Top 🔟 Wieści z Rosji 14.01.2024

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. 

A w dzisiejszym zestawieniu:

Miejsce 10 – Czy bohaterowie wojenni będą pod specjalnym nadzorem jak przestępcy?.

Konieczne jest ustanowienie nadzoru administracyjnego nad ułaskawionymi obywatelami, którzy powrócili ze strefy specjalnej operacji wojskowej, a także opracowanie i wdrożenie programu ich adaptacji społecznej i resocjalizacji. Stwierdza to raport przesłany głowie państwa przez Fundusz Pomocy Ofiarom Przestępstw. Mowa o obywatelach, którzy odbywali karę w więzieniach, ale zostali ułaskawieni przez prezydenta Federacji Rosyjskiej, a następnie wzięli udział w działaniach wojennych na terytorium Ukrainy. Wiele ofiar działań tych osób lub ich bliskich obawia się o swoje życie i zdrowie, twierdzą obrońcy praw człowieka, a ich prawa mogą być łamane. Szef prezydenckiej Rady Praw Człowieka Walerij Fadiejew zapewnił „Kommiersanta”, że Rada Praw Człowieka weźmie pod uwagę fakty przedstawione w raporcie.

Przypomnijmy, że wśród bohaterów wracających ze SpecOperacji często są mordercy, gwałciciele, którzy po powrocie w wiekszości wracają do rzemiosła przestępczego.

Wiele ofiar i ich rodzin otwarcie mówi, że sami są w niebezpieczeństwieLudzie boją się zemsty i odwetu” – tłumaczy Olga Kostina, przewodnicząca rady funduszu. Część z nich nadal stanowi zagrożenie i nie da się ich monitorować ze względu na to, że wpis do rejestru karnego został całkowicie zatarty.

Ja mam prostszą propozycję objąć ich nadzorem i i skierować do wiezień w końcu i tak tam wcześniej czy później z powrotem trafią.

Miejsce 9 – Rekordowy Import z Chin

Na koniec 2023 r. obroty handlowe Chin z Rosją wzrosły o 26,3% i osiągnęły rekordowe 240,11 mld USD.

Według Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej eksport z Chin do Federacji Rosyjskiej w tym okresie wzrósł o 46,9%, do prawie 110,97 mld dolarów. Import rosyjskich towarów wzrósł o 12,7%, do 129,14 mld dolarów.

Przypomnijmy W 2022 r. wymiana handlowa między Rosją a Chinami wzrosła o 29,3%, do rekordowej wartości 190,271 mld USD. Według wicepremiera Dmitrija Czernyszenki rozliczenia Rosji i Chin w yuanie stanowią prawie 92%.

Miejsce 8 – Kazachstan ogłosił pełne przestrzeganie sankcji nałożonych na eksport technologii do Rosji.

Kazachstan w pełni wywiązuje się ze swoich międzynarodowych zobowiązań w zakresie organizacji reeksportu towarów podwójnego zastosowania do Rosji. O tym oświadczył minister handlu i integracji Kazachstanu Arman Shakkaliev, składając parlamentowi raport na temat działań Astany mających na celu wstrzymanie dostaw towarów objętych sankcjami do Federacji Rosyjskiej.

Pytanie do ministra zostało zadane w kontekście niedawnej wizyty w Astanie specjalnego wysłannika UE ds. sankcji Davida O’Sullivana. „Pan O’Sullivan był zadowolony z poziomu organizacji pracy związanej z realizacją naszych obowiązków w zakresie kontroli międzynarodowego eksportu. 

Obserwuje się tendencję spadkową dostaw pewnej grupy towarów, na to też zwrócono uwagę, szczegółowo omówiono i podano liczby. (…) Mogę powiedzieć, że dziś Kazachstan należycie wywiązuje się ze swoich zobowiązań”

Minister zapewnił dziennikarzy, że w ciągu ostatniego półrocza nie udało się odnaleźć w Kazachstanie ani jednej firmy, która dostarczałaby towary do Rosji z obejściem nałożonych na nią sankcji. I że powodem tego jest zwiększona uwaga służb regulacyjnych krajów zachodnich. „Był obrót handlowy, nie ukrywamy tego, ale wiadomo, po stronie naszych zachodnich partnerów i stowarzyszeń integracyjnych, listy są korygowane” – wyjaśnił szef resortu handlu.

Kazachstan de facto przyłączył się do  sankcji technologicznych wobec Rosji w październiku 2023 roku, kończąc tym samym istnienie jednego z głównych hubów dostaw elektroniki i towarów high-tech do Federacji Rosyjskiej, z pominięciem ograniczeń nałożonych przez państwa zachodnie. 

W sumie przez Kazachstan i inne centra importu równoległego (Gruzję, Armenię, Turcję, Uzbekistan, Azerbejdżan, Kirgistan i Tadżykistan) Rosja w pierwszej połowie 2023 roku  sprowadziła towary o wartości 14 mld dolarów.

Miejsce 7 – Zerowe cło na pomidory.

Ministerstwo Rolnictwa planuje zerować cło importowe na świeże pomidory, będzie ono obowiązywało w pierwszej połowie 2024 roku, poinformował departament Izwiestii. Władze obawiają się, że po jajach w Federacji Rosyjskiej powtórzy się sytuacja ze wzrostem cen warzyw.

Władze obawiają się, że po jajach w Federacji Rosyjskiej powtórzy się sytuacja ze wzrostem cen warzyw – powiedziało gazecie źródło w jednej z sieci handlowych. Już teraz koszt ogórków i pomidorów w dużych sklepach detalicznych jest znacznie wyższy niż w zeszłym roku. Średnia ważona cena detaliczna dla nich wynosi ponad 400 rubli za 1 kg (18 zł).

W styczniu 2023 r. cena średnia detaliczna okrągłego pomidora wynosiła – 129 rubli za 1 kg, podaje Związek Owocowo-Warzywny.

6a Walka z masowym podrabianiem konserw rybnych

Po tym, jak Prokuratura Generalna zwróciła uwagę na podrabianie konserw rybnych, wicepremier Dmitrij Grigorenko polecił wdrożeniesich oznakowania. Urzędnicy popierają ten środek, jednak koszty wdrożenia przewyższają zyski branży.

Na początku grudnia Prokuratura Generalna zwróciła się do wicepremiera z propozycją wypracowania kwestii oznakowania tych produktów. Prokuratura wielokrotnie wskazywała na naruszenia związane z fałszowaniem konserw rybnych,

Na przykład pod przykrywką saury producenci wykorzystywali tańsze surowce, np. śledź pacyficzny a także niezidentyfikowane części ryb.

Takie konserwy dostarczano nawet do instytucji społecznych, w tym szkół i przedszkoli. Po interwencji Prokuratury Generalnej anulowano ponad 8,7 tys. weterynaryjnych dokumentów towarzyszących, a wobec pozbawionych skrupułów producentów wszczęto postępowanie karne.

Obecność podrabianych towarów na rynku stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia konsumentów, prowadzi do nieuczciwej konkurencji i zmniejsza efektywność funkcji fiskalnej państwa – stwierdziła Prokuratura Generalna.

Zgodnie z wynikami kontroli jeszcze z lipca 2021 r. ujawniona oznaki podrabiania w prawie połowie konserw saury – zamiast deklarowanych surowców mogłyby być tańsze ryby.

Obecnie władze nie publikują najnowszych badań ale Eksperci i branża po cichu twierdzi że zbliżamy się często do ponad 80-90%, ze względu na konkurencje cenową w przypadku Saury.

W ramach monitoringu służba Rossielchoznadzor zbadała 685 próbek konserw rybnych i przetworów, z czego 75 próbek nie spełniało wymagań regulaminu technicznego i nie zawierało tylko ryb, natomiast ww 70 próbkach znaleziono inne gatunki ryb. W kilku przypadkach nie udało się zidentyfikować gatunku zologicznego.

Według Rosstatu od października 2023 r. w Rosji przetwarzaniem i konserwowaniem ryb i owoców morza zajmuje się około 2,1 tys. organizacji. Oznacza to, że koszty przemysłu związane z wprowadzeniem etykietowania wyniosą co najmniej 248 mld rubli – szacuje prezes Związku Rybnego.

Oznacza to że jednorazowe koszty zakupu sprzętu i oprogramowania do etykietowania są pięciokrotnie wyższe niż roczny zysk branży – na koniec 2022 roku wyniósł on niecałe 43 miliardy rubli.

Miejsce 6b -ŁUKOIL ogłasza zawieszenie pracy w zakładzie w Niżnym Nowogrodzie

W związku z incydentem na instalacji technologicznej ŁUKOIL-Nizhegorodnefteorgsintez LLC (Rafineria Ropy Naftowej Kstovsky) jej praca została czasowo wstrzymana, wynika z komunikatu spółki. Firma odmawia podania szczegółów i przyczyn awarii sprzętu produkcyjnego, wyjaśniając, że nie było pożaru i nie był to atak dronowy.

„Spółka dokłada wszelkich starań, aby jak najszybciej przywrócić normalny tryb produkcji spółki z o.o. ŁUKOIL-Niżegorodniefteorgsintez i zaspokoić potrzeby rynku krajowego w koordynacji z innymi uczestnikami kosztem wszystkich dostępnych zasobów” – powiedziała Kommiersantowi służba prasowa Łukoilu.

Sp. z o.o. ŁUKOIL-Niżegorodniefteorgsintez jest spółką zależną PJSC ŁUKOIL, jednej z największych rosyjskich rafinerii ropy naftowej o zainstalowanych mocach rafineryjnych 17 mln ton ropy rocznie. W latach 2002-2014 przeprowadziła modernizację produkcji na dużą skalę, inwestując ponad 100 miliardów rubli. Produkuje ponad 50 rodzajów produktów: paliwa samochodowe, lotnicze i oleje napędowe, asfalt naftowy i inne produkty ropopochodne.

Miejsce 5 – Dziura budżetowa w 2023r.

Deficyt budżetowy w 2023 r. przekroczył plan o 10% i wyniósł 3,24 bln rubli – wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów. Z szacunków, przez ostatnie lata końcowe wyniki odbiegały od nich często diametralnie. Zaledwie dwa tyg. temu władze spodziewały się jeszcze niższych wartości nawet 1 bln mniej. Eksperci przypisują zaksięgowaniu części wydatków na ukryte cele. Ich zdaniem aktywne ponadmiarowe wydatki przyspieszają inflację, jednocześnie wspierając gospodarkę. Pod koniec ubiegłego roku wzrosła, według Ministerstwa Rozwoju, o 3,5% a według Putina ponad 4%.

Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów wielkość dochodów budżetu federalnego w 2023 r. wyniosła 29,12 bln rubli, czyli o 4,7% więcej niż w 2022 r..

W porównaniu z planem ustanowionym ustawą budżetową wzrost dochodów wyniósł 11,5%, czyli 2,993 bln rubli. Cały wzrost wynikał z dochodów innych niż ropa i gaz, które w ciągu roku wyniosły 20,301 bln rubli, co stanowi wzrost o 25% w porównaniu z rokiem poprzednim. W większości wzrost jest powiązany z rekordowymi wpływami z podatku Vat, ponad połowę wszystkich dochodów niezwiązanych z ropą i gazem , czyli 11,614 bln rubli.

Ogólnie rzecz biorąc, wykonanie budżetu na 2023 r. okazało się bardzo nierówne: Przez siedem miesięcy w roku występowała miesięczna nadwyżka, a przez pięć miesięcy w roku deficyt.

 Na koniec 2023 r. przychody z wydobycia i sprzedaży ropy i gazu wyniosły 8,822 bln rubli czyli o 24% mniej niż rok wcześniej,

Część wydatkowa budżetu federalnego w 2023 r. wyniosła 32,364 bln rubli, czyli o 11%, czyli o 3,3 bln rubli więcej niż plan ustalony ustawą budżetową.

Ministerstwo Finansów nie ujawnia struktury wydatków (w tym wydatków wojskowych) w ich bieżącej realizacji od maja 2022 r., powołując się na chęć ograniczenia ryzyka wprowadzenia nowych sankcji. 

Miejsce 4 – Indie podpisały nowe kontrakty na ropę. Ale nie z Rosją.

Największe indyjskie rafinerie zdecydowały się na zakup dodatkowych ilości ropy z Arabii Saudyjskiej po tym, jak napotkały problemy z płaceniem za baryłki z Rosji.

Dwie największe indyjskie rafinerie państwowe – Indian Oil Corp i Bharat Petroleum Corp – planują zakup 2 mln baryłek od saudyjskiego koncernu państwowego Saudi Aramco z dostawą w lutym. 

Indyjskie rafinerie nie były w stanie przyjąć w listopadzie i grudniu co najmniej 6 mln baryłek Sokoła: tankowce z ropą wydobywaną na Kamczatce tygodniami stały na drogach u wybrzeży Azji Południowej, czekając na rozładunek, a następnie popłynęły do ​​nowych odbiorców.

Indyjski minister ds. ropy Hardeep Singh powiedział, że Problem w tym, że rosyjska ropa nie jest w płatnościach, ale w cenach: rabaty na Sokol gwałtownie spadły, a rafinerie preferują innych dostawców. 

Reuters jednak i jego źródła upierają się, że wbrew oświadczeniom rządu płacenie za rosyjską ropę pozostaje przeszkodą dla indyjskich rafinerii. 

Pat finansowy trwa. Widać korzystają na tym Arabowie.

Miejsce 3 -Rosyjski okret ostrzelany na morzu czerwonym

Jemeńscy Huti omyłkowo zaatakowali tankowiec pływający pod banderą Panamy przewożący rosyjską ropę w Zatoce Adeńskiej – poinformowała brytyjska firma Ambrey zajmująca się bezpieczeństwem morskim. Pocisk wystrzelony przez Hutich wpadł do wody, okręt nie został uszkodzony.

Według Ambreya, cytowanego przez agencję Reutera, pocisk został wystrzelony 12 stycznia 90 mil morskich na południowy wschód od portowego miasta Aden. Pocisk wpadł do wody w odległości 400-500 m od burty cysterny. Kapitan tankowca, jak pisze Reuters, zgłosił atak do Centrum Koordynacji Morskiego Transportu Handlowego przy brytyjskiej marynarce wojennej.

Według firmy, Huti próbowali zaatakować tankowiec przez pomyłkę: na podstawie nieaktualnych danych uważali, że statek jest połączony z Wielką Brytanią. Firma wyjaśniła, że jest to drugi przypadek ataku Hutich na statek z rosyjską ropą.

Ostrzał międzynarodowych statków na Morzu Czerwonym w związku z wojną między Izraelem a palestyńskim ruchem Hamas nasilił się wczesną zimą 2023 roku. W odpowiedzi na ataki Huti Wielka Brytania i Stany Zjednoczone uderzyły w nocy 12 stycznia na 60 celów Huti  oraz 13 stycznia w Jemenie. Według Hutich w atakach zginęło pięciu żołnierzy.

Miejsce 2 – Konfiskata zamrożonych rosyjskich majątków znowu się przybliżyła

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSC) poparła ustawę, która pozwoli na konfiskatę rosyjskich aktywów w celu ich późniejszego przekazania Ukrainie, Rada jest ważnym organem doradczym Białego Domu.

„Ustawa da władzy wykonawczej uprawnienia niezbędne do przejęcia rosyjskich aktywów państwowych w interesie Ukrainy” – czytamy w dokumencie.

Szczegóły konfiskaty rosyjskich aktywów zostanie omówiona na spotkaniu G7 na krótko przed drugą rocznicą rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Prace nad tym rozwiązaniem trwają od grudnia, kiedy zaczeły się pilne negocjacje z sojusznikami w sprawie wykorzystania zamrożonych aktywów Centralnego Banku Rosji (około 300 miliardów dolarów) na pomoc „wysiłkowi wojennemu Ukrainy” w obliczu słabnącego wsparcia finansowego.

Na ten moment jedynie Niemcy, Francja i Włochy wyraziły pewne zastrzeżenia, pozostałe 4 kraje dążą do przeforsowania tego rozwiązania.

Bank centralny jest „teraz bliski porozumienia” z międzynarodowymi kancelariami prawnymi, aby reprezentować interesy kraju w przypadku sporu sądowego

Miejsce 1 – FAS szuka nowego kartelu i zmowy wśród banków i deweloperów

Federalna Służba Antymonopolowa będzie sprawdzać banki, które ograniczyły udzielanie preferencyjnych kredytów hipotecznych Rosjanom tylko do listy partnerskich deweloperów – poinformowała służba prasowa resortu. Bank Centralny Federacji Rosyjskiej zwrócił również uwagę na „nowe praktyki” . W rzeczywistości instytucje kredytowe wymagają od deweloperów współfinansowania kredytów mieszkaniowych. Zdaniem prawników instytucje finansowe przerzucają finansowanie na deweloperów i mogą zostać ukarane za naruszenie prawa o ochronie konkurencji.   I chociaż nowe praktyki mogą ochłodzić rynek, grożą wzrostem cen nieruchomości w przyszłości.

„Władze w końcu zaczęły na poważnie schładzać przegrzany rynek kredytów hipotecznych. Ministerstwo Finansów przyłączyło się do stanowiska Banku Centralnego w sprawie konieczności walki z tym przegrzaniem, chcąc nie chcąc. W kontekście wzrostu głównej stopy procentowej do 16 proc., przy jednoczesnym utrzymaniu preferencyjnej stopy oprocentowania kredytów hipotecznych na poziomie 8 proc., koszt dopłat do preferencyjnych kredytów hipotecznych staje się dla państwa nieosiągalny. 

Miejsce 0 – Plaga awarii 

Sytuacja nadzwyczajna w obwodzie rostowskim i w wielu innych trwa Dziś rano madal brak w prądu w centrum Rostowa nad i w Azowie „Przypominamy, że zasilanie zostanie przywrócone bez ostrzeżenia! Prace nad sieciami trwają”

 

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: