Codzienny ekonomiczny przegląd 10.01.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

 • Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w most kolejowy na rzece Kałmius, który Rosja budowała we wsi Hranitne pod okupowanym Mariupolem. W rezultacie zniszczeniu uległa sama konstrukcja, a także zbiorniki paliwa i pojazdy inżynieryjne.
 • Ósmy samolot Aerofłotu zepsuł się w ciągu pięciu tygodni. 400 osób utknęło w Tajlandii
 •  Kilka tysięcy Rosjan jest jest w trakcie ekstradycji z Łotwy z powodu poprawek migracyjnych – powiedział Oleg Zykow, charge d’affaires Federacji Rosyjskiej w Republice Bałtyckiej, na antenie Kanału Pierwszego.
 • Blinken podczas wizyty w Grecji 6 stycznia uzgodnił z premierem Mitsotakisem dostarczenia Ukrainie nowych dostaw broni – informują greckie media.
 • Gubernator Sewastopola Razwożajew nazwał ogłoszenia, które pojawiły się w mieście wezwaniami do opuszczenia miasta z powodu spodziewanych ataków rakietowych wojsk ukraińskich, fałszywymi
 •  Od sierpnia ubiegłego roku Ukraina wyeksportowała 15 mln ton ładunków, głównie żywności, tymczasowym korytarzem morskim na Morzu Czarnym — premier Denys Szmyhal. Także korytarz działa takie są dane rosyjskie i ukraińskie
 • Szwedzki minister obrony cywilnej Karl-Oskar Bulin, przemawiając na konferencji poświęconej bezpieczeństwu narodowemu, wezwał współobywateli do gotowości do wojny.
 • Władze włoskiego miasta Modena cofnęły pozwolenie na wykorzystanie hali do konferencji i wystawy poświęconej odbudowie Mariupola 20 stycznia — TASS, powołując się na organizatorów ze stowarzyszenia kulturalnego Rosja-Emilia-Romania.
 • Finlandia nie otworzy punktów kontrolnych na granicy z Federacją Rosyjską – poinformował szef MSW. 
 • W obwodzie murmańskim wprowadzono nowy środek wsparcia dla uczestników SpcecOperacji i ich rodzin, teraz bohaterowie Rosji i ci, którzy zostali odznaczeni orderami zasługi , będą mogli uzyskać własność ziemi za darmo – powiedział gubernator Andriej Czibis.
 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało o wypowiedzeniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Łotwą. Podobny traktat między Rosją a Danią również stracił swoją moc.
 • Łotwa zakaże importu i tranzytu rosyjskiego zboża oraz rozpocznie dialog z Litwą, Estonią i Finlandią, aby wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie – powiedział łotewski minister transportu Kaspars Briškens w wywiadzie dla Łotewskiego Radia.
 1. Wychodzą kompromitacje rządu. Finansowanie infrastruktury zmniejszono o połowę.

Coraz szybciej spełniają się nasze przewidywania. Wczoraj wypuściliśmy komentarz dnia o aferze grzejnikowej a dziś już pojawia się mały skandal dotyczący tego tematu.

Władze rosyjskie planują radykalne ograniczenie wydatków na infrastrukturę mieszkaniową i komunalną, pomimo krytycznego zużycia i serii wypadków, które na początku 2024 roku przetoczyły się przez miasta.

W latach 2024–2026 Jak wynika z noty wyjaśniającej do ustawy budżetowej, podpisanej pod koniec listopada przez prezydenta Władimira Putina, finansowanie sektora mieszkalnictwa i usług komunalnych ze skarbu federalnego zostanie zmniejszone o ponad połowę.

W tym roku budżet federalny przeznaczy na mieszkalnictwo i usługi komunalne 886 miliardów rubli – o 24 miliardy rubli więcej niż w 2023 roku. I choć nominalnie wydatki nieznacznie wzrosną, realnie – biorąc pod uwagę inflację, którą Rosstat  szacuje na 7,5%  – spadną o prawie 5%.

Zgodnie z ustawą budżetową od 2025 r. rozpocznie się ostre cięcie wydatków na mieszkania i usługi komunalne: zostaną one obniżone o 43%, do 506 miliardów rubli. A w 2026 r. – o kolejne 25%, do 381 miliardów rubli. 

Tym samym w ciągu trzech lat finansowany ze skarbu państwa budżet mieszkalnictwa i usług komunalnych zmniejszy się o około 52%, do minimum 6 lat.

Według stanu na połowę 2022 roku zużycie sieci infrastruktury użyteczności publicznej w Rosji, w tym zaopatrzenia w ciepło i wodę oraz kanalizacji, przekroczyło 70%, powiedział wcześniej Siergiej Pakhomow, przewodniczący Komisji Dumy Państwowej ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa oraz Usług Komunalnych.

Według niego w niektórych regionach nadal znajdują się azbestowe rury wodonośne, które mają 90 lub więcej lat. Zmniejszenie wydatków na mieszkalnictwo i usługi komunalne grozi Rosji nowymi katastrofami spowodowanymi przez człowieka, ostrzega ekonomista Igor Lipsits.


W obwodzie leningradzkim odnotowano 246 wypadków, z czego 211 miało miejsce na sieciach zasilających – gubernator obwodu Aleksander Drozdenko. 

W Niżnym Nowogrodzie, trzecim najbardziej zaludnionym mieście Rosji, problemy 6 stycznia. Trzy dni później w Jekaterynburgu, największym mieście Uralu, wyłączono ogrzewanie w 324 blokach, pięciu szkołach i dwóch przedszkolach.

Kreml wzywa do „nadziei”, że w najbliższej przyszłości uda się przywrócić energię elektryczną i ciepło,  podał we wtorek rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow. „Każdy zrobił wszystko, co mógł i włożył w to maksimum wysiłku”. 

Rzeczywiście, w niektórych miejscach nie udało się od razu wyeliminować skutków” – dodał.

2. Rosjanie wymierają. Ludność się kurczy.

Mamy najnowsze prognozy Rosstatu i nie są one optymistyczne a wiec będzie sporo gorzej.

W ciągu najbliższych dwóch dekad Rosja prawdopodobnie wymiera w średnim tempie ponad 800 000 osób rocznie, a do połowy XXI wieku może stracić 15,1 miliona osób ze stałej populacji. Niezależne opracowania mówią o ponad milionie.

Co istotne prognoza Rosstatu, opublikowana jako dodatek do scenariusza „bazowego”, posłużyła i jest używana do opracowania budżetu na wypłatę emerytur i zasiłków rodzinnych w kraju.

W „pesymistycznym” scenariuszu Rosstatu Rosja w drugiej połowie 21 wieku będzie miała zaledwie 130 mln stałych mieszkańców, co odpowiada poziomow iImperium Rosyjskiego w 1897 r. (129 mln).

Jednocześnie, nawet w scenariuszu „pesymistycznym”, Rosstat zakłada nierealny wzrost przyrostu naturalnego: z 7,9 dzieci na 100 tys. mieszkańców w tym roku do 9,3 w 2045 roku.

Sytuacja może okazać się jeszcze gorsza, jeśli nie dojdzie do napływu migrantów a odpływu, zgodnie z prognozą: w scenariuszu „pesymistycznym” Rosstat spodziewa się go na poziomie 154 tys. osób rocznie. Zrekompensuje to około jednej piątej naturalnego spadku liczby ludności.

„Pesymistyczna” prognoza Rosstatu jest zgodna z bazową prognozą Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ. Spodziewa się, że do 2050 roku liczba mieszkańców Rosji spadnie ze 146 milionów do 133 milionów. 

Rosja stoi przed „najtrudniejszymi wyzwaniami demograficznymi” i aby im sprostać, konieczne jest ożywienie tradycji rodzin wielodzietnych w rodzinach – powiedział w listopadzie prezydent Władimir Putin. 

Przypomniał, że jeszcze kilka pokoleń temu babcie i prababki dzisiejszych Rosjan miały w swoich rodzinach siedmioro lub ośmioro dzieci, a nawet więcej.

„Zachowajmy i wskrzeszajmy te wspaniałe tradycje. Posiadanie wielu dzieci i dużej rodziny powinno stać się normą, sposobem na życie dla wszystkich narodów rosyjskiego miru” – wezwał prezydent.

Według Putina „niemożliwe” jest rozwiązanie problemów demograficznych tylko przy pomocy pieniędzy, zasiłków, świadczeń socjalnych i zasiłków. 

3. Zapowiadaliśmy i są. Styczniowe podwyżki. Naprawy samochodów w górę.

Dla miłośników motoryzacji, którzy po wprowadzeniu sankcji stracili zachodnie marki i zmuszeni byli przesiąść się na samochody chińskie, rok 2024 przyniesie kolejną podwyżkę cen napraw.

Według wyników ankiety przeprowadzonej przez Związek Usług Motoryzacyjnych Rosji, spośród 145 ankietowanych właścicieli organizacji naprawy samochodów 109 stwierdziło, że zamierzają podnieść koszty usług średnio o 10%. Mówimy o koszcie samej pracy, a także części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. 

„W 2023 roku zaobserwowaliśmy wzrost cen przede wszystkim części zastępczych o 30–40%, a czasem o 100%. Wynika to z rosnącej złożoności logistyki, deprecjacji rubla, trudności z transferem środków z Rosji do banków zagranicznych oraz wzrostem kosztów kredytów” – to cytat prezesa Rosyjskiego Stowarzyszenia Dealerów Samochodów (ROAD) Aleksieja Podszczekoldina .

Sam prezes zapewnił, że zmotoryzowani nie pozostaną bez części zamiennych: po wprowadzeniu sankcji odbudowano łańcuchy logistyczne, a importowany sprzęt dostarczany jest przez Gruzję, Armenię i Kirgistan. Dziękujemy prezesie za tą jasną odpowiedź, gdzie amerykanie mają przycisnąć.

Jednocześnie eksperci zauważają, że odejście z rosyjskiego rynku firm dostarczających części samochodowe i materiały eksploatacyjne do produktów „tradycyjnych” producentów samochodów z jednej strony stwarza podstawę do wzrostu liczby podróbek o wyraźnie niskich jakość, a z drugiej strony otwiera nowe możliwości dla rosyjskich producentów. 

Tu mamy przykład sowieckiej myśli filozoficznej. Wszystko podrożało i kraj ma np. 50% podrobionych olejów silnikowych. Ale to otwiera możliwości dla rosyjkich producentów. Życzę wam wszystkim w nadchodzącym roku, zapału i optymizmu rosyjskich oficjeli. A dla lubiących Bareizmy mam kolejny cytat.

„Tym samym zainteresowanie kupujących olejami przestarzałych marek spadło w ciągu ostatniego roku o połowę, podczas gdy markami krajowymi wręcz przeciwnie – wzrosło. „Podrabiane części produkowane są za granicą, ale oleje produkowane są tutaj, w Rosji. Klientów do podróbek przyciągają piękne opakowania i niskie ceny” – mówi Ilya Plisov, członek zarządu Związku Usług Motoryzacyjnych.

Tu nie dopowiedział, ale rozumiem należy szukać na półkach tych najbrzydszych i najsmutniejszych opakowań, gdyż to stanowi o jakości.

4. Przedłuża się wstrzymanie eksportu ropy Sokół

Według Kommiersanta problemy z wysyłką partii ropy Sokół z Sachalinu-1 nie zostały jeszcze rozwiązane. Teraz niepewność rozszerzyła się na dostawę kolejnych partii. Przyczyny komplikacji związanych z dostawami nie są znane. Władze Indii zaprzeczyły, jakoby miały trudności z płatnościami za dostawy.

Grudniowe tankowce z Sachalinem-1 napotykają problemy z dostawą do nabywców. Wskazują na to dane serwisu śledzenia statków, według których załadowane tankowce z sachalińską ropą stoją bezczynnie, czekając na kolejne zamówienia od sprzedawców.

Według Kplera, tankowiec Wostocznyj Prospekt, załadowany w grudniu, stoi bezczynnie w pobliżu Singapuru od 1 stycznia. Inny tankowiec, Jaguar, który był zacumowany na Morzu Południowochińskim od 1 do 8 stycznia, wznowił ruch w kierunku Singapuru.

Wcześniej, 5 stycznia, okręt wskazał jako cel indyjski Paradeep. Tankowiec NS Lion został załadowany 1 stycznia u wybrzeży Korei Południowej i od tego czasu pozostaje u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego.

Z kolei 8 stycznia tankowiec VLCC La Balena, który w ostatnich latach przewoził wenezuelską ropę, został załadowany w pobliżu południowokoreańskiego Yeosu przy pomocy tankowca Pavel Chernysh.

28 grudnia tankowiec NS Antarctic, który dokonywał przeładunku, wznowił ruch na Morzu Wschodniochińskim po kilku dniach bezczynności.

5. Orban gra w swoją grę przed unijnym szczytem.

Naciski na Orbana przed szczytem zaplanowanym na 1 lutego ze strony innych przywódców UE mogą zacząć przynosić owoce. Zastrzeżenie jest takie, że plan Orbána pozwoli mu co roku blokować przydział środków lub negocjować ustępstwa z Brukseli w zamian za zniesienie weta. 

W grudniu wszystkie kraje UE z wyjątkiem Węgier zatwierdziły plan wsparcia dla Ukrainy na kwotę 50 miliardów euro; Proponuje się uwzględnienie środków w formie dotacji i pożyczek w budżecie UE na lata 2024–2027.

Węgry sformułowały nową propozycję na piątkowym spotkaniu urzędników ds. budżetu UE, a w pisemnym przesłaniu do Belgii, która obecnie sprawuje prezydencję w Radzie UE, trzech dyplomatów powiedziało Politico. Według jednego z nich Budapeszt proponuje przeznaczyć Ukrainie 12,5 miliarda euro rocznie; decyzja musi zostać podjęta jednomyślnie.

Na grudniowym szczycie przywódców UE Orban kategorycznie wypowiadał się przeciwko przeznaczaniu pieniędzy dla Ukrainy. Co więcej, udało mu się przechytrzyć kolegów: przed spotkaniem oświadczył, że nie zgodzi się na rozpoczęcie formalnych negocjacji w sprawie przystąpienia kraju do unii oraz zgłaszał indywidualne zastrzeżenia dotyczące pomocy finansowej, m.in. sprzeciwiał się dotacjom i sposobom finansowania środków z budżetu ogólnego.

Jednak na samym szczycie niespodziewanie nie sprzeciwił się negocjacjom, ale zablokował podział pieniędzy.

Jeśli chodzi o obecną propozycję, część europejskich dyplomatów była wobec niej sceptyczna – pisze Politico. W pierwotnej wersji Kijów otrzymuje przewidywalne przepływy pieniężne, które pomagają w tworzeniu budżetu, czego nie ma w przypadku corocznego zatwierdzania pomocy. Ponadto zaplanowany na siedem lat budżet UE, w którym mają znaleźć się środki dla Ukrainy, „jest planem wieloletnim, nie możemy go co roku korygować” – stwierdził unijny dyplomata.

6. Ministerstwo Finansów zamierza ograniczyć szary eksport złota

Ministerstwo Finansów chce ograniczyć gwałtownie zwiększony wolumen eksportu złota z Federacji Rosyjskiej przez osoby fizyczne w ostatnich miesiącach. Według urzędników i potwierdzonych przez bankierów, obywatele coraz częściej kupują i eksportują sztabki i monety jako kurierów dla biznesu, skutecznie wdrażając szary eksport, który pozwala firmom zaoszczędzić na cłach. 

Wiceminister finansów Aleksiej Mojsiejew powiedział agencji Interfax o gwałtownym i masowym wzroście eksportu złota przez osoby fizyczne z Rosji: „Obawiamy się, że sytuacja po prostu wymkneła się spod kontroli ze względu na fakt, że eksport złota przez osoby prywatne stał się sposobem na obejście cła i to legalnie. Obserwujemy gwałtowny wzrost eksportu. Nie mogę podać liczb, ale jest są szokujące.

Od 1 października Rosja wprowadziła cła eksportowe powiązane z kursem rubla na szeroką gamę towarów, w tym złoto. Cło waha się od 4% do 7% wartości celnej, w zależności od kursu waluty krajowej zostanie pobrane według kursu 80 rubli / 1 USD.

Osoby prywatne nie płacą nic.

Dodatkowo dla osób fizycznych weszłą ustawa z 9 marca 2023 r. i zniosła podatek VAT (20%) od złota inwestycyjnego dla osób fizycznych. Ponadto w 2022 i 2023 roku obywatele byli zwolnieni z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (13%) przy sprzedaży sztabek złota. Zasada ta dotyczy również transakcji od 1 stycznia 2022 r. do chwili obecnej.

Korzyści doprowadziły do znacznego wzrostu popytu: tylko w 2022 roku osoby fizyczne kupiły ponad 75 ton złota, czyli 15 razy więcej niż w 2021 roku. Oficjalne Dane za 2023 r. nie są jeszcze dostępne ale mówi się że wartość przekroczyła 2022 i może być kilkukrotnie wyższa.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: