Codzienny ekonomiczny przegląd 11.01.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

  •  Rosja nie widzi jeszcze perspektyw wznowienia inicjatywy zbożowej na Morzu Czarnym – powiedziała wicepremier Wiktoria Abramczenko w wywiadzie dla RIA Novosti.
  • Budynek przepompowni na obrzeżach Kaługi zatrzymał dzielnie ukraińskie drony , powiedział gubernator obwodu kałuskiego Władisław Szafsza.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył z wizytą do Tallina – poinformowało biuro szefa Estonii Alara Karisa.
  • Ukraina negocjuje zaangażowanie okrętów NATO w ochronę tymczasowych korytarzy morskich na Morzu Czarnym – powiedział dowódca sił morskich tego kraju Ołeksij Neiżpapa.
  •  Pojedyncze przykłady opóźnień w płatnościach dla uczestników specjalnej operacji wojskowej są nieuniknione – powiedział sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.
  • Prezydent Rosji Władimir Putin twierdzi, że sytuacja z wakacjami dla zmobilizowanych w strefie operacji specjalnych jest korygowana, ludzie mają możliwość wyjazdu na wakacje. Głowa państwa zaproponowała utrzymanie urlopu dla uczestników działań wojennych, który przysługuje im raz na pół roku, jeśli nie został wykorzystany.
  • Narodowa Agencja Antykorupcyjna Ukrainy dodała amerykańską sieć restauracji typu fast food Subway do listy „międzynarodowych sponsorów wojny”.
  • Węgry i Słowacja stały się jedynymi krajami w UE, które nie podpisały oświadczenia Borrella i ministrów spraw zagranicznych potępiającego „eksport rakiet z KRLD do Rosji”.
  1. Indie podpisały nowe kontrakty na ropę. Ale nie z Rosją.

Największe indyjskie rafinerie zdecydowały się na zakup dodatkowych ilości ropy z Arabii Saudyjskiej po tym, jak napotkały problemy z płaceniem za baryłki z Rosji.

Dwie największe indyjskie rafinerie państwowe – Indian Oil Corp i Bharat Petroleum Corp – planują zakup 2 mln baryłek od saudyjskiego koncernu państwowego Saudi Aramco z dostawą w lutym. 

Indyjskie rafinerie nie były w stanie przyjąć w listopadzie i grudniu co najmniej 6 mln baryłek Sokoła: tankowce z ropą wydobywaną na Kamczatce tygodniami stały na drogach u wybrzeży Azji Południowej, czekając na rozładunek, a następnie popłynęły do ​​nowych odbiorców.

Indyjski minister ds. ropy Hardeep Singh powiedział, że Problem w tym, że rosyjska ropa nie jest w płatnościach, ale w cenach: rabaty na Sokol gwałtownie spadły, a rafinerie preferują innych dostawców. 

Reuters jednak i jego źródła upierają się, że wbrew oświadczeniom rządu płacenie za rosyjską ropę pozostaje przeszkodą dla indyjskich rafinerii. 

Pat finansowy trwa. Widać korzystają na tym Arabowie.

2. Konfiskata zamrożonych rosyjskich majątków znowu się przybliżyła

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSC) poparła ustawę, która pozwoli na konfiskatę rosyjskich aktywów w celu ich późniejszego przekazania Ukrainie, Rada jest ważnym organem doradczym Białego Domu.

„Ustawa da władzy wykonawczej uprawnienia niezbędne do przejęcia rosyjskich aktywów państwowych w interesie Ukrainy” – czytamy w dokumencie.

Szczegóły konfiskaty rosyjskich aktywów zostanie omówiona na spotkaniu G7 na krótko przed drugą rocznicą rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Prace nad tym rozwiązaniem trwają od grudnia, kiedy zaczeły się pilne negocjacje z sojusznikami w sprawie wykorzystania zamrożonych aktywów Centralnego Banku Rosji (około 300 miliardów dolarów) na pomoc „wysiłkowi wojennemu Ukrainy” w obliczu słabnącego wsparcia finansowego.

Na ten moment jedynie Niemcy, Francja i Włochy wyraziły pewne zastrzeżenia, pozostałe 4 kraje dążą do przeforsowania tego rozwiązania.

3. Jak na narty to do Korei Północnej.

Na Terytorium Primorskim po raz pierwszy od pandemii koronawirusa rozpoczęli sprzedaż pakietów turystycznych do KRLD. Według władz regionalnych 9 lutego pierwsza grupa turystów z Primorye, licząca 50 osób, pojedzie do ośrodka narciarskiego Masikryon. 

Rząd Primorye nazwał wycieczkę „wyjątkową ofertą dla mieszkańców Terytorium Nadmorskiego i innych regionów Rosji”. Ciekawe jakie jest hasło reklamowe tych wczasów. Ja bym proponował. „Zobacz swoją przyszłość.” Choć może wy macie inne propozycje.

Wycieczka z Władywostoku kosztuje 750 dolarów i trwa cztery dni . Cena ta obejmuje wizę, przelot, zakwaterowanie w cztero- lub pięciogwiazdkowym hotelu ze śniadaniem, a także wycieczki po kraju z rosyjskojęzycznym przewodnikiem. 

Pierwszego dnia turyści zwiedzą stolicę z obowiązkowymi przystankami przy lokalnych atrakcjach: Placu Kim Ir Sena, Bramie Triumfalnej, pomniku założenia Partii Robotniczej Korei, a także w metrze.

Od drugiego do czwartego dnia wyjazdu podróżni mogą jeździć na nartach w kurorcie położonym w prowincji Gangwon. Jedyny ośrodek narciarski w kraju, który nazywany jest pomysłem Kim Dzong-una i jedną z wizytówek Korei Północnej. Jego budowa trwała pięć lat (od 2013 do 2018 roku) i  kosztowała władze Korei Północnej 30 mln dolarów. Tu jeśli chcecie jakieś niuanse odnośnie tego ośrodka, warto zapytać Łukasza Kobierskiego pod najnowszym CEP Chiny. Może przygotuje dla nas kilka ciekawostek też z Korei Północnej.

Temat turystyki był poruszany podczas podróży rosyjskiej delegacji pod przewodnictwem prezydenta Putina do KRLD w październiku 2023 r. 

4. Bardzo ambitne zadanie przed Rostatem

Było 2% potem 2,5% 3% potem 3,5% teraz Rosja dogania Chiny.

Przemawiając do przedsiębiorców, prezydent przyznał, że wzrost PKB Rosji do końca roku wyniesie ponad 4%.  Według niego, choć Rosja jest „miażdżona i duszona ze wszystkich stron”, to pod względem siły nabywczej wyprzedziła Niemcy i stała się pierwszą gospodarką w Europie i piątą na świecie.

Głowa państwa powiedziała, że główna stopa procentowa Banku Centralnego jest tymczasowa, „gdy inflacja zostanie stłumiona, wszystko zmieni się”. Według niego zwiększenie finansowania lub subsydiów dla obecnie nie jest możliwe bo „zniweczyłoby” to działania Banku Centralnego mające na celu kontrolowanie inflacji w kraju.

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał bezpodstawną krytykę rosyjskiego Ministerstwa Finansów w kwestii mieszkalnictwa i usług komunalnych.

Zaznaczył, że wszystkie środki zostały przeznaczone na ten obszar.

„W tym roku przekazaliśmy 12 mld rubli, co jest niewielką kwotą z budżetu federalnego. Prawdopodobnie daliby jeszcze więcej, gdyby kompleks budowlany o nich walczył, ale najwyraźniej tak naprawdę nie walczył, bo najwyraźniej nie jest gotowy na taką ilość pracy. 

Farmazony Panie Putin nawet na dalekim wschodzie.

Spójrzmy na sztandarową inwestycje w tym regionie.

Kommiersantowi udało się zapoznać z prezentacją RusHydro na temat aktualnych parametrów kosztowych modernizacji Elektrociepłowni Władywostok 2. Dokument został zaprezentowany uczestnikom rynku na spotkaniu , które odbyło się 27 listopada 2023 r.

Jak dowiedział się Kommiersant, potencjalny koszt modernizacji elektrociepłowni RusHydro we Władywostoku wzrósł prawie trzykrotnie w ciągu pięciu lat, przekraczając 66 mld rubli. Głównymi przyczynami wzrostu kosztów projektu są konieczność całkowitej wymiany głównego budynku elektrociepłowni i starych kotłów – zapewnia RusHydro.

Zgodnie z prezentacją całkowity koszt projektu (trzy bloki po 360 MW każdy) wyniósł ok. 66,3 mld rubli (bez VAT). Liczba ta wzrosła prawie trzykrotnie w porównaniu z etapem uzasadnienia inwestycji (OBIN) w latach 2019–2020, kiedy projekt szacowano na 22,04 mld rubli.

Bloki energetyczne Władywostok CHPP-2 (497 MW) zostały uruchomione w latach 1970–1984. W 2021 roku rozpoczęto modernizację trzech bloków energetycznych. Pierwszy blok energetyczny miał zacząć dostarczać energię 1 stycznia 2024 r., ostatni w 2028r.

Niestety obecnie jest dosyć duże opóźnienie.

5. Dugin poinformował o przywróceniu monarchii w Rosji.

W Rosji, wbrew jej konstytucji, nie ma parlamentu ani demokracji, ale faktycznie ustanowiono monarchię, na której czele stoi obecna głowa państwa – twierdzi Aleksander Dugin, konserwatywny filozof, ideolog „rosyjskiego świata”

„Rzeczywistość zależy od tych, którzy w nią wierzą. Myślę, że nasz parlament nie istnieje, tak jak nie ma liberalnej demokracji w Rosji. Ale jest monarchia i jej głowa. I cokolwiek zechce, tak się stanie” – napisał na swoim kanale na Telegramie 10 stycznia.

Zwrócił także uwagę na nieistotność niektórych praw, a także ludzi, którzy je przedstawiają lub popierają. 

Według filozofa wszystko to jest „na razie tańcem bojarów”, dopóki oko władcy nie zwróciło uwagi na figle tego „samolubnego i złodziejskiego drania”.

W chwili obecnej, zdaniem autora doktryny neoeurazjatyckiej, Władimir Putin powinien swoim spojrzeniem rozgrzać mieszkańców obwodu moskiewskiego. „Skieruj wzrok, Władco, na swój lud, który marznie w okolicach Moskwy. 

Odwróć go i będzie ciepło. Jeśli tego nie zrobisz, wszyscy zamarzną. 

Co ma z tym wspólnego Duma, ustawy i rząd?” — pyta Dugin w swoim poście.

Do wymiany poglądów z Duginem przyłączył się filozof i politolog Aleksiej Czadajew . Zdaniem Czadajewa najwyższy czas zmienić nazwę parlamentu na „katedrę” składającą się z „rady” (zebrania przedstawicieli) i „dumy” (zebrania legislatorów).

Wsiadajmy do tego pociągu i zobaczmy, gdzie dojedzie. Jak myślicie, koronacja odbędzie się w tym roku?

6. Reżim sięga po pieniądze z loterii narodowej

Ministerstwo Finansów zamierza podwoić dochody budżetowe z loterii – do 5,7 mld rubli. W tym celu proponuje się zmianę opodatkowania przemysłu, wynika z nowego projektu ustawy . Obecnie operatorzy wpłacają do budżetu 10% różnicy między kwotą przychodów a pulą nagród. Zakłada się, że od 1 stycznia 2025 r. będą one dawały 5% wszystkich przychodów, a od 2026 r. – 6%. Środek ten zwiększy celowe środki na rozwój sportu w Rosji czytamy w iformacji rządowej,

Według Check Index na początku 2023 roku losy na losowania kupowano o jedną trzecią częściej niż rok wcześniej. W warunkach niepewności niektórzy ludzie przestają polegać na własnych siłach – powiedział Andriej Teniszew, ekspert Rosyjskiej Prezydenckiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej.

Teraz na stronie Stoloto można kupić bilety w różnych kategoriach cenowych – od 20 do 500 rubli

w 2023 większość Rosjan zakupiło losy na loterii.

Z cyklu Złote Myśli rosyskich polityków

„A co do jajka, czy widzisz, co się z nami stało? Po prostu nie zdążyliśmy się zorientować”

Władim Włądimirowicz
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: