Codzienny ekonomiczny przegląd 07.02.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

  • Optymalny jest na poziomie 5%.” Duma myśli o obniżeniu oprocentowania kredytów hipotecznych
  • Izba Reprezentantów USA odrzuciła projekt ustawy o udzieleniu pomocy Izraelowi w wysokości 17,6 miliarda dolarów bez przyznawania funduszy Ukrainie.
  • Prezydent Biden zażądał od Kongresu natychmiastowego uchwalenia ustawy o pomocy dla Ukrainy i ochronie granic.
  • Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał dekret o utworzeniu odrębnego rodzaju wojsk w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy do użycia bezzałogowych statków powietrznych – Wojska Systemów Bezzałogowych
  • Niemiecka prokuratura generalna nadal bada przyczyny wybuchów na gazociągach Nord Stream, mimo że Szwecja zamkneła już sprawę
  • Niemiecki SAP 20 marca zamknie dostęp do usług chmurowych dla klientów z Federacji Rosyjskiej
  1. Rosyjska współpraca z Koreą Północną, nieznane fakty.

Mamy myślę być może jako pierwsi w Polsce informacje o nieznanych niuansach współpracy koreańsko-rosyjskiej.

Współpraca między Rosją, która potrzebuje amunicji do prowadzenia wojny, a izolowaną Koreą Północną postepuje. Dostawy pocisków i rakiet balistycznych naruszyły już sankcje ONZ, ale Moskwa na tym nie poprzestaje. 

Odblokowała część zamrożonych aktywów KRLD i próbuje zapewnić jej dostęp do międzynarodowego systemu finansowego.

Korea północna zyskała dostęp do 9 mln dolarów z 30 mln dolarów zamrożonych w rosyjskiej instytucji finansowej i zamierza przeznaczyć te pieniądze na zakup ropy. Ponadto północnokoreańska firma-przykrywka otworzyła niedawno konto w innym rosyjskim banku w Osetii Południowej. 

Pozwoli to Korei Północnej ominąć sankcje ONZ zabraniające bankom prowadzenia z nią interesów. W ten sposób KRLD może mieć możliwość przeprowadzania transakcji bankowych nie tylko z Rosją, ale także za jej pośrednictwem z „przyjaznymi” krajami, takimi jak Turcja i Republika Południowej Afryki.

Według Narodowego Banku Republiki Osetii Południowej zarejestrowane są w Osetii Południowej tylko trzy banki. Wśród nich wyróżnia się Międzynarodowy Bank Rozliczeń (ISB), który powstał w 2015 roku. 

Jednocześnie bank rozpoczął pracę w separatystycznej „Ługańskiej Republice Ludowej”: wkrótce po uznaniu przez Osetię Południową niepodległości „LPR” grupa południowoosetyjskich przedsiębiorców zaproponowała utworzenie banku komercyjnego w celu prowadzenia rozliczeń z Rosją . 

W 2018 roku Międzynarodowy Bank Rozliczeń przybył do „DRL”, a po częściowym zajęciu przez Rosję obwodów chersońskiego i zaporoskiego zaczął w nich działać również tam.

Bank Rosji natomiast w lutym 2023 roku zakazał swoim oddziałom na „nowych terytoriach” pozyskiwania dodatkowych środków, zaznaczając, że pieniądze na jego rachunkach nie wpadają do rosyjskiego systemu gwarantowania depozytów. 

W czerwcu 2023 r. UE dodała Miedzynarodowy Bank Rozliczeniowy na listę sankcyjną za działalność w okupowanych regionach Ukrainy.

No i teraz ten Bank zamieszany jest w kontakty z Koreą Północną. Rosjanie tworzą więc niezależną sieć bankową do prowadzenia szemranych interesów.

2. Czy uda się uratować megaprojekt Gazpromu kosztem Narodowego Funduszu Dobrobytu

Największy megaprojekt Gazpromu, budowa kompleksu przerobu gazu pod Petersburgiem, który jest na skraju załamania, postanowiono uratować kosztem Funduszu Dobrobytu Narodowego.

Projekt, który w wyniku sankcji stracił zagraniczne finansowanie i stracił głównego partnera zagranicznego w starciu z niemieckim koncernem Linde, otrzyma od Funduszu 900 mld rubli – wynika z rządowego rozporządzenia, które premier Michaił Miszustin podpisał 31 stycznia (dokument został opublikowany w poniedziałek na portalu informacji prawnej).

Zakład w Ust-Łudze planuje przerabiać 45 mld metrów sześciennych gazu rocznie, produkując 13 mln ton LNG i 3 mln ton polietylenu. Dwa lata temu projekt otrzymał już dofinansowanie ze strony państwa – 10 mld dol. od VEB miało pokryć jedną czwartą kosztów budowy, które szacowano na 40 mld dol.

Początkowo kompleks w Ust-Łudze, który miał być jednym z największych na świecie, a pod względem produkcji LNG najpotężniejszym w północno-zachodniej Europie, miał zostać oddany do użytku w czwartym kwartale 2023 roku.

Druga faza zostać oddana do użytku pod koniec 2024 roku. Jednak po wybuchu wojny firma Linde wycofała się z projektu, z którym podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę kompleksu. Żadne terminy nie zostały dotrzymane. Teraz uruchomienie kompleksu przetwórstwa gazu i chemii gazowej zaplanowano na lata koniec 2027, a instalacji LNG nawet na 2028, wynika z rządowego zarządzenia.

Gazprom nie jest w stanie zapłacić za budowę z własnych środków. Po utracie rynku europejskiego eksport Gazpromu do krajów tzw dalekiej zagranicy czyli spoza WNP spadł do najniższego poziomu od 1985 roku – zaledwie 69 mld m sześc. Za rok zakończony 30 czerwca 2023 roku Gazprom poniósł bilion rubli straty netto, j i został zmuszony do wydania większości swoich rezerw gotówkowych .

Aby podreperować bilans koncernu, władze podnoszą taryfy gazowe w Rosji. Od lipca 2024 r. zostaną one zwiększone o 11,2 proc., a od lipca 2025 r. o kolejne 8,2 proc. W efekcie ceny gazu dla obywateli wzrosną o 20 proc. w ciągu dwóch lat, a od początku wojny o 34 proc.

Do 2025 roku Gazprom może otrzymać kolejny bilion rubli strat z powodu spadku dochodów, wzrostu obciążeń podatkowych i konieczności opłacenia programu gazyfikacji – powiedział w listopadzie Paweł Zawalny, szef Komisji Dumy Państwowej ds. Energii. Według jego słów, Gazprom „nie będzie miał sensownego eksportu”, a koszty „pozostaną”.

3. I znów nie chce się udać sprytny plan rosyjskich elit.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew zauważył brak chęci rosyjskich firm do zakupu sprzętu gospodarstwa domowego i skarżył się na braki kadrowe. Tu cytat Patruszewa seniora.

„Rosyjskie firmy w dalszym ciągu koncentrują się na zakupie gotowych towarów zagranicznych, korzystając z mechanizmu importu „równoległego”. Przeszkodą w osiągnięciu niezależności technologicznej pozostaje brak specjalistów w dziedzinie nauki i inżynierii” – Dokładnie tak Panie Patruszew. Ostrzegaliśmy wielokrotnie.

Dodał, że wdrażanie krajowego oprogramowania i innych osiągnięć technologicznych jest nadal niewystarczające. Aby być bardziej dosadnym, to powiedzmy sobie szczerze. To wdrażanie leży.

Tysiące naukowców, w tym światowej klasy specjalistów, opuściło kraj w wyniku antywojennego stanowiska, nacisków władz i bezpośrednich gróźb ze strony sił bezpieczeństwa. 

Według szacunków Novaya Gazeta, która przeanalizowała międzynarodową bazę danych ORCID, w ciągu dwóch lat wojny na Ukrainie rosyjska nauka straciła około 2500 naukowców. Największy odpływ kadry naukowej (23%) nastąpił na moskiewskich uczelniach: HSE które często cytujemy, czy Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym

Od czasu aneksji Krymu liczba pracowników naukowych spadła o 10,5%, czyli 76 tys. osób.

Jest to trzykrotnie niższy wynik niż za czasu związku radzieckiego.

Sam Patruszew wzywał już wcześniej do uniemożliwienia rosyjskim studentom i kandydatom studiowania w USA i Europie. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa uważa, że ​​zachodnie instytucje edukacyjne tworzą podstawę dla tak zwanych kolorowych rewolucji. 

Patruszew jest przekonany, że Stany Zjednoczone i kraje europejskie specjalnie przyznają stypendia i organizują szkolenia dla najlepszych studentów zagranicznych na swoich uniwersytetach. 

Według niego młodzi ludzie po studiach w USA wracają do Rosji „jako agitatorzy, gotowi do przeprowadzenia tzw. reform demokratycznych”.

4. Chińskie Banki odmawiają współpracy z Rosją. Nowe dane.

Chiński Chouzhou Commercial Bank powiadomił klientów o zawieszeniu działalności z Rosją.

To jego najczęściej rosyjski firmy wykorzystywali jako główne centrum rozliczeniowe, wstrzymał operacje z Rosją.

Chiński bank zaczął ogłaszać zakończenie relacji z firmami z Rosji w zeszłym tygodniu. Decyzja zapadła przed Chińskim Nowym Rokiem (10 lutego), po którym nastąpi długi weekend. Oznacza to, że eksport towaru będzie możliwy dopieronajwcześniej w marca. „Z tego powodu nie udało nam się już sfinalizować kilku transakcji” – skarżył się właściciel jednej z firm.

Jednocześnie zawieszenie rozliczeń nie jest uzależnione od systemu płatności – transakcje zostały zakończone zarówno w przypadku SWIFT, jak i z rosyjskim SPFS i chińskim CIPS. „Nawet jeśli przepływ pieniędzy przez systemy narodowe nie jest widoczny dla Amerykanów czy Europejczyków, to wszystko to jest wyraźnie odzwierciedlone w raportach, których zachodni kontrahenci mogą żądać od banku”

Jeszcze w grudniu Chouzhou Commercial ostrzegał, że przestanie dokonywać płatności za pewną listę towarów, których import do Rosji jest zabroniony przez międzynarodowe sankcje, mówi biznesmen z Iżewska, który kupił sprzęt do obrabiarek w Chinach. Ale, jak powiedział, kilka tygodni później bank wstrzymał wszystkie płatności na rzecz jego firmy, niezależnie od produktu lub waluty płatności.

Inne chińskie banki również mają ograniczone relacje finansowe z rosyjskimi partnerami Banki zachowały możliwość przekazywania pieniędzy w juanach, ale zaczęły wymagać dowodu braku kontaktów z osobami objętymi sankcjami, a także potwierdzenia, że produkty nie są przeznaczone dla kompleksu obronnego i nie zostaną wysłane na Krym.

Chouzho

u Commercial stał się głównym ośrodkiem rozliczeniowym dla rosyjskich importerów ze względu na miękką zgodność i dogodne położenie geograficzne – jego siedziba znajduje się w mieście Yiwu, które jest jednym z głównych węzłów logistycznych dla eksportu z Chin do Rosji.

Od początku roku chińskie banki państwowe zaostrzyły restrykcje dotyczące współpracy z rosyjskimi klientami Co najmniej dwa inne duże banki zaczęły sprawdzać swoich partnerów z Rosji w celu zerwania relacji z tymi, którzy współpracują z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym lub pomagają osobom objętym sankcjami.

Zaostrzenie polityki banków nastąpiło po tym, jak Stany Zjednoczone zagroziły nałożeniem sankcji wtórnych na zagraniczne instytucje kredytowe, które zostaną uznane za zaangażowane w dostawy dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego. Spośród „wielkiej czwórki” chińskich banków, zgodność została zaostrzona przez Bank Chin Chouzhou , Chiński Bank Budowlany oraz Przemysłowo-Handlowy Bank Chin.

5. Przy Wyższej Szkole Ekonomicznej utworzono instytut wojskowy.

Na koniec kraj absurów robi się bardziej absurdalny.

Na Wydziale Ekonomii i Polityki Światowej Wyższej Szkoły Ekonomicznej utworzono Instytut Światowej Ekonomii i Strategii Wojskowej, na którego czele stał będzie były dowódca Floty Pacyfiku (PF) admirał Siergiej Avakyants.

Pomysł utworzenia instytutu należy do dyrektora naukowego wydziału, politologa Siergieja Karaganowa.  Ten oto Pan zasłynął w ostatnich latach nawoływaniem do użycia broni nuklearnej przeciwko Ukrainie i Europie. Taki oto politolog. A co to za admirał?

Avakyants został zwolniony zeszłej wiosny, niecały tydzień po niespodziewanej kontroli gotowości bojowej, która obejmowała strategiczne okręty podwodne uzbrojone w rakiety nuklearne. Kontrola wykazała wiele braków.

Avakyants podlegał 155. Brygadzie Morskiej Gwardii. Na początku konfliktu wojsko okupowało obwód kijowski i to oni są oskarżani o masakry ludności cywilnej. 

Według  gazet piechota morska mogła wówczas zostać całkowicie zniszczona podczas bitew o Pawłowkę i Ugledar jesienią 2022 roku.

Mamy wiec admirała, któremu wybili żołnieży, pod którego dowódctwem masakrowano ludność cywilną i którego zwolniono, gdyż sprzęt o który miał dbać, został rozkradziony. Niech on pracuje na uczelni.

Emerytowany admirał zidentyfikował cztery główne kierunki pracy instytutu: nowa wizja odstraszania strategicznego i rola w nim broni nuklearnej, wpływ operacji wojskowych na życie społeczeństwa, międzynarodowe interakcje Rosji oraz analiza militarno- sytuacja polityczna w Azji Centralnej.

W rozmowie z placówką edukacyjną Avakyants zaznaczył, że planuje zaangażować w projekt pracowników Wyższej Szkoły Ekonomicznej oraz pracowników akademii Ministerstwa Obrony Narodowej. „Jeśli praca będzie skuteczna i pomyślna, opracowane przez nas produkty będą poszukiwane w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Obrony i ich ośrodkach szkoleniowych. Planujemy współpracę z Rostec i Rosatom” – podsumował.

6. Czy pasy startowe zostaną bez pieniędzy

Po infrastrukturze, windach, transporcie miejskim cczas przyjrzeć się infrastrukturze lotniczej.

Władze i holdingi lotniskowe omawiają scenariusze wspólnych inwestycji w utrzymanie państwowej infrastruktury lotniskowej. Zapotrzebowanie szacuje się na 600 miliardów rubli w okresie 10 lat. W, Rocznie potrzebne jest przynajmniej 57 mld a ministerstwo a zaplanowano tylko 5 miliardów rubli od przyszłego roku .

W ramach nowego scenariusza od 2025r 60% kosztów poniosą prywatni inwestorzy.

W zamian otrzymają nowy podatek lotniskowy od pasażerów. Linie lotnicze, w tym S7, jednak są nieufne wobec tego pomysłu.

Ministerstwo Transportu, Federalna Agencja Transportu Lotniczego oraz holdingi lotniskowe Novaport i Porty Lotnicze Regionów dyskutują o tym, jak sfinansować naprawę pasów startowych i innej infrastruktury lotniskowej należącej do państwa kosztem budżetu i pasażerów. Do 2022 roku odpowiadała za to Federalna Agencja Transportu Lotniczego, następnie główna część obiektów została przekazana pod jurysdykcję Ministerstwa Transportu.

Problem polega na tym, że środki budżetowe maleją. Federalny projekt „Rozwój regionalnych portów lotniczych” na lata 2019–2024 przewidywał 267 mld rubli: średnio 44,5 mld rocznie. Budżet na 2024 r. obejmował 40,3 mld rubli, na 2025 r. – 5,3 mld, na 2026 r. – 9,4 mld. Średnio na utrzymanie lotnisk potrzeba około 57 miliardów rubli rocznie

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: