Codzienny ekonomiczny przegląd 09.02.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Dzień jak co dzień Pali się kolejna rafineria Ilskim w obwodzie Krasnodarskim. Ilska Rafineria składa się z pięciu jednostek przerobowych o łącznej mocy 3 mln ton rocznie . W 2013 roku spółka oddała do użytku potężną instalację do destylacji ropy naftowej, mogącą przerabiać zarówno ropę słodką, jak i jej mieszaninę z ropą Urals.Uszkodzeniu uległa kolumna rektyfikacyjna.
 • Tureckie banki zaczęły przyjmować płatności z Rosji, ale tylko z „zielonej listy”, która obejmuje produkty rolne, medycynę, tekstylia, turystykę i edukację. Turcja oświadczyła, że problem z przelewami płatniczymi między krajem a Federacją Rosyjską pozostaje
 • Produkcja Gazpromu spadła do najniższego poziomu w historii koncernu
 • Putin użyje broni jądrowej, jeśli będzie to konieczne do utrzymania Krymu – powiedział Tucker Carlson po rozmowie z prezydentem Federacji Rosyjskiej.
 • Na Ukrainę trafił już sowiecki sprzęt wojskowy, który Ekwador przekaże Stanom Zjednoczonym w zamian za nowy sprzęt. Stwierdził to zastępca asystenta sekretarza stanu USA ds. półkuli zachodniej Kevin Sullivan w wywiadzie dla ekwadorskiego kanału telewizyjnego Teleamazonas.
 •  Amerykańskie CIA brało udział w wybuchach gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. To zaskakujące, dlaczego niemieckie władze milczą w tej sytuacji – uważa Putin.
 •  Komisja Europejska rozważa możliwość przyznania pomocy finansowej Polsce, Węgrom, Słowacji, Bułgarii i Rumunii w wysokości 100 mln euro w celu zminimalizowania szkód spowodowanych importem produktów rolnych z Ukrainy – powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
 • Ukraina i Dania rozpoczęły negocjacje w sprawie zawarcia dwustronnej umowy o gwarancjach bezpieczeństwa – poinformowało biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
 • Indie odmawiają wciąż zakupu ropy Sokół z Rosji z powodu problemów z płatnościami i amerykańskimi sankcjami. Płatności na rzecz Sokoła nie przechodzą przez banki pośredniczące . Zakupy tańszej rosyjskiej ropy Urals są kontynuowane, ale rynek stał się bardziej nerwowy.
 • Problemy z płatnościami w bankach chińskich doprowadzi do wzrostu cen w Rosji i opóźnień w dostawach, ponieważ import krytycznych towarów z Chin, będzie droższy. Zdaniem ekspertów sytuacja zostanie rozwiązana dopiero w marcu. 
 • Na następnym posiedzeniu Bank Centralny prawdopodobnie pozostawi główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 16% w skali roku. 
 • Mieszkańcy Moskwy i regionu moskiewskiego otrzymali w 2023 r. kredyty konsumpcyjne o wartości 3,8 bln rubli
 1. Żołnierzem w Rosji się będzie do końca życia.

Wewnętrzne perpetum mobile absurdu się rozkręca.

Ministerstwo Obrony Rosji przygotowało projekt ustawy, który znacząco podniesie granicę wieku służby wojskowej dla setek tysięcy zmobilizowanych powołanych jesienią 2022 roku.

Jak wynika z dokumentu opublikowanego na portalu informacji prawnej, górna granica wieku „powołanych do służby wojskowej w drodze mobilizacji” wynosić będzie 65 lat.

W przypadku osób w stopniu starszych oficerów (do generała pułkownika i admirała włącznie) granicę wieku podnosi się do 70 lat.

Takie same granice wiekowe na okres mobilizacji i na wypadek wprowadzenia stanu wojennego zostały już ustalone dla pracowników kontraktowych w wojsku. Odpowiednia ustawa federalna została przyjęta w czerwcu 2023 r. Ministerstwo Obrony Narodowej proponuje jego nowelizację i zrównanie górnych granic wieku dla żołnierzy zmobilizowanych i kontraktowych.

Celem jest zapewnienie wymaganego poziomu kadrowego armii i utrzymanie jej efektywności bojowej – wyjaśnia resort.

W sierpniu 2022 roku, na miesiąc przed rozpoczęciem pierwszej masowej mobilizacji od czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, prezydent Władimir Putin podpisał dekret zwiększający stan kadrowy Sił Zbrojnych Rosji do 2,039 mln osób, w tym 1,15 mln to personel wojskowy.

W grudniu 2023 roku Putin ponownie nakazał zwiększenie liczebności armii – o kolejne 170 tys. osób. Zgodnie z dekretem prezydenckim w Siłach Zbrojnych Rosji powinno znajdować się 1,32 mln personelu wojskowego, przy ogólnej liczbie personelu wynoszącej 2,209 mln osób.

Projekt Ministerstwa Obrony wkrótce będzie rozpatrywany przez Dumę Państwową. Pierwsza dyskusja odbędzie się 22 lutego – poinformował szef komisji obrony izby niższej Andriej Kartapołow.

Jeśli według starych zasad w 2024 r. poborowi do wojska podlegało 6,8 mln osób, to według nowych – 9,14 mln (+2,34 mln). W 2025 r. liczba poborowych wyniesie 9,13 mln osób, w 2026 r. – 9,16 mln osób, w 2027 r. – 9,28 mln osób, a do 2030 r. wzrośnie do prawie 10 mln – szacuje demograf Instytutu Gajdar Igor Efremow.

Ustawa o podniesieniu wieku poborowego „została napisana na wielką wojnę, na powszechną mobilizację” – stwierdził Kartapołow, gdy dokument został przyjęty w Dumie.  „A teraz już śmierdzi tą wielką wojną” – powiedział zastępca. „I wszyscy nadal szukamy, kogo powinniśmy stamtąd usunąć, kogo powinniśmy chronić”.

Mężczyźni do wojska. Kobiety na traktory. Dzieci do fabryk, a krowy do Łagrów bo dają za mało mleka. Porządek musi być.

2. Nowy naczelny dowódca Sił zbrojnych Ukrainy

Prezydent Ukrainy Zełenski zdymisjonował naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy Walerego Załużnego. Na jego miejsce mianowano Aleksandra Syrskiego, dowódcę sił lądowych Ukrainy.

Większość ekspertów uważa że to decyzja czysto polityczna. Nie jest ona podyktowana logiką przebiegu działań wojennych”

„Zastąpienie naczelnego wodza nie rozwiązuje obecnie głównych problemów w armii: mobilizacji, braków amunicji, organizowania dostaw z Zachodu, eliminowania ciągłych problemów z zaopatrzeniem wojsk poprzez walkę z korupcją i zaprowadzenie porządku w całkowicie cywilnych strukturach odpowiedzialnych za zaopatrzenie.

W oddziałach na froncie zmianę naczelnego wodza przyjęto na ogół spokojnie. Lepiej mieć nowego dowódcę, niż zawieszać dowodzenie nad armią na półtora tygodnia z powodu plotek.

„Syrski to nie nowa postać Znają go w wojsku, to doświadczony dowódca. Wielu go nie lubi, bo urodzony w obwodzie włodzimierskim, jest kadetem kremlowskim absolwentem Moskiewskiej Wyższej Szkoły Wojskowej Połączonego Broni, zwanej Szkołą Kremlowską, ale wielu szanujcie go

Ukraińscy wojskowi mówią różne rzeczy o Syrskim. Niektórzy przypisują mu zaplanowanie i przeprowadzenie ofensywy w Charkowie we wrześniu 2022 r., obronę Kijowa na początku wojny oraz obronę Bachmuta przed pięciokrotnie większymi siłami rosyjskimi. Inni pamiętają rok 2015 i okrążenie Sił Zbrojnych Ukrainy pod Debalcewem, gdzie Syrski był bezpośrednio powiązany z planowaniem operacji, ciężkie straty w Bakhmut-Soledar, nazywani są „rzeźnikami” za nieoszczędzenie żołnierzy. J

Obawy, że zmiana naczelnego wodza spowoduje zamieszanie w armii, są bezpodstawne, gdyż większość dowódców pozostanie na swoich miejscach. Jeden z oficerów sztabowych Sił Zbrojnych Ukrainy sugeruje, że w ciągu najbliższych tygodni możemy spodziewać się prób przejęcia przez Syrskiego inicjatywy Sił Zbrojnych Rosji w drodze taktycznych kontrataków.

3. Upadłości pozasądowe na ponad 6 mld rubli.

Dług w wysokości 6,3 miliarda rubli czyli na ponad 100 mln $. został umorzony Rosjanom w ramach pozasądowego postępowania upadłościowego w trakcie jej istnienia, powiedział pierwszy wiceminister gospodarki Ilja Torosow. Ogłoszono upadłość ponad 18 tys. osób

„W ciągu ponad trzech lat funkcjonowania mechanizmu wszczęto prawie 30 tys. postępowań upadłościowych. Spośród nich ponad 18 tys. zostało już zrealizowanych. Według nich obywatelom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, umorzono 6,3 miliarda rubli. długi” – powiedział Torosow.

Od września 2020 r. obywatele nie posiadający majątku mogą umorzyć dług bez konieczności zwracania się do sądu. To uproszczona procedura, która jest przeprowadzana bezpłatnie i bez prawników i trwa sześć miesięcy, po czym długi są umorzone – przypomniał Torosow.

Dotyczy Rosjan, którzy mają zaległe zobowiązania w wysokości 50–500 tysięcy rubli.

„W 2023 r. procedurę rozpoczęło prawie 16 tys. obywateli. Od listopada ubiegłego roku z procedury mogą skorzystać także emeryci, renciści, rodziny z dziećmi pobierające świadczenie, a także obywatele, od których długi są ściągane od dawna – ponad siedem lat. To znaczy na przykład wtedy, gdy dana osoba z jakiegoś powodu nie mogła zamknąć postępowania egzekucyjnego lub komornik go nie zamknął” – powiedział Torosow.

Tu Paweł mamy bardzo szybko odpowiedź na to, co omawialiśmy we wczorajszym komentarzu dnia. Są dłużnicy, którzy nic nie mają. I jakby ich nie straszyć to nic się od nich nie wyciągnie. Szkoda na nich czasu dla windykatorów i komorników.

Mamy w artykule natomiast ciekawe informacje.

„Jeśli chodzi o upadłość osób prawnych, udział zaspokojonych roszczeń wierzycieli w 2023 roku był wyższy niż w poprzednich okresach – 9,7%. W poprzednich latach średnio było to 5–6%” – powiedział wiceminister. Tu wchodzą chyba przepisy, o większych możliwościach windykatorów.

Strach przed biletem do wojska jeśli znajdzie się na liście. No i chyba ogólnie firmy szybciej i bardziej agresywnie chcą ścigać swoich dłużników, gdyż wiedzą, że kto pierwszy ten coś odzyska. Zwlekanie może spowodować, że się długu nie odzyska.

4. Putin zapowiedział gotowość do rozpoczęcia negocjacji

Rosyjska prasa od rana rozpisuje się na temat wywiadu z Tuckerem Carlsonem.

Co tam się znalazło. Kłamliwa wersja historii oraz Rosja jako gołąbek pokoju.

Jednocześnie Putin uznał fiasko celów wojny z Ukrainą i zapowiedział gotowość do rozpoczęcia negocjacji. Zapowiedział że Rosji nie można pokonać a ich gospodarka pomimo sankcji to pierwsza gospodarka Europy, Według niego należy wrócić do ustaleń mińskich i zaakceptować rosyjskie okupowane tereny.

Twierdzi że „prędzej czy później dojdziemy do porozumienia”, a „stosunki między narodami i tak zostaną przywrócone”, ponieważ „to, co się dzieje, jest w pewnym stopniu elementem wojny domowej w obrębie rosyjskiej strefy”.

Putin powiedział też, że dla Stanów Zjednoczonych, które jego zdaniem zmuszają Ukrainę do „walki z Rosją do samego końca”, lepiej byłoby zająć się problemami wewnętrznymi. „Czy nie lepiej byłoby dojść do porozumienia z Rosją? Dojść do porozumienia, rozumiejąc już sytuację, która się dzisiaj rozwija, rozumiejąc, że Rosja będzie walczyć o swoje interesy do końca życia” – powiedział Putin.

Rosyjski prezydent oskarżył również kraje NATO o zastraszanie swoich społeczeństw poprzez mówienie o globalnej wojnie i konflikcie nuklearnym.

W tym momencie należy spodziewać się wypowiedzi przyjaznych dziennikarzy ekspertów a nawet głów państw.

Pierwszy artykuł już jest

W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia rosyjskiej operacji specjalnej w obronie Donbasu Rosja nie została pokonana, mimo dostaw zachodniej broni na Ukrainę, pomocy finansowej, a także wprowadzenia na szeroką skalę antyrosyjskich sankcji. Poinformował o tym niemiecki dziennik „Zeit” 

„Wywiad został przep prowadzony w nieprzypadkowym momencie. Eksperci niemieccy uważają, że termin wywiadu jest niezwykle celowy. Społeczeństwa zachodnie oraz exsperci, rxządy mają przyjąć narracje że opór Rosji jest wieczny a dalsza walka bezcelowa i niezrozumiała.

Według Kremla pomocni zwolennicy Trumpa blokują kontynuację pomocy wojskowej dla Ukrainy. Należy zatem przekonać społeczeństwa zachodnie że są zmęczone długotrwałym konfliktem a pokój jest na wyciągniecie ręki.

5. W Nowosybirsku po raz trzeci od początku roku wyłączono ogrzewanie w setkach budynków mieszkalnych.

Większość obszarów Nowosybirska została pozbawiona wody, ogrzewania i elektryczności. Władze ogłosiły „planowane przestoje”, które dotkną co najmniej 1477 bloków pozbawionych ogrzewania. Według strony internetowej miejskich systemów podtrzymywania życia w 821 blokach zostanie odcięty prąd, a 577 i 549 stracą odpowiednio ciepłą i zimną wodę.

Najbardziej masowe awarie będą miały miejsce  w dzielnicach Kirowski i Leninski – 737 i 488 bloków.  

Powiązana z miliarderem Andriejem Mielniczenką spółka Siberian Generating Company (SGK) zapowiadała, że ​​8 lutego zostaną przeprowadzone prace mające na celu „wyeliminowanie ryzyka usterek przed nadchodzącym chłodem”.

Z kolei niezależny zastępca rady miejskiej Anton Kartawin reprezentujący obwód leniński rozpoczął zbieranie wniosków o złożenie pozwu zbiorowego przeciwko SGC, aby zrekompensował on nie tylko szkody materialne, ale i moralne.

W styczniu w Nowosybirsku doszło do kilku poważnych awarii energetycznych. W dniu 11-go  w wyniku pęknięcia rury na ulicy Parkhomenko pozbawiono ogrzewania ponad 400 domów, 20 szkół i innych obiektów socjalnych na lewym brzegu miasta .

Jak się okazało, uszkodzoną rurę ułożono pół wieku temu – w 1974 roku. Dyrektor spółki zależnej SGK, Nowosybirskiego Przedsiębiorstwa Sieci Ciepłowniczej, Maksym Riabenko, powiedział, że przyczyną zdarzenia była korozja elektrokorozyjna. Nazwał wypadek „nienormalnym”, biorąc pod uwagę ilość wypuszczonej wody i dodał, że około 75% sieci miejskich jest obecnie zużytych i należy je wymienić.  Z kolei Komisja Śledcza  wszczęła sprawę karną w sprawie świadczenia usług niespełniających wymogów bezpieczeństwa życia lub zdrowia konsumentów (art. 238 część 1 kk). 

Kolejna awaria w sieci nastąpiła 17 stycznia na ulicy Pietropawłowskiej – fontanna wrzącej wody podniosła się do poziomu siódmego piętra. Rannych zostało 14 osób – wszystkie doznały  oparzeń termicznych kończyn dolnych I i II stopnia . Uszkodzony rurociąg ułożono w 1963 r., a ostatnią naprawę przeprowadzono ponad 30 lat temu, w 1990 r.

6 Rosja zaczęła wymieniać ropę na indyjskie banany

Rosyjskie władze uruchamiają „bananowy program”, aby rozwiązać problem nierównowagi handlowej z Indiami, które od początku wojny 11-krotnie zwiększyły zakupy ropy z Federacji Rosyjskiej, ale nie uruchomiły wzajemnego przepływu towarów na rynek rosyjski.

W styczniu pierwsza partia bananów została wysłana z Indii do Rosji – poinformowała we wtorek służba prasowa Rossielchoznadzdoru. Ministerstwo podkreśliło, że decyzja o otwarciu rosyjskiego rynku dla indyjskich bananów została podjęta po długich negocjacjach, a wielkość dostaw wzrośnie.

„Następna dostawa zaplanowana jest na koniec lutego” – poinformował Rossielchoznadzor, dodając, że Rosja nie ma ograniczeń w imporcie owoców i warzyw z Indii, a lokalni rolnicy są również zainteresowani eksportem mango, ananasów, papai i guawy.

Banany indyjskie zastąpią banany ekwadorskie na rynku rosyjskim: na początku lutego Rossielchoznadzor zakazał ich importu, znajdując polifagiczne muchy humbaki w kilku partiach. Decyzja została podjęta po tym, jak rząd Ekwadoru ogłosił przekazanie radzieckiej broni Stanom Zjednoczonym w celu późniejszej wysyłki na Ukrainę.

Banany nie mają szans aby załatać „dziurę” w rosyjsko-indyjskim bilansie handlowym i rozwiązać problem rupii, które utknęły w Indiach, których wolumen, sięga  39 miliardów dolarów.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: