spółce zależnej Fortum zostało przekazanych pod tymczasowy zarząd Federalnej Agencji Zarządzania Mieniem Państwowym. W lipcu koncern poinformował stronę rosyjską, że zamierza dochodzić od Moskwy odszkodowania za utracone aktywa i inwestycje w międzynarodowym trybunale.

Firma stwierdziła, że przeniesienie aktywów doprowadziło do „całkowitej dekonsolidacji finansowej” i ich amortyzacji. Raport Fortum za drugi kwartał 2023 roku wskazuje na stratę w wysokości 2 mld euro.

PJSC Fortum jest jednym z wiodących producentów i dostawców ciepła i energii elektrycznej na Uralu i Syberii Zachodniej. W strukturze spółki znajduje się siedem elektrociepłowni. Cztery z nich znajdują się w obwodzie czelabińskim, trzy w obwodzie tiumeńskim, a jeden w mieście Njagan w Chanty-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym – Jugra.

4. Duma Państwowa zaproponowała podniesienie podatku dochodowego.

Władze rosyjskie powróciły do ​​dyskusji na temat podwyższenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Przygotowują się do złożenia w Dumie Państwowej projektu ustawy o podwyższeniu stawki podatku do 25%.

Proponuje się wprowadzenie progresywnej skali podatku dochodowego od osób fizycznych i powiązanie stawki z rocznym dochodem obywateli: do 5 mln rubli. rocznie – 13%; od 5 do 24 milionów rubli. rocznie – 15%; od 24 do 200 milionów rubli. rocznie – 18%; od 200 do 500 milionów rubli. rocznie – 20%; ponad 500 milionów rubli. rocznie – 25%.

„Według szacunków ekspertów wpływy z wprowadzenia nowych stawek podatku dochodowego od osób fizycznych dadzą budżetowi dodatkowy 1 bilion rubli.

Proponuje się zaliczenie do budżetu federalnego dodatkowych kwot z podatku dochodowego od osób fizycznych, a następnie przesłanie ich do budżetów regionalnych w celu sfinansowania podwyżek wynagrodzeń lekarzy i nauczycieli. Czyli kołdra za krótka to tym odsłonimy nosy, aby tamtym przykryć stopy.

W zeszłym roku wiceminister finansów Aleksiej Sazanow poinformował, że Ministerstwo Finansów bada możliwość zastosowania progresywnej skali podatku dochodowego od osób fizycznych i nie wyklucza podniesienia stawki podatku do 30%. „Jeśli istnieją wyliczenia, które wskazują, że w przypadku podniesienia stopy z 15 do 30% uda się zebrać 2 biliony [rubli], jesteśmy gotowi je rozważyć” – powiedział Sazanow na plenarnym posiedzeniu Dumy Państwowej.

W 2020 roku w obliczu pandemii prezydent Rosji Władimir Putin podwyższył podatek dochodowy od osób fizycznych z 13% do 15% dla osób zarabiających powyżej 5 mln rubli.

5. Dostawy z Chin rosną i niepokoją rosyjskich rządowych ekonomistów

Udział krajów rozwiniętych w imporcie Rosji na koniec 2023 r. spadł z 47 proc. do 17 proc., a Chin wzrósł z 27 proc. do 45 proc., co niesie ze sobą ryzyko zbyt dużej koncentracji dostaw z jednego kraju – piszą ekonomiści Aleksander Knobel i Aleksandr Firanczuk w artykule dla Rozmowa ekonomiczna Econs.online. Co więcej, reorientacja handlu zagranicznego w kierunku Chin jest nierównomierna: wzrostowi podaży gotowego sprzętu nie towarzyszy porównywalny wzrost importu komponentów.

Według ich wyliczeń całkowity import Rosji w drugiej połowie 2023 r. był o 9% niższy niż w analogicznym okresie 2021 r. ze względu na 53-procentowy wzrost importu z Chin i 31-procentowy wzrost w innych „neutralnych” państwach, przy trzykrotne zmniejszenie bezpośrednich przepływów importowych z „nieprzyjaznych” państw (minus 66%).

Kompresja i wzrost dostaw były niejednorodne : najbardziej zauważalne zmiany zaszły na poziomie grupy produktów – dostaw sprzętu. Jego bezpośrednie dostawy z UE prawie się zatrzymały, ale zastąpienie chińskimi towarami obserwuje się tylko w zakresie ciągników i samochodów, przy słabym wzroście podaży części i podzespołów: mówimy przede wszystkim o imporcie gotowych produktów. Wskazuje to na ograniczony wpływ wysiłków zmierzających do zlokalizowania produkcji i montażu chińskich samochodów, zauważają autorzy.

6. Walczący na Ukrainie zostaną zwolnieni z oprocentowania pożyczek.

Gorąco namawiam do obejrzenia naszego materiału z poniedziałku o chwilówkach i niemożliwości ucieknięcia przed oprocentowaniem. Minęło dwa dni. Oficer prowadzący podsunął przemyślenia Pawła na ten temat i już artykuł pojawia się w prasie rosyjskiej.

Rząd zamierza zwolnić Rosjan walczących z Ukrainą od płacenia odsetek od kredytów konsumenckich. Ministerstwo Finansów przygotowało odpowiedni projekt ustawy, a Rada Ministrów zatwierdziła go na posiedzeniu komisji ds. Działalności legislacyjnej.

W najbliższej przyszłości dokument zostanie przedłożony Dumie Państwowej do rozpatrzenia, poinformowały źródła rządowe „Izwiestia”.

Ministerstwo Finansów zaproponowało zdjęcie z uczestników wojny na Ukrainie obowiązku płacenia odsetek od kredytów konsumenckich po upływie okresu karencji – tzw. „wakacji kredytowych”.

Tym samym personel wojskowy będzie musiał spłacić tylko główną część długu, a pozostały ciężar spadnie w równym stopniu na instytucje finansowe i budżet. Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy, dodatkowe wydatki budżetowe mogą wynieść 5–7 miliardów rubli. Z kolei banki będą mogły otrzymać rekompensatę w wysokości 50% utraconych dochodów odsetkowych.

Jak wynika z materiałów dołączonych do projektu ustawy, inicjatywa będzie wymagać także zmian w Ordynacji podatkowej. Wynika to z faktu, że umorzenie długów jest uznawane za dochód i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyjaśniła Swietłana Ternopolska, wspólnik Izby Adwokackiej Jukow i Wspólnicy.

Łączna kwota odsetek, które banki muszą wybaczyć kredytobiorcom, jest znacząca – 11 miliardów rubli, zauważył szef Krajowej Rady Rynku Finansowego (NCFM) Andrei Emelin.

Wcześniej rząd umożliwiał uczestnikom wojny z Ukrainą i ich rodzinom korzystanie z „wakacji kredytowych”. Są zwolnieni ze spłaty kredytu, od kredytu nie są pobierane kary i grzywny. Karencja przysługuje na czas udziału w wojnie w ramach mobilizacji lub na czas trwania kontraktu, a także na okres pobytu w szpitalu w przypadku odniesienia obrażeń plus kolejne 30 dni.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. zyx
  2024-02-29

  Proponuję poruszyć temat podatków w którymś filmiku. Ciekawi mnie szerszy obraz tej podwyżki PITu.

Brak możliwości komentowania.