Codzienny ekonomiczny przegląd 02.02.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Ukraina zwróciła się do Rosji o wydanie ciał jeńców wojennych poległych w katastrofie Ił-76. 
 • Pieskow powiedział agencji RIA Novosti, że Kreml nie otrzymał od Kijowa próśb o zwrot ciał więźniów, którzy zginęli w katastrofie Ił-76.
 • Czas działa na korzyść Rosji, równowaga sił nie zmieni się na korzyść Ukrainy, ale UE myśli odwrotnie – powiedział premier Węgier Orbán.
 • Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uważa, że wiele krajów UE nie podejmuje wystarczających wysiłków, aby wesprzeć Ukrainę.
 • Ukraina zwiększyła swoje szacunki strat w wyniku konfliktu zbrojnego z Rosją do 1 biliona dolarów – powiedział Ołeh Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy ds. gospodarczych. Według niego kwota ta obejmuje straty bezpośrednie i pośrednie.
 • Biały Dom ponownie apeluje do Kongresu USA o przeznaczenie środków na wsparcie Ukrainy, gdyż pakiet finansowania zapewniany przez Unię Europejską nie może być substytutem amerykańskiej pomocy – Koordynator ds. Komunikacji Strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.
 • Polska będzie zabiegać o włączenie paliwa dla elektrowni jądrowych do 13. pakietu antyrosyjskich sankcji Unii Europejskiej – premier Donald Tusk.
 •  Rada Europejska przyjęła wniosek Komisji Europejskiej w sprawie wykorzystania dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów do finansowania pomocy dla Ukrainy – dokument przyjęty na zakończenie szczytu w Brukseli 
 • Rada Europejska zatwierdziła warunki, które Ukraina musi spełnić, aby otrzymać co roku pomoc finansową od UE, w tym praworządność i poszanowanie praw mniejszości.
 • Rosyjscy komornicy zawiesili ponad 600 tys. postępowań egzekucyjnych przeciwko uczestnikom operacji specjalnej — Dmitrij Aritow, dyrektor Federalnej Służby Komorniczej Rosji. 
 • Tempo wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) Rosji w 2023 r. może być wyższe niż w krajach europejskich, a nawet średnia światowa. Poinformował o tym na sesji plenarnej forum Cyfrowy Ałmaty premier Rosji Michaił Miszustin „Pod koniec ubiegłego roku, według wstępnych szacunków, wzrost wynosił 3,5 proc., być może będzie trochę więcej, do 4 proc.. Przypomnijmy że Putin nakazał powyżej 4%. 

Z powodu wojny Rosja straciła ponad połowę swojego przemysłu samochodowego.

Prawie 20 lat wysiłków i jedno z najważniejszych osiągnięć polityki gospodarczej lat 2000–2010, rozwój przemysłu samochodowego, przekreśliła w Rosji wojna. 

W drugim roku wojny produkcja samochodów osobowych wzrosła o 19%, ale załamanie w porównaniu z przedwojennym 2021 r. zmniejszyło się jedynie do 60%.

W 2023 roku wyprodukowano 537 tys. samochodów osobowych – o 19% więcej niż w 2022 roku – podsumował wyniki roku Rosstat . 

To tylko efekt bazowy: w pierwszym roku wojny produkcja spadła trzykrotnie, do 450 tys. samochodów z 1,364 mln w 2021 r. Jakby nie liczyć i w którą stronę exela by nie modyfikować do przedwojennych wyników brakuje kilkuset tysięcy samochodów.

Do 2022 roku ponad połowa samochodów sprzedawanych w Rosji to marki zagraniczne produkowane w tym kraju. Ale zaraz po rozpoczęciu wojny czołowi światowi producenci samochodów jednomyślnie ogłosili wycofanie się z rynku rosyjskiego – zaprzestanie dostaw samochodów i części zamiennych, a także zamknięcie fabryk. 

Zatrzymało to produkcję rosyjskich samochodów zagranicznych i skomplikowało produkcję nawet marek krajowych: używano części zagranicznych. Bank Centralny określił branżę motoryzacyjną jako jedną z trzech branż najbardziej dotkniętych sankcjami i odejściem zagranicznych firm (pozostałe dwie to lotnictwo i nieruchomości komercyjne).

2. 50 miliardów euro pomocy EU dla Ukrainy przegłosowane

Przywódcy Unii Europejskiej jednomyślnie zgodzili się w czwartek na przekazanie Ukrainie pomocy w wysokości 50 miliardów euro (54 miliardów dolarów), pokonując tygodniowy opór Węgier.

 Komisja Europejska będzie sporządzać roczne sprawozdanie z realizacji ukraińskiego pakietu pomocowego. Co roku będzie odbywać się debata na szczeblu unijnych liderów na ten temat. I wreszcie, „jeśli zajdzie taka potrzeba”, za dwa lata Rada Europejska zwróci się do Komisji o zaproponowanie przeglądu realizacji pakietu.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził nadzieję, że decyzja UE pomoże prezydentowi USA Joe Bidenowi przekonać Kongres do pójścia w jego ślady.

„Przesłanie jest jasne: Rosja nie może liczyć na zmęczenie Europejczyków we wsparciu dla Ukrainy” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Na tę wiadomość zyskały obligacje dolarowe Ukrainy, pierwszą transza w wysokości 4,5 miliarda euro, spodziewana jest w marcu.

Jednocześnie wciąż UE wstrzymuje Węgrom około 20 miliardów euro w związku z powszechnymi oskarżeniami, że Orban w ciągu 13 lat swojej władzy zaszkodził demokracji w kraju.

 UE nie zobowiązała się do uwolnienia żadnego z miliardów euro unijnych funduszy, dopóki Budapeszt nie spełni warunków.

Na czwartkowym szczycie w Brukseli przywódcy UE zgodzili się także co do „pilnej potrzeby” przyspieszenia dostaw amunicji i rakiet na Ukrainę.Dzień wcześniej dyrektor UE stwierdził, że blokowi znacznie nie uda się osiągnąć celu, jakim jest wysłanie na Ukrainę miliona sztuk pocisków artyleryjskich do marca.

3. W ciągu dwóch lat wojny Bank Centralny wydrukował 4 biliony gotówki.

W Banku Centralnym prasa drukarska pracuje na pełnych obrotach. W ciągu ostatniego roku wolumen gotówki w obiegu wzrósł o kolejne 2 biliony rubli. – do 18,43 bln, podał Bank Centralny.

W 2022 r. ilość gotówki w obiegu wzrosła jeszcze bardziej – o 2,3 bln rubli, z 14,09 do 16,39 bln rubli. Całkowity wzrost w ciągu dwóch lat wojny wyniósł 4,3 biliona, czyli 30,7%. I tu taka uwaga. Ilość gotówki wypuszczonej w formie papierowej w obieg, bardzo się zbliża do szacunków realnej inflacji podawanej przez Uniwersytet Hopkinsa.

Zaraz po rozpoczęciu wojny Rosjanie w ciągu dwóch tygodni wypłacili z banków prawie 3 biliony rubli w gotówce, ale większość z nich wkrótce zwrócono. Jednak po ogłoszeniu mobilizacji popyt na banknoty ponownie wzrósł i utrzymywał się na wysokim poziomie przez cały rok.

Wyścig o gotówkę trwał rok. We wrześniu 2023 r. rozpoczął się ich powrót do systemu bankowego – zauważa Bank Centralny . 

Wiąże to ze wzrostem podstawowej stopy procentowej, a w ślad za tym wzrostem oprocentowania depozytów.

 „Nastąpiła bardzo istotna zmiana w zachowaniu obywateli, zaczęli zwracać gotówkę bankom” – cieszyła się prezes Banku Centralnego Elvira Nabiullina. —

We wrześniu i październiku zwrócono do depozytów 200 miliardów rubli. Pamiętacie, że wiosną i jesienią ubiegłego roku ( 2022 – TMT) nastąpił duży odpływ z lokat bankowych, ludzie woleli zachować swoje oszczędności dla siebie, ale teraz wszyscy rozumieją, że depozyty na poziomie 12%, 14%, a nawet 15% jest opłacalny.”

4. Dochody Euroclearu z rosyjskich aktywów za 2023 r. wyniosły 4,4 mld euro. Też dla Ukrainy.

Na koniec 2023 r. Grupa Euroclear uzyskała 4,4 mld euro dochodu operacyjnego z inwestycji w zamrożone rosyjskie aktywa – wynika z raportu międzynarodowego depozytu. Aktywa te stanowią 80% przychodów odsetkowych grupy, co daje łącznie 5,5 mld euro za rok.

Według depozytariusza takie przychody odsetkowe wynikają z dwóch czynników: obowiązujących stóp procentowych i kwoty sald gotówkowych, które inwestuje Euroclear.

Wcześniej informowano, że w 2022 r. przychody odsetkowe z inwestycji rosyjskich aktywów zablokowanych w Euroclear na koniec 2022 r. wyniosły 821 mln euro, a więc w 2023 r. otrzymane dochody były 5,5 razy wyższe niż w 2022 r. W latach 2022-2023 przychody przekroczyły 5,2 mld euro.

Po wybuchu działań wojennych na Ukrainie państwa G7, Unia Europejska i Australia zamroziły prawie 300 mld dolarów rosyjskich aktywów państwowych. Większość z nich znajduje się w depozycie Euroclear. Pod koniec 2023 r. KE przedstawiła plan wykorzystania nadzwyczajnych dochodów wynikających z zamrożenia rosyjskich aktywów i ich inwestycji.

Dodatkowo 16 stycznia belgijskie Ministerstwo Finansów ogłosiło, że Unia Europejska rozpoczęła prace na poziomie technicznym w celu zajęcia zamrożonych aktywów Banku Rosji. Zakłada się, że po odpisaniu podatków od dochodów z zamrożonych środków, pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie.

5. Kreml ściga sieć IKEA i żąda pieniędzy.

Jak zachęcić korporacje do przyszłego powrotu do Rosji? Oto antyinstrukcja w wykonaniu rosyjskim.

Federalna Służba Podatkowa (FTS) złożyła pozew o kwotę 12,9 miliarda rubli (142 mln$) przeciwko IKEA , tak wynika z akt Sądu Arbitrażowego Obwodu Moskiewskiego.  

Wniosek wpłynął do sądu 30 stycznia. Powodem jest międzyregionalny inspektorat Federalnej Służby Podatkowej dla największych podatników nr 1.  Istota roszczeń nie jest ujawniona.

23 stycznia tego roku  Sąd Arbitrażowy w Petersburgu wyciągnął  od właścicieli IKEA 1,3 miliarda rubli na rzecz Północnego Instytutu Badawczego Inżynierii Wodnej i Melioracji za odmowę budowy centrum handlowego Mega w obwodzie leningradzkim. Powód zażądał zwrotu kosztów w wysokości 2,08 miliarda rubli, które instytut badawczy poniósł w ramach umowy o współinwestycji. Później kwotę tę zmniejszono do 1,5 miliarda.

IKEA zakończyła działalność w Rosji w marcu 2022 roku, zamknęła 17 sklepów i zamroziła produkcję w lokalnych fabrykach. Firma dostarczała meble, artykuły gospodarstwa domowego i była właścicielem dużych centrów Mega w różnych miastach kraju. 

W czerwcu sprzedawca zdecydował się  całkowicie opuścić  kraj i pozbyć się wszystkich czterech przedsiębiorstw. Ostatni składnik majątku – fabryka w obwodzie nowogrodzkim – została sprzedana wiosną 2023 roku współwłaścicielowi petersburskiej firmy Slotex. Powierzchnia handlowa, będąca wcześniej własnością Szwedów, stała się własnością Gazprombanku.

Pod koniec września ubiegłego roku  uczestnicy rynku skarżyli się, że rosyjscy producenci nie są w stanie zastąpić IKEA, podczas gdy zmuszeni byli do podniesienia cen ze względu na spadający popyt. Sprzedawca odpowiadał za około 20% rynku mebli i artykułów gospodarstwa domowego w Rosji.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: