Dzień Dobry,
Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.
A w dzisiejszym zestawieniu:
Miejsce 10 – Węgry blokuja 13 pakiet sankcji
Budapeszt nie poparł wprowadzenia 13. pakietu sankcji wobec Moskwy na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich UE, na którym planowano ostatecznie uzgodnić kolejny pakiet restrykcji. Źródło powiedziało Financial Times, że Węgry nie zgodziły się „ze względu na chińskie firmy”. UE chce uzgodnić pakiet do 24 lutego, w rocznicę rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie.
Wcześniej kierownictwo sojuszu groziło pozbawieniem Węgier prawa głosu, a nawet „zniszczeniem gospodarki” kraju w przypadku braku zgody z opinią zdecydowanej większości państw stowarzyszenia w kwestii pomocy Ukrainie.
Ambasador Budapesztu przy UE poprosił o dodatkowy czas na przeanalizowanie treści propozycji. Zwolennicy sankcji mają nadzieję osiągnąć porozumienie do 24 lutego..
Najnowsze sankcje UE wobec strony rosyjskiej zakładają nałożenie sankcji na prawie 200 osób i organizacji z Rosji i innych krajów, które zdaniem państw europejskich współpracują z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym.
Jak podaje Bloomberg, na nowej liście restrykcji znalazły się trzy chińskie firmy, a także firmy z Hongkongu, Serbii, Indii i Turcji. W szczególności na liście znajdują się przedsiębiorstwa żeglugowe, które zdaniem UE zapewniają dostawy amunicji z Korei Północnej do Rosji.
Miejsce 9 – Dochody z rosyjskich rezerw powędrują do firm zbrojeniowych
Komisja Europejska (KE) planuje wykorzystać wpływy z zamrożonych aktywów Rosji do produkcji broni dla Ukrainy – poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Powiedziała to podczas przemówienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
„Planujemy je (dochody z aktywów Federacji Rosyjskiej) przeznaczyć na wsparcie Ukrainy, finansowanie produkcji broni i odbudowę kraju. Opracowaliśmy już ramy prawne i jestem pewna, że będziemy w stanie z nich skorzystać” – powiedziała Ursula von der Leyen.
Wczoraj, 16 stycznia, Ministerstwo Finansów Belgii poinformowało, że Unia Europejska (UE) na poziomie technicznym rozpoczęła prace nad zajęciem zamrożonych aktywów Banku Centralnego (CB) Federacji Rosyjskiej. Na lutowym szczycie UE zatwierdzono mechanizm transferu dochodów z zamrożonych aktywów Rosji na pomoc Ukrainie. Zakłada się, że dochody będą przechowywane na specjalnych kontach, a po odpisywaniu podatków pieniądze trafią do Kijowa. Szefowa Banku Centralnego Elvira Nabiullina uważa, że konfiskata aktywów będzie złym sygnałem dla innych regulatorów.
Miejsce 8 – Stopy utrzymane na 16%
Po wynikach pierwszego w tym roku posiedzenia Bank Rosji utrzymał główną stopę procentową na poziomie 16% w skali roku, co otwiera okres dla Banku Centralnego, w którym utrzymanie stopy lub nawet jej nieznaczne obniżenie spowoduje zacieśnienie polityki pieniężnej. Nie wiadomo, jak długo potrwa ten proces. Do tej pory terminy można określić jako kilka miesięcy. Jednak, jak wynika ze zaktualizowanej prognozy Banku Centralnego, to, co się dzieje, postrzegane jest jako problem 2024 r., prawie nie rozciągający się na kolejne.
W praktyce utrzymanie stopy na obecnym poziomie oznacza dodatkowe zacieśnienie polityki pieniężnej bez formalnego ruchu stopy: inflacja obecnie spada, choć według standardów Rady Dyrektorów Banku Rosji proces ten nie może być uznany za trwały.
Popyt krajowy nadal znacznie przewyższa zdolność do zwiększania produkcji towarów i usług, choć Bank Rosji nie podaje obecnie szacunków (które z definicji nie mogą być dokładne, bo mówimy o nieobserwowalnych wskaźnikach) luki popytowej, czyli danych o skali trwającego „przegrzewania” gospodarki. Niedobory siły roboczej pozostają głównym ograniczeniem dla zwiększenia produkcji towarów i usług. Wskaźniki operacyjne, w tym badania przedsiębiorstw, świadczą z punktu widzenia Banku Centralnego, że sztywność rynku pracy pozostaje wysoka, choć zdaniem regulatora w wielu branżach przestała rosnąć. Zrównoważenie podaży i popytu zajmie „dużo czasu” i jest to dodatkowe stwierdzenie, że restrykcyjna polityka pieniężna na najbliższe miesiące jest niemal gwarantowana: nie należy oczekiwać szybkiej obniżki stóp procentowych i zmniejszenia luki między kosztem pieniądza a inflacją w 2024 r., przynajmniej w pierwszej połowie roku.
Miejsce 7 – Patruszew obniża prognozy dla rolnictwa o 23%
Ministerstwo Rolnictwa proponuje aktualizację strategii rozwoju rolnictwa, znacznie obniżając a wielkości jego eksportu do 2030 r. – z 47,1 mld USD do 36,3 mld USD. Spadek dochodów z eksportu w dużej mierze tłumaczy z kolei nową logikę dystrybucji wsparcia państwa dla aktywnie subsydiowanego sektora w kontekście ograniczonego budżetu: o ile wcześniej środki otrzymywane z ceł eksportowych wystarczały, aby pomóc wszystkim potrzebującym podsektorom kompleksu rolno-przemysłowego, o tyle teraz wsparcie koncentruje się na obszarach priorytetowych.
W szczególności dokument ustala kryteria substytucji importu, np. w hodowli i nasiennictwie – wyznaczono dla niego konkretne cele, np. zakłada się, że do 2026 r. udział nasion „selekcji krajowej” osiągnie 65%, do 2030 r. – 75%.
Poważne poprawki, które w dużej mierze wpisują się w zmiany już zachodzące w kompleksie rolno-przemysłowym, wpłyną na część strategii dotyczącą eksportu, doprecyzowując listę obszarów priorytetowych dla eksportu produktów rolnych: proponuje się włączenie WNP, Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji Południowo-Wschodniej, a także Chin i Indii (dostawy do tych krajów wzrosły już wielokrotnie po rozpoczęciu operacji wojskowej na Ukrainie).
. Eksport produktów rolnych do Chin wzrósł o ponad 50 proc.,
W takich warunkach, przy ograniczonym budżecie, wsparcie państwa będzie w coraz większym stopniu koncentrować się na tych mało dochodowych i nierentownych obszarach, które władze uznają za priorytetowe, m.in. hodowli, genetyce, hodowli bydła mlecznego, hodowli drobiu i produkcji jaj.
Miejsce 6 – Zwiększa się dyferencjał na ropie Urals
Według MAE styczniu dostawy rosyjskiej ropy znajdowały się powyżej ustalonego przez kraje G7 pułapu 60 dolarów za baryłkę, podczas gdy ceny produktów naftowych były poniżej pułapu (z wyjątkiem eksportu benzyny ciężkiej).
Koszt ropy Urals wzrósł z 60 do 66 dolarów za baryłkę w ciągu miesiąca, ale na początku lutego ponownie spadł do 61,8 dolarów za baryłkę. Zniżka Urals do Brent pozostała na poziomie ok. 18 USD za baryłkę, a dla ropy WSTO (dostarczanej rurociągiem Syberia Wschodnia-Ocean Spokojny) wzrosła z 5,6 USD do 6,6 USD za baryłkę. Zniżka na tę ropę wzrosła na tle problemów z dostawami przez Morze Czerwone w związku z atakami Huti (co wpłynęło również na wzrost kosztów globalnego frachtu).
Zaostrzenie amerykańskich sankcji wtórnych (dotknęły one w szczególności firmy będące właścicielami tankowców, które służyły do transportu rosyjskiej ropy, w styczniu informowano też o trudnościach z rozliczeniami) prawdopodobnie wpłynęło na dynamikę rosyjskich dostaw do Indii – w styczniu eksport spadł do 1,5 mln baryłek dziennie (w listopadzie – 1,4 mln baryłek dziennie, w grudniu – 1,7 mln baryłek dziennie, w okresie styczeń–październik – średnio 2 mln baryłek dziennie). Dostawy sokołskiej ropy (dostarczanej z Sachalinu) spadły w styczniu do zera, ale częściowo wznowiono je w lutym.
Łączna podaż ropy i produktów naftowych z Federacji Rosyjskiej do Chin zmniejszyła się z 2,3 mln do 2,2 mln baryłek dziennie (to o 300 tys. baryłek dziennie mniej niż przed rokiem, ale po rozładowaniu części szarych tankowców liczba ta może być wyższa), natomiast wolumen eksportu produktów naftowych do Turcji okazał się rekordowy – w styczniu wyniósł 510 tys. baryłek dziennie.
Miejsce 5 – Produkty z Chin i do Chin z ogromnym wzrostem frachtu
Czas dostawy z Azji do Europy wydłużył się o 10-15 dni z powodu eskalacji sytuacji na Morzu Czerwonym – powiedział unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. Koszt transportu wzrósł o 400%.
„Ze względu na przekierowanie przesyłek znad Morza Czerwonego czas dostawy między Europą a Azją wydłużył się o 10-15 dni, a ich koszt wzrósł o 400 proc.” – powiedział Gentiloni na konferencji prasowej .
Unijny komisarz ma nadzieję, że nie doprowadzi to do znaczącego wzrostu inflacji w Unii Europejskiej, jednak jego zdaniem dalsze zakłócenia doprowadzą do wzrostu cen.
W grudniu 2023 r. nasiliły się ostrzały międzynarodowych statków na Morzu Czerwonym. Stało się to na tle wojny między Izraelem a palestyńskim ruchem Hamas, który jest wspierany przez Hutich. USA i Wielka Brytania wielokrotnie uderzały w pozycje Huti w Jemenie. Ansar Allah poprzysiągł kontynuować ataki na amerykańskie i brytyjskie okręty.
Miejsce 4 -Pół miliona Rosjan mniej w 2023r.
W 2023 roku liczba osób urodzonych w Rosji spadła o kolejne 3,2 proc., do 1,26 mln osób.
Na koniec 2023 r. przyrost naturalny ludności Rosji, czyli nadwyżka liczby zgonów nad liczbą urodzeń, wyniósł 495,2 tys. osób. Wynika to ze wstępnych danych Rosstatu,
Przypomnijmy Rekord naturalnych strat w najnowszej historii kraju został ustanowiony w pandemicznym roku 2021, kiedy to osiągnął 1,04 mln osób.
Najwyższe wskaźniki spadku liczby urodzeń w 2023 r. odnotowano odpowiednio w obwodzie kaliningradzkim (minus 8,7%), biełgorodzkim, smoleńskim i sachalińskim (minus 7,9%, 7,8% i 7,6%).
Rosstat w swoich obliczeniach nie uwzglednia ofiar specjalnej operacji, które są utajnione.
Wraz z danymi o naturalnym przemieszczaniu się ludności Rosstat dostarczył statystyki dotyczące małżeństw i rozwodów. Liczba małżeństw w 2023 r. zmniejszyła się o 17 proc., do 946 tys., a liczba rozwodów pozostała niemal niezmieniona, wykazując symboliczny wzrost o 0,1 proc., do 684 tys.
Miejsce 3 -Dania przekazuje Ukrainie całą swoją artylerię
Premier Danii Mette Frederiksen powiedziała na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że kraj przekazał „całą swoją artylerię” Ukrainie, donosi gazeta Jyllands-Posten. Zdaniem premiera kraje UE nie robią wystarczająco dużo dla Kijowa.
„Po stronie duńskiej przekazaliśmy całą naszą artylerię. Przykro mi to mówić, przyjaciele, ale w Europie wciąż jest amunicja” – powiedziała Frederiksen.
Wezwała do dostarczenia Ukrainie zaopatrzenia wojskowego w drugą rocznicę rozpoczęcia specjalnej operacji wojskowej. Mowa o amunicji, artylerii, rakietach dalekiego zasięgu, dronach, myśliwcach F-16.
Mette Frederiksen podkreśliła, że w perspektywie krótkoterminowej Unia Europejska powinna dać Ukrainie to, czego potrzebuje, „a w dłuższej perspektywie Ukraina powinna zostać przyjęta do UE i sojuszu obronnego NATO”.
Miejsce 2 -Aleksiej Nawalny zmarł w więzieniu
Departament Federalnej Służby Penitencjarnej Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego poinformował o śmierci opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w kolonii karnej nr 3. Po spacerze poczuł się źle i stracił przytomność. Lekarze stwierdzili jego zgon. Miał 47 lat. Prezydent Władimir Putin został już poinformowany o śmierci Aleksieja Nawalnego.
Szpital miejski Labytnangi poinformował agencję Interfax, że karetka dotarła do kolonii w mniej niż siedem minut. „Lekarze, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, kontynuowali działania resuscytacyjne, które zostały już zapewnione przez lekarzy z kolonii. I spędzili ponad pół godziny. Pacjent jednak zmarł” – poinformował szpital.
Publiczna Komisja Monitorująca Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny poinformowała, że Aleksiej Nawalny nie skarżył się na żadne dolegliwości zdrowotne. Służba prasowa Sądu Okręgowego we Włodzimierzu poinformowała, że w spotkaniu 15 lutego Aleksiej Nawalny uczestniczył za pośrednictwem łącza wideo i czuł się normalnie. Lokalny wydział Komitetu Śledczego Rosji wszczął śledztwo w sprawie śmierci polityka. Do kolonii wysłano specjalną komisję złożoną z szefów i pracowników jednostek operacyjno-sanitarnych centralnego urzędu Federalnej Służby Penitencjarnej.
Miejsce 1 – Zdobycie Awdijiwki
17 lutego Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski ogłosił wycofanie wojsk Awdijiwki, ufortyfikowanego obszaru Sił Zbrojnych Ukrainy pod Donieckiem.
Więcej na ten temat podczas Live.
Miejsce 0 – Rosyjskie Miliardy uwięzione w Indiach. Problem się pogłębia
Obroty handlowe między Indiami a Rosją osiągnęły rekordowy poziom 54,7 mld dolarów, z czego większość przypada na rosyjski eksport. W rezultacie Federacja Rosyjska zgromadziła rupie, które można przeliczyć w dość ograniczony sposób. Rozwiązanie tego problemu coraz częściej nazywa się reinwestycją w indyjską gospodarkę.
Większość tego wolumenu to rosyjski eksport. Federacja Rosyjska jest jednym z czterech głównych partnerów handlowych Indii. Wielkość importu do Rosji jest znacznie skromniejsza: w okresie od stycznia do października 2023 r. do Federacji Rosyjskiej dostarczono produkty o wartości zaledwie 3,3 mld USD.
Rosyjska ropa naftowa zajmuje czołową pozycję wśród towarów eksportowych. W listopadzie ubiegłego roku Federacja Rosyjska dostarczyła do Indii 1,74 mln baryłek. Dziennie. Indie importują do Rosji produkty farmaceutyczne, tkaniny i niektóre produkty. Jednak wielkość dostaw nie wystarczy, aby wyrównać sytuację i uniknąć nadwyżki handlowej. W rezultacie rupie po prostu „wiszą” w Indiach: trudno je wypłacić i po prostu nie ma gdzie ich wydać bez przewalutowania.
Zresztą same przewalutowanie tak dużych kwot to nie prosta sprawa.
Dziś nie ma dokładnych oficjalnych danych na temat dokładnego wolumenu obrotu w rupiach, wskazuje Denis Astafiev, założyciel firmy inwestycyjnej SharesPro. Jednocześnie oświadczenia finansowych i politycznych przedstawicieli obu krajów w dużej mierze ze sobą sprzeczne.
„Jeśli w Rosji informacje o tym problemie często wyciekają od różnych analityków z branży informacyjnej (co wiąże się również z osłabieniem rubla latem 2023 r.), to korpus dyplomatyczny Indii deklaruje, że sprzedaż odbywa się w „twardej walucie” – wskazuje ekspert.
W obecnej sytuacji nie ma jednak nic zaskakującego. Globalne transakcje finansowe przez ostatnie pół wieku opierały się na systemie eurodolara, a porzucenie go w krótkim czasie nie może być łatwe, jest przekonany Astafiev. Dotyczy to zwłaszcza rozliczeń między krajami, które nie mają historycznie bliskich kontaktów gospodarczych i wspólnych granic.
Jednym z wyjść z tej sytuacji według rosyjskiego rządu może być pilotażowy projekt stworzenia bramki płatniczej dla urządzeń mobilnych. Opiera się ona na wykorzystaniu płatności QR z obsługą formatu platformy UPI, należącej do National Payment Corporation of India.
Jednak zdaniem ekspertów nie rozwiązuje to w żaden sposób problemu
Nie chodzi bowiem o możliwość przelewów między bankami Federacji Rosyjskiej i Indii na rachunkach korespondencyjnych, ale w walucie, w której te transakcje są przeprowadzane” – wyjaśnia ekspert.
Drugim sposobem na przezwyciężenie problemów z nadwyżką handlową jest reinwestowanie uwięzionych rupii w indyjską gospodarkę. Rosyjskie firmy przeznaczyły już ok. 16 mld dolarów na rozwój produktów w Indiach.
Szefowa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej Elwira Nabiullina również nazwała inwestowanie w aktywa finansowe rozwiązaniem sytuacji.
Nie wszyscy eksperci uważają, że inwestowanie w indyjską gospodarkę jest najlepszą opcją rozwiązania problemu. Ta metoda, zdaniem Julii Kuzniecowej, nie umożliwia wypłaty środków, a zatem nie spełnia głównego celu.
— Można inwestować, indyjska gospodarka jest teraz naprawdę na fali wznoszącej, dobrze się rozwija. Ale jaki wynik uzyskamy? Chcemy wypłacić środki. Inwestycje w indyjską gospodarkę nie przyniosą takiego efektu, jakiego oczekujemy” – wyjaśniła.
Projekt inwestycji to rozwiązanie na przeczekanie i dodatkowo mocno premiujące gospodarkę Indii. W tym czasie projekty inwestycyjne przyniosą pewien zysk, a do tego czasu może się zmienić globalny system gospodarczy i na to liczą rosyjscy oligarchowie.
.Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️