Codzienny ekonomiczny przegląd 19.01.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • „Grupa robocza Dumy ds. specjalnej operacji wojskowej przygotowała poprawki, które będą chronić prawa nienarodzonych dzieci uczestników operacji specjalnej przy dystrybucji wypłat z ubezpieczeń”
 • Ambasador Francji został wezwany do rosyjskiego MSZ w związku ze zniszczeniem przez Siły Zbrojne FR punktu rozmieszczenia zagranicznych bojowników w Charkowie, w tym Francuzów – poinformowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
 • Sankcje UE wobec Rossotrudniczestwo nie są podstawą do zamknięcia Domu Rosji w Berlinie – powiedział Tobias Lindner, minister stanu w niemieckim MSZ.
 • Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji Ukrainy dodała Barry Callebaut, wiodącego na świecie producenta czekolady i wyrobów kakaowych, do listy „sponsorów wojny”: kontynuuje swoją działalność w Rosji.
 •  Estonia wypowiada umowę z Rosją o pomocy prawnej.
 • Od stycznia Francja zacznie dostarczać Ukrainie 50 bomb szybujących miesięcznie przez cały rok
 • Kanclerz Niemiec Scholz, zażądał od UE zwiększenia pomocy dla Ukrainy.
 • Rosja odpowie lustrzanie w przypadku konfiskaty jej majątku przez kraje zachodnie – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.
 1. Atak na skład paliw i ropy w Klincach

Gubernator obwodu briańskiego Aleksandr Bogomaz powiedział, że Siły Zbrojne Ukrainy (AFU) próbowały zaatakować obiekty na terytorium miasta Klince (50 km od granicy z Ukrainą). Atak został przeprowadzony przez drony typu lotniczego. Według gubernatora został on stłumiony przez systemy walki elektronicznej Ministerstwa Obrony, ale podczas jego niszczenia amunicja została zrzucona na teren składu ropy naftowej .

„Według wstępnych informacji nie ma ofiar.Trwa pożar zbiorników z paliwami. Obecnie na miejscu pracują ekipy strażackie i ratownicze Głównego Zarządu Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji w obwodzie briańskim oraz Centrum Straży Pożarnej i Ratownictwa w Briańsku. W zdarzeniu bierze udział 13 wozów strażackich”

Jest to już 3 atak na ten skład od początku konfliktu.

Skład ropy naftowej w południowo-zachodniej części obwodu briańskiego, jest jednym z dwóch składów ropy naftowej firmy Briansknefteprodukt (część Rosniefti) w regionie. Sama spółka zajmuje się sprzedażą detaliczną paliw silnikowych poprzez własną sieć stacji paliw oraz w małych hurtowniach konsumentom ze składów ropy naftowej.

2. Politycy wezwali do zrównania wspólnot narodowych i diaspor z mafią.

Wspaniały to przepis będzie i wyczekuję go ze zniecierpliwieniem.

Społeczności narodowe stanowią zagrożenie dla Rosji, ponieważ żyją według „własnych praw”, poza ramami prawnymi kraju, stwierdził wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Piotr Tołstoj. W działalności takich organizacji dostrzega przestępczość.

„Wszystkie te narodowe diaspory, społeczności i wspólnoty to nic innego jak zalegalizowane struktury mafijne. W czym ci „rodacy” są lepsi od tych samych, ale Korsyki czy Sycylijczyka? Przekupują także władze lokalne, „usprawiedliwiają” własnych bojowników, „chronią” półlegalne przedsiębiorstwa i zastraszają wszystkich innych”

Nawołuje do położenia kresu „międzynarodowemu liberalizmowi” i  wyeliminowania takich stowarzyszeń. „W Rosji nie powinno być miejsca na równoległe struktury posiadające własne prawa, zwyczaje i władze. Tylko ścisłe przestrzeganie norm rosyjskiego ustawodawstwa i zachowania. We wszystkich pozostałych przypadkach powinna następować natychmiastowa i ostra reakcja państwa” – podkreślił poseł.

Następnym krokiem wydaje mi się, o ile oczywiście reszta Dumy podchwyci ten pomysł będzie oznaczenie tych „rodaków” w jakiś sposób. Może takim rękawem na kurtce? A potem… to już pójdzie z górki.

3. Huti obiecali rosyjskim statkom bezpieczne przejście przez Morze Czerwone

Jemeński ruch Ansar Allah (Huti) nie zaatakuje statków z Rosji i Chin, ich ruch przez Morze Czerwone nie jest zagrożony. Stwierdził to w wywiadzie dla „Izwiestii” członek biura politycznego ruchu, Mohammed al-Bakhiti.

Według niego, Huti atakują tylko izraelskie statki lub te powiązane z Izraelem w jakikolwiek sposób, a te ataki będą kontynuowane „dopóki rzeź w Gazie się nie skończy”.

„Jeśli chodzi o wszystkie inne kraje, w tym Rosję i Chiny, ich żegluga w regionie nie jest zagrożona. Co więcej, jesteśmy gotowi zapewnić bezpieczeństwo przepływu ich statków po Morzu Czerwonym, ponieważ swobodna żegluga odgrywa znaczącą rolę dla naszego kraju” – podkreślił al-Bakhiti.

13 stycznia brytyjska firma ochroniarska Ambrey poinformowała, że Huti zaatakowali tankowiec z rosyjską ropą, który płynął pod banderą Panamy.

4. Ważne wystąpienie Zełenskiego w Davos. Ale i prztyczek w nos od Chin.

Przemówienie Władimira Zełenskiego w Davos zostało przyjęte gromkimi brawami, a na zamkniętym spotkaniu z 70 szefami firm finansowych najsłynniejszy bankier świata wyciągnął rękę do prezydenta Ukrainy i po prostu powiedział: „Jestem Jamie Dimon z JPMorgan Chase .”

James Dimon to amerykański miliarder, dyrektor biznesowy i bankier, który od 2005 roku jest prezesem i dyrektorem generalnym JPMorgan Chase. Zasiadał także w radzie dyrektorów Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku.

Kijów chciałby zwiększyć wsparcie i przyciągnąć na swoją stronę nie tylko kraje zachodnie, ale przede wszystkim Chiny. Ukraińscy przywódcy nie ukrywali, że chcieliby spotkać się z przedstawicielami ChRL na Światowym Forum Ekonomicznym. 

Chiny muszą zasiąść przy stole negocjacyjnym podczas następnych spotkań pokojowych na Ukrainie, powiedział w niedzielę szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak na konferencji w Szwajcarii, podczas której doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego z 83 krajów omawiali formułę pokojową Zełenskiego przed szczytem w Davos.

Na konferencji nie było przedstawicieli Chin. Na pytanie, czy Zełenski spotka się w Davos z przewodniczącym Rady Państwa Chińskiej Republiki Ludowej Li Qiangiem, Yermak odpowiedział: „Zobaczymy”, dodając, że nie poznał jeszcze ostatecznego harmonogramu spotkań prezydenta.

Li przybył na forum z ogromną delegacją, aby zapewnić zagranicznych inwestorów o dobrych perspektywach dla chińskiej gospodarki, w której wzrost spadł do najniższego poziomu od 30 lat (z wyjątkiem pandemii Covida), a rynek nieruchomości znajduje się w kryzysie. Zełenski, który nawoływał uczestników forum do zaopatrzenia jego kraju w broń i inwestowania w jego odbudowę, nie spotkał się z Li, a przedstawicielom Ukrainy nie udało się uzyskać zgody Chin na udział w negocjacjach. 

Wyższy urzędnik UE powiedział gazecie, że Europejczycy zwrócili się do Pekinu o wznowienie bezpośrednich kontaktów z Kijowem; ich zdaniem dobrym krokiem byłoby spotkanie Li i Zełenskiego w Szwajcarii. Prezydent Chin Xi Jinping dzwonił do prezydenta Ukrainy w kwietniu 2023 r., a w maju do Kijowa na negocjacje przybył jego specjalny wysłannik. 

Następnie przedstawiciel Chin wziął udział w konferencji na temat formuły pokojowej – ale tylko w drugiej z czterech, które się odbyły.

Pekin odrzucił prośbę Kijowa o spotkanie podczas wizyty delegacji w Szwajcarii. Inny powiedział, że Chiny odmówiły jakichkolwiek spotkań po tym, jak Moskwa poprosiła je o zaprzestanie kontaktów z Ukrainą w sprawie porozumienia pokojowego.

5. Spalony magazyn Wildberries nie był ubezpieczony

Budynek magazynu Wildberries w Szuszarach w Petersburgu, gdzie 13 stycznia wybuchł pożar, nie był ubezpieczony, poinformowały RBC dwa źródła na rynku ubezpieczeniowym. „Firma rozmawiała o zawarciu umowy ubezpieczeniowej z jedną z dużych firm ubezpieczeniowych na krótko przed pożarem, ale nigdy nie doszło do jej podpisania” – mówi jeden z rozmówców RBC.

Rzecznik Wildberries powiedział, że „nie mogą ujawniać informacji o ubezpieczeniu majątkowym w ramach istniejącego stosunku umownego”. Firma nie sprecyzowała, o jakie umowy chodzi, ale zaznaczyła, że spalony towar był ubezpieczony.

14 stycznia, Komitet Śledczy wszczął sprawę karną w sprawie nadużycia i niedopatrzenia w związku z pożarem w magazynie. Według Komitetu Śledczego niezidentyfikowane osoby, które zajmowały wysokie stanowiska w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa pożarowego, nadużyły swoich uprawnień, co spowodowało pożar.

Kara przewidziana w kk (art. 201 część 1 kodeksu karnego) przewiduje karę pozbawienia wolności do lat czterech.

Jeśli magazyn rzeczywiście nie był ubezpieczony, to firma może stracić środki porównywalne z całym zyskiem z 2023 roku z powodu szkód spowodowanych pożarem – powiedział Michaił Burmistrow, dyrektor generalny INFOLine-Analytics. Według Rusprofile przychody firmy w 2022 roku wzrosły o 41% w porównaniu z 2021 rokiem i osiągnęły 317 mld rubli, zysk netto spadł o 28%, do 10 mld rubli.

6. Nawet Rosjanie przestają wierzyć w rosyjską propagandę. A w Polsce wciąż mocno.

W drugim roku wojny na Ukrainie Rosjanie zaczęli tracić zainteresowanie wiadomościami i programami społeczno-politycznymi w telewizji. Tak wynika z danych Mediascope dotyczących wyników oglądalności telewizji w 2023 r.

W 2022 roku, po rozpoczęciu pełnej inwazji armii rosyjskiej na Ukrainę, udział programów informacyjnych w strukturze oglądalności telewizji wzrósł z 10,5% do 14,8%. W zeszłym roku odsetek ten spadł do 14,2%. – To bardzo ciekawe dane. Nie ze względu na mały spadek o 0,6% ale o to że zaledwie niecałe 15% Rosjan ogląda wiadomości.

Według badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej (IBRiS) w 2023 roku, 63% Polaków regularnie ogląda programy informacyjne. Oglądalność ta jest wyższa wśród osób starszych niż wśród młodszych, a także wśród osób z wyższym wykształceniem.

Mamy więc niesamowicie aktywne społeczeństwo politycznie w Polsce ( ze wszystkimi tego plusami i minusami) Oraz całkowitą stagnację społeczeństwa rosyjskiego.

W ankiecie wykazano również spadek zaufania Rosjan do propagandy telewizyjnej. W grudniu rosyjskiej telewizji ufało jedynie 26% Rosjan, choć w 2019 roku odsetek ten wynosił 30%, a w 2016 – prawie połowę (46%).

Wysoki poziom lojalności wobec propagandzistów telewizyjnych zachowują jedynie starsi Rosjanie – 51% w grupie wiekowej powyżej 60. roku życia. Wśród młodych ludzi do 24. roku życia odsetek osób uznających telewizję za obiektywne źródło informacji spadł do znikomych 5%, a wśród osób w średnim wieku (25–44 lata) już tylko 9–13 %.

7. Rosyjska flota cienia się kruszy. 18 kolejnych tankowców na amerykańskiej liście sankcyjnej.

W czwartek Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na firmę spedycyjną ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich po tym, jak transportowała ona rosyjską ropę naftową powyżej progu cenowego 60 dolarów za baryłkę.

Jest to pierwsze działanie skarbu państwa  mające na celu egzekwowanie górnego pułapu cen ropy  w 2024 r. – nałożone na spółkę Hennesea Holdings Limited i jej 18 statków, które Departament Skarbu USA uważa obecnie za własność zablokowaną. Amerykańskie firmy i powiązane nie mogą już prowadzić z nimi interesów.

„Dzisiejsze działania po raz kolejny pokazują, że każdy, kto narusza górny pułap cenowy, poniesie konsekwencje” – powiedział zastępca sekretarza skarbu Wally Adeyemo. „Nikt nie powinien wątpić w zaangażowanie naszej koalicji w powstrzymywanie tych, którzy pomagają Kremlowi”.

Przedstawiciel Hennesea Holdings odmówił komentarza.

Akcja skutecznie blokuje Hennesa Holdings przed transakcjami w dolarach, umieszczając firmę na liście Specially Designated Nationals.

Ze świata Sportu

 • Międzynarodowa Federacja Esportowa rozpatrzyła skargę Ukrainy i zawiesiła członkostwo w Federacji Esportowej Federacji Rosyjskiej.

Złote myśli polityków:

 • Prezydent Rosji Władimir Putin nigdy nie groził bombą atomową, w przeciwieństwie do Zachodu, powiedział Ławrow.
 • Specjalna operacja przyczyniła się do oczyszczenia Rosji z ludzi, którzy nie czuli się zaangażowani w rosyjską historię i kulturę 
 •  głównym zadaniem Rosji na 2024 rok jest pozbycie się zależności od państw zachodnich.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: