Dzień Dobry,
Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.
A w dzisiejszym zestawieniu:
Miejsce 10 – Putin ponownie twierdzi że inflacja jest nieznaczna Rosja 6 potęgą świata a wzrodst PKB 3,5%
Inflacja słyszała ma być 5% i 3,5% wzrostu PKB.
Sytuacja z inflacją i rosnącymi cenami w Rosji jest pod kontrolą, oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z wojskiem w szpitalu im. A.A. Wiszniewski.
Putin wyraził pewność, że Rosja utrzyma szóste miejsce wśród światowych gospodarek nadchodzących latach i zastanowi się, jak „pójść dalej”. Następnie przyznał, że inflacja w Rosji do końca 2023 roku „wyniesie około 5 proc.”. Według Ministerstwa Rozwoju, w tygodniu od 19 do 25 grudnia 2023 r. roczna inflacja przyspieszyła do 7,59% .
Prezydent zwrócił także uwagę, że po raz pierwszy w strukturze gospodarki wzrost przemysłów przetwórczych znacznie przekroczył przychody z ropy i gazu. „To sugeruje, że przechodzimy zmiany strukturalne w gospodarce” – wyjaśnił Putin
Dodał, że nawet odłączenie Rosji od międzynarodowego systemu płatności SWIFT nie wpłynęło znacząco na sytuację gospodarczą kraju. „Najwyraźniej liczyli, że wszystko się zawali. Tutaj dostarczamy nasze tradycyjne towary eksportowe. Jak zapłacić? Nic. Wszystko działa” – podsumował Putin.
Miejsce 9 – Żony, zmobilizowanych mają życzenia dla Putina.
Żony zmobilizowanych, które wzywały prezydenta Władimira Putina, aby sam poszedł na front i zginął, opublikowały w telegramie „Way Home” nowy apel do głowy państwa. Oto cytat.
„Dzisiaj zmarł mąż naszej członkini, Marii. <…> Mamy nadzieję, że Władimir Władimirowicz i osoby odpowiedzialne za tysiące złamanych losów zakrztuszą się w Nowy Rok krwią naszych chłopaków, któtym wypełniają po brzegi ich elegancke kieliszki! Spłoń w piekle”.
Komentarz zamieszczono pod wiadomością wideo od kobiety, która przedstawia się jako Maria Iszkowa z Petersburga. Mówi, że jesienią 2022 roku jej mąż został zmobilizowany, a w sierpniu jego jednostka „jak siły powietrzno-desantowe, jak samoloty szturmowe” została wysłana w kierunku Zaporoża, aby powstrzymać kontrofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy. W grudniu mąż Marii zmarł. Kolejny jej cytat.
„Chcę powiedzieć wszystkim, którzy walczą o swoich ukochanych mężczyzn: <…> nie macie czasu, bo absolutnie każdy dzień może być fatalny. I najprawdopodobniej tak się nieuchronnie stanie. Walcz o nie teraz, już dziś, zrób wszystko, co możliwe. Uważam jednak, że jedyne co jest możliwe, to jest ucieczka. Jeśli Twój mąż wróci do domu, po prostu biegnij z nim” – mówi autorka filmu.
Żony zmobilizowanych zgadzają się z Marią, zauważając, że teraz „liczy się każda minuta”. „Musimy tylko walczyć o naszych bliskich, żeby nie było za późno” – dodają.
Tymczasem Kreml dostrzega sytuację i żąda od gubernatorów zaprzestania przemówień zmobilizowanych żon, co mogłoby stworzyć negatywne tło przed wyborami prezydenckimi. „Zadanie polega na powstrzymaniu protestów wewnętrznych za wszelką cenę. Przekonaj, obiecaj, zapłać. Cokolwiek, byle nie wyjść na ulicę, w dowolnej ilości, nawet 50 osób”
Żony zmobilizowanych nie mogą liczyć na wyrozumiałość ze strony Putina. „Nie będzie litości. A Kreml będzie próbował ich uciszyć. A jeśli będą jakieś bardziej radykalne działania, [władze] zastosują bardziej represyjne środki” – powiedziała.
Stanowaja zauważyła, że teraz Kreml stara się uniknąć skandalu, stara się więc działać za pośrednictwem gubernatorów, którym nakazano w jakiś sposób sprawić, by kobiety „zniknęły z przestrzeni informacyjnej”. „Jeśli spróbuje się wysłać 100 policjantów, aby aresztowali te kobiety, spowoduje to duży hałas w przestrzeni publicznej, więc nie wchodzi to w grę” – podsumowała.
Mamy więc ciekawe tarcia od dołu społeczeństwa. Tak jak w poprzedniej sytuacji gdy wam opowiadałem o poprzednich takich informacjach, nie wywróci to reżimu. Ale widać, że gdzieś tam pod płaszczykiem propagandy i wsparcia dla reżimu, społeczeństwo jest coraz bardziej niezadowolone.
Miejsce 8 – Uczczono sylwestra masowymi nalotami na bawiących się migrantów.
W Rosji z nowym rokiem stare praktyki mają się dobrze.
W nocy 1 stycznia w centrum Moskwy doszło do obław na migrantów – podczas uroczystości policja łapała cudzoziemców z sąsiednich krajów i wywoziła ich radiowozami pod pretekstem „szukania przestępstw w bazie danych”
To samo wydarzyło się w centrum Petersburga – w pobliżu stacji metra Gostiny Dvor. Policja zabrała migrantów, w tym dzieci, do autobusów. Funkcjonariusze sprowadzili dla zatrzymanych dziesięć autobusów, które mogły pomieścić ponad 250 osób.
Policja sprawdzała także dokumenty cudzoziemców na samej stacji metra i prosiła migrantów, aby wyszli na ulicę.
Z centrum Petersburga do komend policji przywieziono około 3 tys. migrantów. Ponad 600 z nich przebywało w Rosji z różnymi naruszeniami przepisów migracyjnych.
Tak się bawią, tak się bawią Rosjanie. Zabawa ta moim zdaniem w końcu się im czkawką odbije.
Miejsce 7 -Ramzan Kadyrow coraz większym problemem dla reżimu
Ramzan Kadyrow nazwał swoją propozycję wymiany ukraińskich jeńców wojennych za zniesienie sankcji nałożonych na członków jego rodziny „trollingiem”. Tym samym szef Czeczenii rzekomo chciał sprawdzić reakcję Waszyngtonu. Sprawdził za to doskonałe reakcje rosyjskiej blogosfery i jak bardzo jest nielubiany w patriotycznych kręgach. Tolerowane takich wybryków może być chwilowo wygodne dla reżimu ale w dłuższym terminie nie może być akceptowane. Jest to dodatkowy ból głowy dla Putina.
Miejsce 6 – Tarcia niemiecko-rosyjskie na nowym froncie.
Niedawno zrobiliśmy komentarz dnia o tym, że Rosjanie planują łamać patenty na leki. Mówiliśmy, że wybuchnie im to w twarz. Mówiliśmy również o coraz ostrzejszej polityce Niemiec wobec Rosji. Tu zbiegają się oba komentarze.
Zakrojony na szeroką skalę zakup rosyjskich zakładów produkujących leki przyniósł odwrotny skutek dla niemieckiej firmy Stada przy inwestorach z USA i Wielkiej Brytanii. Jeden z największych inwestorów branży farmaceutycznej Federacji Rosyjskiej przenosi fabryki do osobnej spółki i przygotowuje je do sprzedaży.
Stada faktycznie opuściła Rosję pod koniec ubiegłego roku, ale zrobiła to po cichu, wydzielając swój rosyjski biznes, który zdaniem międzynarodowych inwestorów stał się toksyczny, pisze Deutsche Welle.
„Właściciele Stady podjęli niedawno decyzję o wydzieleniu rosyjskiego biznesu Stada i przekształceniu go w odrębną spółkę, która samodzielnie i niezależnie działa pod nazwą Nizhpharm” Cel takiej reorganizacji jest dość oczywisty – sprzedaż.
Rynek rosyjski był dla Stady drugim po niemieckim najważniejszym. Co szósty pracownik firmy pracował w Federacji Rosyjskiej, w ciągu dwóch dekad firma zainwestowała w tym kraju ponad 1 miliard dolarów. Tu Przypominam o gwarancjach rządu niemieckiego. Jeśli Stada straci te pieniądze, to odzyska je od niemieckiego rządu.
Na rynku rosyjskim Stada oferowała ponad 120 rodzajów leków. Na razie nie ma podanych informacji, czy wraz z opuszczeniem tej firmy rynku rosyjskiego znikną te leki.
Miejsce 5 -Import LNG z Rosji do UE spada o 4.3%
Import LNG do UE z Rosji wyniósł w 2023 19.8 miliarda wobec 20,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego w 2022 r. ,
Kadri Simson, unijna komisarz ds. energii, powiedziała w zeszłym miesiącu, że nowe zasady umożliwiające państwom członkowskim zakazanie rezerwacji przepustowości w gazociągach i terminalach LNG UE stanowią „proporcjonalny i ukierunkowany sposób” dla krajów UE na ograniczenie rosyjskich dostaw. Przepisy powinny stanowić dla unijnych przedsiębiorstw podstawę do zrywania umów z rosyjskimi dostawcami gazu bez płacenia wysokich odszkodowań, twierdzą urzędnicy UE.
Pierwsza zapowiedź pojawiła się z Finlandii, która w 2025 chce całkowicie zrezygnować z rosyjskiego surowca.
Są też kolejne jeszcze nieoficjalne zapowiedzi.
Obecna sytuacja UE wyraźnie kontrastuje z sytuacją w roku 2022, kiedy Moskwa ograniczyła dostawy rurociągów w związku z inwazją na Ukrainę. UE była zmuszona zabiegać o LNG na rynku światowym, aby zastąpić utracone wolumeny, a europejskie ceny referencyjne gazu osiągnęły ponad 300 euro za megawatogodzinę latem, w szczytowym momencie kryzysu energetycznego wobec 32 euro obecnie. Rok 2024 zapowiada się że cześć koncernów rozpocznie podpisywanie nowych być może nawet długoterminowych kontraktów. Sprzyja temu obecna zimowa niska cena i lobby firm naftowogazowych koncentrujących kapitał. Rok 2024 może być dla rosyjskich firm kluczowy jeśli chodzi o pozostanie na rynku europejskim.
Miejsce 4 – Dostawy rosyjskiej ropy do Indii spadły o jedną trzecią z powodu problemów z płatnościami
Problemy płatnicze dotknęły eksport rosyjskiej ropy do Indii, które od wybuchu wojny na Ukrainie i wprowadzenia unijnego embarga stały się jednym z największych odbiorców rosyjskich baryłek.
W grudniu dostawy ropy z Rosji na rynek indyjski spadły o jedną trzecią w porównaniu do szczytu z maja – do 1,48 mln baryłek dziennie – wynika z danych firmy analitycznej Kpler
To minimum od stycznia 2023 r., widzimy że od połowy roku systematycznie spadają.
Kolejne straty wynikają z faktu, że indyjskie rafinerie ropy naftowej, które w całym 2023 roku otrzymywały średnio 140 tys. baryłek dziennie gatunku Sokol, nie były w stanie zakupić ponad 5 mln baryłek, które do Indii dostarczało sześć tankowców, ze względu na problemy z płatnościami.
Indyjskie rafinerie państwowe zdecydowały się przejść na dirhamy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby płacić za dostawy ropy z Rosji po tym, jak rząd odradził im korzystanie z chińskiego juana. Z kolei indyjskie Ministerstwo Energii zauważyło, że problematyczna jest płatność w dolarach – nie wszystkie banki akceptują je za rosyjską ropę.
Trwa gorączkowe poszukiwanie waluty rozliczeniowej pomiędzy państwami. Na ten moment brak sukcesów.
Miejsce 3 – Rekordowa liczba gotówki wśród ludnośći
Według Banku Centralnego pod koniec 2023 r. przyrost gotówki w rękach ludności wyniósł blisko 2 biliony rubli. Wskaźnik zbliżył się do poziomu z rekordowego 2022 r.,
Wolumen gotówki w obiegu w Rosji do końca 2023 roku przekroczy 18 bilionów rubli – wynika ze statystyk Banku Centralnego. Zgodnie z parametrami bazy monetarnej, na dzień 1 grudnia wskaźnik osiągnął już 17,91 bln rubli. W okresie styczeń-listopad salda gotówkowe w rękach ludności wzrosły o 1,56 bln rubli, czyli o 9,6%. Za niepełny grudzień odpływ gotówki wyniósł kolejne 374,7 mld rubli – wynika z danych o płynności sektora bankowego na dzień 28 grudnia. Statystyki odzwierciedlają całą gotówkę poza Bankiem Centralnym, w tym salda w kasach banków komercyjnych, ale większość środków znajduje się w rękach ludności.
Tym samym do końca roku wzrost gotówki w obiegu może wynieść około 1,94 bln rubli, co jest ogólnie porównywalne ze wskaźnikami kryzysowego roku 2022. W tym czasie ilość gotówki w rękach ludności wzrosła o 2,28 bln rubli, do 16,35 bln rubli.
Jednocześnie widzimy od połowy roku zmniejszenie się agregatu M0 , co prowadzi tylko do jednego wniosku.
Miejsce 2 – Rosjanie w obawie o ceny po świętach.
Z początkiem 2024 roku mieszkańców wielu dużych rosyjskich miast odczują podwyżki cen przejazdów komunikacją miejską – autobusami, trolejbusami, tramwajami i metrem.
- tak np. w Kazaniu stawka wzrośnie średnio o 9,5%,
W wielu miastach już obowiązują podwyżki od listopada średnio o 10%.
Pociągi i autobusy międzymiastowe
Ceny biletów na pociągi dalekobieżne zostały podniesione 1 grudnia 2023 r. (o 10,75%).
W szczególności od 1 stycznia ceny przejazdów pociągami podmiejskimi w obwodzie nowosybirskim wzrosną o 7–15%
Jednocześnie wiele regionów (Riazan, Włodzimierz itp.) ogłosiło już podwyżkę opłat za przejazdy autobusami podmiejskimi i międzymiastowymi na początku 2024 r.
W obwodzie moskiewskim podwyżka stawek na pociągi elektryczne została zsynchronizowana ze wzrostem kosztów przejazdów komunikacją miejską o 10%
Od początku 2024 r. nie wzrosną opłaty za mieszkania i usługi komunalne, podwyżki taryf zaplanowano na lipiec. Według zasad zatwierdzonych przez rosyjski rząd, podwyżka wyniesie średnio 9,8% w całym kraju
w Moskwie podwyżek wynosi 11%, Petersburg – 9,8%, w obwodzie moskiewskim – 10,7%, obwód leningradzki – 10,2%, Omsk – 14%, Czelabińsk – 11%, w regionie Trans-Bajkał Terytorium – 15%.
Od 1 stycznia 2024 r. w Rosji ceny za przeglądy techniczne będą indeksowane . Minimalny koszt usługi powinien rosnąć proporcjonalnie do poziomu inflacji w kraju. Oczekuje się , że około połowa regionów podniesie cenę przeglądu pojazdów ponad 12%
Papierosy i inne wyroby tytoniowe. Od 1 stycznia 2024 r., zgodnie z niedawno przyjętą ustawą , podatek akcyzowy na papierosy i papierosy wzrośnie, oczekuje się że cena najtańszej paczki papierosów wzrośnie o 5%.
W 2024 roku za uzyskanie paszportu zagranicznego trzeba będzie zapłacić więcej – opłata za tę usługę wzrośnie o 20%,
Od początku 2024 r. ceny sprzedaży nabiału, kawy, soków, ryżu i wyrobów cukierniczych wzrosną od 10-25 proc.
Alkohol to wzrost od 7% do 30%.
Nie znamy jeszcze zmian cen mięsa ale tu można liczyć się z poważnym wzrostem.
Miejsce 1 – Rysa w stosunkach gospodarczych Rosja Chiny
Pojawił się problem w relacjach rosyjsko chińskich.
Wzrost cen frachtu tankowców i kontenerowców w ostatnich tygodniach podwoił się w wielu przypadkach. Spowodowane jest to faktem, że wielu przewoźników przekierowywało swoje statki wokół Morza Czerwonego, obecnie kontenerowce płyną do Europy nie przez Kanał Sueski, ale dookoła Afryki od południa.
Według międzynarodowej platformy rezerwacji ładunków Freightos, koszt wysyłki jednego 40-stopowego kontenera z Azji do Europy Północnej podwoił się do 4000 dolarów, podczas gdy dostawa tego samego kontenera do krajów śródziemnomorskich, gdzie trasa statku tradycyjnie przebiegała przez Morze Czerwone i Kanał Sueski, wzrosła do 5175 dolarów, donosi Reuters.
Judah Levine, szef analityków Freightos, zauważył, że niektórzy przewoźnicy już podnieśli ceny za przewóz jednego kontenera z Azji do krajów śródziemnomorskich do 6000 USD (od połowy stycznia), a praktyka stosowania dopłat w wysokości od 500 do 2700 USD za kontener może jeszcze bardziej podnieść ceny.
Koszt wysyłki do portów Ameryki Północnej i z powrotem również wzrósł, ale nie tak zauważalnie.
2 stycznia Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że Huti wystrzelili pociski balistyczne w kierunku okrętów na Morzu Czerwonym. Był to 24. atak na statki handlowe na południu Morza Czerwonego od 19 listopada.
Ataki na statki na Morzu Czerwonym nasiliły się w związku z wojną izraelsko-Hamasową, a Huti zapowiedzieli, że odpowiedzą na „haniebną izraelsko-amerykańską agresję w Strefie Gazy” atakami na statki pod banderą izraelską, a także statki obsługiwane lub będące własnością izraelskich firm.
Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️
Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.
Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!