Codzienny ekonomiczny przegląd 18.01.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Po raz pierwszy od początku wojny dron zaatakował obwód leningradzki. Eksplozję słyszeli mieszkańcy Petersburga
 • Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę może zostać wstrzymany w najbliższej przyszłości – powiedział w rozmowie z Presse szef austriackiego koncernu naftowo-gazowego OMV Alfred Stern. Według niego jest to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Austrii.
 • Poziom rezerw gazu w podziemnych magazynach gazu (PMG) w Europie wynosi 78% .
 • Bundestag większością głosów odrzucił rezolucję w sprawie dostaw pocisków manewrujących dalekiego zasięgu Taurus na Ukrainę, przygotowaną przez frakcję Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Chrześcijańsko-Społecznej (CDU/CSU)
 • Francja wyprodukuje 78 dział samobieżnych Caesar dla Ukrainy – poinformował minister obrony Sébastien Lecornu w wywiadzie dla dziennika „Le Parisien”.
 • Konfiskata rosyjskich aktywów nie doprowadzi do niewypłacalności krajów, które wyemitowały obligacje, które Rosja ma spłacać, według agencji ratingowych Moody’s i S&P Global, pisze Reuters.
 • Siergiej Ławrow odwiedzi Nowy Jork, aby osobiście wziąć udział w debatach Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Bliskiego Wschodu i spotkaniu w sprawie Ukrainy
 • Sekretarz stanu USA Blinken powiedział, że obecnie nie widzi nawet najbliższej perspektywy negocjacji w sprawie długoterminowego rozejmu na Ukrainie. 
 • Iran nigdy nie dostarczał Rosji dronów i rakiet do użytku na Ukrainie – powiedział szef MSZ republiki.
 • Rosja tworzy oddziały najemne, które mają być wysłane do Afryki. Rekrutów ma przyciągać możliwość uniknięcia walk na Ukrainie.
 1. Największe protesty od 3 lat wybuchły w Baszkirii. Policja użyła gazu łzawiącego.

Zaczynają się protesty ludności, a aby było ciekawiej, nacechowane regionalnym patriotyzmem. Najgorsza mieszanka dla Putina.

Zatrzymano kilkadziesiąt osób, wiele zostało pobitych podczas stłumienia przez władze Baszkiru wiecu protestacyjnego w mieście Baymak, który stał się największym od czasu protestów poparcia Nawalnego. 

Bijąc protestujących, siły bezpieczeństwa używają gazu łzawiącego i innych specjalnych środków. Protestujący donoszą o „brutalnych starciach” z policją oraz o rozmieszczeniu sił rosyjskiej Gwardii Narodowej, aby pomóc lokalnym siłom bezpieczeństwa.

Wielotysięczny protest w Baszkirskim Bajmaku rozpoczął się rankiem 17 stycznia, bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku na regionalnego działacza Faila Alsynova, skazanego na 4 lata więzienia pod zarzutem „podżegania do nienawiści etnicznej”. Pod budynkiem Sądu Rejonowego Bajmak zgromadziło się około 10 tys. osób, które domagały się uwolnienia zarówno samego Alsynowa, jak i wszystkich działaczy przetrzymywanych w ciągu ostatnich dwóch dni, podczas których w mieście trwały protesty.

Według naocznych świadków  funkcjonariusze sprowadzeni na miejsce przez władze zaczęli siłą rozpędzać wiec, używając  gazu łzawiącego, granatów ogłuszających, tarcz, pięści i pałek. Donoszono o brutalnych starciach między ludnością a siłami bezpieczeństwa oraz o dziesiątkach aresztowań. Ludzie rzucają w policję kawałkami lodu i śnieżkami. Co najmniej kilka osób zostało dotkliwie pobitych, jednej z nich złamano czaszkę

Jak podaje RusNews, do miasta wjeżdżają ciężarówki i autobusy przewożące członków Gwardii Narodowej . Na tle tych starć w Rosji rozpoczęły się blokady w działaniu komunikatora WhatsApp.

„Sytuacja w Baszkirii staje się coraz gorętsza. Nie oznacza to, że tamtejszy reżim został obalony, ale oznacza, że ​​tłumiąc niezadowolenie, władze będą musiały działać bardzo ostro. Oznacza to, że w chwili, gdy sytuacja reżimu pójdzie bardzo źle, ciężar roszczeń, jakie naród otrzyma i przyniesie, może okazać się zupełnie nie do uniesienia”

2. Reżim finansuje dziure budżżetową z Funduszu Dobrobytu

Jak podaje Ministerstwo Finansów wielkość Funduszu Dobrobytu Narodowego zmniejszyła się o 1,5 bln rubli do 11,965 bln rubli. Pod koniec 2023 r. Ministerstwo Finansów przeznaczyło 2,9 bln rubli ze środków Funduszu na pokrycie deficytu budżetu federalnego. Salda kont w euro zostały zresetowane do zera. W funduszu pozostały tylko złoto i juany.

Na pokrycie deficytu budżetowego na koniec 2023 r. sprzedano 114,94 mld juanów, 232,58 ton złota w formie bezosobowej oraz 573,7 mln euro. Szerzej opowiemy o tym wieczorem bo według MF zaprzecza własnym danym.

Na dzień 1 stycznia 2024 r. na kontach umieszczono 227,33 mld juanów, 358,96 ton złota w formie nieprzydzielonej i 1,514 mld rubli. 

Pojawiły się za to nowe papiery wartościowe:

 • 722,1 mld rubli Kolei Rosyjskich,
 • 445,8 mld rubli —Grupa Spółek Rosyjskie Autostrady,
 • 296,8 mld rubli – NLK-Finance LLC,
 • 137 mld rubli — Dom.RF JSC.

3. Białoruś włączyła „atak nuklearny” do doktryny wojskowej po otrzymaniu rakiet od Putina.

Zaktualizowana Doktryna Wojskowa Białorusi przewiduje możliwość użycia taktycznej broni nuklearnej (TNW), którą Rosja wcześniej rozmieściła w republice, powiedział minister obrony kraju Wiktor Chrenin.

„W ramach reakcji na możliwe zagrożenia militarne jasno określiliśmy i przekazaliśmy stanowisko Republiki Białorusi w sprawie użycia taktycznej broni nuklearnej znajdującej się na naszym terytorium” –minister podczas spotkania z Prezydentem RP Aleksandrem Łukaszenko. Według niego w najbliższym czasie nowa doktryna ma zostać przedłożona do zatwierdzenia Ogólnobiałoruskiemu Zgromadzeniu Ludowemu.

Przed rozpadem ZSRR na terytorium Białorusi znajdowała się zarówno taktyczna, jak i strategiczna broń nuklearna. Jednak po uzyskaniu niepodległości Mińsk przekazał ją Moskwie. 

W marcu 2023 roku prezydent Rosji Władimir Putin przekazał Republice część rosyjskiego arsenału taktycznej broni nuklearnej. 

Tłumaczył to polityką Stanów Zjednoczonych, które wysłały swoje głowice nuklearne do Niemiec, Turcji, Holandii, Włoch i innych krajów UE.

„Nie przekażemy Białorusi naszej taktycznej broni nuklearnej, ale rozmieścimy ją i wyszkolimy wojsko, tak jak Stany Zjednoczone w Europie” – podkreślił Putin. 

Następnie rosyjska taktyczna broń nuklearna znajdująca się w sąsiednim kraju została przeniesiona na zachodnie granice. Jednocześnie decyzja o jego zastosowaniu nadal pozostawała w gestii Moskwy.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi Aleksander Volfowicz powiedział, że rozmieszczenie rosyjskich głowic w republice ma na celu odstraszenie agresji ze strony Polski, która jest członkiem NATO. „Niestety oświadczenia naszych sąsiadów, w szczególności Polski, zmusiły nas do wzmocnienia naszej doktryny wojskowej” – powiedział białoruski minister.

4. Brak chętnych na państwowe spółki. Problemy prywatyzacji

W grudniu państwo wystawiło na aukcję 100% akcji największego producenta alkoholu w Rosji. Cena wywoławcza Rosspirtpromu wynosi 10,61 mld rubli

Zaplanowana na 24 stycznia aukcja sprzedaży akcji Rosspirtprom S.A. nie odbędzie się „z powodu braku wniosków” – poinformowała Federalna Agencja Zarządzania Mieniem Państwowym.

W grudniu ubiegłego roku agencja federalna wystawiła na aukcję 100% akcji firmy za 10,61 mld rubli, wnioski o aukcję przyjmowano do 15 stycznia. Federalna Agencja Gospodarki Majątkiem Państwowym przeprowadzi drugą aukcję.

„Udziały w Rosspirtprom JSC są ujęte w Planie Prognozy (Programie) Prywatyzacji Mienia Federalnego na lata 2022-2024” – przypomniał departament.

Udział Rosspirtpromu w rynku w I kwartale 2023 r. spadł do 42,5% i do 31,7%, biorąc pod uwagę eksport (w 2022 r. – odpowiednio 46,6% i 36,3%).

5. Banki chińskie, w ślad za tureckimi, zaczęły odmawiać płatności Rosji

Rosyjskie firmy doświadczają coraz większych trudności w dokonywaniu płatności do Turcji i Chin – kluczowych „przyjaznych krajów”, które dostarczają ponad połowę importowanych towarów dostarczanych do Federacji Rosyjskiej.

Chińskie banki, podobnie jak tureckie, zrywają relacje z rosyjskimi instytucjami kredytowymi – podaje kommiersant.

Dzieje się to „pod naciskiem Stanów Zjednoczonych”. Pod koniec grudnia Departament Skarbu USA ostrzegł, że ukarze sankcjami zagraniczne banki, które „wspierają wysiłki militarne Rosji”.

W Turcji doprowadziło to do niemal całkowitego paraliżu operacji eksportowych do Federacji Rosyjskiej. Mówiliśmy o tym wczoraj dziś pora na Chiny.  

Jeśli chodzi o chińskie banki, problemy z nimi zaczęły pojawiać się w listopadzie, a w grudniu stały się częstsze, mówi Sanjar Ashuraliev, dyrektor generalny firmy transportowej Delko. 

„Opłata za przewóz ładunku, jeśli płatnik nie jest rezydentem kraju, zajmuje dużo czasu. Według najnowszych danych termin otrzymania środków sięga tygodnia”
Problemy z Chinami „nadal mają charakter punktowy”. Ich skala może jednak wzrosnąć: według  

Największe państwowe banki ChRL według bloomberga rozpoczęły „czystkę” klientów kojarzonych z Rosją. 

Szukają wśród nich tych, których beneficjenci lub osoby kontrolujące znajdują się w Rosji, a także „szarych” dostawców towarów objętych sankcjami przez państwa trzecie.

Według źródeł Bloomberga banki przestaną obsługiwać spółki znajdujące się na listach sankcyjnych i zaprzestaną świadczenia usług finansowych dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, niezależnie od tego, w jakiej walucie i pod jaką jurysdykcją będą dokonywane transakcje.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: