Codzienny ekonomiczny przegląd 08.02.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Senat USA odrzucił ponadpartyjną ustawę o finansowaniu bezpieczeństwa narodowego, która przeznaczyłaby 60,06 mld dolarów dla Ukrainy. 
 • Do Senatu Kongresu USA wpłynął projekt ustawy o przeznaczeniu środków na pomoc Ukrainie i Izraelowi bez środków na wzmocnienie ochrony południowych granic Stanów Zjednoczonych – Komisja Budżetowa Izby Reprezentantów.
 • Władze Bułgarii inicjują zmiany w kodeksie karnym w zakresie zbrodni wojennych, a także zbrodni przeciwko pokojowi i ludzkości, aby móc wszczynać i badać sprawy karne związane z konfliktem na Ukrainie 
 • Ukraina może wkrótce stanąć w obliczu poważnego niedoboru broni i amunicji, pomimo pomocy krajów zachodnich, mówi kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Według niego Stany Zjednoczone i UE będą opierać się wszelkim próbom wciągnięcia NATO w konflikt na Ukrainie.
 • Kraje NATO nie uważają się za będące w stanie wojny z Rosją i nie dążą do konfrontacji z nią – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
 • Były partner Aliszera Usmanowa, biznesmen Wasilij Anisimow, został siódmym miliarderem, który zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. 
 • Rosyjskie władze mogą zezwolić na wykorzystanie cyfrowych aktywów finansowych powiązanych ze zbożem lub złotem w rozliczeniach międzynarodowych, aby rozwiązać problem banków z „przyjaznych” krajów odmawiających współpracy z Rosją. Duma Państwowa planuje przyjąć odpowiedni projekt ustawy w najbliższym czasie.
 • Władimir Putin zmienił zdanie w sprawie wyjazdu do Turcji w lutym. Wydarzenie, które miało być pierwszą podróżą rosyjskiego prezydenta do kraju NATO od początku wojny na Ukrainie, zostało przełożone na późniejszy termin 
 • Poczta Rosyjska poinformowała o wstrzymaniu dostaw naziemnych paczek do 24 krajów europejskich. Operator nazwał tę decyzję tymczasową.
 1. Plaga wścieklizny obejmuje w szybkim tempie kolejne regiony

Regiony Rosji masowo wprowadzają kwarantannę z powodu przypadków wścieklizny wśród zwierząt. Od początku roku 27 region ogłosiło restrykcje. Następne rozważają

„Najwięcej przypadków wykryto w obwodach wołgogradzkim, swierdłowskim, smoleńskim i samarskim” – podaje rosyjskie ministerstwo.

Kwarantanna, która jest wprowadzana przez władze regionalne, wiąże się z zakazem leczenia zwierząt z wścieklizną, importu i wywozu takich zwierząt, obdzierania zwłok ze skóry oraz ograniczeniami w organizowaniu imprez masowych, w których mogą uczestniczyć chore zwierzęta.

Jednym z głównych nosicieli wirusa są myszy polne, najbardziej dostępne pożywienie dla wszystkich drapieżników.

Głównym jednak powodem jest lekceważący stosunek właścicieli zwierząt domowych do szczepień, dodaje weterynarz Aleksiej Kalinowski. Według niego ludzie chcą szczepić swoje zwierzęta importowanymi lekami i są nieufni wobec rosyjskich. Ale teraz są trudności z importowanymi lekami w kraju.

Jednocześnie w Rosji ustanowiono obowiązkowe coroczne szczepienia zwierząt domowych na poziomie legislacyjnym, ale wielu właścicieli zwierząt domowych o tym nie wie

„Przypadki choroby wśród psów i kotów oraz zarażenia nimi właścicieli i weterynarzy zdarzają się regularnie, nawet w Moskwie” .

Częstość występowania wścieklizny wśród zwierząt domowych i hodowlanych spadnie w marcu-kwietniu, kiedy dzikie zwierzęta będą miały więcej możliwości zdobywania pożywienia w sposób naturalny i przestaną odwiedzać osady i zarażać zwierzęta domowe, twierdzą eksperci.

2. Do Rosji zaczęto importować gotówkę z Bliskiego Wschodu w zamian za złoto.

Rosyjskie banki ominęły zakaz importu dolarów i euro do kraju, wymieniając gotówkę na złoto w Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA)

W dokumencie wskazano w szczególności, że w pierwszym kwartale 2023 r. Lanta Bank i Vitabank importowały do ​​Rosji gotówkę w euro, dolarach i dirhamach Zjednoczonych Emiratów Arabskich o wartości ponad 82 mln dolarów. Ponadto Lanta Bank od lutego 2023 r. znajduje się pod amerykańskimi sankcjami, a Vitabank pod ukraińskimi ograniczeniami.

W sumie analitycy Sayari, którzy badali dane dotyczące handlu rosyjskiego, odkryli 21 dostaw walut obcych do rosyjskich banków. Daty w opisach dostaw zwykle pokrywały się, plus lub minus, z kolejnymi dostawami złota do nadawców banknotów. Transakcje odbywały się poprzez sieć pośredników. Badaczom nie udało się ustalić, kto był ostatecznym odbiorcą waluty i czy był powiązany z organizacjami rosyjskimi objętymi sankcjami.

 Nie wiadomo także, czy rosyjskie banki korzystają obecnie ze schematu „złoto za gotówkę”. Sayari powiedział, że banki nadal dostarczały złoto w zamian za banknoty co najmniej do lipca lub sierpnia 2023 r. Oprócz Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich dostawy złota dotarły także do Hongkongu twierdzą analitycy.

Stany Zjednoczone zakazały eksportu, reeksportu, sprzedaży i dostarczania banknotów dolarowych do Rosji w marcu 2022 r. Jednocześnie UE wprowadziła podobny zakaz dla euro. Ograniczenia zostały przyjęte w odpowiedzi na masową inwazję armii rosyjskiej na Ukrainę.

3.Grupa Carlsberg oszacowała straty wynikające z kradzieży ich majątku w Rosji

Duńska firma oszacowała straty Grupy Carlsberg z tytułu utraty kontroli nad Baltiką, którą w lipcu ubiegłego roku Władimir Putin przekazał w zarząd Federalnej Agencji Zarządzania Mieniem Państwowym, na 47,75 mld koron duńskich – około 624 mld rubli (6.82 mld USD, 27,5 mld zł).

Skonsolidowane przychody Grupy Carlsberg w 2023 r. wzrosły o 4,6%, z 70,3 mld DKK do 73,6 mld DKK, a zysk netto spadł o 5% do 7,4 mld DKK.

W marcu 2022 r., po rozpoczęciu rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie, Carlsberg ogłosił zamiar opuszczenia rosyjskiego rynku. W czerwcu 2023 r. grupa poinformowała, że udało jej się znaleźć nabywcę na swoje aktywa w Rosji, w tym osiem browarów Baltika, i zawrzeć z nim umowę sprzedaży, bez wskazywania nabywcy.

Jednak miesiąc później prezydent Władimir Putin podpisał dekret o przekazaniu Baltiki, a także rosyjskiej spółki zależnej Danone, pod tymczasowe kierownictwo Federalnej Agencji Zarządzania Mieniem Państwowym.

Decyzja została podjęta zgodnie z dekretem „o tymczasowym zarządzaniu niektórymi nieruchomościami” przyjętym w kwietniu 2022 r. w związku z potrzebą podjęcia „pilnych działań w odpowiedzi na nieprzyjazne i sprzeczne z prawem międzynarodowym” sankcje Stanów Zjednoczonych i innych państw wobec rosyjskich osób i podmiotów, w tym związane z ograniczeniami praw własności.

4. Coraz więcej oszczędności w Juanach.

Rosjanie, chcąc chronić swoje oszczędności przed osłabianiem rubla, coraz częściej zmuszeni są zadowolić się juanem. 

Waluta ta stała się najpopularniejszą walutą oferowaną deponentom przez rosyjskie banki.

Na koniec grudnia 59 banków oferowało depozyty w walucie chińskiej – obliczyli analitycy Banku Centralnego . 

Rok wcześniej było ich zauważalnie mniej – 39.  Pojawiły się także depozyty w dirhamach ZEA – oferuje je obecnie 7 banków, w 2022 roku nie było ich wcale.

Po tym, jak większość największych banków i sam Bank Centralny znalazły się pod zachodnimi sankcjami, dolar i euro stały się w Rosji „toksyczne”, a juan stał się główną walutą obcą Rosji. 

Prezes Sbierbanku German Gref nazwał go gorszym substytutem dolara – ale nie ma innego. 

Wyprzedził dolara i euro pod względem obrotów w handlu walutowym i odbywa się w nim znaczna część transakcji handlu zagranicznego (według  Banku Centralnego udział juana w płatnościach zarówno za eksport, jak i import jest większy niż dolar i euro łącznie). Depozyty nie mogą być wyjątkiem.

Zainteresowanie inwestycjami w juanie może stać się czynnikiem wpływającym na dynamikę depozytów walutowych w 2024 roku – uważają analitycy Banku Centralnego (ich opinia nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska regulatora). Jednak oszczędności Rosjan w walutach obcych w bankach nadal topnieją. W grudniu, jeśli usuniemy sezonowość, spadek depozytów walutowych ludności przyspieszył z 2,1% do 2,7%, szacują analitycy Banku Centralnego. 

Problem jest to, że ludzie nie są przyzwyczajeni do juana i nie są gotowi oszczędzać w tej walucie.

5. Perpetum mobile w wersji rosyjskiej. Wzrost PKB według Rosstatu.

Nie ma chyba władzy a napewno reżimu który nie majstrował przy wskaźniku PKB. To pewnego rodzaju fetysz dla ludu pokazujący siłę gospodarki.

PKB Rosji wzrósł w 2023 r. o 3,6% – wynika z pierwszych szacunków Rosstatu. Liczba ta nie spełnia oczekiwania władz: W styczniu Włądimir Putin zapowiadał 4%, dlatego należy liczyć się z dużą korektą w końcowych danych, Dodatnia dynamika była niższa od 2021 r., kiedy to na tle niskiej bazy pandemicznego roku 2020 PKB wzrósł o 5,9%.

Dynamika PKB opierała się wyłącznie zasobach krajowych – popycie konsumpcyjnym i inwestycyjnym – powiedział szef Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Maksym Reszetnikow. Wzrost aktywności konsumpcyjnej zapewniały dochody obywateli: przede wszystkim dzięki wzrostowi wynagrodzeń pracowników.

W ujęciu branżowym pozytywną dynamikę zaobserwowano w dwóch obszarach: działalności hotelarskiej i gastronomicznej. W 2023 roku wykazały one wzrost o 10%. Na drugim miejscu pod względem wzrostu znalazła się działalność finansowa i bankowa(+8,6%), na trzecim – usługi administracyjne(+7,8%). Przetwórstwo przemysłowe w tym zbrojenia znalazły się na 3 miejscu wzrosły o 7 proc. jednak to one w ponad 90% odpowiadają za wynik.

W statystykach rosyjskich przykuwają uwagę udział akumulacji brutto wzrost do 27% w 2023 r. wobec 22,5% rok wcześniej co budzi poważne podejrzenia a także wypracowane stany magazynowe i zapasy wzrosły one dwukrotnie i stanowią połowę wkładu w dynamikę wzrostu PKB.

Zadziwiają również wydatków na spożycie ostateczne(finalne) do 68,7% (64,9% w 2022).

Bardzo niepokojąco za to wygląda bilans płatniczy, Udział eksportu netto (eksport minus import) w wykorzystaniu PKB gwałtownie spadł z 12,6% w 2022 r. do 4,3% w 2023 r. Co budzi kolejne spostrzeżenia.

Powstaje tutaj mocny dysonans poznawczy ponieważ dynamika wzrostu ma się opierać na poprawie wynagrodzeń i Rosjan oraz na wzmożonym ożywieniu wśród firm krajowych, które napędzane dsą popytem krajowym. Jeśli jednak podczas sondy zapytamy o to Rosjan usłyszymy zgoła inną prawdę gołą prawdę.

6. Miediewiew znów dorwał się do telefonu.

Rosja nie będzie w stanie wytrzymać wojny na pełną skalę z NATO przy użyciu środków konwencjonalnych, dlatego będzie zmuszona użyć broni nuklearnej, powiedział wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Zauważył, że w ostatnim czasie politycy i naczelni dowódcy armii państw zachodnich aktywnie nawołują do przygotowań do wojny z Rosją, choć w Moskwie „wielokrotnie mówili o braku planów konfliktu z krajami NATO i UE. ”

Miedwiediew nazwał tę „niebezpieczną pogawędkę”, zauważając, że jeśli taka wojna rzeczywiście nastąpi, nie będzie ona przebiegać według scenariusza, jaki Rosja wybrała dla Ukrainy, czyli „nie będzie ona toczona w okopach przy użyciu artylerii, pojazdów opancerzonych, dronów i elektroniczny sprzęt bojowy.”

Przypomniał, że  NATO to ogromny blok wojskowy z łączną populacją 1 miliarda ludzi i budżetem wojskowym wynoszącym 1,5 biliona dolarów. „Dlatego ze względu na nieporównywalność naszych potencjałów militarnych po prostu nie będziemy mieli wyboru. 

Odpowiedź będzie asymetryczna. Dla ochrony integralności terytorialnej naszego kraju użyte zostaną rakiety balistyczne i manewrujące ze specjalnymi głowicami bojowymi. <…> I to jest bardzo słynna Apokalipsa. Koniec wszystkiego” – powiedział Miedwiediew. 

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. 2024-03-01

  Artykuły tego bloga to jak strony magicznej księgi, a autor to jak kustosz, pilnujący tajemniczych zapisków, gotów odkryć przed czytelnikiem najbardziej ukryte sekrety wiedzy.

Brak możliwości komentowania.