Codzienny ekonomiczny przegląd 27.02.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • LG, Bosch i Sony zaczęły być zamykane w całej Rosji. Wsparcie techniczne wyjaśnia, że niektóre sklepy będą działać do lata, dopóki nie wyprzedadzą reszty towarów.
 • Około 2200 ciężarówek utknęło na granicy polsko-ukraińskiej – poinformował rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez agencję Ukrinform.
 •  Kraje NATO dyskutują o przekazaniu Ukrainie nowoczesnych technologii rakietowych – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.
 • Holandia przeznaczy ponad 100 mln euro na czeską inicjatywę „szybkiego dostarczenia setek tysięcy pocisków artyleryjskich na Ukrainę” – powiedział premier Mark Rutte.
 • Możliwość zakupu amunicji dla Kijowa poza Unią Europejską jest jednym z głównych tematów konferencji, która odbywa się w Paryżu z inicjatywy francuskiego przywódcy Emmanuela Macrona
 • Prezydent Francji Emmanuel Macron po szczycie w Paryżu „nie może wykluczyć” wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę w przyszłości.
 • Indie mają „kilkaset tysięcy” pocisków artyleryjskich, a Niemcy potajemnie rozmawiają z nimi o ich zakupie na potrzeby Ukrainy za pośrednictwem pośredników, podaje Spiegel, powołując się na źródła. Potajemne ale dziennikarze pierwsi zostali, poinformowani
 • Ukraina romawia z Francją możliwość przekazania myśliwców Mirage2000, powiedział prezydent Ukrainy Władimir Zełenski.
 • Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że sprzeciwia się dostawom na Ukrainę rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Taurus, gdyż jego zdaniem mogłoby to wciągnąć Niemcy w konflikt zbrojny.
 • Czechy nie wyślą wojska na Ukrainę – premier Petr Fiala. Wcześniej podobną wypowiedź wygłosił premier Słowacji Robert Fico.
 • Ukraina i Norwegia rozpoczęły negocjacje w sprawie porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa — strona internetowa prezydenta Ukrainy Zełenskiego. Wcześniej Kijów podpisał podobne dokumenty z Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Włochami i Kanadą.
 • Ukraina podpisała pierwszy bezpośredni kontrakt na zakup broni ze szwedzką firmą, której nazwy nie ujawniono – ukraińskim Ministerstwem Obrony. 
 1. Kreml chce pożyczyć pieniądze od Chin. Natomiast dotychczas fiasko goni fiasko.

Władze rosyjskie rozważają możliwość pozyskania pożyczki w juanach z Chin, powiedział minister finansów Anton Siłuanow.

Według niego odpowiednie uprawnienia zostały przypisane Ministerstwu Finansów w ustawie budżetowej. „Mamy prawo przyciągać pożyczki w juanach. Negocjacje z chińskimi partnerami trwają już od dłuższego czasu” – powiedział Siłuanow, zauważając, że „nie ma jeszcze końcowego rozwiązania”.

Minister poinformował, że ostatnia runda odbyła się pod koniec ubiegłego roku, nie precyzując, czy poczyniono postępy.

Projekt obligacji rządowych w juanie jest przedmiotem dyskusji w Rosji od czasu gwałtownego pogorszenia stosunków z Zachodem w 2014 roku. Emisja o wartości około 6 miliardów juanów (do 1 miliarda dolarów według starych stawek) była początkowo planowana na 2016 rok, następnie przełożona na 2017 rok. W marcu 2019 r. ówczesny wiceminister finansów Siergiej Storchak przyznał: nie było postępu w negocjacjach.

Po rozpoczęciu wojny z Ukrainą rząd ponownie ożywił pomysł obligacji rządowych w juanach, mając nadzieję na przyciągnięcie pieniędzy od chińskich inwestorów i zastąpienie nimi zachodniego kapitału.

Było to jednak fiasko: we wrześniu 2022 roku zastępca szefa Ministerstwa Finansów Timur Maksimov poinformował, że nadal nie udało się osiągnąć porozumienia.

Pekin umożliwia zagranicznym pożyczkobiorcom tzw. obligacje panda. Ale są sprzedawane na rynku krajowym ChRL i nie można wypłacić pieniędzy poza Chinami bez specjalnego pozwolenia.

W 2024 roku Ministerstwo Finansów będzie musiało znaleźć 1,6 biliona rubli na sfinansowanie deficytu budżetowego, w którym po raz pierwszy od czasów ZSRR co trzeci rubel przeznaczany jest na wojsko i wojnę.

Zgodnie z ustawą budżetową, przy wydatkach na poziomie 36,6 bln rubli Ministerstwo Finansów planuje uzyskać jedynie 35 bln rubli dochodów. Powstałą różnicę należy pokryć zaciągając pożyczkę na rynku krajowym i korzystając ze środków pochodzących z Funduszu Opieki Narodowej.

Rosja de facto nie jest ubezpieczona na wypadek nowego kryzysu. Jeśli ropa będzie kosztować 50 dolarów, odejmie to kolejne 1,5–2,0 biliona rubli od rezerw, a także ponad 2 biliony rubli na deficyt i projekty inwestycyjne, szacuje ekonomista CentroCreditBank Jewgienij Suworow. „W tym scenariuszu zbliżymy się do wyczerpania rezerw na początku 2025 roku. Mówiąc najprościej, Rosja nie jest już ubezpieczona przed niższymi cenami ropy” – podsumowuje Suworow.

2. Zapowiadane przez nas problemy z benzyną się materializują. Mamy zakaz eksportu.

Tymczasowy zakaz eksportu benzyny w związku z sezonowym wzrostem popytu zacznie obowiązywać od 1 marca, zgodnie z propozycją popieraną przez Michaiła Miszustina. Ponadto wprowadzany jest podwyższony standard sprzedaży oleju napędowego na giełdzie.

Premier Michaił Miszustin zatwierdził zakaz eksportu benzyny na sześć miesięcy, począwszy od 1 marca 2024 r. – poinformowało RBC źródło zaznajomione z tą decyzją, co potwierdziło źródło bliskie rządowi. Ich zdaniem podjęto także decyzję o podniesieniu standardu sprzedaży oleju napędowego na giełdzie do 16%.

Tymczasowy zakaz eksportu nie dotyczy uzgodnionych wolumenów dostaw do krajów EAEU, Mongolii, Uzbekistanu, Abchazji i Osetii Południowej.

Wicepremier Aleksander Nowak zwrócił się do premiera z propozycją wprowadzenia tymczasowego zakazu eksportu benzyny. W piśmie z 21 lutego zauważył, że wkrótce na krajowym rynku rozpocznie się sezon wzmożonego zapotrzebowania na paliwa, co wiąże się z okresem wiosennych prac polowych, planowych remontów w rafineriach, a także wakacji.

„Aby wyrównać gwałtowny popyt na produkty naftowe, konieczne jest podjęcie działań, które pomogą ustabilizować ceny na krajowym rynku produktów naftowych” – zasugerował Nowak, uzasadniając to danymi z monitoringu cen na rynku paliw.

3. Upadek systemu płatniczego QIWI pozbawił Rosjan 4 miliardów rubli.

Upadek systemu płatniczego QIWI, który przestał działać po tym, jak 21 lutego Bank Centralny cofnął licencję Qiwi Bankowi, dotknął miliony Rosjan.

Agencja Ubezpieczenia Depozytów, która będzie musiała spłacić deponentów Qiwi Bank.

Według DIA w sumie w portfelach obywateli utknęło ponad 4 miliardy rubli środków obywateli. Terminale płatnicze, konta osobiste i inna infrastruktura QIWI przestały działać natychmiast po cofnięciu bankowi licencji, pozostawiając klientów bez dostępu do swoich pieniędzy.

Większość kwoty – 2,35 mld rubli – znajduje się w portfelach z uproszczoną identyfikacją, z czego według DIA w systemie QIWI było ich 7,15 mln. W portfelach z pełną identyfikacją pozostało 1,76 miliarda rubli (około 870 tys. sztuk).

System obejmował także 1,3 miliona całkowicie anonimowych portfeli (z limitem do 15 tysięcy rubli), ale wielkość znajdujących się w nich środków szacuje się na zaledwie 277 milionów rubli (czyli mniej niż 7% całej „zablokowanej” kwoty ).

DIA nie planuje płacić ubezpieczenia państwowego właścicielom portfeli w taki sam sposób, jak depozyty. Agencja podała w poniedziałek, że ich właściciele będą musieli dołączyć do kolejki wierzycieli, zbierając dokumenty potwierdzające.

Właściciele portfeli będą musieli podać swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, dane z dokumentu tożsamości, adres pocztowy, adres telefoniczny i e-mail, szczegóły płatności pożyczkodawcy, numer portfela i kwotę środków. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie od operatora komórkowego potwierdzające, że numer, na który zarejestrowany jest portfel, należy do wierzyciela.

4. Szwecja w Nato

Węgry stały się ostatnim z 31 państw członkowskich NATO, które zatwierdziły wniosek Szwecji o przystąpienie do Sojuszu – powiedział premier Szwecji Ulf Kristersson.

„Dzisiaj jest historyczny dzień. Parlamenty wszystkich państw członkowskich NATO zagłosowały za przystąpieniem Szwecji do NATO. Szwecja jest gotowa wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo euroatlantyckie” – napisał Kristersson.

Po tym, jak turecki parlament, który od dawna odkładał głosowanie w tej sprawie, zatwierdził w styczniu kandydaturę Szwecji, Węgry pozostały ostatnią przeszkodą na drodze Szwecji do Sojuszu.

Wiosną 2022 roku Szwecja (która od dwustu lat nie przystąpiła do żadnego sojuszu wojskowego) i Finlandia złożyły wniosek o przystąpienie do NATO. Negocjacje akcesyjne doprowadziły do podpisania w czerwcu 2022 r. memorandum madryckiego, które stanowiło mapę drogową dla nordyckiego procesu akcesyjnego. Początkowo planowano, że akcesja Szwecji i Finlandii do NATO będzie miała miejsce równocześnie, jednak ze względu na trudności, jakie pojawiły się między Szwecją a Turcją i Węgrami, Finlandia przystąpiła do bloku samodzielnie.

Partia Fidesz, kierowana przez premiera Węgier Viktora Orbana, który jest uważany za jednego z nielicznych zwolenników prezydenta Rosji Władimira Putina w Unii Europejskiej, od lipca 2022 r. blokowała kandydaturę Szwecji, twierdząc, że politycy królestwa opowiadają „jawne kłamstwa” na temat stanu węgierskiej demokracji.

5. Rosjanie ustanowili rekord w ilości picia alkoholu.

Sprzedaż mocnych napojów alkoholowych wzrosła do 7,2 litra na mieszkańca rocznie i osiągnęła maksimum w ciągu ostatnich siedmiu lat. Z tego co pamiętam, to mniej więcej wtedy Putin zaczął żądać i dekretować zaprzestanie picia i statystyki zaczęły spadać.

„Sprzedaż mocnych alkoholi w sklepach i placówkach gastronomicznych wzrosła o 3,6% w ujęciu fizycznym w porównaniu do roku poprzedniego, z 7 do 7,2 litrów na mieszkańca rocznie. Czyli każdy mieszkaniec Rosji wypił dodatkową małpkę.

Według danych do mocnych alkoholi zaliczały się wódki, koniaki, likiery, wina musujące i inne napoje o zawartości alkoholu powyżej 25%. Dane dotyczące wielkości sprzedaży detalicznej alkoholu porównano ze średnioroczną liczbą ludności w analizowanych okresach.

Najpopularniejszym napojem alkoholowym pozostaje piwo, którego sprzedaż wynosi 3,5 razy więcej niż wszystkich pozostałych alkoholi. Sprzedaż piwa również osiągnęła najwyższy poziom od siedmiu lat.

„Tradycyjnie najwięcej mocnych alkoholi spożywa się w regionach o surowym klimacie, natomiast w republikach kaukaskich spożycie alkoholu ogranicza się do minimum.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że nadal istnieje szary rynek alkoholu, który nie jest uwzględniany w oficjalnych statystykach sprzedaży – powiedział Agvan Mikaelyan, członek zarządu FinExpertiza.

Według Rosstatu od 2022 roku w Rosji zaczęła rosnąć liczba osób, u których zdiagnozowano uzależnienie od alkoholu . Łącznie zidentyfikowano 54,2 tys. takich pacjentów. Spośród nich 12,9 tys. osób cierpi na psychozę alkoholową (towarzyszą jej halucynacje, zaburzenia snu i inne objawy).

Tymczasem jesienią ubiegłego roku szef Ministerstwa Zdrowia Michaił Muraszko ogłosił zwycięstwo nad „alkoholową hulanką” w Rosji. Czyli Pan minister sam chyba z psychozą alkocholową…

Według niego „znaczne wysiłki” władz doprowadziły do ​​powstania „mody na zdrowy tryb życia i sukces społeczny”. Cytat powinien znaleźć się w JaRuskij.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: