Codzienny ekonomiczny przegląd 25.01.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

  • Dmitrij Miedwiediew, ogłosił na swoim profilu na Twitterze (X) „nieuchronność wojny” ze Stanami Zjednoczonymi. Tak skomentował wypowiedź przedstawiciela Departamentu Stanu USA, że Waszyngton nigdy nie zwróci Moskwie Alaski, której kupno i sprzedaż miały miejsce w XIX wieku. Nie muszę dodawać że nikt tej wypowiedzi nie potraktował poważnie a Dima opatrzył ją emoji..18 stycznia Władimir Putin podpisał dekret o przeznaczeniu środków na ochronę prawną zagranicznych nieruchomości Federacji Rosyjskiej, byłego Imperium Rosyjskiego i ZSRR za granicą. Niektórzy zinterpretowali ją jako próbę odzyskania Alaski.
  • Niepowodzenia ukraińskiego wojska na polu bitwy nie powinny być pretekstem do zmniejszenia pomocy ze strony Zachodu – uważa minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. 
  • Naryszkin powiedział, że Stany Zjednoczone na Ukrainie podjęły decyzję o utworzeniu administracji kolonialnej. powiedział, że Zachód planuje rozpocząć rewolucję w Rosji. Według niego wypowiedzi krajów zachodnich na temat planów Rosji ataku na NATO są wojną informacyjną mającą usprawiedliwić obecną agresję hybrydową krajów zachodnich przeciwko Federacji Rosyjskiej.
  • 31 stycznia Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości podejmie decyzję w sprawie pozwu Ukrainy przeciwko Rosji w związku z możliwym naruszeniem dwóch konwencji międzynarodowych. Dodatkowo  Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatruje pięć międzypaństwowych pozwów Ukrainy przeciwko Rosji 
  • Niemiecki minister obrony Boris Pistorius twierdzi, że nie wie i nie słyszał nic o brytyjskiej propozycji wymiany pocisków manewrujących dalekiego zasięgu, w ramach której Berlin przekaże Taurusy do Londynu, a Ukraina otrzyma w zamian brytyjskie systemy Storm Shadow.
  • Szwecja i Wielka Brytania dołączyły do koalicji w celu dostarczenia Ukrainie dronów – poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony.
  • Węgry usuną sprzeciw wobec utworzenia przez Unię Europejską funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 5 mld euro 
  •  Komisja Europejska (KE) przedłuży o rok swobodny import towarów z Ukrainy, w tym produktów rolnych, do UE.
  • Sąd skazał Igora Striełkowa (Girkina) na cztery lata więzienia za nawoływanie do ekstremizmu.
  1. Przedsiębiorstwa Państwowe muszą w tym roku przejść na oprogramowanie rosyjskie.

Korporacje państwowe i firmy z udziałem państwa muszą przejść na rosyjskie systemy operacyjne, pakiety biurowe, programy antywirusowe i systemy wirtualizacji do 1 stycznia 2025 roku. 

Na przejście na systemy zarządzania bazami danych (DBMS) przeznaczony jest czas do 1 stycznia 2026 roku.

Wynika to z zaleceń metodologicznych Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego z dnia 12 stycznia 2024 r. – 

Wcześniej rząd przygotował dyrektywę w sprawie przejścia na dominujące wykorzystanie rosyjskiego oprogramowania, która przewidywała, że ​​spółki państwowe będą samodzielnie opracowywać i zatwierdzać odpowiednie plany.

Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego podkreślił, że resort oczekuje, że krytyczne systemy firm zostaną w terminie przeniesione na rozwiązania rosyjskie.

Listę organizacji objętych obowiązkiem wymiany oprogramowania na krajowe reguluje odrębne rozporządzenie rządowe. Na liście znalazły się banki państwowe, sektor rolniczy, przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, przemysłowe, transportowe i energetyczne. 

W szczególności zalecenia Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego dotyczą Sbierbanku, VTB, Rosselkhozbanku, Rosniefti, Gazpromu, Aeroflotu, Kolei Rosyjskich, Rostelecomu, Rostecu itp.

JA tylko was zapytam, a wiem, że mamy wśród widzów informatyków. Czy ogólny brak informatyków w Rosji i takie przejście na hurra to nie będzie czasem wysyp luk i błędów, które radośnie będą wykorzystywać służby wszystkich krajów?

Przejście na krajowe oprogramowanie jest bolesne dla rosyjskich firm, dlatego znaczna część z nich liczyła na powrót zachodnich dostawców i zapobiegła zmianom, mówi dyrektor generalny Postgres Professional Ivan Panchenko. 

Co więcej, jego zdaniem sami rosyjscy programiści nie chcieli inwestować w zmianę swojego oprogramowania i odkładali to na ostatnią chwilę.

Nie wszystkie firmy są gotowe do całkowitego przejścia na krajowe rozwiązania operacyjne do 1 stycznia 2025 roku – mówi Siergiej Lipow, dyrektor ds. technologii informatycznych w EdgeCenter.

 Jest mało prawdopodobne, aby za rok wszystkie spółki państwowe mogły całkowicie zrezygnować z oprogramowania zagranicznego – zgadza się Alexander Cherny, architekt infrastruktury IT w praktyce Strategii Transformacji w Reksoft Consulting. 

Według niego krajowe oprogramowanie nie ma wystarczającej funkcjonalności, a jakość zapewnianego wsparcia technicznego pozostawia wiele do życzenia.

2. Putin polecił osiągnąć wzrost gospodarczy w obwodzie królewieckim

Zadaniem gubenratora i rosyjskich władz jest osiągnięcie wzrostu gospodarczego w obwodzie kaliningradzkim, biorąc pod uwagę obecne warunki, w jakich się znajduje. Poinformował o tym 25 stycznia prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu poświęconym rozwojowi społeczno-gospodarczemu regionu.

W związku z tym poprosił o przedstawienie już przewidzianych środków wsparcia biznesu w obwodzie kaliningradzkim i zapewnienia jego dostępności transportowej, wśród których wymienił tematy dostaw towarów i eksportu.

Zadanie które stoi przed gubernatorem jest niezwykle ambitne i bez czeskiej pomocy moim zdaniem się nie obędzie. Obwód bowiem znajduje się w 3 dziesiątce obwodów o największym potencjale gospodarczym za nimi już tylko włodzimierski, riazański, Chabarowski, czukocki i astrachański.

Obiecał również bilety lotnicze dla mieszkańców zrobił to oczywiście w swoim stylu.

„Po prostu jechaliśmy i dyskutowaliśmy. Gubernator obwodu królewieckiego Anton Alichanow proponuje, aby dotacja ta nie była dostępna dla wszystkich, ale dla niektórych kategorii obywateli. Nie dla wszystkich, którzy chcą przyjechać do Kaliningradu i wyjechać, ale tylko dla obywateli mieszkających tu na stałe” – powiedział szef państwa.

Nie obyło się bez kolejnych uszczypliwości i publicznego rozliczenia gubernatora.

Prezydent Rosji Władimir Putin poprosił gubernatora oo wyjaśnienie sytuacji związanej z rozwojem Muzeum Oceanu Światowego, które zostało już sfinansowane. Na spotkaniu ze studentami regionu prezydent zaznaczył, że nie rozumie, jakie problemy mogą być w tym temacie. Pytanie prezydenta wywołało śmiech na sali.

3. Jak Ukraińcy mogą zatrzymać petrodolary dla Rosj?

Pierwsze ataki Ukrainy na obwód leningradzki w czasie wojny zagrażają infrastrukturze, za pośrednictwem których Rosja otrzyma znaczną część swoich petrodolarów. 

Udany atak na terminale naftowe na Morzu Bałtyckim mógłby zatrzymać eksport 1,5 mln baryłek dziennie.

W niedzielę drony zaatakowały Ust-Ługę, największy rosyjski port bałtycki, około 1000 km od granicy z Ukrainą. 

W obwodzie leningradzkim znajdują się także dwa duże terminale eksportu ropy: jeden z nich znajduje się w Ust-Łudze, drugi w Primorsku, na przeciwległym brzegu Zatoki Fińskiej. W Ust-Łudze, tuż przy terminalu Novatek, znajdują się stanowiska do załadunku ropy na tankowce, a nieco dalej magazyny ropy i produktów naftowych.

Według Kplera ponad 75% ropy Urals wysyłane jest za granicę z Ust-Ługi i Primorska. W sumie tankowce codziennie wysyłąły ponad 40% ropy naftowej (1,5 mln baryłek) wyeksportowanej przez Rosję drogą morską w okresie od stycznia do listopada 2023 r.

„Regularne ataki lub strajki ciężkich dronów mogą zakłócić działalność portów bałtyckich i doprowadzić do spadku wolumenu eksportu” – mówi ekspert ds. przemysłu naftowego i gazowego Siergiej Wakulenko,

Tymczasem ukraińskie drony przeprowadziły w zeszłym tygodniu dwa kolejne ataki w obwodzie leningradzkim: w czwartek i piątek doszło do eksplozji w składach ropy Rosniefti.

Rosja praktycznie nie ma alternatywnych możliwości eksportu takich ilości ropy za granicę. Ural jest eksportowany z zachodnich portów, ale Noworosyjsk mógł obsłużyć jedynie około 300 000 dodatkowych baryłek dziennie, zauważa Victor Katona, analityk ropy w Kpler. 

Ponadto Noworosyjsk jest znacznie bliżej Ukrainy, która może go zaatakować nie tylko powietrzem, ale także dronami morskimi.

Mamy zatem bardzo ciekawy obraz tego wszystkiego i teraz dopiero rozumiem skalę i znaczenie tych ataków. Gdy spojrzy się na to zdjęcie to od razu sobie człowiek uzmysławia jak ważne były te ataki.

4. Urlopy urzędników podczas specjalnej operacji porównanie do dezercji.

Gubernator obwodu saratowskiego Roman Basargin wykazał się patriotyczną właściwą postawą i porównał wakacje urzędników „w trudnym dla kraju czasie” do dezercji. Podczas posiedzenia rządu regionalnego podkreślił, że przed urzędnikami w 2024 r. stoi wiele zadań i odpoczynek w tym okresie jest niedopuszczalny.

W zeszłym roku ktoś w gminach tego nie zrozumiał i pozwolił sobie na wakacje, co uważam za niedopuszczalne w trudnym dla kraju czasie. O wakacjach trzeba zapomnieć, rząd już to zrozumiał. Przypominam wszystkim głowom: zanim napiszesz wniosek o urlop, dobrze się zastanów, czy idziesz właściwą drogą. W dzisiejszej sytuacji wakacje są równoznaczne z dezercją” – powiedział Busargin.

Gubernator już od jakiegoś czasu wykazuje się gorliwością, która albo wyniesie go na szczyt albo sami wiecie co.

Wcześniej okazało się, że pensje pięciu członków rządu obwodu saratowskiego zostały obniżone za niespełnienie kluczowych wskaźników efektywności (KPI) na koniec 2023 roku. Najmniej skuteczny okazał się Aleksiej Kołodkin, przewodniczący Komitetu ds. Realizacji Projektów Inwestycyjnych w Budowie Regionu: ma trzy niespełnione wskaźniki. Do KPI nie przystąpili m.in. minister kultury regionu Natalia Szczełkanowa, szef Ministerstwa Zdrowia Oleg Kostin, minister informacji i komunikacji masowej Aleksandr Kołokołow, szef resortu sportu Oleg Dubowenko.

5. Nowe informacje prosto z Cypru.

Największa oaza rosyjskiego biznesu w Europie, do którego w „tłustych” latach przed aneksją Krymu napływały dziesiątki miliardów dolarów nadwyżek surowców, ostatecznie zamknął swoje podwoje przed Rosjanami.

Banki na Cyprze zamknęły rachunki 82% klientów z Federacji Rosyjskiej w latach 2014–2022.

 Wolumen depozytów utrzymywanych przez obywateli i firmy rosyjskie w cypryjskich bankach spadł w tym samym okresie czterokrotnie (o 76%). Ogółem w systemie bankowym wyspy wyspiarskiej zamknięto 126 tys. rachunków, głównie klientów powiązanych z Rosją, a 60 tys. osób fizycznych i prawnych odmówiono usług bankowych. 

Wielkość środków „wypędzonych” z Cypru przez władze szacuje się na 43,5 mld euro.

Bliskie związki Cypru ze stolicą Rosji należą do historii, powiedział we wtorek Prezydent Republiki Nikos Christodoulides w przemówieniu przed Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy (PACE). „Przyjmuję do wiadomości, że popełniono błędy” – stwierdził, komentując zarzuty, że od lat na Cyprze prano wątpliwe pieniądze pochodzenia rosyjskiego. 

Błędem, był program „złotego paszportu”, w ramach którego wydawane było obywatelstwo cypryjskie w celu inwestycji w gospodarkę republiki.

6. Zadłużenie Rosjan rośnie szybciej niż ich dochody. 

Kolejny raz potwierdzają się nasze prognozy dotyczące bańki kredytowej.

Według Banku Rosji na dzień 1 grudnia ubiegłego roku wzrost kredytów hipotecznych w ujęciu rocznym wyniósł 35%. Wysoka jest również dynamika kredytów konsumpcyjnych: +16% w ujęciu rocznym na dzień 1 grudnia 2023 r. Na tym tle wzrost nominalnych dochodów na mieszkańca był znacznie skromniejszy: +11% w trzecim kwartale 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r.

„W portfelu detalicznym banków znaczną część to jest 63% na dzień 1 października 2023 r. zadłużenia stanowią kredytobiorcy, którzy ponad połowę swoich dochodów przeznaczają na obsługę zadłużenia” – czytamy w komunikacie.

Bank centralny mocno się obawia , że w przypadku spadku dochodów, kredytobiorcy ci mogą mieć trudności z obsługą kredytów

Według rosyjskich ekspertów coroczny wzrost liczby bankructw osób fizycznych jest kolejnym sygnałem alarmowym.

W 2 połowie roku nasilił się groźny trend czyli kredyt konsumpcyjny na spłatę wkładu własnego. Dla wielu jest środkiem wymuszonym przy braku alternatywnych opcji poprawy warunków mieszkaniowych. 


Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: