Top 🔟 Wieści z Rosji 04.02.2024

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. 

A w dzisiejszym zestawieniu:

Miejsce 10 – Rosja mści się na ekwadorskich bananach.

Rossielchoznadzor zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa Ekwadoru z prośbą o zawieszenie certyfikacji bananów pięciu ekwadorskich firm od 5 lutego z powodu wykrycia niebezpiecznego szkodnika kwarantannowego – polifagicznej muchy humbaka.

Rosja wstrzyma eksport następujących firm: Agzulasa, Don Carlos Fruit, Agroaereo Fruit Export, Asociación de Producción Agropecuaria de el oro Asoproagroro, Comercializadora de Banano.  

Decyzja została podjęta po groźbach ze strony rosyjskiego MSZ i decyzji Ekwadoru o przekazaniu rosyjskiego sprzętu Stanom Zjednoczonym. Taka decyzja Ekwadoru jest lekkomyślna i wynika z nacisków zainteresowanych stron – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

31 stycznia prezydent Ekwadoru Daniel Noboa powiedział, że kraj przekaże Stanom Zjednoczonym stary rosyjski sprzęt wojskowy w zamian za nowy o wartości 200 mln dolarów, mimo sprzeciwu Moskwy.  Kraj posiada śmigłowce Mi-171E i przeciwlotnicze zestawy rakietowe Igla.

Miejsce 9 – o 30% wzrósł transport Ukrainy korytarzem morskim

Szef komisji podatkowej Rady Najwyższej Ukrainy  Danyło Hetmancew powiedział, że Ukraina wyeksportowała 20 mln ton ładunków przez tymczasowy korytarz morski na Morzu Czarnym.

„Przez alternatywny korytarz morski przepłynęło już ponad 660 statków, kierując się do 32 krajów świata, z różnymi ukraińskimi produktami na pokładzie” – powiedział deputowany.

Dodał, że tylko w styczniu z portów w Odessie wysłano 6,3 mln ton ładunków a razem 9.5 mln ton..

Przypomnijmy że podczas obowiązywania Umowy z Rosją Ukraina wyeksportowała 30 ml ton produktów z czego 27,7 miliona ton produktów rolnych.

Wcześniej belgijski minister spraw zagranicznych Aja Lahbib powiedział, że społeczność międzynarodowa powinna pomyśleć o ponownym uruchomieniu roli Turcji jako pośrednika w dostawach ukraińskiego zboża.

Na koniec 2023 roku wolumen eksportu na Ukrainę wzrósł i wyniósł około 100 mln ton towarów. wartościowo jednak spadł o 19% ze względu na niższe ceny na rynkach światowych.

W 2024 spodziewany jest znaczny wzrost eksportu przekraczający 9%., choć niektóre bardziej optymistyczne mówią o 20%.

Miejsce 8 – Tajwan zwiększa 15krotnie grzywny za transfer technologii do Rosji.
Tajwan ponad 15-krotnie zwiększył karę za dostawy towarów i technologii objętych zakazem eksportu do Rosji. Poinformowała o tym Administracja Handlu Międzynarodowego przy Ministerstwie Gospodarki Tajwanu.

„Departament Handlu Ministerstwa Gospodarki również znacznie zaostrzył kary za nielegalny eksport do Rosji i na Białoruś, zwiększając grzywny za pierwszy nielegalny eksport do Rosji ponad 15-krotnie, czyli 1 milion juanów [około 139 000 dolarów]” – czytamy w raporcie.

Władze zamierzają też zaostrzyć kontrolę nad dostawami tajwańskiej technologii do Rosji za pośrednictwem państw trzecich. Departament podkreślił, że „kraje o wysokim ryzyku reeksportu (takie jak Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i kraje Azji Środkowej)” muszą zadeklarować użytkownika końcowego sprzętu.

Miejsce 7 – Instytut Gajdara zamyka Laboratorium Badań Koniunktury prowadzonych od 1992 roku

Zlikwidowano Pracownię Badania Tendencji Gospodarczych Instytutu Gajdara, która od 1992 r. prowadziła badania przedsiębiorstw przemysłowych, a jej pracownicy zostali zwolnieni. Poinformował o tym szef laboratorium Siergiej Tsuchło.
Instytut Polityki Gospodarczej im. Gajdara (IEP) nie będzie już prowadził i publikował badań biznesowych prowadzonych przez swoje Laboratorium Badań Koniunktury. Samo laboratorium zostało zlikwidowane – poinformował jego szef Siergiej Csuchło.

„Instytut Polityki Gospodarczej im. Gajdara zaprzestaje prowadzenia comiesięcznych badań koniunktury przedsiębiorstw w związku z likwidacją Laboratorium Badania Tendencji Biznesowych i zwolnieniem jego pracowników. Od 1 lutego 2024 r. nie jestem pracownikiem IEP” – napisał Tsukhlo w e-mailu skierowanym do użytkowników ankiety.

Służba prasowa IOŚ potwierdziła tę informację, ale nie podała przyczyn likwidacji laboratorium. „Jest to wewnętrzna sprawa Instytutu Gajdara i nie podlega dyskusji” – oświadczyli.

Miejsce 6 – Ceny regulowane coraz bliżej

Szef Federalnej Służby Antymonopolowej (FAS) Maksym Szaskolski powiedział, że średni poziom marż na towarach istotnych społecznie spadł o 17% od sierpnia 2021 r. Mówił o tym na konferencji poświęconej antymonopolowej regulacji cen na rynkach towarowych.

Shaskolsky przedstawił dane dotyczące obniżenia marż dla wszystkich 25 kategorii znaczących towarów wśród 11 największych federalnych sieci handlowych. „Jeśli na początku sierpnia 2021 r. marża wynosiła 22 proc., teraz jest to 5 proc.” – powiedział szef FAS (cytowany przez TASS).

Federalni detaliści od 2022 r. ograniczają marże na towarach istotnych społecznie. W sierpniu 2023 r. do dobrowolnej redukcji przystąpiło 30 sieci handlowych w 25 podmiotach wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej. Wypełnianie obowiązków w zakresie obniżania marż jest kontrolowane przez FAS. Mechanizm redukcji został opracowany na zlecenie rządu przez Ministerstwo Rolnictwa oraz Ministerstwo Przemysłu i Handlu w 2022 roku.

Do dóbr o znaczeniu społecznym należą m.in. nabiał, pieczywo, cukier i warzywa, podstawowe rodzaje mięsa, różne płatki zbożowe i makarony, herbata itp.

Miejsce 5 – Poseł Lisowski obarcza Ministerstwo Rolnictwa za problemy z jajami

Rosstat informuje o stopniowym spadku cen jaj, ale na razie nieznacznym:  o 0,2 proc.. Tymczasem skok cen w ciągu ostatniego roku wynosił średnio ponad 62%. Prosta arytmetyka pokazuje, że jest mało prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości wrócimy do poprzednich cen – 48-60 rubli za tuzin mówi.

Rosja konsumuje prawie 45 miliardów jaj rocznie. Obliczcie więc, co znajduje się w tym morzu 1,2 miliarda, które ministerstwo planują dostarczyć do czerwca tego roku. To po pierwsze.

Po drugie, importowane jaja są początkowo drogie. Trudno więc oczekiwać, że jaja produkowane za walutę obcą, zwłaszcza biorąc pod uwagę kurs rubla, mogą być tańsze od rosyjskich. Ich cena będzie wysoka. Przy okazji nie zapomnijmy o logistyce.

Po trzecie, sam skup jaj importowanych nie jest w stanie obniżyć ceny, jeśli nie mówimy o setkach milionów sztuk. Ale na świecie po prostu nie ma darmowego jajka. Nie ma krajów z dużymi rezerwami. Zwykle wszystkie kraje produkują około 105% własnych jaj, czyli pracują na rynek krajowy. Niektóre kraje mogą nam wrzucić te 4-5% darmowych jajek, ale nie wszystkie na raz. 

Aby sprzedać więcej, muszą „posadzić ptaka”, jak to się nazywa w branży, czyli złożyć jaja, poczekać, aż ta kura się wykluje, osiągnie określony wiek. Trwa to około roku. 

Wymagane są dodatkowe inwestycje. Ale aby inwestować, branża musi zrozumieć, dlaczego to robi, ponieważ inwestowanie w jajka zwraca się po około 12-15 latach. Ale jeśli rząd otworzy granice tak, jak robi to teraz (tylko dlatego, że urzędnicy musieli szybko zameldować, że problem został rozwiązany), to oczywiście nikt nie zainwestuje w jajka i problem się pogłębi.

Dodatkowe jaja dla najbiedniejszych

Rosjanie o niskich dochodach powinni otrzymać dodatki na zakup jaj w związku z gwałtownym wzrostem cen tego produktu – powiedział deputowany Dumy Państwowej, zastępca przewodniczącego Komitetu Ochrony Konkurencji wiceprzewodniczący Rosptitsesojuz Siergiej Lisowski. 

Zdaniem Lisowskiego, podjęta w grudniu ubiegłego roku decyzja o imporcie jaj nie jest wystarczającym środkiem, aby usunąć problem bezpieczeństwa żywnościowego.

Przede wszystkim konieczne jest obliczenie dwumiesięcznej wielkości spożycia jaj przez obywateli o niskich dochodach (można ją łatwo obliczyć na podstawie obliczeń norm spożycia medycznego). I wypłacać dotacje biednym w ramach wzrostu kosztów jaj. Zapewniam cię, że byłyby to niewielkie kwoty. Ale rozładowałyby napięcie, pozwoliłoby spokojnie rozpocząć prace nad długofalowym programem rozwoju hodowli drobiu” – powiedział poseł.

Miejsce 4 – Finlandia odmówiła otwarcia granicy z Rosją
Finlandia zdecydowała się nie otwierać granicy z Rosją po 11 lutego. Helsinki oskarżają Moskwę o ułatwianie napływu migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, Rosja odbiera te działania jako pogorszenie stosunków dwustronnych
Rząd fiński uważa sytuację na granicy z Rosją za „bardzo poważną i niepokojącą”, dlatego otwarcie przejść granicznych jest niemożliwe. O tym poinformował w telewizji Yle szef fińskiego rządu Petteri Orpo.

„O ile nam wiadomo, za wschodnią granicą przebywają ludzie, których celem jest nielegalne przedostanie się do Finlandii” – powiedział Orpo. Jego zdaniem nie mówimy o setkach, ale o tysiącach ludzi.

„Jest jasne, że nie możemy anulować zamknięcia granic, ale jednocześnie konieczne jest przygotowanie działań mających na celu zwalczanie nielegalnego przekraczania granic, pomimo ich zamknięcia” – powiedział.

Ograniczenia graniczne miały zostać zniesione 11 lutego. Wcześniej gazeta Ilta-Sanomat informowała , że ​​Helsinki zdecydowały się nie otwierać przejść granicznych. Jak wynika ze źródeł publikacji, fińskie władze zamierzają podjąć działania, które wykluczą nawet krótkotrwałe funkcjonowanie przejść granicznych.

Pierwsze zamknięcie punktu kontrolnego na wschodniej granicy Finlandii nastąpiło w połowie listopada 2023 r.

Rosyjski MSZ uznał działania Finlandii za prowokacyjne i mające na celu zaostrzenie stosunków dwustronnych. Departament nazwał także oskarżenia wobec Moskwy o ułatwianie wysyłania migrantów na granicę „bardzo dziwnymi” i obiecał podjęcie działań odwetowych.

Umowa o współpracy transgranicznej między Rosją a Finlandią wygasła 24 stycznia. Finlandia odmówiła jej przedłużenia.

Miejsce 3 -FAS otworzył 28 spraw po zbadaniu cen na stacjach benzynowych

Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) wszczęła 28 spraw w 19 regionach kraju na podstawie wyników monitorowania cen na stacjach benzynowych – poinformował szef FAS Maxim Shaskolsky. Według niego wszystkie są związane z naruszeniem przepisów antymonopolowych. W szczególności serwis sprawdza ważność różnych składników, które mają wpływ na ostateczną cenę na stacji benzynowej.

Jednocześnie 19 stycznia poinformowano o wzroście cen wymiany benzyny. Według Międzynarodowej Giełdy Handlowej w Petersburgu koszt paliwa AI-92 w momencie handlu wzrósł od 15 stycznia o 6,94%, do 45 315 rubli za tonę, AI-95 – o 6,17%, do 48 371 rubli.

Miejsce 2 – 50 miliardów euro pomocy EU dla Ukrainy przegłosowane

Przywódcy Unii Europejskiej jednomyślnie zgodzili się w czwartek na przekazanie Ukrainie pomocy w wysokości 50 miliardów euro (54 miliardów dolarów), pokonując tygodniowy opór Węgier.

 Komisja Europejska będzie sporządzać roczne sprawozdanie z realizacji ukraińskiego pakietu pomocowego. Co roku będzie odbywać się debata na szczeblu unijnych liderów na ten temat. I wreszcie, „jeśli zajdzie taka potrzeba”, za dwa lata Rada Europejska zwróci się do Komisji o zaproponowanie przeglądu realizacji pakietu.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził nadzieję, że decyzja UE pomoże prezydentowi USA Joe Bidenowi przekonać Kongres do pójścia w jego ślady.

„Przesłanie jest jasne: Rosja nie może liczyć na zmęczenie Europejczyków we wsparciu dla Ukrainy” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Na tę wiadomość zyskały obligacje dolarowe Ukrainy, pierwszą transza w wysokości 4,5 miliarda euro, spodziewana jest w marcu.

Jednocześnie wciąż UE wstrzymuje Węgrom około 20 miliardów euro w związku z powszechnymi oskarżeniami, że Orban w ciągu 13 lat swojej władzy zaszkodził demokracji w kraju.

 UE nie zobowiązała się do uwolnienia żadnego z miliardów euro unijnych funduszy, dopóki Budapeszt nie spełni warunków.

Na czwartkowym szczycie w Brukseli przywódcy UE zgodzili się także co do „pilnej potrzeby” przyspieszenia dostaw amunicji i rakiet na Ukrainę.Dzień wcześniej dyrektor UE stwierdził, że blokowi znacznie nie uda się osiągnąć celu, jakim jest wysłanie na Ukrainę miliona sztuk pocisków artyleryjskich do marca.

Miejsce 1 – Stalingrad w ogniu. Druga rafineria Łukoila cżęsciowo wyłączona z użytkowania.

 Do pożaru doszło w rafinerii ropy naftowej w WOŁGOGRADZIE. Jest to największy producent produktów naftowych w Południowym Okręgu Federalnym, moce produkcyjne zakładu wynoszą 14,8 mln ton. Rafineria bohatersko strąciła   drona a niektóre przesłanki mówią że dwa drony.

Z pierwszych potwiedzonych doniesień wynika że uszkodzeniu ulegla najnowocześniejsza nstalacja ELOU-AVT-5. To ogromny pech i niepowetowana strata. W 2022 roku skończyli modernizację, była to chluba zakładu Ta część cyklu produkcyjnego rafinerii ropy naftowej ŁUKOIL-Wołgogradnieftiepererabotka zostanie wstrzymana na czas nieokreślony . Roczna produkcja 3,5 mln ton paliw. Cała rafineria przerabia 14.8 mln ton.

W zależności od strat remont możepotrwać od 2 miesięcy lub na święte nigdy. 

Awarii prawdopodobnie uległy dwie kolumny i odsalacze . Rosyjscy eksperci i materiał zdjęciowy wskazuje na atmosferyczną i destylacyjna lub koksowniczą.

Kolumny są i podzespoły były zachodnie i naprawa ich odbywa się na zamówienie.

Rosja zmaga się ze skutkami pożarów i ataków dronów na swoją infrastrukturę energetyczną . A wszystko wskazuje że dzisiejszy atak nie jest ostatni. Rosja ograniczyła, już znacznie eksport benzyny37%  i diesla 28%  do krajów spoza WNP, aby zrekompensować nieplanowane naprawy w rafineriach,

Po dzisiejszym ataku zapewnie wróci ponownie temat całkowitego zakazu. Ministerstwo zapewniało jeszcze w środę, że największe rosyjskie koncerny naftowe zwiększą produkcję benzyny. Bez dwóch kluczowych rafineri Lukoil Mission Impossible. Jak widać posiadać surowce to za mało przy trendzie wzrostu ataków ukraińskich.

Co, prawda zapasy  zapewniały stabilne zaopatrzenie rynku krajowego wynoszą 1,9 mln ton benzyny i 3,9 mln ton oleju napędowego zapewnią przetrwanie zimy ale na wiosne ceny mogą eksplodować jeśli ataki nie ustaną.

Dodatkowo nie tylko gazowce LNG zaczynają omijać morze czerwone A również tankowce z paliwami i ropą rosyjską. Rosja zmniejszyła w styczniu  eksport benzyny ciężkiej o około 127 500–136 000 baryłek dziennie, czyli o około jedną trzecią całkowitego eksportu po tym A to prawdopodobnie nie koniec  działań. Największe problemy dopiero na wiosne.

 

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: