Codzienny ekonomiczny przegląd 08.01.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  1. Liczne awarie nawiedziły Rosję.

Nie pytaj kobiety o wiek, mężczyzny o zarobki a autorów Kremlinki Show skąd tak dobrze znają przyszłość.

Zgodnie z przewidywaniami z poprzednich miesięcy mamy wysyp awarii transportowych i komunalnych w Rosji.

  1. Nocny pociąg Samara-Petersburg uległ awarii, pasażerowie zostali uwięzieni w pociągu na wiele godzin. Wagon bez ogrzewania. Na zewnątrz -30°C.

2. Wczoraj 22-piętrowy budynek w północno-wschodniej części Moskwy został zalany wodą po awarii komunikacji. Mieszkańcy nie mogli kontaktować się telefonicznie z pracownikami serwisu – Ci mieli weekend.

3. W jednym z wejść do bloku doszło do pęknięcia rury. Mieszkańcy twierdzą, że powódź nastąpiła po gruntownym remoncie bloku, który niedawno został ukończony. Och jak strasznie mi przykro.

Pod wodą znalazło się 20 mieszkań od 14. do 1. piętra. Zaraz po powodzi w mieszkaniach zabrakło prądu, nie działały windy, zalane zostały wszystkie rozdzielnie, w niektórych mieszkaniach nadal nie ma prądu.

4. W Lytkarino, podmoskiewskim przedmieściu liczącym 65 000 mieszkańców, zepsuła się kotłownia obsługująca miasto. W nocy mieszkańcy próbowali się ogrzać, rozpalając ogniska przed swoimi mieszkaniami.

5. Pociąg na trasie Smoleńsk – > St. Petersburg nie miał ogrzewania podczas 16-godzinnej podróży. Pasażerowie musieli spędzić 16 godzin w ujemnych temperaturach.

6. Klimowska (populacja ~60 000 mieszkańców) nadal nie ma ogrzewania, ponieważ zepsuła się jedyna kotłownia. Kaloryfery pękają w mieszkaniach, gdyż zamarza w nich woda.

7. Brak ogrzewania także na przedmieściach Moskwy, Łobnia. W nocy temperatura spada do -25°C. Lodem skuta klatka schodowa. Winda cała w lodzie.

2 Arabia Saudyjska zmuszona obniżyć ceny ropy.

Arabia Saudyjska zdecydowała się obniżyć ceny na lutowe dostawy ropy do nabywców we wszystkich regionach, w tym w Azji, w związku ze spadkiem popytu na rynku. Państwowa firma Saudi Aramco obniżyła cenę ropy swojej kluczowej marki Arab Light na dostawy do Azji o 2 dolary za baryłkę.

Saudi Aramco obniżyło również ceny na lutowe dostawy do północno-zachodniej Europy, basenu Morza Śródziemnego i Ameryki Północnej.Pamietajmy, że dodatkowo w lutym i marcu następuje spadek konsumpcji ropy. W tym okresie rafinerie są zamknięte z powodu zaplanowanych prac konserwacyjnych.

Decyzja o obniżce cen została podjęta na tle ryzyka nadwyżki podaży w związku ze wzrostem podaży amerykańskiej ropy oraz konkurencyjną taniejącą ropą Urals. Cenie ropy nie pomagają xzwyżkujące ceny frachtu. W kontekście zmniejszenia eksportu OPEC+, obecna sytuacja to również wielki sprawdzian dla kartelu.

3. Kurczaki, jaja a teraz znów kurczaki.

Na początku roku ze sklepów w regionach Rosji zaczęły znikać kurczaki. Największa sieć handlowa X5 tłumaczyła to przerwami w dostawach spowodowanymi nienormalną pogodą. Zostali zszokowani, że skończyła się dobra pogoda dla biznesu.

Grupa oczekuje, że dostawy lada dzień będą realizowane zgodnie z harmonogramem: „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dostarczyć brakujące towary do sklepów”.

Departament Polityki Informacyjnej Obwodu Swierdłowskiego, w którym kurczaki zniknęły ze sprzedaży, niedobory uznaje za spowodowane długimi wakacjami: wielkość dostaw, w tym do dużych sieci handlowych, „jest korygowana z uwzględnieniem aktywności konsumentów; podczas długiego styczniowego weekendu jest tradycyjnie niższa niż w pozostałe dni.”

„Sytuacja ma charakter lokalny” – zapewniają władze Swierdłowska. Nie ma problemów i zarówno sieć, jak i producenci mają kurczaka. „Takie historie zdarzają się co jakiś czas podczas wakacji”

Sytuacja z kurczakiem jest dla Rosjan bardzo drażliwa. To najtańsze mięso, a jego brak w sprzedaży jest traktowany bardzo poważnie. 

Ja tylko dodam od siebie, że owszem też mi się zdarza przed długim weekendem iść do sklepu i trafić na puste półki. Ale przypominam tylko naszą sytuację z zeszłego roku na panice np. w Angli czy w Polsce na stacjach. Rozpowszechniona plotka zwiększyła ruch na stacjach i rzeczywiście spowodowała braki. Tu ludzie nauczeni jajami, mogą rzeczywiście rzucić się na kurczaki i będziemy mieli samospełniającą się przepowiednie.

To bardzo ciekawe. Gdyż tu widzę duże pole do popisu ukraińskich służb. W sytuacji lokalnych braków, a te będą postępować, bardzo łatwo będzie w social mediach nakręcić paranoje społeczeństwa i co chwile pospolite ruszenie. A to na jajka, a to na kurczaki, potem kolejne produkty spożywcze.

Nie braliśmy tego pod uwagę wcześniej, ale w sytuacji powtarzającej się i rosnącej paniki spożywczej, to te kartki rzeczywiście mogą się w pewnym momencie pojawić, jako przeciwdziałanie spekulacyjne. Dajcie znać co o tym sądzicie?

4. Wielka Brytania ogłosiła plany wyparcia Rosji z rynku paliwa jądrowego

Brytyjski Departament Energii ogłosił utworzenie programu produkcji wysokogatunkowego paliwa z nisko wzbogaconego uranu (HALEU). Celem projektu jest zmniejszenie zależności od rosyjskich dostaw i wyparcie Rosji z rynków światowych – powiedziała brytyjska sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa energetycznego Claire Coutinho.

„Wielka Brytania dała światu swoją pierwszą działającą elektrownię jądrową, a teraz będziemy pierwszym krajem w Europie poza Rosją, który będzie produkował nowoczesne paliwo jądrowe” – powiedziała Coutinho.

Według niej krok ten będzie kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Pierwszy zakład ma zostać otwarty na początku lat 2030. Do 2050 roku Wielka Brytania planuje wyprodukować 24 gigawaty czystej energii jądrowej, zapewniając w ten sposób 25% dostaw energii elektrycznej w kraju.

Claire Coutinho zauważyła, że jedną z głównych cech HALEU jest możliwość zastosowania w bardziej kompaktowych reaktorach modułowych w elektrowniach jądrowych. Dzięki temu proces budowy elektrowni jądrowych staje się łatwiejszy i tańszy. Do tej pory ten rodzaj paliwa jest produkowany tylko w Rosji i Stanach Zjednoczonych, ale strona amerykańska nie eksportuje go ze względu na małe moce produkcyjne.

W kwietniu 2023 r. Wielka Brytania, Francja, Stany Zjednoczone, Kanada i Japonia, które są członkami G7, zgodziły się zjednoczyć w celu wyparcia Rosji z międzynarodowego rynku energii jądrowej. Strony zobowiązały się do wspólnego utworzenia ujednoliconych łańcuchów dostaw paliwa jądrowego.

5. Fundusz Opieki Narodowej topnieje na naszych oczach.

Stabilność gospodarki w warunkach wojny i sankcji w dużej mierze zapewniają miliardowe zastrzyki z budżetu oraz aktywne wydatkowanie środków z Funduszu Opieki Narodowej. 

W ciągu niecałych dwóch lat wojny połowa zgromadzonych przez wiele lat zapasów została roztrwoniona.

Na koniec 2023 roku fundusz będzie miał 12 bilionów rubli, twierdzi minister finansów Anton Siluanov. 

Na tę kwotę składa się wszystko, łącznie z pakietem kontrolnym Sbierbanku i innymi aktywami, których Ministerstwo Finansów  nie może sprzedać, a zatem są bezużyteczne w walce z kryzysem. 

Dlatego znacznie ważniejsza jest tzw. płynna część Funduszu Opieki Narodowej, którą władze mogą dysponować. Z niego Ministerstwo Finansów finansuje deficyt budżetowy, pobiera pieniądze na wsparcie gospodarki (inwestuje w papiery wartościowe wybranych spółek i projektów). „To zasób, który pozwala nam zachować margines bezpieczeństwa poza projektem budżetu w przypadku sankcji.

Według niego część ta wyniesie ok. 4,7 bln rubli. To około 52 miliardy dolarów. W ciągu dwóch lat płynna część Funduszu Opieki Narodowej zmniejszyła się o około połowę: o 44% w rublach i o 54% w dolarach.

Jaki to mechanizm? Ile było wcześniej? Jak to działa i co to jest ten Fundusz Opieki Narodowej o tym opowiemy dokładniej w komentarzu dnia.

6 Turcja. gospodarczy raj utracony

Turcja pozostaje jednym z najpopularniejszych destynacji dla rosyjskiego biznesu, ale dosyć szybko biznes traci grunt pod nogami. Do takiego wniosku doszli przedsiębiorcy i eksperci, z którymi rozmawiał Kommiersant FM.

Według nich, wraz z początkiem kryzysu w 2022 roku, dość łatwo było założyć własny biznes w tym kraju.

A było jeszcze pieknie w 2022 i początkach 2023.

W porównaniu z kosztami rozpoczęcia działalności gospodarczej w Hongkongu i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Turcja jest 2-3 razy tańsza. Kwota ta obejmuje przygotowanie kompletów dokumentów oraz pełne wsparcie na miejscu. W Stambule otwarcie rachunków bankowych i poświadczenie notarialne odbyło się dość szybko

Poprzez lokalne korytarze transportowe możliwe było dotarcie do alternatyw – Indii, Ameryki Łacińskiej, Iranu i Azerbejdżanu. Otwarcie firmy w Turcji było możliwe jedynie w 12 dni 

Ale potem wszedł w życie 11. pakiet zachodnich sankcji, a Turcja dołączyła stopniowo do nich. 

 W rezultacie procesy operacyjne stały się bardziej skomplikowane i niemożliwe stało się płacenie między krajami w dolarach i euroTransgraniczne opłacanie rachunków poza Turcją zostało zakazane, gdy właściciel lub dyrektor są mieszkańcami Rosji.

Współpraca z tureckimi bankami stała się niezwykle niewygodna. Transakcje za ich pośrednictwem zaczęły przebiegać powoli, i często były wstrzymywane lub ograniczane skarża się rosyjscy Biznesmeni. Dodatkowo na każdego zagranicznego pracownika trzeba zatrudnić obecnie pięciu Turków.

Turecka waluta narodowa regularnie aktualizowała historyczne minima w 2023 roku. Pod koniec grudnia dolar był wart prawie 29,5 lira. Wstępna oczekiwana inflacja w kraju do końca 2023 r. wynosi 65%, a do końca tego roku prognozowana jest na 41%. Na tym tle władze republiki podniosły płacę minimalną. Od 1 stycznia wzrósł prawie 1,5-krotnie – do 17 tys. lir, czyli nieco mniej niż 580 USD, czyli 2,5 razy więcej niż wskaźnik rosyjski.

Pewnym ratunkiem jest specjajna strefa ekonomiczna ale wiąże się to z kolejnymi rygorami i nie każdy może z niej skorzystać.

Jedna rosyjscy przedsiebiorcy z niepokojem patrzą na przyszłość, do kolejnych pakietów sankcji Turcja może przystąpić właśnie ze względu na trudności ekonomiczne i decydentów UE.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: