Codzienny ekonomiczny przegląd 23.02.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Bank Centralny usunął z rejestru system płatności Kontact QIWI Bank. Akcje firmy spadły wczoraj kolejny dzień z rzędu o 17%.
 • Zysk netto NOVATEK na koniec 2023 r. spadł o 17,2% w porównaniu z 2022 r. i wyniósł 530,444 mld rubli
 • Kraje G7 nie zamierzają uznawać wyników wyborów, które odbędą się teraz ani w przyszłości na nowych terytoriach Rosji , powołując się na projekt oświadczenia o zbliżającym się szczycie.
 • Wielka Brytania nałożyła sankcje na armatorów z Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Szwajcarii za handel rosyjskimi surowcami energetycznymi, na czarnej liście znalazły się tureckie Active Denizcilik Ve Gemi Isletmeciligi Anonim Sirketi i Beks Ship Management And Trading Joint Stock Company, a także Fractal Marine Dmcc ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Paramount Energy & Commodities SA (Szwajcaria)
 • Wielka Brytania przekaże Ukrainie kolejne 200 pocisków Brimstone – sekretarz obrony Grant Shapps.
 • Bundestag głosował przeciwko rezolucji niemieckiej opozycji domagającej się dostaw rakiet Taurus na Ukrainę.
 • Dania wyśle Ukrainie nowy pakiet pomocowy o wartości 247 milionów dolarów
 • Przywódcy państw UE zamierzają w najbliższych tygodniach podjąć decyzję o rozszerzeniu Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju o 5 mld euro, aby zwiększyć dostawy broni na Ukrainę – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
 • Członkostwo Armenii w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) jest obecnie zamrożone – poinformował premier Nikol Paszynian.
 • W ciągu niespełna dwóch miesięcy tego roku do sieci wyciekło 510 milionów danych osobowych Rosjan – poinformował Miloš Wagner, zastępca szefa Roskomnadzoru.
 • Rosja kontynuuje modernizację swoich strategicznych sił nuklearnych i wyposażyła je już w 95 proc. nowej broni i sprzętu – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w przesłaniu gratulacyjnym do Rosjan z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny.
 • Stany Zjednoczone wszczęły sprawę o naruszenie sankcji i pranie brudnych pieniędzy przeciwko szefowi rosyjskiego banku VTB Andriejowi Kostinowi. W ramach śledztwa aresztowano byłego współwłaściciela Otkritie Bank, Vadima Belyaeva, który zmienił nazwisko na Wolfson, oraz jego partnera Gannona Bonda.
 1. Łotwa zakazuje importu zbóż z Rosji i Białorusi
Wczoraj łotewski parlament przyjął w dwóch czytaniach zakaz importu produktów rolnych z Rosji i Białorusi na Łotwę co najmniej do lipca 2025 roku.

Za nowelizacją ustawy o rolnictwie i zagospodarowaniu wsi głosowało 69 posłów, 9 było przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Łotwa jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który nałożył ograniczenia na wykorzystanie produktów rolnych pochodzących z Rosji i Białorusi.

Poprawki popierane przez Saeimę zabraniają importu na Łotwę produktów rolnych i paszowych z Rosji i Białorusi, a także importu na Łotwę produktów rolnych i paszowych pochodzących z Rosji lub Białorusi z innych krajów trzecich.

W terminie 14 dni od dnia wejścia w życie tych zmian rząd określi w rozporządzeniach listę konkretnych produktów, których import na Łotwę będzie zabroniony.

Zakaz obowiązuje do 1 lipca 2025 roku.

Jak wygląda import produktów rolnych do UE.

W ciągu pierwszych 8 miesięcy 2023 państwa członkowskie UE zaimportowały z Rosji o 31% więcej pszenicy i kukurydzy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co oznacza wzrost o 739 tys. ton.

Największymi rosyjskimi importerami zbóż są Łotwa, Włochy i Grecja , w dalszej kolejności Litwa i Estonia..

Jeśli przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę na Ukrainie zaledwie około 11% łotewskiego importu zbóż pochodziło z Rosji i wynosiło około 100 000 ton, to w tym roku już w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy odpowiednia ilość sięgnęła 266 tysięcy ton i 34% całkowitego importu zbóż na Łotwę

W pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku 82% kukurydzy importowanej na Łotwę pochodziło z Rosji. Import kukurydzy z Rosji w 2023 wzrósł o 63% w porównaniu do 2022 roku.

a co do handlu z Rosją to przypomnijmy że nadal EU kupuje chętnie rosyjskie nawozy,

Jak wynika z badania Centrum Indeksów Cen (CPI), byli odbiorcy rosyjskiego gazu w Europie w 2023 roku znacząco zwiększyli import nawozów azotowych z Federacji Rosyjskiej. Tym samym zakupy z Niemiec wzrosły niemal dwukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym i ponad siedmiokrotnie w porównaniu z 2021 rokiem, osiągając prawie 550 tys. ton. Francja zwiększyła zakupy odpowiednio o około jedną czwartą i podwoiła się do około 440 tys. ton.

2. Szef Roskosmosu skarżył się na utratę wszystkich zachodnich partnerów.

Państwowy plan startów kosmicznych w 2024 roku nie może zostać zrealizowany – stwierdził w szef Roskosmosu Jurij Borysow.

Według niego w ciągu roku państwowa korporacja kosmiczna przeprowadziła 19 startów – o 3 mniej niż w pierwszym roku wojny. W porównaniu z początkiem XXI wieku zmniejszyła się prawie o połowę.

Obecne wyniki Roskosmosu stały się być może najgorszymi we współczesnej historii Rosji.

Państwowa korporacja przeprowadziła mniej startów tylko raz – w 2020 r., w kontekście pandemii i „blokad”.

Zdaniem Borysowa fiasko programu kosmicznego 2023 było efektem problemów w Instytucie Badawczym Przyrządów Precyzyjnych (NIITP) która znajduje się pod amerykańskimi sankcjami. A u nas wciąż, że sankcje nie działają mówią niektórzy.

Sankcje za wojnę na Ukrainie odcięły Roskosmos od jego głównych zagranicznych klientów i partnerów. Wcześniej około 70% kontraktów zewnętrznych koncernu państwowego zawierano z krajami europejskimi i Stanami Zjednoczonymi, ale dziś zostało to praktycznie zredukowane do zera – narzekał Borysow

Ćwierć wieku temu Rosja zajmowała przodującą pozycję pod względem wystrzeliwania rakiet na orbitę:

Roskosmos przeprowadzał ponad 30 wynosów rocznie w porównaniu z 28 w Stanach Zjednoczonych, 12 w Europie i 5 w Chinach (stan na 2000 r.).

Jednak od tego czasu Stany Zjednoczone zwiększyły liczbę wystrzeleń do 108 w zeszłym roku. Chiny wyprzedziły Rosję ponad trzykrotnie: w zeszłym roku przeprowadziły 63 starty, zwiększając ich liczbę ponad 13 razy w ciągu ostatnich 24 lat.

Roscosmos przez cztery lata z rzędu przynosił straty: skumulowana suma za lata 2020–2022 to około 90 miliardów rubli. Według Borysowa w 2024 roku celem jest osiągnięcie progu rentowności i przeprowadzenie co najmniej 40 wystrzeleń rakietowych.

3. Unia Europejska ogłosiła potrzebę udzielenia pomocy psychiatrycznej dla Dmitrija Miedwiediewa.

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew, który stwierdził potrzebę zajęcia Kijowa, gdyż z tego miasta rzekomo emanuje „zagrożenie” dla istnienia Rosji, powinien skonsultować się z psychiatrą, powiedział oficjalny przedstawiciel UE ds. zagranicznych służba polityczna Peter Stano.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza, zauważył, że UE zazwyczaj nie komentuje „dziwnych wypowiedzi osób, które desperacko starają się zwrócić na siebie uwagę, zwłaszcza jeśli zawsze są na drugim miejscu”.

„Choć to wspaniale, że dana osoba publicznie ogłasza swoją diagnozę dotyczącą stanu zdrowia psychicznego, jedyne, co można w tym miejscu powiedzieć, to zalecić konsultację i pomoc specjalisty” – stwierdził Stano.

Jednocześnie wyraził wątpliwość, czy Rosję stać na inwestycje w zabezpieczenie społeczne i opiekę zdrowotną, biorąc pod uwagę miliardy, które wydała na wojnę.

Stano dodał, że UE będzie nadal wspierać Ukrainę i zapewniać jej wszystko, czego potrzebuje, bez względu na cenę: „amunicję, sprzęt, sprzęt wojskowy, systemy obrony powietrznej itd., aby Ukraina mogła ostatecznie wygrać tę wojnę”.

Wcześniej Miedwiediew powiedział , że wojska rosyjskie mogą dotrzeć do Kijowa i zająć to „rosyjskie miasto”, które w dalszym ciągu jest „kontrolowane przez międzynarodową brygadę przeciwników Rosji” pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych i w związku z tym stanowi „zagrożenie” dla Moskwy.

Miedwiediew dał też jasno do zrozumienia, że ​​podobny los czeka Odessę. „Czekaliśmy na Odessę w Federacji Rosyjskiej, choćby ze względu na historię tego miasta, jacy ludzie tam żyją, jakim językiem mówią. To jest nasze rosyjskie, rosyjskie miasto” – powiedział.

4. USA nakłada kolejne sankcje na Rosję i kraje trzecie

 Stany Zjednoczone nałożą w dzisiaj sankcje na ponad 500 celów w ramach akcji upamiętniającej drugą rocznicę  inwazji Rosji na Ukrainę , powiedział w czwartkowym wywiadzie zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeyemo.

Akcja, podjęta we współpracy z innymi krajami, będzie skierowana przeciwko rosyjskiemu kompleksowi wojskowo-przemysłowemu i firmom w krajach trzecich, które ułatwiają Rosji dostęp do potrzebnych jej towarów, powiedział Adeyemo.

„Sankcje i kontrole eksportu mają na celu spowolnienie Rosji i utrudnienie jej prowadzenia wybranej przez siebie wojny na Ukrainie” – powiedział Adeyemo.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: