Codzienny ekonomiczny przegląd 15.01.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

  • Ponad 270 spraw karnych na podstawie artykułu o fałszerstwach o Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zostało wszczętych przez ICR przez prawie 2 lata – przewodniczący komisji Bastrykin.
  • Niemieckie Ministerstwo Obrony opracowało scenariusz wojny między NATO a Rosją, która mogłaby rozpocząć się latem 2025 r. — Bild.
  • Mamy duży problem, Wciąż nastolatki są przekonywane przez posłańców do podpalenia szafek przekaźnikowych na torach kolejowych za nagrodę 10-15 tys. rubli, szef Zachodniego Międzyregionalnego Departamentu Śledczego ds. Transportu Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Paweł Vymenets 
  • W szwajcarskim Davos rozpoczęło się spotkanie w sprawie ukraińskiej „formuły pokojowej”, w którym uczestniczą przedstawiciele 81 państw, w tym przedstawiciele zarówno państw zachodnich, jak i krajów Globalnego Południa – powiedział szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złoży dzisiaj wizytę w Szwajcarii 
  • Władysław Własiuk, doradca szefa biura prezydenta Ukrainy, powiedział, że władze kraju opracowują traktaty bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi, Niemcami, Francją i innymi krajami. Wcześniej podobny dokument został podpisany z Wielką Brytanią.
  • Kijów rozpoczął dwustronne negocjacje w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla kraju z Rumunią
  • W Rosji wprowadzono obowiązkowe etykietowanie piwa
  1. Kreml z jednej strony podsyca, z drugiej gasi pożary na tle rasowym.

Sąd w Moskwie uznał ogłoszenia o zatrudnianiu „tylko Słowian”  za propagandę ekstremizmu. 

Decyzja została podjęta po apelacji przedstawicieli prokuratury, którzy przekazali materiały o podobnych reklamach opublikowane w serwisie społecznościowym VKontakte.

W ogłoszeniach, na które powołuje się prokuratura, pracodawcy poszukiwali pracowników do pracy na budowach i w sklepach odzieżowych, przy czym zaznaczano, że kandydat musi być Słowianinem. 

Sąd moskiewski uznał takie działania za naruszenie ustawodawstwa antyekstremistycznego, podkreślając równość wszystkich obywateli w prawach pracowniczych i niedopuszczalność dyskryminacji w zatrudnianiu.

Zgodnie z wyrokiem sądu reklama taka została uznana za informację zakazaną i nawoływanie do nienawiści etnicznej. W najbliższej przyszłości posty o podobnej treści zostaną uwzględnione w rejestrze Roskomnadzor.

W Rosji obowiązuje ustawa z 25 lipca 2002 r. „O zwalczaniu działalności ekstremistycznej”. Jeden z jej punktów ma na celu zapobieganie podziałom społecznym, rasowym, narodowościowym czy religijnym. 

2. Czy giełda padła ofiarą sprytnego oszustwa?. Szczegóły wniosku o upadłość giełdy petersburskiej.

W rzekomym sfałszowanym wniosku o upadłość giełdy SPB napisano, że ma ona wielomilionowy dług wobec banków. Platforma dementuje te informacje i nadal przygotowuje odwołanie do organów ścigania.

We wniosku o ogłoszenie upadłości złożonym w sądzie w listopadzie, które sama platforma nazwała fałszywym, mówiła o „przeterminowanym zadłużeniu” wobec Sbierbanku i VTB w wysokości 435 mln rubli – to była podstawa wniosku o ogłoszenie niewypłacalności firmy.

Dwa źródła zbliżone do śledztwa w sprawie oświadczenia potwierdziły autentyczność dokumentu. Sama giełda podkreśla, że nie ma takich długów, a „podpis i pieczęć [w oświadczeniu] zostały sfałszowane”.

Wnioskodawcą w dokumencie jest sama giełda SPB, a także odcisk pieczęci, przypominają pieczęć platformy oraz zawierają podpis dyrektora generalnego Jewgienija Sierdiukowa.

Przedstawiciel giełdy powiedział RBC, że „informacje o długach SPB Exchange wobec instytucji kredytowych nie odpowiadają rzeczywistości”.

Jednakże Przypomnijmy z początkiem listopada 2023 r. giełda SPB została objęta blokującymi sankcjami USA, co doprowadziło do zawieszenia obrotu wszystkimi zagranicznymi papierami wartościowymi notowanymi na platformie. Obecnie na giełdzie SPB notowane są wyłącznie instrumenty rosyjskie. Według oceny szefowej Banku Rosji Elwiry Nabiulliny, którą potwierdziła sama giełda, w związku z sankcjami USA zamrożono aktywa Rosjan o wartości około 3 mld dolarów.

3. Rosja przygotowuje się na długo zapowiadany cios.

Władze rosyjskie rozpoczęły przygotowania do konfiskaty przez Zachód rezerw Banku Centralnego, zamrożonych sankcjami po wybuchu wojny na Ukrainie.

Urzędnicy w Moskwie badają możliwości przekazania zablokowanych w lutym 2022 roku 300 miliardów dolarów na odbudowę Ukrainy. Stany Zjednoczone omawiają taki scenariusz z sojusznikami w kontekście „zablokowanej” pomocy wojskowej dla Kijowa, a administracja Bidena zatwierdziła odpowiednią ustawę, która pod koniec ubiegłego roku została zatwierdzona przez Senat USA.

Bank Rosji poszukuje prawników, którzy będą bronić jego stanowiska przed sądami międzynarodowymi i jest już bliski porozumienia z kilkoma firmami. 

Ponadto władze rosyjskie zleciły ekspertom zbadanie zagranicznego ustawodawstwa dotyczącego tej kwestii i precedensów, które miały miejsce w innych krajach.

Urzędnicy biorący udział w rozmowach są przekonani, że uda im się powstrzymać sądowy transfer setek miliardów dolarów na Ukrainę, nawet jeśli skonfiskowane zostaną rezerwy Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej.

Moskwa uważa, że ​​kraje zachodnie mają niewielkie szanse na udowodnienie legalności konfiskaty przed sądami na podstawie przepisów przyjętych po zablokowaniu rezerw Banku Centralnego.

Rosja może odwołać się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, mówi Siergiej Glandin, partner w moskiewskiej kancelarii prawnej BGP Litigation, która specjalizuje się w kwestiach sankcyjnych. 

Tak czy inaczej, batalia prawna będzie prawdopodobnie przeciągać się latami, a reakcją Kremla będzie lustrzana konfiskata zagranicznego majątku w Rosji – prowadząca do „wojny konfiskacyjnej” – mówi Glandin.

Wcześniej Waszyngton zlecił trzem grupom roboczym zbadanie sposobów konfiskaty rosyjskiego majątku do 24 lutego 2024 r. Do tych prac włączyły się Kanada, Wielka Brytania i Japonia, natomiast sprzeciwiały się temu Niemcy, Francja i Włochy. Według „Financial Times” rozważane są różne opcje: od bezpośredniej konfiskaty i wydania zamrożonych aktywów Rosji po wykorzystanie uzyskanych z nich wpływów lub wykorzystanie tych środków jako zabezpieczenia pożyczek.

4.Czy Rosja zwiększa czy zmniejsza produkcję ropy

Rosja szybko zwiększa wydobycie ropy, pomimo presji sankcji, pisze Bloomberg. Agencja powołuje się m.in. na dane analityków z firmy Kpler i firmy doradczej Yakov & Partners. Według ich wstępnych szacunków Federacja Rosyjska wykonała w ciągu roku ok. 30 tys. km odwiertów, co może okazać się postsowieckim rekordem – podkreśla Bloomberg.

Jednak powyższe stwierdzenia to przykład no właśnie czego niewiedzy czy innego mechanizmu.

Prawda jest zgoła inna i odwrotna od wniosków Panów dziennikarzy.

Wzrost wkilometrów odwiertów przez rosyjskie koncerny naftowe wynika m.in. z wyczerpywania się istniejących odwiertów – koncerny naftowe zmuszone są do większych wierceń, aby utrzymać wydobycie na dotychczasowym poziomie; 

Dodatkowo jedyne nowe szyby naftowe w Rosji są obecnie budowane głównie na starych polach na Syberii Zachodniej. I tam z reguły stosuje się poziomą metodę wiercenia. To może wyjaśniać rekordowe liczby podane przez Bloomberga, wyjaśnił Aleksander Frołow, zastępca dyrektora generalnego Instytutu Energetyki Narodowej:

Jedną rzeczą jest, jeśli pracujesz z klasycznymi dużymi polami, a co innego masz pionowe studnie, powiedzmy, na 2 km. A jeśli pracujesz ze złożonymi złożami, zaczynasz coraz częściej stosować poziome wiercenia kierunkowe. I możesz mieć studnię o takiej samej produktywności jak ta dwukilometrowa pionowo skierowana studnia na konwencjonalnym dużym polu, a jej długość może wynosić 15 km

„ W związku z pogarszającymi się warunkami wydobycia i zachodnimi sankcjami firmy zmuszone są do większych wierceń, Wiercenie jest potrzebne nie po to, aby zwiększyć produkcję, ale tpo prostu po to, aby ją utrzymać.

 Według Dmitry Kasatkin, z Kasatkin Consulting główny wkład do wzrostu wierceń ma wzrost wolumenu wierceń poziomych, co pozwala „dotrzeć” do pozostałych niezajętych warstw dojrzałych złóż bez konieczności budowy nowego odwiertu.

5. Odcinanie Rosjan od świata kosztuje miliardy.

Przymusowe zakazy dostępu do Internetu kosztowały Rosję w ciągu dwóch lat wojny 25,6 miliarda dolarów, co przy obecnym kursie stanowi 2,25 biliona rubli, co jest porównywalne z 10-letnimi budżetami tak dużych obwodów jak obwód Woroneża czy Wołgogradu.

Dążenie reżimu do pozbawienia obywateli nieocenzurowanych informacji uczyniło z Rosji niekwestionowanego światowego lidera pod względem strat poniesionych w wyniku ograniczeń w dostępie do Internetu. 

W 2022 roku, kiedy Rosjanom odmówiono dostępu do wielu stron i portali społecznościowych, między innymi Facebooka i Instagrama, straty wyniosły 21,59 mld dolarów. W 2023 roku strat było już mniej, ale łącznie wyniosły według szacunków 24,61 miliarda dolarów.

Rosja chce pobić wszelkie rekordy w ilości awarii.

Trzy wypadki w sześć godzin. Nowe rekordy rosyjskich linii lotniczych. Jak podają rosyjskie środki masowego przekazu, 12 stycznia na pokładzie linii Pobeda Airlines w ciągu zaledwie sześciu godzin doszło do trzech awarii z powodu braku certyfikowanej obsługi technicznej.

1 Po wylądowaniu samolotu przylatującego z Moskwy na lotnisku w Czeboksarach ogłoszono alarm. Przyczyną był pożar podwozia głównego. Samolot został odholowany z pasa startowego na parking dla samolotów.

2 Przelatując nad obwodem omskim, załoga lotu Moskwa-Barnauł zgłosiła awarię prawego pokładowego układu inercyjnego. Samolot zasygnalizował także, że niemożliwe jest wykonanie automatycznego lądowania. W rezultacie samolot wylądował w Nowosybirsku.

3 Piloci lotu Moskwa-Ufa zgłosili zapach spalonych przewodów w toalecie podczas lotu nad Czuwasją. Mimo to samolot wylądował w Ufie.

W tym tempie tylko prawdziwi fani sportów ekstremalnych wkrótce odważą się skorzystać z rosyjskich linii lotniczych. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego przeprowadziła w ubiegłym roku audyt bezpieczeństwa lotów.

W rezultacie w raporcie organizacji Rosja została oznaczona czerwoną flagą, podobnie jak Bhutan, Kongo i Liberia. W tej klasyfikacji taki znak oznacza niewystarczający nadzór regulacyjny. W odpowiedzi rosyjskie Ministerstwo Transportu stwierdziło, że bezpieczeństwo lotów samolotami w Rosji spełnia międzynarodowe standardy.

złote myśli:

Kluczowym priorytetem jest stworzenie bohaterom operacji specjalnej warunków do pełnej realizacji na różnych polach.

Wowa
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: