Codzienny ekonomiczny przegląd 12.01.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Eksplozje w Jemenie spowodowane amerykańsko-brytyjskimi atakami wpływają na ceny ropy. która rośnie o 2 – 2,5%.
 • Ukraina potrzebuje 32 miliardów dolarów od darczyńców w 2024 raby pokryć deficyt budżetowy- powiedziała rzeczniczka Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Julie Kozak. Według niej inflacja w kraju spadła z prawie 27 proc. w 2022 r. do 6 proc. w 2023 r.
 • MFW śledzi dyskusje na temat konfiskaty aktywów Federacji Rosyjskiej i stara się ocenić konsekwencje takiego kroku dla międzynarodowego systemu walutowego
 •  Rosja wypowiedziała umowę z Ukrainą o ruchu drogowym.
 • Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że utrzyma zakaz importu niektórych produktów rolnych z Ukrainy, w tym cukru. Zaznaczył, że wsparcie dla Ukrainy „nie może być sprzeczne z interesami Słowacji”.
 • Komisja Europejska pójdzie na ustępstwa wobec Węgier, aby te zatwierdziły przyznanie Ukrainie 50 mld euro, donosi Financial Times.
 • Kandydat na prezydenta Finlandii Alexander Stubb w rozmowie z agencją Reutera, obiecał, że do końca konfliktu na Ukrainie nie będzie utrzymywał kontaktu z władzami rosyjskimi.
 • Stany Zjednoczone zamierzają podjąć decyzje o wykorzystania zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej wraz z innymi państwami G7 – Departament Stanu.
 •  Wicepremier Hiszpanii Teresa Ribera wezwała firmy importujące gaz, aby nie podpisywały nowych kontraktów na dostawy LNG z Rosji
 • Rosyjska ambasada w Ekwadorze oświadczyła, że wysłanie starego sowieckiego sprzętu wojskowego w tym amunicji do Stanów Zjednoczonych zostanie uznane za nieprzyjazny krok . Wcześniej informowano, że Waszyngton zaoferował Ekwadorowi dostarczenie amerykańskiego sprzętu w zamian za rosyjski. 
 • Majątek ukraińskiego biznesmena Ihora Grinkiewicza, który według lokalnych mediów był jednym z największych dostawców dla Ministerstwa Obrony Ukrainy, został zarekwirowany w ramach sprawy defraudacji pieniędzy na dużą skalę na potrzeby wojska, pisze agencja RBC-Ukraina.
 • Rząd przyznał nagrody dla programu „60 minut” i ogłosił Skabiejewą i Popow najlepszymi propagandystami 2023 roku. Oficjalnie za za odwagę cywilną, przenikliwość polityczną i skuteczną obronę interesów Ojczyzny w wojnie informacyjnej”.
 1. Dziura budżetowa w 2023r.

Deficyt budżetowy w 2023 r. przekroczył plan o 10% i wyniósł 3,24 bln rubli – wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów. Z szacunków, przez ostatnie lata końcowe wyniki odbiegały od nich często diametralnie. Zaledwie dwa tyg. temu władze spodziewały się jeszcze niższych wartości nawet 1 bln mniej. Eksperci przypisują zaksięgowaniu części wydatków na ukryte cele. Ich zdaniem aktywne ponadmiarowe wydatki przyspieszają inflację, jednocześnie wspierając gospodarkę. Pod koniec ubiegłego roku wzrosła, według Ministerstwa Rozwoju, o 3,5% a według Putina ponad 4%.

Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów wielkość dochodów budżetu federalnego w 2023 r. wyniosła 29,12 bln rubli, czyli o 4,7% więcej niż w 2022 r..

W porównaniu z planem ustanowionym ustawą budżetową wzrost dochodów wyniósł 11,5%, czyli 2,993 bln rubli. Cały wzrost wynikał z dochodów innych niż ropa i gaz, które w ciągu roku wyniosły 20,301 bln rubli, co stanowi wzrost o 25% w porównaniu z rokiem poprzednim. W większości wzrost jest powiązany z rekordowymi wpływami z podatku Vat, ponad połowę wszystkich dochodów niezwiązanych z ropą i gazem , czyli 11,614 bln rubli.

Ogólnie rzecz biorąc, wykonanie budżetu na 2023 r. okazało się bardzo nierówne: Przez siedem miesięcy w roku występowała miesięczna nadwyżka, a przez pięć miesięcy w roku deficyt.

 Na koniec 2023 r. przychody z wydobycia i sprzedaży ropy i gazu wyniosły 8,822 bln rubli czyli o 24% mniej niż rok wcześniej,

Część wydatkowa budżetu federalnego w 2023 r. wyniosła 32,364 bln rubli, czyli o 11%, czyli o 3,3 bln rubli więcej niż plan ustalony ustawą budżetową.

Ministerstwo Finansów nie ujawnia struktury wydatków (w tym wydatków wojskowych) w ich bieżącej realizacji od maja 2022 r., powołując się na chęć ograniczenia ryzyka wprowadzenia nowych sankcji.  

2. Rząd poprosił, aby nie karmić Rosjan kiełbasą zrobioną z larw much.

Mamy ciekawy spór w rosyjskim parlamencie. Wicepremier vs. wicepremier.

Na tle rosnących kosztów jaj i kurczaków w rządzie powstał spór o przyszłą produkcję żywności dla Rosjan. Wicepremier Wiktoria Abramczenko zaapelowała, aby nie dokarmiać Rosjan szarańczą i larwami much, jak planował wicepremier Denis Manturow.

„Jeśli mówisz o świerszczach i larwach owadów, nie powinieneś tym karmić ludzi. <…> Proponujemy zrobić pokarm dla ryb z owadów” – relacjonuje słowa Abramczenki RIA Novosti.

Jednak inicjatywa   „pracy z mentalnością” w celu nauczenia Rosjan jedzenia larw much uzyskała akceptację legislacyjną w październiku ubiegłego roku. Rząd ustanowił nową procedurę hodowli czarnych much żołnierskich. 

Profesor Rosyjskiej Akademii Nauk, kierownik wydziału Federalnego Centrum Badań nad Hodowlą Zwierząt, Roman Niekrasow, powiedział, że muchy hodowlane umożliwią ustalenie produkcji produktów z ich larw, a także innych owadów na dużą skala. To „wzmocni zaopatrzenie kraju w żywność” – argumentował Niekrasow.

Duzi dostawcy produktów z przetworzonych owadów oferują na rynku wykonane z nich komponenty do kotletów, kiełbasek, kiełbasek i zestawu do batonów proteinowych, mówi Viktor Eremenko, dyrektor firmy doradczej Unicon. 

Owady stają się rodzajem minizwierząt, które można hodować w celu żywienia ludzi, wspomina Niekrasow z Rosyjskiej Akademii Nauk.

Tak, właśnie tak. Imperium kontratakuje.

3. Rekordowy Import z Chin

Na koniec 2023 r. obroty handlowe Chin z Rosją wzrosły o 26,3% i osiągnęły rekordowe 240,11 mld USD.

Według Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej eksport z Chin do Federacji Rosyjskiej w tym okresie wzrósł o 46,9%, do prawie 110,97 mld dolarów. Import rosyjskich towarów wzrósł o 12,7%, do 129,14 mld dolarów.

Przypomnijmy W 2022 r. wymiana handlowa między Rosją a Chinami wzrosła o 29,3%, do rekordowej wartości 190,271 mld USD. Według wicepremiera Dmitrija Czernyszenki rozliczenia Rosji i Chin w yuanie stanowią prawie 92%.

4. Kazachstan ogłosił pełne przestrzeganie sankcji nałożonych na eksport technologii do Rosji.

Kazachstan w pełni wywiązuje się ze swoich międzynarodowych zobowiązań w zakresie organizacji reeksportu towarów podwójnego zastosowania do Rosji. O tym oświadczył minister handlu i integracji Kazachstanu Arman Shakkaliev, składając parlamentowi raport na temat działań Astany mających na celu wstrzymanie dostaw towarów objętych sankcjami do Federacji Rosyjskiej.

Pytanie do ministra zostało zadane w kontekście niedawnej wizyty w Astanie specjalnego wysłannika UE ds. sankcji Davida O’Sullivana. „Pan O’Sullivan był zadowolony z poziomu organizacji pracy związanej z realizacją naszych obowiązków w zakresie kontroli międzynarodowego eksportu. 

Obserwuje się tendencję spadkową dostaw pewnej grupy towarów, na to też zwrócono uwagę, szczegółowo omówiono i podano liczby. (…) Mogę powiedzieć, że dziś Kazachstan należycie wywiązuje się ze swoich zobowiązań”

Minister zapewnił dziennikarzy, że w ciągu ostatniego półrocza nie udało się odnaleźć w Kazachstanie ani jednej firmy, która dostarczałaby towary do Rosji z obejściem nałożonych na nią sankcji. I że powodem tego jest zwiększona uwaga służb regulacyjnych krajów zachodnich. „Był obrót handlowy, nie ukrywamy tego, ale wiadomo, po stronie naszych zachodnich partnerów i stowarzyszeń integracyjnych, listy są korygowane” – wyjaśnił szef resortu handlu.

Kazachstan de facto przyłączył się do  sankcji technologicznych wobec Rosji w październiku 2023 roku, kończąc tym samym istnienie jednego z głównych hubów dostaw elektroniki i towarów high-tech do Federacji Rosyjskiej, z pominięciem ograniczeń nałożonych przez państwa zachodnie. 

W sumie przez Kazachstan i inne centra importu równoległego (Gruzję, Armenię, Turcję, Uzbekistan, Azerbejdżan, Kirgistan i Tadżykistan) Rosja w pierwszej połowie 2023 roku  sprowadziła towary o wartości 14 mld dolarów.

5. Walka z masowym podrabianiem konserw rybnych

Po tym, jak Prokuratura Generalna zwróciła uwagę na podrabianie konserw rybnych, wicepremier Dmitrij Grigorenko polecił wdrożeniesich oznakowania. Urzędnicy popierają ten środek, jednak koszty wdrożenia przewyższają zyski branży.

Na początku grudnia Prokuratura Generalna zwróciła się do wicepremiera z propozycją wypracowania kwestii oznakowania tych produktów. Prokuratura wielokrotnie wskazywała na naruszenia związane z fałszowaniem konserw rybnych,

Na przykład pod przykrywką saury producenci wykorzystywali tańsze surowce, np. śledź pacyficzny a także niezidentyfikowane części ryb.

Takie konserwy dostarczano nawet do instytucji społecznych, w tym szkół i przedszkoli. Po interwencji Prokuratury Generalnej anulowano ponad 8,7 tys. weterynaryjnych dokumentów towarzyszących, a wobec pozbawionych skrupułów producentów wszczęto postępowanie karne.

Obecność podrabianych towarów na rynku stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia konsumentów, prowadzi do nieuczciwej konkurencji i zmniejsza efektywność funkcji fiskalnej państwa – stwierdziła Prokuratura Generalna.

Zgodnie z wynikami kontroli jeszcze z lipca 2021 r. ujawniona oznaki podrabiania w prawie połowie konserw saury – zamiast deklarowanych surowców mogłyby być tańsze ryby.

Obecnie władze nie publikują najnowszych badań ale Eksperci i branża po cichu twierdzi że zbliżamy się często do ponad 80-90%, ze względu na konkurencje cenową w przypadku Saury.

W ramach monitoringu służba Rossielchoznadzor zbadała 685 próbek konserw rybnych i przetworów, z czego 75 próbek nie spełniało wymagań regulaminu technicznego i nie zawierało tylko ryb, natomiast ww 70 próbkach znaleziono inne gatunki ryb. W kilku przypadkach nie udało się zidentyfikować gatunku zologicznego.

Według Rosstatu od października 2023 r. w Rosji przetwarzaniem i konserwowaniem ryb i owoców morza zajmuje się około 2,1 tys. organizacji. Oznacza to, że koszty przemysłu związane z wprowadzeniem etykietowania wyniosą co najmniej 248 mld rubli – szacuje prezes Związku Rybnego.

Oznacza to że jednorazowe koszty zakupu sprzętu i oprogramowania do etykietowania są pięciokrotnie wyższe niż roczny zysk branży – na koniec 2022 roku wyniósł on niecałe 43 miliardy rubli.

6. Zapytano rosyjskich emerytów ile chcieliby zarabiać.

Aktywni zawodowo Rosjanie chcą otrzymać na emeryturze 47 600 rubli. miesięcznie, czyli 2,5 razy więcej niż obecny średni poziom świadczeń emerytalnych w kraju. 

Jak ustalili badacze, pożądana wysokość przyszłej emerytury zależy od płci 48,7 tys. rubli dla mężczyzn i 46,7 tys. rubli dla kobiet. Jest to około ok 2100-2200zł. To jest szczyt marzeń rosyjskich emerytów. A emerytury są dwa i pół razy mniejsze.

Tymczasem w listopadzie 2023 r. realna wielkość przyznanych emerytur w Rosji spadła o 1,4%. Według danych Rosstat średnia opłata wyniosła 19 626 rubli – 875 zł. Nominalnie w ciągu roku emerytury wzrosły o 1099 rubli, czyli o 5,9%. Cały wzrost został „pochłonięty” przez inflację, która w listopadzie przyspieszyła do 7,5%. A jeśli liczyć realną inflacje to emeryci zbiednieli jeszcze bardziej.

Badanie HSE wykazało, że w kontekście pogarszających się świadczeń emerytalnych 46% Rosjan uważa, że ​​państwo musi przede wszystkim skierować środki finansowe na wypłatę emerytur. Ja przypominam, że w Rosji jest 40 milionów emerytów.

Rząd widzi priorytety inaczej: w 2024 roku zamierza zwiększyć wydatki na wojsko o 70%, a budżet Funduszu Emerytalnego zakłada podwyżkę przeciętnych emerytur ubezpieczeniowych zaledwie o 6,3%, czyli poniżej obecnego poziomu inflacji. Z dokumentu wynika, że ​​przeciętna emerytura niepracujących emerytów powinna wzrosnąć o 6,7%.

Czyli rok 2024 będzie dociśnięciem jeszcze bardziej emerytów rosyjskich.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: