Codzienny ekonomiczny przegląd 22.02.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • QatarEnergy, finalizuje jest zawarcie umowy z Sinopec, drugą co do wielkości firmą naftowo-gazową w Chinach pod względem produkcji. Planowane z europejskimi koncernami – francuskim TotalEnergies, włoskim Eni, brytyjsko-holenderskim Shellem, a także amerykańskimi ConocoPhillips i ExxonMobil. Wszystkie otrzymały wcześniej udziały w złożach katarskich, z którego gaz będzie dostarczany do ich odbiorców.
 • Stany Zjednoczone stoją za rozprzestrzenianiem się w Rosji niebezpiecznej rośliny inwazyjnej – barszczu sosnowskiego – powiedział Timofiej Bażenow, członek Komisji Dumy Państwowej ds. Ekologii i Ochrony Środowiska
 • Kierownictwo bułgarskiej elektrowni jądrowej Kozłoduj przeprowadzi pierwsze tankowanie paliwa jądrowego ze Stanów Zjednoczonych w maju tego roku – poinformował dyrektor elektrowni jądrowej Walentin Nikołow. Mowa o produktach Westinghouse. Zastąpił on paliwo w spółce zależnej Rosatomu, TVEL
 • Japoński producent szkła AGC sprzedaje dwie swoje fabryki w Rosji. Nabywcą jest petersburski holding Adamant, właściciel kilku centrów handlowych w Petersburgu
 • 65% japońskich firm działających w Rosji opuściło Rosję lub ograniczyło pracę w Federacji Rosyjskiej w normalnym trybie – wynika z badania przeprowadzonego przez Japońską Organizację Rozwoju Handlu Zagranicznego.
 • Japonia rozszerzyła listę towarów, które władze nakazują ostrożnie dostarczać do krajów trzecich, w szczególności do azji centralnej ponieważ mogą być wykorzystywane w Rosji do produkcji broni. Zaktualizowana lista produktów obejmuje maszyny sterowane numerycznie.
 • Szwajcarskie władze utworzyły grupę specjalistów zajmujących się wykrywaniem naruszeń sankcji wobec Rosji i Białorusi 
 • Kanclerz Niemiec Olaf Scholz popiera rezolucję, nad którą 22 lutego będzie dyskutował Bundestag – jest wezwanie do przekazania Ukrainie broni dalekiego zasięgu. Jednocześnie Scholz nie zmienił swojego stanowiska w sprawie nieprzekazywania Kijowowi rakiet Taurus – oświadczył oficjalny przedstawiciel Gabinetu Ministrów Steffen Hebestreit..
 • W Norymberdze odbywają się otwarte przesłuchania w sprawie zbrodni wojennych Putina na ludności cywilnej, w szczególności na dzieciach. Rozprawa rozpoczęła się w sali sądowej N600 – dokładnie tam, gdzie sądzono nazistów.
 • Sąd Najwyższy Rosji uznał za zgodną z prawem decyzję Centralnej Komisji Wyborczej o odmowie zarejestrowania nominowanego z partii Inicjatywy Obywatelskiej polityka Borysa Nadieżdina jako kandydata na prezydenta.
 • UE zatwierdziła 13 pakiet sankcji wobec Rosji . Objętych zostanie około 200 osób fizycznych i prawnych, ograniczenia dotkną struktury zajmujące się produkcją broni oraz dostarczaniem technologii i elektroniki wykorzystywanej przez rosyjskie koncerny obronne.  13. pakiet antyrosyjskich sankcji Unii Europejskiej nałoży restrykcje na 193 osoby fizyczne i prawne  Czekamy na szczegóły
 • Władze Ukrainy są bliskie zawarcia porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pozyskania 900 mln dolarów
 • Aby osiągnąć cele rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, konieczne może okazać się dotarcie do Kijowa – powiedział Dima Miedwiediew.
 • Zmarł rosyjski bloger wojskowy Andriej Morozow, znany pod pseudonimem Murz, p, Morozow popełnił samobójstwo. Za swoją śmierć w pożegnalnym liście obarczył dowództwo i znanego propagandzistę Władimira Rudolfowicza Sołowjowa.
  W tekście listu samobójczego „Murz” prosił także o zwrócenie uwagi na brak rotacji, wyposażenia i opieki medycznej w rosyjskiej armii.  
 • Ukraina i Łotwa podnosi kwestię nałożenia zakazu sprzedaży rosyjskich produktów rolnych w Unii Europejskiej.
 • Aż 47 proc. ankietowanych uważa rosyjski atak na Polskę za prawdopodobny. To o 16 punktów procentowych więcej niż w podobnym badaniu przeprowadzonym w maju 2023 roku. Sondaż został przygotowany przez United Surveys na grupie 1000 osób, metodą CATI/CAWI, w dniach 10-11.02.2024 r.
 1. Rosjanie sprzedali złoto lombardom za rekordową w historii kwotę.

Rosjanie sprzedają złoto do lombardów, tak pokazuje analiza Banku Centralnego .

W ciągu dziewięciu miesięcy ubiegłego roku (ostatnie dane Banku Centralnego pochodzą z końca września) portfel kredytów ludności w lombardach wzrósł o 22% do 52,5 miliarda rubli.

Wzrost wynikał przede wszystkim ze wzrostu wielkości kredytów: średnio o 19%, zauważa Bank Centralny.

Wzrost średniego kredytu, a wraz z nim portfela, można wytłumaczyć prosto: lombardy udzielają pożyczek głównie pod zastaw biżuterii, a ich cena rośnie wraz z cenami metali szlachetnych.

Zapewniło to rekordową od 2019 roku udzieloną ilość pożyczek w trzecim kwartale: 62,4 mld RUB. Poprzednie maksimum (61,6 mld) przypadało na pierwszy kwartał 2022 roku.

Oprócz biżuterii Rosjanie przywożą do lombardów smartfony, komputery i sprzęt AGD – wylicza Bank Centralny.

Rosjanie udają się do lombardów, wyczerpawszy inne możliwości pożyczania. Rośnie zadłużenie społeczeństwa: w ciągu ostatniego roku ich zadłużenie wobec banków wzrosło o 7,1 biliona rubli. do 37,3 bln.

Analiza Banku Centralnego potwierdziła, że ​​popularność lombardów (wielkość faktycznie udzielonych w regionie kredytów w przeliczeniu na mieszkańca) zależy między innymi od obciążenia długiem (inne czynniki – ceny i popyt konsumpcyjny, poziom życia, nierówności i ubóstwo, poziom zatrudnienia, demografia). Oprocentowanie tych pożyczek jest ograniczone do 292% w skali roku.

2. Rosjanie zostali pozbawieni portfeli Qiwi: Bank Centralny zlikwidował największy system płatniczy w kraju.

Największy w Rosji system płatności QIWI, z ponad 27 milionami aktywnych klientów i prawie 14 milionami aktywnych portfeli cyfrowych, padł ofiarą czystki Banku Centralnego.

Działający od 2007 roku system, obejmujący sieć prawie 100 000 kiosków i terminali, umożliwiający Rosjanom dokonywanie płatności bez otwierania konta, zawiesił działalność po tym, jak Bank Centralny cofnął w środę licencję Qiwi Bankowi, największemu bankowi QIWI. 100 pod względem majątku w kraju.

Praca Qiwi Banku „charakteryzowała się zaangażowaniem w transakcje wysokiego ryzyka, mające na celu zapewnienie rozliczeń między osobami fizycznymi a równoległymi przedsiębiorstwami, w tym transfery środków na rzecz kantorów kryptowalut, nielegalnych kasyn internetowych i bukmacherów” – wyjaśnił Bank Centralny.

Dodał, że wobec banku wielokrotnie stosowano środki nadzorcze, ten jednak szukał jedynie nowych sposobów na „ominięcie nałożonych ograniczeń”.

Grupa QIWI zapewniała, że ​​biznes niezwiązany z działalnością banku „działa normalnie”. Jednak około pół godziny po ukazaniu się wiadomości o cofnięciu licencji przestały działać terminale płatnicze QIWI (w samej Moskwie było ich 74 tys.), a wraz z nimi portfele elektroniczne .

Miliony klientów, którzy od lat korzystają z QIWI, pozostały bez możliwości wypłaty środków. Pieniądze te nie są objęte ubezpieczeniem w systemie gwarantowania depozytów, wyjaśnił Centralny Bank Federacji Rosyjskiej : właściciele portfeli nie będą mogli ubiegać się o odszkodowanie do DIA (Agencji Ubezpieczania Depozytów), która gwarantuje kwoty do 1,4 mln rubli.

Cofnięcie licencji oznacza upadłość, w ramach której posiadacze portfeli elektronicznych mogą ubiegać się o wpisanie swoich wierzytelności do rejestru – wyjaśnia wierzycielom RBC Jurij Fedyukin, partner zarządzający kancelarii prawnej Enterprise Legal Solutions . „Takie żądania nie mają jednak żadnego pierwszeństwa i będą realizowane w sposób generalny, co zmniejsza prawdopodobieństwo ich pełnego zaspokojenia” – ostrzegł.

Według źródła Brief „serwery firmy są obecnie zatrzymane i uszczelnione” i nikt nie wie, co będzie dalej. Bank Centralny zapewnił, że pieniędzy Qiwi Banku „wystarczy” na opłacenie właścicieli portfeli.

3. F16 będą mogły uderzać na tyrytorium Rosji

Siły zbrojne Ukrainy będą mogły uderzyć na terytorium Rosji myśliwcami F-16, gdy zostaną one dostarczone do Kijowa – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Według niego każdy sojusznik Ukrainy sam zdecyduje, czy przekazać Kijowowi myśliwce, czy nie. Armia ukraińska będzie jednak mogła wykorzystać wszystkie dostarczone F-16 w ramach samoobrony, która obejmuje ataki na legalne rosyjskie cele wojskowe poza Ukrainą.

Stoltenberg podkreślił, że wszyscy sojusznicy Kijowa chcą, aby F-16 zostały dostarczone jak najszybciej, ale efekt myśliwców będzie silniejszy, jeśli piloci i załogi serwisowe będą dobrze wyszkoleni.

„Myślę więc, że powinniśmy słuchać ekspertów wojskowych dokładnie wtedy, gdy będziemy gotowi lub kiedy sojusznicy będą gotowi do rozpoczęcia wysyłania i dostarczania F-16. Im szybciej, tym lepiej” – powiedział Stoltenberg w wywiadzie dla Radia Wolna Europa/Radia Swoboda.

Dzień wcześniej CNN poinformowało, że pierwsi czterej ukraińscy piloci ukończą szkolenie na F-16 do lata tego roku. Szkolenie rozpoczęło się w połowie października w Tucson w Arizonie. Jednocześnie w Stanach Zjednoczonych szkolonych jest łącznie 12 pilotów, podzielonych na trzy grupy. Wszystkie będą gotowe do lotów na F-16 do sierpnia. Ukraińscy piloci wojskowi uczą się również latać myśliwcami w Wielkiej Brytanii, Rumunii i Danii.

Holandia, Dania i Norwegia obiecały przekazać Ukrainie amerykańskie myśliwce latem ubiegłego roku. Holandia może dostarczyć Kijowowi 18 samolotów bojowych, a Danii 19. Norwegia nie sprecyzowała, ile F-16 jest gotowa dostarczyć Siłom Zbrojnym Ukrainy. Stany Zjednoczone zobowiązały się również do zatwierdzenia transferu samolotów zaraz po zakończeniu szkolenia pilotów.

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat zaznaczył, że sytuację na polu bitwy mogą zmienić dwie eskadry F-16 po 12 sztuk każda. „F-16 jest w stanie chronić Ukrainę przed terrorem rakietowym, odpierać rosyjskie okręty i rosyjskie samoloty oraz zdobywać przewagę w powietrzu” – podkreślił.

4. Rosja znacjonalizowała największą sieć salonów samochodowych.

Sąd w Petersburgu podtrzymał wniosek Prokuratury Generalnej o odzyskanie na rzecz państwa majątku największego rosyjskiego dealera samochodowego Rolfa – podała wspólna służba prasowa sądów miejskich.

Zgodnie z postanowieniem sądu znacjonalizowane zostaną wszystkie akcje spółki Rolf JSC , będącej własnością Delance Limited i Rolf Motors LLC, a także 100% udziałów w kapitale zakładowym Rolf Motors LLC, Rolf Estate St. Petersburg LLC, LLC „Technologia Rolfa”.

Pod koniec ubiegłego roku Władimir Putin nakazał przekazanie akcji Rolfa tymczasowemu kierownictwu Federalnej Agencji Zarządzania Majątkiem.

Dealer samochodowy Rolf jest właścicielem salonów samochodowych w Moskwie i Petersburgu. Założycielem firmy jest były poseł Dumy Państwowej Siergiej Pietrow, który do 2021 roku znajdował się na liście najbogatszych Rosjan według „Forbesa”. W 2019 r. wszczęto sprawę karną przeciwko Pietrowowi i przywódcom Rolfa w związku z podejrzeniem nielegalnych transakcji walutowych i przelewania środków na konta nierezydentów.

Według śledczych w 2014 roku Pietrow wszedł w spisek z szefami kontrolowanych przez siebie firm i wyciągnął za granicę 4 miliardy rubli, sprzedając Rolfowi akcje po zawyżonej cenie. Biznesmen został aresztowany zaocznie i umieszczony na międzynarodowej liście osób poszukiwanych.

Mieszkający za granicą Pietrow zaprzecza jakiejkolwiek winie. Według niego postępowanie karne było zemstą za jego działalność polityczną i próbą włamania się do jego firmy. Komentując nacjonalizację biznesu, Petrov powiedział RBC, że uważa to, co się dzieje, za „bezprawie prawne”.

5. Sankcje na koreańskie samochody

Korea Płd. zaostrzy kontrolę nad eksportem używanych samochodów do Rosji. Środek wejdzie w życie 24 lutego. Według agencji informacyjnej Yonhap Seul dodał do czarnej listy ponad 680 pozycji. Mówimy o towarach „mających rzeczywiste lub potencjalne zastosowanie wojskowe”. Na liście znajdują się również samochody używane z silnikiem o pojemności 2 litrów lub więcej.

Jest dotkliwe dla rynku rosyjskiego. Roman Zubko, redaktor naczelny magazynu Dwiszok, uważa, że zakup wielu popularnych modeli będzie niemożliwy : „To znaczący z segmentu rynku używanych samochodów z silnikami o pojemności około dwóch litrów, które były popularne w Rosji zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

ą to Hyundai Elantra, Kia Cerato czy nawet auta z droższego segmentu, na przykład Hyundai Sonata i Kia K5, crossovery Kia Sportage, Hyundai Tucson. Z Korei Południowej, za bardzo rozsądną cenę, można było przywieźć trzyletni samochód z niskim przebiegiem, który wciąż był bardzo dobry.

Zdaniem ekspertów, alternatywą dla południowokoreańskich samochodów są jedynie modele chińskie.

 Co gorsza od 1 kwietnia import równoległy przez kraje Azji Środkowej, gdzie obowiązywała preferencyjna odprawa celna, stanie się nieopłacalny. Ale są też ważniejsze czynniki, które mogą teraz zaszkodzić rosyjskiemu rynkowi”.

Oprócz używanych samochodów na liście towarów objętych zakazem w Korei Południowej znajduje się ciężki sprzęt budowlany, akumulatory, części samolotów i maszyny. W sumie na liście sankcyjnej Seulu znajduje się już ponad 1,1 tys. pozycji.

To właśnie sprzęt budowlany był chętnie kupowany przez rosyjskie firmy i będzie go ciężko zastąpić chińskimi analogami.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: