Codzienny ekonomiczny przegląd 26.02.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

  • Frekwencja w wyborach na Białorusi wyniosła 73,09%. Wybrano wszystkich 110 deputowanych niższej izby parlamentu, utworzono 1284 rady regionalne i lokalne.
  • W 2023 r. średni koszt smartfonów, tabletów i laptopów wzrósł o 15 proc. – poinformowali sprzedawcy i dystrybutorzy elektroniki. Smartfony Apple podrożały najbardziej – o 37%
  • Na Węgrzech parlament zamierza przeprowadzić głosowanie w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO.
  • Prezydent Zełenski powiedział, że Ukraina przygotowuje nową operację ofensywną i ma już „jasny plan”.
  •  Prezydent Zełenski ogłosił, że w walkach zginęło dotychczas 31 tys. ukraińskich żołnierzy – Reuters. Nie podano liczby rannych.
  • Burmistrz Londynu Sadiq Khan zaproponował konfiskatę majątku objętych sankcjami rosyjskich biznesmenów na kwotę 1,4 miliarda dolarów, aby następnie go sprzedać i wykorzystać uzyskane środki na budowę 4 tys. domów, w tym dla uchodźców z Ukrainy
  • Po zapowiedzi Ukrainy o planach zniszczenia mostu krymskiego ponad tysiąc samochodów czekało na przekroczenie Mostu Krymskiego  Ruch na moście wznowiono po 3,5-godzinnej przerwie.
  • Zdecydowana większość amerykańskich kongresmanów jest gotowa zatwierdzić projekt ustawy o finansowaniu Ukrainy, jeśli spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson podda go pod głosowanie – w rozmowie z CNN doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
  1. Łukaszenko zapowiedział, że OUBZ (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym) nie upadnie bez Armenii.

OUBZ „nie upadnie”, jeśli Armenia z niej wyjdzie, ale Erewań nie powinien się spieszyć z tą decyzją, bo „później będzie trudno do niej wejść” – powiedział Łukaszenka.

Paszynian zapowiedział zamrożenie członkostwa, ale nie było oficjalnego komunikatu.

Białoruś reaguje „całkowicie spokojnie” na oświadczenia Armenii o członkostwie w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) – stwierdził prezydent kraju Aleksander Łukaszenko.

„Jeśli nie będą chcieli być w OUBZ, to nic się nie stanie, orgaznizacja nie zostanie zniszczona” – powiedział.

Białoruski prezydent zauważył, że Erewań nie ogłosił jeszcze oficjalnie wystąpienia ze stowarzyszenia, wzywając Armenię, aby nie spieszyła się z decyzją. „Łatwo jest wyjść. Ale wtedy będzie trudno wejść. Nie ma potrzeby wychodzić, nie ma potrzeby zamrażania czegoś” – podkreślił Łukaszenka.

W czasie eskalacji konfliktu Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach premier Armenii Nikol Paszynian stwierdził, że OUBZ nie dopełniła swoich zobowiązań wobec Erewania. W maju ubiegłego roku powiedział, że w Armenii panuje opinia, że ​​organizacja „opuszcza kraj”. Jednocześnie Paszynian zezwolił na zawieszenie lub zamrożenie członkostwa Erewania w stowarzyszeniu.

W listopadzie polityk odmówił udziału w szczycie OUBZ. Moskwa i Mińsk wyraziły wówczas ubolewanie z tego powodu. 22 lutego Paszynian w wywiadzie dla francuskiej telewizji France 24 powiedział, że organizacja nie wywiązała się ze swoich zobowiązań wobec Armenii i kraj ten zamraża członkostwo w OUBZ.

Sekretariat organizacji i Kreml oświadczyły, że nie otrzymały oficjalnego oświadczenia strony ormiańskiej w sprawie zamrożenia członkostwa. Sugerowano, że ​​słowa Paszyniana nawiązywały do ​​faktu, że w ostatnim czasie kraj nie brał udziału w wydarzeniach organizowanych przez OUBZ.

Sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział, że Moskwa zwróci się do Erewania z prośbą o wyjaśnienie znaczenia słów Paszyniana.

2. Służba kontroli cen dawniej antymonopolowa ustalać będzie ceny za transport

Proponuje się, aby ceny transportu publicznego w Rosji były ustalane według jednej metodologii. Powiedział o tym w ekskluzywnym wywiadzie dla „Izwiestii” zastępca szefa Federalnej Służby Antymonopolowej (FAS) Piotr Iwanow. W ten sposób odpowiedział na pytanie o realizację polecenia prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina o przygotowanie propozycji poprawy efektywności przewozów pasażerskich.

„Teraz zebraliśmy z większości regionów stanowiska w tej sprawie i problemy, które pojawiają się w związku z cenami. Widzimy, że wiele regionów opowiada się za określeniem podstawowych zasad ustalania taryf i wyraziło poparcie dla przejścia na taryfę regulowaną. Jednocześnie zaproponowali rozważenie możliwości rozszerzenia federalnych środków wsparcia, ponieważ pozwala to ograniczyć koszty transportu pasażerskiego” – wyjaśnił Iwanow.

Według niego, FAS jest gotowy do wydania wytycznych i proponuje opracowanie jednolitej metodologii ustalania taryf dla transportu publicznego.

Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) przygotowała propozycje dotyczące kosztów biletów lotniczych.

„Dziś widzimy, że ceny biletów lotniczych do wielu miejscowości turystycznych znacznie wzrosły. Mieliśmy już precedensy, kiedy ustalano stałą taryfę dla mieszkańców niektórych regionów. Tak działa na Dalekim Wschodzie. Ale jeśli na przykład mieszkam w Kaliningradzie i chcę gdzieś polecieć, nie mogę tego zrobić, ponieważ stał się on bardzo popularnym kierunkiem. A taryfa stała się zbyt wysoka. Dlatego powinna istnieć osobna taryfa dla mieszkańców regionu, która jest dotowana przez państwo.

w 2023 r. wszczęto 39 spraw karnych na podstawie materiałów organów antymonopolowych. Spośród nich 13 spraw dotyczyło przystąpienia do kartelu (w tym paliwowego i jajecznego). W sumie do budżetu federalnego wpłynęło skromny 1 mld rubli na grzywny nałożone przez centralne biuro FAS Rosji za porozumienia antykonkurencyjne. Jednakże kwoty te w 2024 ulegną zwielokrotnieniu.

3. Na wtórne sankcje skarżą się nawet sojusznicy USA? A może skarżą się anonimy w gazetach?

Niektórzy sojusznicy USA uważają, że wtórne sankcje nałożone na zagraniczne firmy za transakcje z osobami objętymi ograniczeniami stanowią przekroczenie uprawnień Waszyngtonu.

Taka opinia o sankcjach wtórnych wynika z tego, że mogą one uderzyć w osoby trzecie, które nie podlegają ograniczeniom.

Niemniej jednak Stany Zjednoczone, Unia Europejska i inne kraje nadal pracują nad ograniczeniami dla Rosji.

W związku z tym UE dyskutuje nad pomysłem utworzenia ogólnoeuropejskiego organu monitorującego przestrzeganie sankcji, na wzór amerykańskiego Urzędu Kontroli Sankcji (OFAC) – czytamy w publikacji.

„Jednak biorąc pod uwagę, jak delikatne jest zrzeczenie się odpowiedzialności przez krajowe rządy europejskie, może minąć trochę czasu, zanim zostanie to ustalone” – zauważa, jaka gazeta? Politico. Powołując się na anonimowych rozmówców.

To jest bardzo ciekawe. I zrobiliśmy kiedyś nawet o tym program. Bo zazwyczaj gdy w zachodniej prasie jest artykuł mający odwieść lub utrudnić wprowadzanie sankcji to wypowiadają się właśnie anonimowi rozmówcy.

Oczywiście, że wielu wpływowych ludzi, którzy do teraz, świetnie zarabiają na handlu z Rosją, wyraża swoje niezadowolenie.

Jaki cytat w tym artykule mamy? Raczej nie o skuteczności tych sankcji i o powodzie ich wprowadzenia. Mamy cytat dobrze znanego wam Pieskowa.

„Moskwa uważa nałożone sankcje za bezprawne. Władze rosyjskie wielokrotnie stwierdzały, że ograniczenia nie mają wpływu na gospodarkę kraju. Przystosowaliśmy się do sankcji, nauczyliśmy się zabezpieczać przed ryzykiem związanym z sankcjami” – powiedział  sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

I teraz ktoś bierze taki artykuł do ręki, nie znając kontekstu, oraz realnego działania sankcji wtórnych. Widzi stwierdzenie Rosjan, że to i tak bez sensu, bo się nauczyli z nimi żyć. Widzi, że odpowiedni organ do kontroli będzie ciężko utworzyć w Europie i długo to potrwa. Widzi też na koniec, że Amerykanie za ostro działają i mogą skrzywdzić niewinne osoby trzecie.

Mam nadzieję, że łapiecie, o co chodzi?

4. Korea Płd. zintensyfikuje walkę z obchodzeniem sankcji wobec Rosji

Władze Korei Południowej zamierzają wzmocnić kontrolę nad przestrzeganiem sankcji handlowych wobec Rosji i Białorusi – poinformowało Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii. Agencja będzie walczyć z nielegalnym wywozem towarów, na które konieczne jest uzyskanie zezwolenia, zgodnie ze zmianami, które weszły w życie 24 lutego

Ministerstwo zaznaczyło, że kontrola eksportu będzie prowadzona dokładniej, ponieważ oczekuje się, że zwiększy liczbę naruszeń, a także liczbę dostaw trasami obwodnicowymi. 24 lutego weszły w życie obostrzenia, które dotknęły 682 rodzaje towarów, w tym samochody o pojemności silnika powyżej dwóch litrów. Jednocześnie 23 lutego Stany Zjednoczone ogłosiły nałożenie sankcji na południowokoreańskie firmy, które rzekomo zajmowały się dostawami amerykańskich obrabiarek do Rosji.

Wcześniej przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Korei Im Soo-seok powiedział, że Korea Płd. uważnie monitoruje rozwój współpracy między Rosją a KRLD, w tym niedawne przyjęcie przez przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una rosyjskiego samochodu Aurus. Według niego Seul ma nadzieję, że Moskwa i Pjongjang nie naruszą sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

5. Premier Rosji poinstruował, aby rozdać karabiny maszynowe prokuratorom.

Pracownikom Komitetu Śledczego i Prokuratury zezwolono na używanie karabinów szturmowych Kałasznikowa w celach ochrony osobistej. Dekret ten podpisał premier Michaił Miszustin. Mowa o AK-12 5,45 mm i AK-15 7,62 mm.

Ponadto funkcjonariusze organów ścigania będą mogli posługiwać się pistoletami Lebiediew (PL-15 i PLK-15 – zwykłe i kompaktowe). W obu przypadkach zastosowano nabój 9 mm.

Podobnego sprzętu używa także FSB, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Gwardia Rosyjska. Ostatni raz lista, zatwierdzona przez rząd w 1999 r., była zmieniana dwa lata temu.

W 2018 roku do służby przyjęto AK-12 kalibru 5,45 mm i AK-15 7,62 mm . Pierwszy jest pozycjonowany jako wojskowy karabin maszynowy, drugi – jako karabin maszynowy dla sił specjalnych. Oba mogą wystrzelić do 700 strzałów na minutę. Maksymalny zasięg wynosi 800 metrów.

6. Budanow zapowiada ataki na Most Krymski.

Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kirill Budanow nagrał wiadomość wideo, w której zawarł ostrzeżenie wobec obywateli Federacji Rosyjskiej.

W nagraniu rozpowszechnianym przez lokalne media Budanow deklaruje „nowe niespodzianki” i „nie zaleca ludności cywilnej” przekraczania Mostu Krymskiego.

Od początku istnienia NWO Most Krymski został dwukrotnie uszkodzony w wyniku ataków, które rosyjscy śledczy określili jako ataki terrorystyczne i za które obwiniali Ukrainę. 

Most został uszkodzony po raz pierwszy 8 października 2022 r., a po raz drugi 17 lipca 2023 r.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: