Top 🔟 Wieści z Rosji 28.01.2024

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. 

A w dzisiejszym zestawieniu:

Miejsce 10 –Premier Mongolii wyraził wątpliwość co do rozpoczęcia budowy Siły Syberii-2

Premier Mongolii Luvsannamsrain Oyun-Erdene powiedział, że spodziewa się opóźnienia budowy gazociągu Siła Syberii-2, wspólnego projektu rosyjskiego Gazpromu i chińskiego CNPC, w 2024 roku. Zaznaczył , że Rosja i Chiny muszą uzgodnić wiele szczegółów projektu, a także przestudiować komponent gospodarczy. 

25 stycznia w artykule dla magazynu „Energy Policy” rosyjski wicepremier Aleksandr Nowak napisał, że termin budowy gazociągu zostanie sfinalizowany po podpisaniu wiążących porozumień z chińskimi partnerami. Jednocześnie zaznaczył, że na gazociągu została przeprowadzona „analiza techniczno-ekonomiczna budowy”.

Po spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w marcu 2023 r. strona rosyjska stwierdziła, że przywódcy „podkreślili znaczenie jak najszybszego osiągnięcia porozumienia” w sprawie gazociągu. Tymczasem Chiny, omawiając projekt, dążą do maksymalnego obniżenia kosztów gazu.

Miejsce 9 – Spadek wydobycia gazu

Wydobycie gazu w Federacji Rosyjskiej w 2023 r. spadło o 5,5 proc., do 636,7 mld m sześc. – poinformował wicepremier Aleksandr Nowak. JWedług Kommiersanta produkcja Gazpromu spadła o ok. 9 proc. rok do roku, do 404 mld m sześc., w związku ze zmniejszeniem eksportu do Europy całkowity eksport gazu rurociągowego spadł o jedną czwartą. Rząd spodziewa się pewnego ożywienia produkcji w 2024 r. w związku ze wzrostem eksportu Gazpromu na wschód i uruchomieniem pierwszego pociągu nowej fabryki LNG NOVATEK.

Miejsce 8 -Putin podpisał dekret o możliwości nieujawniania informacji gospodarczych przez firmy

Pezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, który pozwala organizacjom o znaczeniu gospodarczym  i osobom, które przeszły na bezpośrednią własność akcji i udziałów w nich, nie ujawniać informacji o swojej działalności. 

Organizacje o znaczeniu gospodarczym to podmioty gospodarcze, które są ważne dla zapewnienia suwerenności gospodarczej i bezpieczeństwa Rosji. Lista organizacji  nie została jeszcze opublikowana. Sama definicja została wprowadzona latem 2023 r., kiedy weszła w życie ustawa nr 470-FZ, która dawała rządowi prawo do tworzenia listy takich organizacji.

Aby znaleźć się na liście , firma musi spełniać co najmniej jedno kryterium: roczny przychód powyżej 75 mld rubli, wartość aktywów powyżej 150 mld rubli, ponad 4 000 pracowników, działalność firmy w branżach krytycznych.

Miejsce 7 -Rosja zmniejszyła eksport energii elektrycznej o 21% w 2023 r.

Inter RAO, monopolistyczny operator eksportu rosyjskiej energii elektrycznej, zmniejszył dostawy energii elektrycznej o 2,9 mld kWh w 2023 r., czyli o około 21 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim, powiedziała rzeczniczka firmy Alexandra Panina.

„Nasz eksport wyniósł ok. 10,7 mld kWh, w ubiegłym roku ok. 13,6 mld. W ubiegłym roku, aż do maja włącznie, były dostawy do krajów UE” – powiedziała Panina. 

Aleksandra Panina zauważyła również, że rok 2023 nie był najgorszym rokiem pod względem zysków. – Pod względem marż nie jest to najgorszy rok, jeśli odejmiemy ostatnie lata, kiedy były rekordowe zyski – podkreślił przedstawiciel Inter RAO. Według niej wielkość eksportu w 2024 r. ma być na poziomie z 2023 r.

Według Kommiersanta wolumen rosyjskiego eksportu energii elektrycznej do Chin na koniec 2023 r. zmniejszył się o 34% w porównaniu z 2022 r. Roczny eksport wyniósł 3,1 mld kWh, wobec rekordowych 4,7 mld kWh w 2022 roku.

Miejsce 6 – Rosnieft zapłaciła w 2023 roku 4 bln rubli podatków

Koncern naftowo-gazowy Rosnieft  zapłacił w 2023 roku do budżetu federalnego 4 bln rubli podatków. Stwierdził to wiceprezes koncernu naftowego Siergiej Mienżyński na wystawie i forum „Rosja”.

„W tym roku kwota płatności budżetowych firmy wyniosła 4 biliony rubli” – powiedział Mienżyński  We wrześniu 2022 r. informowano, że w pierwszej połowie tego roku koncern naftowy zapłacił 2,1 bln rubli podatków (o 20% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej).

Według Mienżyńskiego, w ciągu ostatnich pięciu lat firma przekazała do budżetu kraju około 18 bilionów rubli podatków. Według wyliczeń Siergieja Mienżyńskiego co szósty rubel, który trafia do rosyjskiego budżetu, jest przekazywany przez Rosnieft’. Wiceprezes spółki zapowiedział też rekordowe wydobycie gazu. W 2023 roku Rosnieft’ zwiększyła wydobycie o 42% do 106 mld m sześc.

Miejsce 5 -Remont instalacji rafineryjnej w Niżnym Nowogrodzie potrwa co najmniej do wiosny

Przywrócenie urządzeń w rafinerii ropy naftowej Niżegorodniefteorgsintez Łukoilu (MOEX: LKOH) w Kstowie w obwodzie niżnonowogrodzkim zajmie co najmniej 1-1,5 miesiąca – poinformował wicepremier Aleksandr Nowak. Od 4 stycznia wstrzymana jest praca instalacji technologicznej w rafinerii.

„Firma ocenia rozwiązania techniczne w zakresie renowacji, ocenia możliwość szybkiej renowacji sprzętu i od tego będzie zależało, ile czasu to zajmie. Minimum to jeszcze około 1-1,5 miesiąca” – powiedział Nowak w ramach Dnia Energii na wystawie Rossija 

Rafineria ropy naftowej w Niżnym Nowogrodzie jest jedną z największych rosyjskich rafinerii ropy naftowej. Jego moce rafineryjne wynoszą 17 mln ton ropy rocznie. Według Rostechnadzoru, 4 stycznia z powodu awarii części sprężarki na instalacji krakingu katalitycznego rafinerii uruchomiono awaryjny automatyczny system ochrony. Tego samego dnia proces technologiczny został zatrzymany. O wypadku w rafinerii poinformował ŁUKOIL 12 stycznia.

Miejsce 4 -Spiker Izby Reprezentantów powiedział, że decyzja Bidena w sprawie LNG wzmacnia Federację Rosyjską

Spiker Izby Reprezentantów USA, republikanin Mike Johnson, skrytykował prezydenta Joe Bidena za zawieszenie nowych kontraktów na eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG). Jego zdaniem wzmocni to Rosję i uzależni Europę od Moskwy.

„Decyzja prezydenta Bidena o zawieszeniu budowy nowych terminali eksportowych gazu ziemnego jest oburzająca. Uginając kolana przed aktywistami klimatycznymi, prezydent wzmacnia Rosję, osłabia bezpieczeństwo energetyczne USA i zwiększa zależność Europy od brudnego rosyjskiego eksportu” – napisał Johnson w mediach społecznościowych X.

Kampania byłego prezydenta Donalda Trumpa również skrytykowała decyzję Bidena. Jego zdaniem, Biały Dom „uległ radykalnym żądaniom ekoekstremistów w swojej administracji” i podważa bezpieczeństwo gospodarcze i narodowe Stanów Zjednoczonych.

Joe Biden powiedział dzień wcześniej, 26 stycznia, że Stany Zjednoczone wstrzymają proces zatwierdzania nowych kontraktów na eksport LNG ze względu na sytuację związaną ze zmianami klimatycznymi. Doradca Białego Domu ds. klimatu Ali Zaidi powiedział, że pomimo tej decyzji Stany Zjednoczone pozostaną wiarygodnym partnerem w kwestii dostaw LNG do Europy.

Miejsce 3 – Grecy przekazują uzbrojenie Ukrainie

Greckie władze zatwierdziły przekazanie Ukrainie przestarzałych systemów uzbrojenia po tym, jak Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż myśliwców F-35 do Aten za 8,6 mld dolarów,

Kijów otrzyma sprzęt wojskowy, który nie jest już używany przez grecką armię. W zamian Waszyngton udzieli Atenom dodatkowej pomocy i odszkodowania w wysokości 200 mln dolarów. Analogiczna propozycja została zawarta w liście sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena do premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa.

Nie ujawniono, co dokładnie znajdzie się w pakiecie. Z otwartych źródeł wiadomo, że Grecja jest uzbrojona w systemy obrony powietrznej Tor, Osa, S-300 i działa przeciwlotnicze ZU-23-2. W ubiegłym roku wyszło na jaw, że władze kraju podjęły decyzję o wstrzymaniu finansowania programów wsparcia i utrzymania przeciwlotniczych systemów rakietowych w stylu sowieckim.

Wcześniej informowano, że Grecja zamierza kupić od Stanów Zjednoczonych do 40 myśliwców F-35. Zgodnie z Ponadto Waszyngton zamierza bezpłatnie dostarczyć Atenom dwa samoloty transportowe C-130H, 10 silników do samolotów P-3, trzy łodzie straży przybrzeżnej klasy Protector oraz 60 bojowych wozów piechoty Bradley.

Podczas wizyty w Grecji 6 stycznia Blinken zażądał od premiera Mitsotakisa rozszerzenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy i dał mu kilka dni na ostateczną odpowiedź. Pod koniec listopada poinformowano również, że Stany Zjednoczone planują kupić z Aten 75 tys. pocisków dla Kijowa za 47 mln dolarów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Grecję latem 2023 roku. Następnie poprosił o systemy obrony powietrznej w celu ochrony alternatywnego korytarza zbożowego, który został zorganizowany przez Kijów po wycofaniu się Moskwy z „umowy zbożowej”.

Pod koniec sierpnia Niemcy zaproponowały Grecji przekazanie Ukrainie swoich 100 czołgów Leopard 1A5, a w zamian otrzymanie podobnych, ale zmodernizowanych pojazdów. Jednocześnie Berlin obiecał wziąć na siebie koszty remontów i ulepszeń pojazdów opancerzonych. Wcześniej Ateny przekazały już BMP-1 Siłom Zbrojnym Ukrainy według podobnego schematu. Następnie Grecja otrzymała niemieckie Mardery 1.

Miejsce 2 – Koniec złotego eldorado

Pod koniec 2024 roku Rosjanie będą musieli płacić podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) od sprzedaży sztabek złota – poinformowały banki”. Władze nie zdecydowały się na przedłużenie zwolnienia z tej opłaty, które obowiązywało w latach 2022-2023. Instytucje finansowe uważają, że popyt na kruszec może się zmniejszyć, a Rosjanie przerzucą się na monety inwestycyjne, nieprzydzielone rachunki metalowe (OMI) i handel złotem na moskiewskiej giełdzie. Eksperci przypisują decyzję o nieprzedłużaniu odroczenia potrzebie uzupełnienia deficytu budżetowego.

Obowiązek wpłaty do budżetu powstaje, jeśli sztabka zostanie sprzedana po wyższej cenie niż została kupiona. Z różnicy w cenie trzeba samodzielnie zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 13 proc. 

Miejsce 1 – Tankowiec z rosyjskim paliwem zapalił się po ataku Huti

Pożar, który wybuchł na tankowcu Marlin Luanda po ataku jemeńskich Huti, został ugaszony, powiedział Trafigura, handlowiec, który jest właścicielem statku.

„Cała załoga na pokładzie Marlin Luanda jest bezpieczna, a pożar w zbiorniku ładunkowym został całkowicie ugaszony. Statek zmierza teraz do bezpiecznej przystani” – podała firma w oświadczeniu. Handlarz podziękował za pomoc okrętom wojennym Indii, Stanów Zjednoczonych i Francji.

Wieczorem 26 stycznia handlarz poinformował, że pocisk Huti uderzył w tankowiec, gdy ten znajdował się na Morzu Czerwonym, po czym na pokładzie wybuchł pożar. Rzecznik Huti Yahya Sariya również zapowiedział atak na tankowiec Marlin Luanda w Zatoce Adeńskiej.

Według Marine Traffic, Marlin Luanda, statek pływający pod banderą Wysp Marshalla, był w drodze z Zatoki Lakonikos (Grecja) do Singapuru. Miał dotrzeć do celu 8 lutego.

Według Bloomberga tankowiec przewoził rosyjskie paliwo zakupione po cenie poniżej limitu zgodnie z sankcjami państw G7. Marlin Luanda był używany do transportu benzyny ciężkiej, łatwopalnej mieszaniny ciekłych węglowodorów wytwarzanej przez bezpośrednią destylację ropy. Wcześniej był używany jako olej silnikowy do ciągników, obecnie jest wykorzystywany jako surowiec dla przemysłu petrochemicznego.

Z jednej strony eskalacja geopolitycznego zaostrzenia sytuacji na Bliskim Wschodzie i wydłużenie logistycznych szlaków handlu zagranicznego są częściowo na rękę Rosji, ponieważ światowe ceny ropy rosną. Z drugiej strony międzynarodowe firmy korzystające z kanałów dostaw przez Morze Czerwone zaczną rekompensować wzrost kosztów logistyki poprzez podnoszenie cen dla klientów końcowych. W przypadku Rosji ceny importowanych towarów mogą wzrosnąć o 10-15%. Negatywny trend kosztowy zapowiada się przede wszystkim na herbatę (główne dostawy pochodzą z Indii, Sri Lanki i Kenii) i kawę (oprócz Brazylii Wietnam, Indonezja i Uganda zaopatrują nasz kraj w ziarna do produkcji „napoju wigoru”), a także na elektronikę i sprzęt AGD.

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: