Codzienny ekonomiczny przegląd 05.01.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

 • Biały Dom twierdzi, że Rosja używa rakiet z KRLD do uderzenia na Ukrainę. Wcześniej rosyjskie MSZ zaprzeczyło tym informacjom, nazywając je fake newsem.
 • Stany Zjednoczone zamierzają uczynić systemy obrony powietrznej priorytetem na liście dostaw dla Ukrainy – poinformował Biały Dom.
 •  Stany Zjednoczone zamierzają nałożyć nowe sankcje na współpracę wojskowo-techniczną Federacji Rosyjskiej z KRLD i Iranem – poinformował Biały Dom.
 •  Ministerstwo Edukacji Litwy rozważa możliwość porzucenia rosyjskich szkół i nauczania w języku rosyjskim. Natomiast szkoły mniejszości narodowych w tym polskie pozostaną w kraju – powiedział minister edukacji Gintautas Jakštas.
 • Wojsko odparło najbardziej zmasowany atak na Sewastopol w ostatnim czasie, jedna ofiara trafiła do szpitala z powodu uderzenia fragmentem zestrzelonego celu powietrznego w dom – gubernator Razwożajew
 •  Strona Chess.com zablokowała rosyjskiego arcymistrza Denisa Khismatullina po skandalu z polskim arcymistrzem Janem-Krzysztofem Dudą podczas turnieju w Samarkandzie. Polak odmówił podania ręki Rosjaninowi przed meczem, co było przedmiotem szerokiej dyskusji w sieciach społecznościowych i mediach. Według Khismatullina, Chess.com wysłał mu e-mail z powiadomieniem o zakazie udziału w turniejach z nagrodami i jakiejkolwiek aktywności społecznej na stronie.
 • 54 obce państwa udzielają pomocy wojskowej Ukrainie — Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.
 • Strona indyjska nie wysłała amunicji artyleryjskiej na Ukrainę – powiedział rzecznik indyjskiego MSZ Randhir Jaiswal na briefingu w New Delhi.
 • Największa brytyjska firma zbrojeniowa BAE Systems wznowi produkcję części do M777 na potrzeby armii amerykańskiej, donosi The Wall Street Journal.
 • Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w komentarzu dla TASS, nazwało ataki na Biełgorod legalną metodą samoobrony zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych.
 • „Nigdy nie lubiliśmy Francuzów” – napisał na Telegramie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew. W końcu mamy Piątek a i świeta się zbliżają.
 1. Miliarderzy rosyjscy jeszcze bogatsi. A może jednak biedniejsi?

Mamy nowe dane o miliarderach w Rosji. Jak mówiliśmy wcześniej, następuje zagrabianie majątków zachodnich przedsiębiorstw. Zyskami zostają obdarowani Ci najbardziej zaufani carowi. Oni muszą mieć jakąś korzyść z zerwań powiązań biznesowych z zachodem. Inaczej Putina by dawno usuneli.

Tak też właśnie się dzieje.

Szacuje się, że majątek najbogatszych Rosjan wzrósł w 2023 roku o 50 miliardów dolarów. Co sami musicie przyznać, przy masowym odpływie kapitału zachodniego jest niezłym wyczynem.

Najbogatszym ze wszystkich stał się założyciel Łukoilu Wagit Alekperow  – o 9,29 miliarda dolarów jego majątek wzrósł do 24,7 miliarda dolarów. 

Współzałożyciel Eurochemu i  SUEK Andrey Melnichenko wzbogacił się o 5,67 miliarda dolarów (majątek netto wzrósł do 17,2 miliarda dolarów), a prezes zarządu NLMK Władimir Lisin zarobił w ciągu roku 4,08 miliarda dolarów (bogactwo wzrosło do 23,9 miliarda dolarów).  

Mamy też wątek polski.

Jednak nie wszystkim rosyjskim oligarchom udało się zwiększyć swoje bogactwo. Według BBI akcjonariusz Acronu Wiaczesław Kantor stracił 0,149 miliarda dolarów, a jego majątek spadł do 6,21 miliarda. Kantor znajduje się na europejskich, brytyjskich i szwajcarskich listach sankcyjnych. Pogorszenie jego samopoczucia wynika z konfiskaty przez polskie władze jego udziałów w największej polskiej firmie nawozowej, Grupie Azoty.

Jak to jest liczone?

Indeks Bloomberg Billionaires tradycyjnie ocenia majątek najbogatszych ludzi świata na podstawie wartości akcji spółek będących własnością biznesmenów. W rankingu znalazło się 500 przedsiębiorców, w tym 25 Rosjan. Rok wcześniej ranking wskazywał, że w pierwszym roku wojny rosyjscy oligarchowie zubożeli się o 94 miliardy dolarów. Tym samym nie udało im się jeszcze w pełni otrząsnąć po upadku.  

Natomiast proces redystrybucji majątku pozostałego w Rosji idzie pełną parą. Wiele spółek zostanie przejęte za grosze, część będzie przynosiła zyski, część zostanie zdewastowania i rozsprzedana na części.

Nic z korzyścią dla społeczeństwa. Będzie się to odbywać na zasadzie. Ten oligarcha stracił na zachodzie tyle, to tu jest taka możliwość, aby kupił po taniości w ramach rekompensaty. Co zrobi z fabryką, co zrobi z pracownikami? To nie jest istotne. Ważne, aby mógł ocierać te łzy tęsknoty za włoskimi plażami dolarami.

Już wkrótce każdy urzędnik będzie mógł jeździć jak Putin. No… prawie.

2. Pierwsza partia jaj z Turcji dotarła do Rosji

Do Rosji sprowadzono pierwszą partię jaj z Turcji w ilości 316,8 tys. – poinformowała służba prasowa Rossielchoznadzoru.

„Pierwsza partia jadalnych jaj z Turcji została sprowadzona przez punkt kontrolny Yarag-Kazmalyar w celu dalszej sprzedaży w Rosji”

Wcześniej Rada Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej (EWG) wyzerowała cła na import jaj kurzych do Rosji od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku. Świadczenie dotyczy dostaw do 1,2 miliarda jaj.

19 grudnia do Rosji dostarczono pierwszą partię jaj z Azerbejdżanu, która zawierała 36 ton jaj – 612 tysięcy sztuk. Druga partia została sprowadzona 21 grudnia, kiedy z Azerbejdżanu przybyło 18 ton jaj – 306 tys. sztuk.

Prezydent Rosji Władimir Putin 14 grudnia nazwał gwałtowny wzrost cen jaj porażką rządu i przeprosił Rosjan.

3. Oto samochód Putina. Aurus Senat

Aurus Senat to oficjalne auto reprezentacyjne rosyjskich władz. Jeździ nim sam Putin. Ta luksusowa limuzyna opracowana w Moskwie zasilana jest przez 4,4 litrowy silnik V8. Samochód miał być rosyjskim towarem eksportowym, przeznaczonym dla nieco biedniejszych milionerów. Dotychczas dostępne były wyłącznie pojedyncze egzemplarze, które trafiały do oligarchów i najbogatszych ludzi w Rosji. Ot taka niszowa linia dla wybranych.

Pamiętacie, jak mówiliśmy wam o tym, że Putin nakazał swoim urzędnikom kupować samochody krajowe? Okazało się, że jako że Aurus Senat był na liście, to urzędnicy chętnie skorzystali z tej porady i zaczęli składać zamówienia. No bo czemu nie? Każdy chce poczuć się jak car choć przez chwilę.

Po masowym zakupie limuzyn „jak Putin” rząd przestraszył się o budżet i szybko zapowiedział wypuszczenie „tańszej” linii samochodów. 

„W najbliższej przyszłości planujemy wypuścić linię samochodów klasy S… Są tam zarówno klasy S, jak i E. Będą w innej kategorii cenowej, bardziej przystępne i będzie większa produkcja masowa” – powiedział w rozmowie z TASS szef Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Zatem mówimy o dużym sedanie executive i sedanie klasy biznes. Manturov pozwolił także na pojawienie się w przyszłości SUV-a w linii. 

Nie podano, ile będą kosztować nowe samochody. Wiadomo, że trafią do sprzedaży w 2025 roku. 

Produkcja Aurusa Senat rozpoczęła się w 2021 roku w zakładzie w Jełabudze w Tatarstanie. W pierwszym roku produkcji wyprodukowano około 350 egzemplarzy samochodu. W 2022 roku produkcja wzrosła do około 500 egzemplarzy.

W 2023 roku produkcja została ograniczona z powodu sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę. Wyprodukowano około 300 egzemplarzy samochodu.

W 2024 roku produkcja Aurusa Senat jest planowana na poziomie około 400 egzemplarzy.

Aurus, którego cena zaczyna się obecnie od 38 milionów rubli, czyli około 1,65 mln złotych jest bardzo ciekawym kąskiem dla urzędników.  Zakłada się, że pojazdy do użytku służbowego zostaną zakupione z budżetu. 

Używa go szef Ministerstwa Zdrowia Michaił Muraszko, przewodniczący izby niższej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin, sekretarz Rada Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew, przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwienko, patriarcha Cyryl, niektórzy zastępcy i szefowie regionów. 

I tu mam ciekawostkę. Don.

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow pokazał całą kawalkadę opancerzonych Aurusów.

Stwierdził jednak, że sam nimi nie jeździ, ale kupił samochody, aby towarzyszyć prezydentowi Putinowi podczas jego wizyt w Czeczenii. 

Przypominam 1,6mln złotych jeden, a ten sobie kupił tak, aby Putinowi nie było smutno.

4. Rekordowo wzrosła liczba filmów i seriali na platformach VOD

Liczba treści w bibliotekach usług wideo przekroczyła poziomy odnotowane przed odejściem hollywoodzkich studiów. Jednocześnie wydłużył się również czas oglądania, ale eksperci przypisują to popularności tureckich seriali telewizyjnych.

Od stycznia 2022 r. do stycznia 2023 r. liczba filmów i seriali w krajowych kinach internetowych spadła o prawie 7% – z 31,8 tys. do 29,7 tys. tytułów – zauważa TelecomDaily. Wiązało się to wówczas bezpośrednio z odejściem z rynku rosyjskiego pięciu największych hollywoodzkich studiów filmowych: Disney, Warner Bros, Sony, Paramount i Universal.

Od 1 listopada 2023 roku kina internetowe poprzez znaczną liczbę zakupów treści w zaprzyjaźnionych krajach były w stanie ilościowo zrekompensować odejście Hollywoodu. Liczba jednostek treści obecnych na co najmniej jednej platformie wynosi 31,9 tys.,

Wzrost ilości treści w tłumaczy się zakupem seriali z nowych rynków, zwłaszcza z Korei Południowej, Indii i Ameryki Łacińskiej. Istotnym czynnikiem stały się tak zwane treści niescenariuszowe – czyli programy i programy kręcone bez scenariusza.

Jeśli chodzi o ilość czasu, jaki widzowie spędzają na oglądaniu filmów i seriali w kinach internetowych, rośnie on rok do roku o 10–15%, w zależności od platformy. wiąże to z rosnącą popularnością produktów wieloodcinkowych, w tym tureckich seriali o dużej liczbie odcinków.

Eksperci odnotowują również lawinowy wzrost liczby przypadków oszustw wobec użytkowników kin internetowych. Jeden z obecnie rozpowszechnianych schematów: próbując zapłacić za promocyjną subskrypcję klient usługi przekierowywany jest na stronę gdzie, otrzymuje subskrypcje od „oszusta.” na niechcianą usługę informacyjną lub inną.

5. USA mówi, że kasa dla Ukrainy się skończyła. Przynajmniej na razie.

Stanom Zjednoczonym zabrakło pieniędzy na pomoc wojskową dla Ukrainy, powiedział John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Dalsze dostawy broni będą możliwe po zatwierdzeniu przez Kongres. Przypominam i uspokajam po raz kolejny. Gdy głosowanie się odbędzie, to pakiet zostanie przegłosowany. Obecnie mamy negocjacje między demokratami i republikanami. Polityczne podkładanie sobie świni. W tym samy momencie widzimy aktywizacje europejskich liderów, unii europejskiej i Japonii.

Kirby powiedział.

„Przekazaliśmy Ukrainie ostatni pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa, na który mamy środki, tuż przed Nowym Rokiem, tuż po Świętach Bożego Narodzenia. Potrzebujemy wsparcia Kongresu, abyśmy mogli to kontynuować”

Wcześniej, w październiku, prezydent USA Joe Biden zażądał od Kongresu kwoty 61 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie. Projekt ustawy nie został jeszcze uzgodniony ze względu spory między obozami politycznymi.

W 2023 roku Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 34 pakiety pomocy wojskowej na łączną kwotę ponad 24 miliardów dolarów. W pierwszym roku wojny Stany Zjednoczone przekazały Kijowowi wsparcie wojskowe o wartości prawie 27 miliardów dolarów.

Świat wstrzymuje oddech w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: