Codzienny ekonomiczny przegląd 01.02.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Zgodnie z naszymi zapowiedziami z ostatnich tygodni Duma Państwowa przyjęła wczoraj ustawę o konfiskacie mienia. Każdy, kto krytykuje wojnę lub rozpowiada o klęskach armii, może się pożegnać ze swoim majątkiem. Należy o tym pamiętać, jeśli głosy oburzenia i sprzeciwu nie będą się pojawiać. Tu pytanie czy Girkinowi zabiorą piwnicę?
 • Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony Moskwa udaremniła atak i zestrzeliła 20 ukraińskich rakiet – 17 nad Morzem Czarnym i trzy kolejne nad półwyspem.. Ministerstwo poinformowało, że fragmenty ukraińskich rakiet spadły na terytorium jednostki wojskowej w Lubimowce, która znajduje się w pobliżu wojskowej bazy lotniczej Belbek.Incydent według Rosjan nie spowodował żadnych uszkodzeń „sprzętu lotniczego”. Źródła ukraińskie i materiał filmowy wskazuja że atak odparło 3 samoloty, jeden system radarowy i 19 żołnierzy w tym 9 można już uznać pośmiertnie za bohaterów.
 • Ukraina otrzymała kolejne finansowanie z Japonii w styczniu około 390 milionów dolarów od Japonii w ramach projektów Banku Światowego mających na celu ochronę socjalną i ożywienie rolnictwa, poinformowało Ministerstwo Finansów Ukrainy.
 • Systemy obrony powietrznej zneutralizowały dwa drony na południu obwodu woroneskiego – poinformował gubernator obwodu Aleksandr Gusiew. Istnieje duże ryzyko że dwa budynki również
 • Do Dumy Państwowej został złożony projekt apelu do Kongresu USA „w związku z popełnieniem przez Ukrainę kolejnego aktu terrorystycznego, w wyniku którego zdradziecko zestrzelono wojskowy samolot transportowy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej”.
 • Do końca tego tygodnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisze dekret o odwołaniu głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerija Załużnego podaje CNN
 • Szwajcaria dołączyła do 12. pakietu sankcji UE wobec Rosji – poinformowała w oświadczeniu Rada Federalna tego kraju.
 • Liczba Rosjan z pięcioma lub więcej kredytami podwoiła się w ciągu dwóch lat
 • Władze zobowiążą banki do identyfikacji osób, które opuściły Rosję na podstawie geolokalizacji dla celów podatkowych
 • Tureckie banki zaczęły masowo zamykać rachunki dla firm z kapitałem rosyjskim
 • Indie ograniczyły współpracę wojskowo-techniczną z Rosją na rzecz Stanów Zjednoczonych – poinformowały źródła w rządzie republiki. New Delhi zamierza zdystansować się od swojego niegdyś największego dostawcy i zrezygnować z umów zbrojeniowych na dużą skalę.
 • Rossielchoznadzor zakazał importu karmy dla zwierząt włoskiej marki Farmina Pet Foods. Regulator twierdzi, że arsen został ponownie wykryty w produktach wytwarzanych przez zakład firmy w Serbii. Restrykcje wprowadzane są od 31 stycznia
 • Rosja nie znalazła się na liście państw, wobec których Iran zdecydował się na zniesienie reżimu wizowego. Od 4 lutego islamska republika ułatwi wjazd turystom z 28 krajów, w tym z Białorusi, Kirgistanu i Uzbekistanu – powiedział IRNA wiceminister spraw zagranicznych Iranu Alireza Bigdeli.
 • Kopalnie srebra na Syberii i Dalekim Wschodzie przeszły pod kontrolę sułtana Omanu
 1. Import kontenerów skurczył się. Fatalne wieści dla Chin

Import towarów kontenerowych do Rosji, który wcześniej szybko rósł, zaczął spadać. W grudniu, zamiast tradycyjnego przednoworocznego wzrostu, nastąpił spadek, który analitycy przypisują spadkowi importu samochodów, wysokiej stopie Banku Centralnego i osłabieniu rubla jesienią. W styczniu nie będzie również zwyczajowego szczytu importu przed chińskim Nowym Rokiem, a na wiosnę dopiero można spodziewać się ożywienia w dostawach kontenerów.

W grudniu 2023 r. kolejowy eksport kontenerów po raz pierwszy w 2023 r. przewyższył import – wynika z badania Centrum Indeksów Cen (CDI, które śledzi stawki za udostępnienie wagonów). Wynika to ze zmniejszenia importu kontenerów, przede wszystkim w portach Dalekiego Wschodu.

 W grudniu eksport załadowanych kontenerów wyniósł 142,5 tys. TEU, natomiast import ukształtował się na poziomie 134,4 tys. TEU. Spadek importu nastąpił pomimo tego, że zwykle rośnie on w grudniu przed świętami Nowego Roku. Uczestnicy rynku byli wcześniej zaskoczeni, że sezon przednoworoczny nie wykazuje typowych oznak ożywienia 

W porównaniu z listopadem, jak zauważa DEC, w grudniu najbardziej zmniejszyły się dostawy kontenerowe do Rosji samochodów (o 20 proc., do 29 tys. TEU), elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (o 12 proc., do 7,3 tys. TEU), papieru i celulozy (o 15 proc., do 3,3 tys. TEU). Najbardziej zauważalny wzrost, bo o 59%, zaobserwowano w podaży obuwia (4 tys. TEU).

2. Krajowe części są bardzo słabej jakości. Przykład z lotnictwa.

Jak trudne musi być wyprodukowanie świecy zapłonowej? Wychodzi na to że to wyzwanie dla rosyjskiego przemysłu.

Świece zapłonowe produkowane w Rosji do silników samolotów pasażerskich Superjet 100 zużywają dziesięć razy bardziej niż świece importowane.

Przed wprowadzeniem ograniczeń związanych z wojną na Ukrainie w silnikach SaM146 napędzających „nieimportowaną” wersję Superjet 100 zastosowano świece zapłonowe amerykańskiej firmy Unison Industries o żywotności 1000 godzin.

Teraz silniki te są wyposażone w świece zapłonowe stowarzyszenia Ufa Aggregate Production Association ( piękna tradycyjna nazwa rosyjska), będącego częścią państwowej korporacji Rostec. Żywotność rosyjskich odpowiedników wynosi tylko 100 godzin, po czym należy je wymienić.

Mamy tłumaczenie producenta.

Według źródła bliskiego Rostecowi świece prawdopodobnie mogą działać dłużej. „W lotnictwie normalnym jest wypuszczenie produktu na rynek przy minimalnych zasobach, aby potwierdzić go w eksploatacji i stopniowo zwiększać”

Jednocześnie w związku z koniecznością częstszej wymiany świec zapłonowych, linie lotnicze zmuszone są do zwiększania kosztów ich zakupu. Na przykład linie lotnicze Rossiya Airlines, posiadające największą flotę Superjetów 100, planują wydać na świece w 2024 roku około 900 milionów rubli, podaje źródło w firmie.

W sumie Rossija ma 78 samolotów Superjet 100. Zatem zakup świec dla każdego będzie wymagał około 11,5 miliona rubli.

I tu słuchajcie. Kto byłby taki głupi, aby teraz te resursy wydłużać, skoro to taki złoty interes?

Dzięki państwowym instrumentom wsparcia dla przemysłu budżet zrekompensuje Rosji 90% kosztów części zamiennych. Państwowe pieniądze są więc po co to zmieniać?

„Krajowa świeca zapłonowa, biorąc pod uwagę środki wsparcia państwa, kosztuje dziś przewoźnika znacznie mniej niż amerykański oryginał” – podkreślił rozmówca.

Koszty eksploatacji są za to znacznie większe. Ale 90% płaci Kreml więc niech gra muzyka na Titanicu. Każdy chce wydoić ile się da, zanim okręt zatonie.

3. Transakcyjne ceny ropy Urals odbiegają coraz silniej od cen krajowych. Dyskonto się pogłebiło

Według Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego średnia cena ropy Urals od 15 grudnia do 14 stycznia wyniosła 455,4 USD za tonę, czyli 62,55 USD za baryłkę (w przeliczeniu na tonę Uralu odpowiada 7,28 baryłki).

Według danych rosyjskiego Ministerstwa Finansów, w październiku dyskonto ceny Urals w stosunku do Brent wyniosło 9,57 USD, przy średniej cenie Urals na poziomie 81,52 USD za baryłkę, a Brent na poziomie 91,09 USD. W grudniu zniżka wzrosła do 13,65 USD, a ceny ropy spadły: Urals do 64,23 USD za baryłkę, a Brent do 77,88 USD.W styczniu realne dyskonto się pogłębiło przy wyższych cenach i niższym wolumenie sprzedaży. Jednakże w drugiej połowie i pod koniec stycznia odnotowujemy zatrzymanie tego trendu i delikatną poprawę sytuacji.

4. Wbrew czarnowidztwu wielu, wyszło na nasze. Szojgu przyznał się do porażki produkcji wojennej.

W Rosji nie dotrzymuje się terminów produkcji systemów artyleryjskich. Odkryto to podczas wizyty szefa rosyjskiego Ministerstwa Obrony Siergieja Szojgu w Uralskich Zakładach Inżynierii Transportu. Tu akurat nie do końca. My to odkryliśmy z pół roku temu, ale ok Szojgu musiał być dosyć zajęty.

Z komunikatu departamentu wojskowego, Szojgu sprawdził wykonanie rozkazu obronnego państwa i skrytykował dyrektora generalnego przedsiębiorstwa Olega Emelyanova za opóźnianie terminów.

„Słuchajcie, przestańcie się tu wygłupiać, chłopaki. Zajęliśmy się tym w 2022 roku. W 2023 r. powinniśmy mieć te maszyny działające na pełnych obrotach, ale u Was wszystko jest takie spokojne” – powiedział Shoigu, zwracając się do kierownictwa zakładu.

Minister przypomniał, że prezydent Rosji nakazał zwiększenie produkcji artylerii samobieżnej. Szojgu zażądał przedstawienia mu w ciągu tygodnia raportu na temat planowanego osiągnięcia wskaźników określonych instrukcjami głowy państwa.

„Mówimy o artylerii samobieżnej i tutaj oczywiście, jeśli dziś jesteśmy już w dobrym tempie w zakresie napraw i nowych dział Msta, to musimy je wzmocnić innymi systemami” – zauważył Shoigu.

Szef resortu wojskowego powiedział także, że Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze długoterminowy kontrakt na najnowsze samobieżne jednostki artylerii (dział samobieżnych)

Wcześniej w styczniu Szojgu odwiedził Państwowe Biuro Projektowe Raduga i  zażądał zwiększenia zasięgu jednego z pocisków kierowanych z 250 do 300 km lub więcej. Nakazał także zwiększenie produkcji amunicji precyzyjnej i jej modernizację. Modernizacja – powiedział – polega na przeniesieniu amunicji do odrębnej linii z kategorii amunicji konwencjonalnej, która „jest dostępna w wystarczających ilościach”, do kategorii amunicji precyzyjnej.

Jeżeli ja dobrze rozumiem, to wszedł do biura i powiedział, że tę kolumnę na czerwono oznaczającą brak, należy przenieść do kolumny zielonej oznaczającej „Na stanie” Dobre zarządzanie.

Ja mam wrażenie, że część ludzi głoszących często wykonywanie rosyjskich planów zapomina o jednej ważnej rzeczy. Sukcesy dzielić przez dwa, porażki mnożyć razy dwa i wtedy mniej więcej będzie stan właściwy.

W armii rosyjskiej brakuje amunicji, co utrudnia prowadzenie aktywnych działań bojowych, jest przekonany ekspert wojskowy Paweł Łuzin. 

Jeśli na początku wojny Rosja codziennie wystrzeliwała w kierunku Ukrainy około 60 tysięcy pocisków dziennie, to w styczniu 2024 roku – już tylko około 10 tysięcy pocisków.

I nawet pracując na trzy zmiany rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej liczby pocisków, przede wszystkim z powodu braku prochu i materiałów wybuchowych.

I tu pojawia się coś o czym mówiliśmy u nas na Kremlince. Proch i materiały wybuchowe. Nie ma fabryk w Rosji, które byłyby w stanie zaspokoić ten głód. Ściąga się te materiały z całego świata. Cena na rynkach rośnie. Materiały te na tych samych rynkach kupują kraje zachodu. Widzimy, że zachód ma problem z produkcja pocisków. A często poważni eksperci mówią o tym, że Rosja radzi sobie świetnie.

I tu pojawia się mój autorski pomysł, który mógłby połączyć te dwie narracje. Pociski się produkuje, ale oszczędza na materiałach wybuchowych i prochu. Plan się zgodzi. Szojgu przyjedzie z wizytacją i poklepie po plecach. Na froncie będzie to wadliwe, ale kto to będzie weryfikował.

Moim zdaniem są tylko dwie opcje. Albo produkują, ale to straszny szajs jest. Albo kłamią o ilości produkcji, a narracja jest pchana w świat, że wszystko jest ok.

5 Rosjanie opływają Afrykę. Eksport LNG w styczniu spadł o 8% w porównaniu z grudniem.

Styczniowy eksport rosyjskiego LNG był nieco niższy od grudniowego rekordu i wyniósł 2,9 mln ton wobec 3,17 mln ton miesiąc wcześniej. Większość ładunków z Federacji Rosyjskiej w styczniu trafiła do Japonii, Hiszpanii i Francji. Jednocześnie w styczniu zmniejszyły się dostawy do Japonii z projektu Sachalin-2 Gazpromu, a Novatek musiał przekierować ładunki do Chin trasą wokół Afryki zamiast przez Kanał Sueski, co zwiększa koszty transportu. Rynki nie są pewne co do nowych dostaw z pierwszego pociągu Arctic LNG-2 NOVATEK który ma rozpocząć się dzisiaj.

Po atakach na Morzu Czerwonym prawie wszystkie gazowce LNG przewożące gaz omijają teraz Afrykę dłuższymi trasami, omijając Kanał Sueski. Pojawił się problem z produkcją w Freeport.

Na dzień 29 stycznia poziom magazynowania gazu w UE wynosił 71,1 proc., w Niemczech 75,4 proc., we Włoszech 66,3 proc., a we Francji 60,6 proc. Dodatkowo wzrost produkcji energii wiatrowej doprowadzi do spadku zapotrzebowania na gaz w sektorze energetycznym, a umiarkowane temperatury zmniejszą zapotrzebowanie na ogrzewanie. W związku z tym oczekuje się, że Europa wejdzie w sezon wiosenny z ponad 50 proc. dostępnej pojemności magazynów gazu, przekraczając 10-letnią średnią.

6. Władze przygotowują się do przeniesienia handlu zagranicznego Rosji na transakcje barterowe,

Na tle sankcji i problemów z dokonywaniem płatności międzynarodowych władze rosyjskie zaczęły przygotowywać firmy do handlu barterowego.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało szczegółowe instrukcje dla przedsiębiorców dotyczące przeprowadzania transakcji barterowych w handlu zagranicznym. Opisuje etapy organizacji takich płatności, ich zalety i rodzaje, a także mechanizmy ustalania równej wartości wymienianych towarów i usług, standardowe formularze umów i obowiązujące przepisy.

Przepisy spisane. A my zapraszamy na popołudniowy komentarz dnia, w którym nie ukrywam z wielką przyjemnością rozłożymy temat na czynniki pierwsze.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. Roma
  2024-02-03

  Krok za krokiem i rosja ye.bnie o glebę. Na pohybel kacapom. Czytam Was z przyjemnością. Szacun.

Brak możliwości komentowania.