Dzień Dobry,
Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.
A w dzisiejszym zestawieniu:
Miejsce 10 –Rosja straciła 75 000 żołnierzy w ciągu dwóch lat wojny według Rosstatu
W ciągu niespełna dwóch lat wojny w Ukrainie armia rosyjska straciła co najmniej 75 tys. zabitych żołnierzy – wyliczyły Meduza i Mediazona na podstawie danych Rosstatu, Rejestru Spraw Spadkowych (RND) oraz informacji z opublikowanych nekrologów. Mowa o okresie od 24 lutego 2022 r. do 1 stycznia 2024 r. Biorąc pod uwagę, że tempo to utrzymało się podczas ostatnich ofensyw, Rosja mogła stracić około 83 000 zabitych żołnierzy do lutego.
Liczby te osiągnęły maksymalne wartości podczas bitwy o Bachmut, w okresie styczeń-marzec 2023 r.: wówczas ginęło do dwóch tysięcy żołnierzy tygodniowo, głównie byłych więźniów. Ofensywie na Awdijiwkę, zdobytą niedawno przez armię rosyjską, towarzyszyły również ogromne straty.
Ogólnie rzecz biorąc, liczba ofiar podwoiła się w ciągu roku. Jeśli w 2022 roku zginęło około 24 tysięcy rosyjskich żołnierzy, to w 2023 roku – prawie 50 tysięcy. Wśród nich jest 22 000 żołnierzy kontraktowych, 19 000 jeńców i 16 000 zmobilizowanych. Szacuje się, że w ciągu dwóch lat liczba rannych wynosi 130 000.
Brytyjski wywiad oszacował liczbę zabitych i rannych rosyjskich żołnierzy na 350 000, a Departament Obrony USA na 315 000. To około 90% personelu, jakim dysponowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę w lutym 2022 roku.
Miejsce 9 –W katastrofie A-50 na Terytorium Krasnodarskim mogło zginąć 10 rosyjskich żołnierzy
Na pokładzie samolotu zwiadowczego A-50, zestrzelonego dzień wcześniej nad Morzem Azowskim, znajdowało się 10 rosyjskich żołnierzy – poinformowało Ukraińską Prawdę źródło w Głównym Zarządzie Wywiadu (GUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Według niego mówimy o pięciu majorach, trzech kapitanach, a także chorążym i poruczniku – wszyscy zginęli. W publikacji opublikowano listę ofiar z podaniem nazwisk.
- dowódcą okrętu jest major Borowikow;
- Zastępca dowódcy – mjr Czancew;
- nawigator – kapitan Provalov;
- Inżynier pokładowy – kapitan Wasiliew;
- starszy radiooperator lotniczy – chorąży Chrulew;
- Szef załogi, kierownik zmiany – mjr Fiedosow;
- nawigator naprowadzania – mjr Ruluk;
- nawigator naprowadzania – porucznik Telmanow;
- Starszy Mechanik Pokładowy – kapitan Biełow;
- Inżynier pokładowy – major Sołdatkin.
Informację o 10 zabitych podaje również kanał telegramowy „Czeka-OGPU”, twierdząc, że ich szczątki znaleziono na miejscu katastrofy. Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie skomentowało informacji o zniszczeniu samolotu i możliwych ofiarach.
O zestrzeleniu samolotu dalekiego zasięgu A-50 dowiedziano się wieczorem 23 lutego. Według źródła w Głównym Zarządzie Wywiadu, operacja została zorganizowana przez wywiad wojskowy wspólnie z Siłami Powietrznymi Ukrainy. Przypuszcza się, że samolot został zniszczony przy pomocy przeciwlotniczego systemu rakietowego S-200.
Za tą wersją przemawia fakt, że A-50 spadł w rejonie farmy Trudovaya Armenia na Terytorium Krasnodarskim. Stamtąd jest około 250 kilometrów do najbliższego punktu na linii frontu. S-200 może wykorzystywać pocisk przeciwlotniczy o maksymalnym zasięgu 300 kilometrów.
Bloger Z Wołodymyr Romanow twierdził, że samolot został zestrzelony przez rosyjskie siły obrony powietrznej, a konkretnie pocisk wystrzelony z Mariupola. Napisał, że uderzenie spadło także na Ił-22M, powietrzne stanowisko dowodzenia, które kontroluje jednostki bojowe na froncie. Samolot ten miał bezpiecznie wylądować w Anapie.
Kanał Telegram Informator Wojskowy, po przeanalizowaniu wideo z ostrzału samolotu, nazwał również wersję „friendly fire” bardziej prawdopodobną. Rosyjska obrona przeciwlotnicza dosłownie raz po raz niszczy rosyjskie samoloty na tyłach. Można stwierdzić, że interakcja całkowicie zawiodła, zarządzanie się załamało, a system „przyjaciel lub wróg” jest nieobecny jako zjawisko” – zauważyli autorzy.
Podobny samolot A-50 Sił Zbrojnych Ukrainy został zestrzelony wieczorem 14 stycznia w pobliżu Kyryliwki w obwodzie zaporoskim. Według kanałów Z na pokładzie mogło zginąć co najmniej 10-12 osób.
A-50 nazywany jest „latającym radarem”. Jest to modyfikacja Ił-76, która jest zdolna do wykrywania celów powietrznych i naziemnych w celu nakierowania na nie swojego samolotu. W momencie inwazji na Ukrainę armia rosyjska posiadała 11 takich samolotów, z których każdy kosztował nawet 500 milionów dolarów. W lutym 2023 roku podobny samolot został uszkodzony przez drony i został wysłany do Taganrogu w celu naprawy.
Miejsce 8 – Rosyjski gaz najtańczy od 2021 r
Cena gazu w Europie podczas handlu na londyńskiej giełdzie ICE spadła o ponad 4% i po raz pierwszy od kwietnia 2021 r. spadła poniżej 250 USD za 1 tys. metrów sześciennych. Koszt marcowych kontraktów terminowych w hubie TTF w Holandii spadł do 249 USD za 1000 metrów sześciennych (22,34 EUR za MWh).
Cena giełdowa gazu zaczęła spadać od około godziny 13:03 czasu moskiewskiego. Na początku handlu o godzinie 10:00 czasu moskiewskiego marcowe kontrakty terminowe były notowane po 257,5 USD za 1 tysiąc metrów sześciennych.
Od początku 2024 r. obserwuje się spadek cen gazu. Koszt europejskiego gazu w okresie styczeń-luty spadł o ponad 20%. Reuters napisał, że trend ten tłumaczy ciepła zima, która pozwoliła zmniejszyć zużycie gazu. Ponadto przywrócone zostały dostawy gazu z Norwegii, przerwane z powodu remontów na złożu Troll i w zakładzie przeróbki gazu Nihamna.
Miejsce 7 -Pobór ruchomych ceł eksportowych od 1 października wyniósł 186 mld rubli.
Pełniący obowiązki szefa Federalnej Służby Celnej Rusłan Dawydow poinformował, że Federalna Służba Celna pobrała od firm eksportujących 186 mld rubli w wyniku wprowadzenia 1 października 2023 r. cła eksportowego powiązanego z kursem rubla, donosi Interfax.
Pod koniec grudnia Dawydow oszacował cła na 117 mld rubli, w szczególności na alkohol, tytoń, ryby i produkty mleczne, cukier, słodycze, wyroby cukiernicze, kakao, produkty górnicze, metalurgię żelaza i metali nieżelaznych, metale szlachetne, węgiel i nawozy.
Wysokość cła wynosi 4% po kursie wymiany powyżej 80 rubli i mniej niż 85 rubli za dolara, 4,5% po kursie 85-90 rubli za dolara, 5,5% po kursie powyżej 90 rubli i do 95 rubli za dolara oraz 7% po kursie powyżej 95 rubli włącznie. Obowiązki będą obowiązywały do końca tego roku.
Miejsce 6 –MFW: Wzrost produkcji w Rosji napędzany jest dużymi wydatkami wojskowymi
Oficjalna przedstawicielka Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Julie Kozak powiedziała, że rosyjska gospodarka zaskoczyła ekspertów tempem swojego rozwoju. Wynik ten tłumaczyła dużym wolumenem wydatków wojskowych, które stymulowały wzrost produkcji.
Na regularnym briefingu dziennikarz TASS poprosił urzędnika MFW o komentarz na temat wpływu zachodnich sankcji na rosyjską gospodarkę. „Rosyjska gospodarka naprawdę zaskoczyła nas siłą swojego wzrostu. Oczywiście, Rosja ma teraz gospodarkę wojenną. Wynika to z faktu, że w gospodarce jest duża ilość wydatków wojskowych, co przyczynia się do wzrostu produkcji – powiedziała Julie Kozak, zwracając uwagę na wzrost konsumpcji w kraju.
Według MFW rosyjska gospodarka w 2024 r. wzrośnie o 2,6%. Pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego MFW Gita Gopinath powiedziała w lutym, że rosyjska gospodarka jest zdecydowanie „na dodatnim terytorium wzrostu”.
Miejsce 5 -Wymieniono głównych importerów wódki do Europy po wprowadzeniu unijnego embarga
Czarnogóra, Ukraina i Stany Zjednoczone stały się głównymi beneficjentami unijnego „embarga na wódkę” nałożonego na Rosję.
Według analiz agencji, w 2023 r. te trzy kraje najaktywniej zwiększyły import wódki do Europy i zwiększyły swoje dostawy w ujęciu wartościowym dokładnie o tyle, ile region nie otrzymał od Rosji w związku z wprowadzeniem embarga.
Pod koniec roku Stany Zjednoczone zwiększyły dostawy ponad dwukrotnie, czyli o 20,8 mln euro, do 37,7 mln euro, co dało temu krajowi pierwsze miejsce w rankingu największych dostawców. Ze skromniejszymi wolumenami w 2022 r. Stany Zjednoczone znalazły się na drugim miejscu między Rosją, która wysłała wówczas wódkę o wartości 36,7 mln euro, a Ukrainą, której dostawy dwa lata temu wyniosły 15,3 mln euro.
Na drugim miejscu pod względem wzrostu dostaw w wartościach bezwzględnych znajduje się Czarnogóra, która zwiększyła swoje wolumeny o 13,4 mln euro w ciągu roku z 6,6 tys. euro.
Na koniec 2023 r. Ukraina zajęła drugie miejsce na liście głównych importerów z wielkością dostaw przekraczającą 19 mln euro, w porównaniu z 2022 r. wzrost wyniósł 24,5%, czyli 3,8 mln euro, co plasuje Ukrainę na trzecim miejscu w rankingu „aktywności”.
Jednocześnie podaż wódki z Rosji zmniejszyła się 59-krotnie, do 617,3 tys. euro, czemu sprzyjał zakaz importu wódki z Federacji Rosyjskiej, ustanowiony w ramach szóstego pakietu sankcji.
Miejsce 4 –Kraje G7 planują zaostrzenie limitu cenowego na rosyjską ropę
Państwa G7 (G7 – Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Kanada, Francja, Japonia i Stany Zjednoczone) zamierzają ograniczyć dochody Rosji ze sprzedaży surowców energetycznych poprzez zaostrzenie pułapu cenowego na rosyjską ropę. Zostało to stwierdzone w oświadczeniu stowarzyszenia po ogłoszeniu wyników wirtualnego szczytu.
„Będziemy nadal wywierać znaczną presję na rosyjskie dochody ze sprzedaży energii i innych surowców” – napisano w oświadczeniu.
18 stycznia Departament Skarbu USA nałożył sankcje na 17 tankowców, które przewoziły rosyjską ropę pod banderą Liberii. Restrykcjami objęła również firma żeglugowa Hennesea Holdings z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która jest właścicielem statków.
Rosyjskie MSZ uważa, że w ostatnich latach Stany Zjednoczone zaczęły dokładać wszelkich starań, aby „zmiażdżyć” rynek węglowodorów i zdobyć przyczółek jako największy dostawca ropy łupkowej i skroplonego gazu ziemnego.
Pod koniec grudnia Stany Zjednoczone ogłosiły nowe zasady dla krajów kupujących rosyjską ropę po cenie poniżej ustalonego limitu 60 dolarów za baryłkę. Od 19 lutego 2024 r. kupujący będą musieli podać informacje o wszystkich kosztach logistycznych związanych z rosyjskim paliwem. Według Departamentu Skarbu USA środek ten ma na celu maksymalne ograniczenie dochodów Rosji z ropy naftowej, bez tworzenia deficytu na rynku światowym. Jednocześnie wprowadzony w grudniu ubiegłego roku pułap cenowy nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.
Miejsce 3 -USA i UE zadały Rosji nowy cios finansowy
Zgodnie z obietnicą przywódców Stanów Zjednoczonych i UE, w przeddzień drugiej rocznicy rozpoczęcia NWO przyjęli nowe restrykcje wobec Rosji. Władze UE zgodziły się na 13. pakt sankcji, a Waszyngton nałożył sankcje blokujące na Krajowy System Kart Płatniczych (NSPK), operatora kart Mir. W sumie, zgodnie z oświadczeniem prezydenta USA Bidena, nowe amerykańskie sankcje dotkną ponad 500 podmiotów zamieszanych, według amerykańskiej wersji, w wydarzenia na Ukrainie.
Wieczorem opowiemy które sankcje są bolesne a które nie
Miejsce 2 – Rosjanie zostali pozbawieni portfeli Qiwi: Bank Centralny zlikwidował największy system płatniczy w kraju.
Największy w Rosji system płatności QIWI, z ponad 27 milionami aktywnych klientów i prawie 14 milionami aktywnych portfeli cyfrowych, padł ofiarą czystki Banku Centralnego.
Działający od 2007 roku system, obejmujący sieć prawie 100 000 kiosków i terminali, umożliwiający Rosjanom dokonywanie płatności bez otwierania konta, zawiesił działalność po tym, jak Bank Centralny cofnął w środę licencję Qiwi Bankowi, największemu bankowi QIWI. 100 pod względem majątku w kraju.
Praca Qiwi Banku „charakteryzowała się zaangażowaniem w transakcje wysokiego ryzyka, mające na celu zapewnienie rozliczeń między osobami fizycznymi a równoległymi przedsiębiorstwami, w tym transfery środków na rzecz kantorów kryptowalut, nielegalnych kasyn internetowych i bukmacherów” – wyjaśnił Bank Centralny.
Dodał, że wobec banku wielokrotnie stosowano środki nadzorcze, ten jednak szukał jedynie nowych sposobów na „ominięcie nałożonych ograniczeń”.
Grupa QIWI zapewniała, że biznes niezwiązany z działalnością banku „działa normalnie”. Jednak około pół godziny po ukazaniu się wiadomości o cofnięciu licencji przestały działać terminale płatnicze QIWI (w samej Moskwie było ich 74 tys.), a wraz z nimi portfele elektroniczne .
Miliony klientów, którzy od lat korzystają z QIWI, pozostały bez możliwości wypłaty środków. Pieniądze te nie są objęte ubezpieczeniem w systemie gwarantowania depozytów, wyjaśnił Centralny Bank Federacji Rosyjskiej : właściciele portfeli nie będą mogli ubiegać się o odszkodowanie do DIA (Agencji Ubezpieczania Depozytów), która gwarantuje kwoty do 1,4 mln rubli.
Cofnięcie licencji oznacza upadłość, w ramach której posiadacze portfeli elektronicznych mogą ubiegać się o wpisanie swoich wierzytelności do rejestru – wyjaśnia wierzycielom RBC Jurij Fedyukin, partner zarządzający kancelarii prawnej Enterprise Legal Solutions . „Takie żądania nie mają jednak żadnego pierwszeństwa i będą realizowane w sposób generalny, co zmniejsza prawdopodobieństwo ich pełnego zaspokojenia” – ostrzegł.
Według źródła Brief „serwery firmy są obecnie zatrzymane i uszczelnione” i nikt nie wie, co będzie dalej. Bank Centralny zapewnił, że pieniędzy Qiwi Banku „wystarczy” na opłacenie właścicieli portfeli.
Miejsce 1 – Najwieksza rosyjska huta spłonęła i musi przejść remont.
W nocy 24 lutego na terenie Nowolipieckich Zakładów Metalurgicznych (NLMK) w obwodzie lipieckim wybuchł pożar. Zapalił się jeden z warsztatów – poinformował gubernator Igor Artamonow. Wcześniej region został zaatakowany przez drony.
Samo NLMK podało, że około godziny 01:40 „nastąpił huk” na terenie koksowni. „Pożar na powierzchni 2 metrów kwadratowych został szybko zlokalizowany. Przyczyny incydentu są wyjaśniane”. Twierdzą również, że pożar nie dotknął ludzi, ale pracownicy elektrowni powiedzieli „Uwaga, wiadomości” o jednej ofierze.
Według naocznych świadków przed pożarem na niebie słychać było dźwięk latającego drona, a następnie słychać było eksplozje. Cios spadł na koksownię, w której znajdują się agregaty chłodnicze, zapalił się otwarty skład węgla – pisze Baza. Były pracownik NLMK powiedział VChK-OGPU, że dron uderzył w zakład spiekalniczy i przeróbkę rudy. Podczas ataku robotnicy zostali zabrani do schronu.
Atak na NLMK był operacją specjalną Służby Bezpieczeństwa (SBU) i Głównego Zarządu Wywiadowczego (GUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy – poinformowały źródła RBC-Ukraina. Według nich drony dostały się do instalacji wstępnego chłodzenia surowego gazu koksowniczego, co na długi czas paraliżuje cały proces produkcyjny.
.Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️