Codzienny ekonomiczny przegląd 20.02.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Dostawy paliw z Indii do Europy w pierwszych dwóch tygodniach lutego, według Vortexa, wynosiły średnio 18 000 baryłek dziennie, czyli o 90% mniej niż w styczniu,. Głównym powodem redukcji, są trwające ataki Huti na statki na Morzu Czerwonym.
 • Węgry nie będą ingerować we wprowadzenie 13. pakietu sankcji UE wobec Rosji, gdyż nie ma w nim już zapisów sprzecznych z interesami Węgier. Poinformował o tym węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó po spotkaniu z kolegami z krajów UE w Brukseli
 • Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział zatwierdzenie 13. pakietu sankcji wobec Rosji do 24 lutego.
 • Węgry nie zablokują 5 mld euro na broń dla Kijowa z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, jeśli ich udział zostanie wykorzystany na walkę z migracją lub inne cele niezwiązane z bronią – powiedział węgierski minister spraw zagranicznych i stosunków gospodarczych z zagranicą Peter Szijjarto.
 • 5 lutego w wieku 35 lat zmarł syn prezesa Rosniefti Igora Sieczina, Iwan. Oficjalnie syn Sieczina „zmarł z powodu skrzepu krwi”. Syn Sieczina pracował w Gazprombanku, a w 2014 roku przeniósł się do Rosniefti. Nie przeprowadzono sekcji.  Według oficjalnej teorii to szef Rosniefti zabronił Komitetowi Śledczemu i FSB prowadzenia śledztwa w sprawie śmierci syna.
 • Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) może ogłosić usunięcie Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) z szarej listy 23 lutego
 • USA rozważa możliwość wprowadzenia sankcji wobec kolejnych chińskich firm, które zdaniem Stanów Zjednoczonych pomagają Rosji w wojnie z Ukrainą, poinformowali amerykańscy kongresmani.
 • Prezydent Władimir Putin wygłosi doroczne orędzie do Zgromadzenia Federalnego w najbliższy czwartek, 29 lutego. Poinformowała o tym służba prasowa Kremla.
 • Hiszpańskie media podają że mężczyzna zastrzelony 13 lutego w garażu w Villajoyosa to rosyjski pilot Maksim Kuźminow, który porwał śmigłowiec Mi-8 Sił Zbrojnych FR na Ukrainę.
 • Korea Płd. zaostrzy kontrolę nad eksportem towarów podwójnego zastosowania do Rosji. Mówimy o towarach „mających rzeczywiste lub potencjalne zastosowanie wojskowe”.
 • W Izbie Reprezentantów zaproponowano alternatywny projekt ustawy o pomocy dla Ukrainy. W projekcie proponuje się przeznaczenie 47 mld dolarów na Ukrainę.
 • Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest gotowy spotkać się z przewodniczącym Izby Reprezentantów Mike’em Johnsonem w celu omówienia pomocy dla Ukrainy
 • Japonia udzieliła i będzie nadal udzielać Ukrainie pomocy finansowej w wysokości 12,1 mld dolarów – poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal po spotkaniu z premierem Japonii Fumio Kishidą.
 • Włochy i Ukraina finalizują dwustronne porozumienie w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa Kijowowi
 •  Prawie 3 tys. ciężarówek zgromadziło się na sześciu punktach kontrolnych zablokowanych przez polskich rolników i ich sympatyków na granicy ukraińsko-polskiej – poinformował przedstawiciel Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.
 • Komisja Europejska wzywa polskie siły bezpieczeństwa do zapewnienia tranzytu ukraińskich towarów przez granicę, gdzie są one blokowane przez polskich rolników – powiedział rzecznik KE Olof Gill.
 • W Republice Związku Mjanmy wkrótce zostanie wprowadzony system płatności Mir, który powinien znacznie ułatwić pobyt w kraju turystom z Rosji. PoinformowaŁ o tym minister inwestycji i zagranicznych stosunków gospodarczych Mjanmy.
 1. Rosyjski eksport mniejszy i mniej zyskowny. Przewidywania Banku Centralnego.

Rosyjski eksport, który w przypadku braku inwestycji zagranicznych stał się głównym źródłem waluty obcej dla kraju, w tym roku spadnie, ostrzegł Bank Centralny.

W prognozie zaprezentowanej 16 lutego Bank Centralny spodziewa się w tym roku eksportu towarów na kwotę 414 mld dolarów, czyli o 27 mld dolarów mniej niż w poprzedniej październikowej prognozie (441 mld dolarów)

Sankcje nadal działają, przyznała prezes Banku Centralnego Elvira Nabiullina. Według niej eksport na koniec ubiegłego roku spadł zarówno ze względu na ceny, jak i wolumenu, a „niewątpliwą rolę odegrały w tym dodatkowe trudności w prowadzeniu operacji handlu zagranicznego w zakresie płatności i logistyki”.

Trudności pojawiają się zarówno przy dostawie, jak i płatności. Wykorzystywanie „floty cieni” do dostarczania ropy powyżej pułapu 60 dolarów staje się coraz trudniejsze: dziesiątki tankowców wstrzymały żeglugę po amerykańskich sankcjach.

Po podpisaniu pod koniec grudnia przez prezydenta USA Joe Bidena dekretu zezwalającego na wprowadzenie wtórnych sankcji wobec zagranicznych banków uznanych za pomagające Rosji, problemy z rozliczeniami pojawiły się nawet z bankami „zaprzyjaźnionych” krajów w walutach krajowych.

„W ostatnim czasie pogarsza się sytuacja z rozliczeniami handlu zagranicznego, widzimy to i jak wynika z danych naszych spółek” – stwierdziła Nabiullina .

Problemy te odbijają się na cenach. Bank Centralny przewiduje spadek wolumenu eksportu, oraz mniejszą zyskowność. Partnerzy oczekują tym większych rabatów, im bardziej operacja staje się skomplikowana.

2. Turcja przestała częściowo płacić za ropę i paliwa.

Rosyjscy eksporterzy ropy od początku lutego nie otrzymują od Turcji pieniędzy za sprzedane baryłki ropy i paliwa.

 Trudności z płaceniem wiążą się z sankcjami wtórnymi USA, które od początku roku ostrzegły o konsekwencjach za naruszenie sankcji nałożonych na Rosję.

„Musieliśmy zmienić uzgodnione inne metody płatności lub je przełożyć, podczas gdy dostawy były kontynuowane” – twierdzą pracownicy firm naftowych.

Zaostrzenie procedur bankowych uderzyło przede wszystkim w handel produktami nieenergetycznymi: „Głównym problemem nie są płatności z Turcji, ale płatności, które Turcja musi otrzymać (od Rosji)”. W rezultacie turecki eksport do Federacji Rosyjskiej został sparaliżowany: dostawy maszyn i urządzeń praktycznie zostały wstrzymane – wyjaśnił rozmówca agencji.

Od początku rosyjskiej agresji Turcja ponad dwukrotnie zwiększyła zakupy rosyjskiej ropy, w styczniu było to 500 tyś baryłek.

Niemniej efekt amerykańskich działań widzimy w twardych danych .

w styczniu turecki eksport do Rosji spadł o 39% rok do roku, . Import z Rosji w styczniu spadł o 20,2%.

3. Rosjanie i długi. Kolejny odcinek telenoweli.

Federalna Służba Komornicza (FSPP) planowała do końca 2023 roku odzyskać od Rosjan na rzecz banków 3,26 bln rubli.

W ciągu roku łączna kwota podlegających windykacji wzrosła o ponad 200 miliardów i osiągnęła rekord w całym okresie oficjalnych statystyk.

Łącznie na początku tego roku toczyło się 24,6 mln postępowań o przymusową egzekucję wobec banków, czyli o 4,5 mln więcej niż rok wcześniej.

Dla porównania: w 2021 r. było ich 16,1 mln, a w 2020 r. – 12,9 mln.

Wraz z akcją kredytową rośnie wolumen długów do windykacji. Według Banku Centralnego łączna wielkość zadłużenia kredytowego Rosjan wobec banków na początku roku sięgnęła 33,7 biliona rubli. wobec 27,4 biliona w 2022 r. Z tego 1,2 biliona rubli było przeterminowanych..

„Wzrost niespłacalności kredytów wiąże się z wysokim zadłużeniem społeczeństwa, wciąż trudną sytuacją gospodarczą w kraju i wysoką inflacją. W efekcie obywatele mają coraz większe trudności z obsługą swoich długów, co prowadzi do wzrostu zadłużenia przeterminowanego” – wyjaśnia analityk Finam Financial Group Igor Dodonov.

4. 8 mln rodzin posiada długi komunalne

Liczba dłużników z tytułu mieszkalnictwa i usług komunalnych wynosi prawie 8 milionów – są to ci, wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne w celu windykacji, powiedziała Federalna Służba Komornicza (FSSP). 

Próbując uzyskać zapłatę, spółki zarządzające, oprócz skierowania sprawy do sądu, stosują wobec mieszkańców różne środki – od negocjacji po wyłączenie prądu. (Tak w Rosji to legalne jeśli się o tym powiadomi i często stosowane). Jednocześnie zamieszczanie informacji o dłużnikach w lokalach publicznych jest nielegalne oraz odcinanie mediów bez ostrzeżenia.

Usługi można odłączyć tylko w przypadku opóźnienia w płatnościach przekraczającego dwa miesiące zgodnie ze standardami według rosyjskiego prawa. Dezaktywacja wymaga również osobistego doręczenia powiadomienia pocztowego. 

Ale prawo sobie a życie sobie .W większości bloków spółki zarządzające nie tylko umieszczają takie dane przy wejściach, ale także wyłącza prąd, jeśli płatność spóźnia się tylko o miesiąc – bez ostrzeżenia(to jest nielegalne). Eksperci tłumaczą problemy spadkiem realnych dochodów obywateli i ich niezadowoleniem z pracy organizacji usługowych.

Służba prasowa FSSP poinformowała Izwiestię, że prawie 8 milionów Rosjan ma długi na spłatę mieszkań i usług komunalnych. Według komorników na początek IV kwartału br. niezakończonych było 7,9 mln postępowań egzekucyjnych z tytułu dopłat mieszkaniowych i komunalnych, przy czym zauważyli, że liczba ta z roku na rok jest praktycznie stabilna.  W ciągu roku długi wzrosły o 72 miliardy rubli, w 2022 roku o 56,6 miliarda.

Czasami mieszkańcy mają do czynienia z wręcz barbarzyńskimi metodami. Na przykład mieszkańcom obwodu moskiewskiego, którzy mieli zadłużenie przez miesiąc, odcięto przewody prowadzące do prywatnego domu. W innym przypadku spowodowana korek w kanalizacji i inne pomysłowe metody są stosowane.

5. Ciekawa historia o propagandziście, który oddał się w ręce Łotewskiego wymiaru sprawiedliwości.

Tu historia, sugestia dla niektórych panów w Polsce, którzy ewidentnie współpracują z rosyjskimi służbami. Warto rozważyć temat i być jak były redaktor naczelny Sputnika Litwa Marat Kasem.

Kasem przybył na Łotwę pod koniec 2022 roku. Został zatrzymany za współpracę z kremlowską placówką propagandową i aresztowany 5 stycznia 2023 roku pod zarzutem obchodzenia unijnych ograniczeń. Według Kasema przybył on wówczas „nie z pustymi rękami”, ale z „prezentami” dla łotewskich służb specjalnych, na których łaskę celowo się poddał.

Jak wyjaśnił były propagandysta, po inwazji Rosji na Ukrainę „stało się dla niego zupełnie jasne, że następna będzie Łotwa i w ogóle kraje bałtyckie”. „No cóż, może Mołdawia będzie między nimi. Ale w każdym razie do tego dojdzie. To wywołało u mnie panikę i zacząłem myśleć o tym, jak zakończyć moją działalność w Rosji” – powiedział.

Kasem jest obywatelem Łotwy. Twierdzi, że nigdy nie miał rosyjskiego paszportu – jedynie zezwolenie na pobyt, a na Łotwie ma „przyjaciół, krewnych i nieruchomości”. Według byłego propagandysty 24 lutego 2022 r. był datą, po której „ujrzał światło” i zdecydował, że nie chce już mieć nic wspólnego z reżimem Putina.

Zapytany, dlaczego nie odszedł od razu, ale kontynuował pracę w Sputnik Litwa jeszcze przez około 10 miesięcy, Kasem odpowiedział, że „bardzo się bał” tego, jak zostanie przyjęty na Łotwie, ale najważniejszym problemem było posiadanie kompromitujących dowodów przez Rosjan. „Wydział bezpieczeństwa reżimu miał na mój temat kompromitujące materiały, których bardzo nie chciałbym opublikować. Dotyczą mojego życia osobistego” – wyjaśnił Kasem.

Po aresztowaniu na Łotwie przebywał w Centralnym Więzieniu w Rydze. Rosyjski MSZ uznał zatrzymanie Kasema za naruszenie praw i wolności człowieka.

Pod koniec kwietnia Kasem został zwolniony z aresztu. W rezultacie został ukarany grzywną w wysokości 15,5 tys. euro za „nielegalne intelektualne i fizyczne wsparcie Rosji z powodów osobistych i egoistycznych”.

Zeszłego lata rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zakharova stwierdziła, że ​​Kasem opuścił Łotwę „w obawie przed wznowieniem postępowania karnego ” .

Po inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska zablokowała na jej terytorium zasoby Sputnika i RT, zarzucając im szerzenie dezinformacji. Sama Łotwa już wcześniej zakazała działalności holdingu Russia Today, w skład którego wchodzi Sputnik, tłumacząc to osobistymi sankcjami UE wobec Kiselewa.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: