Codzienny ekonomiczny przegląd 17.01.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Francja przekaże Ukrainie około 40 pocisków SCALP, kilkaset bomb i samobieżne armatohaubice Caesar – poinformował na konferencji prasowej prezydent Emmanuel Macron, donosi Le Monde.
 • Finlandia nie otworzy w lutym punktu kontrolnego na granicy z Federacją Rosyjską
 • Ceny rosyjskiego węgla spadają, pomimo szczytu sezonu grzewczego na półkuli północnej. Znajdują się one pod presją wysokich zasobów węgla w Chinach i taniejącego na światowym rynku gazu. 
 • Putin ogłosił całkowite bezpieczeństwo żywnościowe Rosji.
 • W ciągu pięciu lat produkcja produktów wieprzowych w Rosji wzrosła o 26,4%, poinformowała 16 stycznia służba prasowa Ministerstwa Rolnictwa. Wcześniej, 12 stycznia, Galina Bobylewa, dyrektor generalna Rosyjskiego Związku Drobiarskiego (Rosptitsesoyuz), powiedziała dziennikarzom, że , w ciągu ostatnich 10 lat wielkość produkcji jaj w Rosji wzrosła o 20%
 • Wiele krajów wyraziło chęć zorganizowania akceptacji kart Mir dla obywateli Federacji Rosyjskiej, powiedziała 16 stycznia podczas Dnia Finansisty w ramach wystawy Rosja pierwsza zastępca prezesa Banku Rosji Olga Skorobogatowa.Według niej karty Mir są poważną alternatywą dla amerykańskich systemów kart płatniczych. KartySą obecnie akceptowane w wielu krajach czyli na Kubie, Abchazji, w Armenii, na Białorusi, w Wietnamie, Kazachstanie, Wenezueli.
 • Do sieci wyciekły dane o 240 milionach numerów telefonów komórkowych Rosjan
 • Już prawie 89% rosyjskich firm stwierdziło, że nie może znaleźć pracowników według najnowszych badań firm HR
 • Słowacki premier Robert Fico, poparł węgierskiego przywódcę Viktora Orbána w konfrontacji z resztą UE. Po wtorkowych rozmowach dwustronnych Fico powiedział, że zgadza się ze stanowiskiem Orbána: plan pomocy finansowej dla Ukrainy musi zostać zrewidowany. Według niego najlepsza jest coroczna pomoc z możliwością zablokowania pomocy. Fico powiedział, że popiera tę propozycję.
 • W Rosji konieczne jest przeprowadzenie „rewizji” programów edukacyjnych pod kątem zgodności z interesami państwa – powiedział agencji TASS Dmitrij Winnik, profesor Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Finansowego przy rządzie Federacji Rosyjskiej. Wezwał do zniesienia „kursów tak zwanego krytycznego myślenia i sprawdzania faktów Kursy te są narzucone przez obce kraje. W rzeczywistości stosowanej rusofobii” – powiedział Vinnik.
 • Niemcy obiecały że przeznaczą dodatkowe 7 mld euro na dostawy wojskowe dla Ukrainy – decyzja zapadła po rozmowie telefonicznej kanclerza Olafa Scholza z prezydentem USA Joe Bidenem.
 • Ruch ciężarówek z Ukrainy do Polski został wznowiony – informuje Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.
 • Apteki w Rosji zaczęły odczuwać mocny niedobór leku na zawał serca – leku amerykańskiej firmy farmaceutycznej Ministerstwo poinformowało, że pozostałe zapasy leku wystarczą na niecały miesiąc a producent nie zapowiada nowych dostaw.
 1. Awarie w dostawie ciepła, wody i prądu objęły połowę regionów Rosji.

Mamy pierwsze zestawienia awarii więc coś, co się wam na pewno spodoba.

Załamanie systemu mieszkalnictwa i usług komunalnych dotknęło połowę regionów Rosji. Awarie mediów, które pozbawiły setki tysięcy Rosjan ciepła, wody, prądu i gazu, dotknęły co najmniej 43 podmiotów federacji. W tych regionach w każdym było to co najmniej jedno większe miasto i kilka mniejszych. Mówimy zatem spokojnie o przekroczeniu już setki miast i wiosek z awariami tej zimy.

Największy wypadek miał miejsce w Podolsku pod Moskwą, gdzie przy 30-stopniowym mrozie bez ogrzewania pozostało 20 tysięcy osób. Jedni nazywają to awarią inni kriowczasami, gdyż

Władze lokalne nie były w stanie przywrócić dostaw ciepła nawet dwa tygodnie po zdarzeniu, choć sprawa dotarła do prezydenta Rosji Władimira Putina. Ten jak się okazuje, jak się nie da rozwiązać problemu zakazem, to też niewiele zrobi. Choć kilka dekretów podwyższających temperaturę ponoć poszło.

W Nowosybirsku w wyniku awarii bez ogrzewania zostało 14 tys. osób.

Lipiecku 10 tys. 

Do poważnych wypadków doszło także w Saratowie, gdzie wyłączono ogrzewanie w ponad 650 domach i 100 obiektach socjalnych, w tym w szkołach i szpitalach tu nie ma niestety podanej liczby osób, którzy przyjęli awarię dość chłodno.

W Wołgogradzie zaliczyliśmy kilkadziesiąt tysięcy bez ogrzewania.

W Nachodce gdzie 6 tys.

Ostatni jak dotąd poważny wypadek w branży grzewczej miał miejsce 14 stycznia w Nowomoskowsku w obwodzie tulskim. Tam ciepło przestało dopływać do 372 bloków. Bez ogrzewania również kilka tysięcy osób.

Dla przypomnienia i nowych widzów. Pomimo krytycznego zużycia i serii wypadków władze rosyjskie planują radykalne ograniczenie wydatków na infrastrukturę mieszkaniową i komunalną. 

Wydatki w tym roku po uwzględnieniu inflacji spadają o 5% w kolejnych latach zostaną obniżone o 43% za rok i 25% za dwa lata. Tu skala obniżek oczywiście będzie rosła jeśli inflacja będzie wyższa od tej zaplanowanej w budżecie.

Zużycie sieci infrastruktury publicznej w Rosji, w tym sieci ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych, do połowy 2022 roku przekroczyło 70%, zauważył Siergiej Pakhomow, przewodniczący Komisji Dumy Państwowej ds. Budownictwa, Mieszkalnictwa i Usług Komunalnych. Zmniejszenie środków na modernizację infrastruktury z budżetu federalnego grozi Rosji nowymi katastrofami spowodowanymi przez człowieka, powiedział ekonomista Igor Lipsits.

2. Tureckie banki zaczęły masowo odmawiać współpracy z rosyjskimi bankami

Od początku roku tureckie banki nagle przestały przetwarzać płatności z Rosji.

Tureckie instytucje finansowe zrywają relacje korespondencyjne i zawieszają przetwarzanie płatności bez formalnego zamknięcia umowy.

Przekazy pieniężne firm z Rosji do Turcji prawie ustały od 1 stycznia, eksporterzy przestali otrzymywać płatności w lirach i rublach, niektóre banki nawet odesłały już zaakceptowane transakcje, tłumacząc, że transakcje dotyczą „towarów zakazanych”

Nie jest tajemnicą, że kwestia transakcji została poruszona podczas wizyty sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Turcji na początku stycznia, który podkreślił znaczenie „zajęcia się kwestiami obchodzenia sankcji i kontroli eksportu”.

Problem został dostrzeżony przez Tureckie Zgromadzenie Eksporterów (TIM), które zauważyło, że trudności nasiliły się od końca grudnia w związku z audytami i inspekcjami przeprowadzanymi przez władze.

Być może sytuacja poprawi się w przyszłości i rosyjsko tureckie firmy znajdą nowe sposoby obchodzenia sankcji, jednak jedno jest pewne będzie to ich sporo kosztować i trzeba sobie zadać pytanie czy warto.

3. Rosja przeprowadziła ćwiczenia mające na celu spowolnienie YouTube’a

Youtube dla młodych Rosjan jest czymś, co dla ich rodziców i dziadków oznaczało telewizję.

Trzeba zatem postępować z nowymi mediami ostrożnie.

Rosyjscy użytkownicy Youtube na początku stycznia napotkali problemy z oglądaniem filmów na platformie, której oglądalność w kraju przekracza 50 milionów osób.

Przypadki spowolnienia YouTube w zeszłym tygodniu wykryto w siedmiu rosyjskich regionach. Skargi użytkowników napływały z Moskwy, Petersburga, Ałtaju i Chabarowska, Penzy, a także z Republiki Tatarstanu i obwodu swierdłowskiego.

Obecnie nie ma masowego blokowania YouTube, ale wydaje się, że niektórzy dostawcy w regionach mają ograniczone prędkości przesyłania danych. „Prawdopodobnie zaobserwowaliśmy kolejne «ćwiczenie» mające na celu ograniczenie dostępu do YouTube” – uważają eksperci „On Connection”.

W szczególności w Penzie użytkownicy skarżyli się na brak YouTube od Beeline, podczas gdy inni dostawcy, tacy jak Megafon, zachowali dostęp.

Eksperci zauważają, że dzieje się podobnie do spowolnienia Twittera, które Roskomnadzor zaczął przeprowadzać w marcu 2021 r.: dostęp do serwisu został utrzymany, ale pełne wykorzystanie go stało się niemożliwe. Rok później, w marcu 2022 r., władze zablokowały Twittera za odmowę usunięcia treści, „rozpowszechnianie fałszywych wiadomości”.

Pomysł zablokowania YouTube’a, śledzonych przez zachodnie portale społecznościowe i zagraniczne serwisy medialne, pojawiał się już w pierwszych tygodniach wojny, jednak nigdy nie doszedł do skutku. 

Zdaniem Meduzy za blokadą opowiada się pierwszy zastępca szefa Administracji, kustosz kremlowskiego bloku informacyjnego Aleksiej Gromow, który m.in. nadzoruje pracę mediów prorządowych i propagandowych. Popierają go siły bezpieczeństwa, które domagają się „pełnej kontroli nad przestrzenią informacyjną”. Przeciwny był jednak blok polityczny administracji prezydenckiej z Siergiejem Kirijenko na czele, a także wielu członków gabinetu ministrów.

W marcu 2023 r. VK Holding rozpoczął negocjacje z głównymi operatorami telekomunikacyjnymi w sprawie zainstalowania w ich sieciach serwerów, które przyspieszą ładowanie treści wideo w przypadku zablokowania YouTube. Mówiliśmy o tym. Testy wciąż trwają. Podpisywane są umowy z influercerami którzy mają przenieść swoje program na VK. My jako Kremlinka niestety zostajemy na Youtube więc niestety część widzów którzy ogląda nas z Rosji może w najbliższym czasie tą możliwość utracić.

4. Ministerstwo Finansów Belgii ogłosiło techniczne rozpoczęcie konfiskaty rosyjskich aktywów

Belgijski minister finansów Vincent van Peteghem powiedział, że Unia Europejska rozpoczęła prace na poziomie technicznym w celu przejęcia zamrożonych aktywów Banku Rosji. Mówimy o 300 miliardach dolarów.

„Przeanalizowaliśmy propozycje Komisji Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji z grudnia i potwierdziliśmy nasz zdecydowany zamiar szybkiego działania w tej sprawie. Prace na poziomie technicznym już się rozpoczęły i zamierzamy poczynić szybkie postępy” – napisał minister.

5. Nowa odsłona afery grzejnikowa. Są decyzje polityczne.

Marszałek Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin poparł ideę zwrotu sieci ciepłowniczych oraz innych obiektów mieszkaniowych i usług komunalnych na własność państwa. To jeden ze sposobów rozwiązania problemów w sektorze użyteczności publicznej, stwierdził na plenarnym posiedzeniu Dumy Państwowej 16 stycznia.

„Rozważymy wszystkie podejścia, ma pan rację, te problemy trzeba gdzieś rozwiązać, w tym poprzez powrót sieci ciepłowniczych i wytwarzania na własność państwa” – powiedział Wołodin.

Jak wszyscy dobrze wiemy, przejście firm i firemek pod schedę Państwa zawsze pomaga w rozwoju. Doświadczenia minionych epok wyraźnie na to wskazują. Prawda?

Wieczysław Wołodin w ten sposób odpowiedział na propozycję szefa frakcji Partii Komunistycznej Giennadija Ziuganowa dotyczącą przekazania przedsiębiorstwom mieszkalnictwa i usług komunalnych na własność państwa. 

Ziuganow podkreślił, że 60% rur w kraju jest już zużytych ( tu poprawka 70%, ale ważne że zdają sobie sprawę ze skali problemu) i ich naprawa w jeden dzień jest niemożliwa. Wyraził także opinię, że problemów przedsiębiorstw użyteczności publicznej nie mogą rozwiązać prywatni przedsiębiorcy, którzy nie są zainteresowani naprawą rur. „Media muszą należeć do wójta miasta i powiatu. Nie ma prawa patrzeć z zewnątrz i dzwonić do właściciela, który nie chce go naprawiać – uważa. Przypominam to co podałem w pierwszej mojej informacji. Połowa regionów awarie a budżet na remonty cięty do samiuteńkiej zmarzniętej kości.

Wołodin wezwał także ministra budownictwa Irka Fayzullina do złożenia wizyt wraz ze swoimi zastępcami w regionach, w których wykryto problemy infrastrukturalne. Tak 43 regiony ponad 100 miejscowości. Do wiosny będą sobie jeździć.

I teraz tak hipotetycznie. Zmiana właścicieli i wywłaszczenie tych drobnych prywaciarzy czy coś zmieni? Może być owszem tak, że prywaciarze nie robili nic przez lata, tylko brali kasę. Nowi właściciele będą brali kasę i może zostaną jakoś prawnie zmobilizowani, aby coś robić. Natomiast bez funduszy nie ruszą, bo nie będzie jak. Pewnie trzeba będzie podnieść opłaty, aby szukać środków na większe inwestycje. Sęk w tym, że obecne pokolenie, które się będzie mierzyć z potwornymi kredytami, drożyzną w sklepach będzie najprawdopodobniej musiało wziąć na swój garb koszty zaniedbanych remontów przez dziesięciolecia.

6.Rosyjski Raj również utracony. Czy Rosjanie opuszczą Cypr ?.

Duże rosyjskie firmy masowo opuszczają jurysdykcję Cypru. Pisze o tym gazeta „Fileleftheros”.

Według publikacji ponad 10 dużych rosyjskich firm opuściło republikę na zawsze.

„Rosyjscy giganci masowo odchodzą – ponad 10 firm odeszło na dobre <… > masowy exodus rosyjskich firm, które wybrały naszą wyspę na swoją bazę, jest już faktem i będzie trwał” – czytamy w publikacji.

Oczekuje się, że firmy o ogromnym wolumenie działalności w swoim sektorze opuszczą Cypr w nadchodzących miesiącach, a inne podmioty gospodarcze mogą pójść w ich ślady w przyszłości.

Wcześniej akcjonariusze TCS Group, która jest strukturą macierzystą Tinkoff Banku, zatwierdzili redomicyliację grupy spółek z Cypru do rosyjskiego specjalnego regionu administracyjnego.

Również Cypr ouściły deweloper Etalon Group, detalist Fix Price, United Medical Group (spółki holdingowej Europejskiego Centrum Medycznego), Ozon.

Redomiciliacja to przeniesienie lub rejestracja spółki do innej jurysdykcji. Jednocześnie proces ten nie implikuje zmiany jej struktury, a także nie wpływa na aktywa i pasywa spółki.

Złote myśli:

Wyniki głosowania w nowych regionach Federacji Rosyjskiej nie mogły zostać sfałszowane, w przeciwieństwie do wyników wyborów w Stanach Zjednoczonych, gdzie głosowanie odbywało się korespondencyjnie.

Władimir Putin.
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: