Codzienny ekonomiczny przegląd 04.01.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  • Według kanału Readovka Telegram, w obwodzie włodzimierskim z powodu oblodzenia torów na kilka godzin utknął szybki pociąg „Lastochka”, jadący trasą Niżny Nowogród – Moskwa. „300 pasażerów zostało zamkniętych w pociągu Lastochka… Wagony zostały bez prądu i ogrzewania, a na dworze było -27°C…
  • Hamish de Bretton-Gordon, emerytowany pułkownik armii brytyjskiej, powiedział w wywiadzie dla TalkTV, że możliwe jest, że NATO wyśle swoje wojska na terytorium Ukrainy, jeśli Siły Zbrojne Ukrainy napotkają jeszcze większe problemy na froncie.
  • Państwa NATO zgodziły się na zakup 1000 rakiet Patriot. Zakłada się, że przyczyni się to do wzmocnienia bezpieczeństwa zarówno państw sojuszu, jak i Ukrainy.
  • Departament Stanu USA oświadczył, że nie widzi gotowości Rosji do negocjacji w sprawie Ukrainy. Amerykański departament zaznaczył, że władze USA nie porzucają przekonania, że Ukraina musi osiągnąć „całkowite zwycięstwo” nad Federacją Rosyjską.
  • Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski wezwał do przekazania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu 
  • Ponad 10 rosyjskich kanałów telewizyjnych usuniętych z nadawania w Kazachstanie
  1. Kadyrow wprowadza ciekawe zwyczaje.

Czeczeńskie siły bezpieczeństwa nie powinny pozostawiać bezkarnie osób, które dopuściły się morderstwa, a jeśli przestępcy nie zostaną odnalezieni, za ich czyny będą musieli zapłacić bliscy. powiedział Kadyrow na spotkaniu z pracownikami MSW i Gwardii Narodowej.

Kadyrow tłumaczył to podejście lokalnymi tradycjami, do których należy m.in. „krwawa waśń”. „Ktokolwiek, kto narusza porządek publiczny lub dotknął ręką funkcjonariusza policji, lub gościa republiki, nawet jeśli go nie znajdziemy, nie będziemy kontynuować poszukiwań.

Znajdziemy jego bliskich. U nas tak jest od niepamiętnych czasów: jeśli nie odnaleziono sprawcy, ogłaszano zemstę na jego bracie, ojcu”

No i co wy na to moi mili? Będzie w Czeczeni bardzo nie po europejsku.

Kadyrow nazwał niedopuszczalnym, aby bliscy osoby, która popełniła morderstwo, po prostu wyparli się go i nie ponieśli odpowiedzialności. „ Żadne odrzucenie osoby nie działa, dopóki nie zabijemy kogoś z rodziny i nie odbierzemy prawa do krwawej waśni” – powiedział Kadyrow. 

Kadyrow stwierdził, że „krwawa waśń” nie jest reliktem średniowiecza, ale „jedynym i najskuteczniejszym narzędziem odstraszania agresji i lekkomyślności, które przekreśla nawet teoretyczną możliwość umyślnego morderstwa”. 

„Krwawa waśń” jest sprzeczna z rosyjską konstytucją, zgodnie z którą każdy człowiek ma prawo do życia i nikt nie może być ukarany bez wyroku sądu. 

Zabójstwo motywowane „krwawą waśnią” uznawane jest za przestępstwo.

W październiku 2023 roku, po antysemickich pogromach na  lotnisku w Machaczkale, Kadyrow  wzywał do  zabijania osób uczestniczących w masowych zamieszkach. „Oddaj trzy ostrzegawcze strzały w powietrze, a następnie, jeśli dana osoba nie przestrzega prawa, oddaj czwarty strzał w czoło” – powiedział siłom bezpieczeństwa. 

Mamy 4 stycznia, a w Rosji już się robi niezwykle rozrywkowo.

2. Kazachstan też podnosi ceny Rosjanom o 25%

Narodowy operator Kazachstanu KazTransOil SA ogłosił od 1 stycznia podwyżkę stawek za przepompowywanie rosyjskiej ropy swoim odcinkiem rurociągu TON-2. Według operatora koszt transportu na dystansie 1 tys. km wynosi obecnie 11,28 dolara za tonę.

Jak podała spółka KazTransOil JSC, na początku grudnia zarządzenie o podwyższeniu taryfy zostało zatwierdzone przez prezesa zarządu spółki. Wówczas koszt transportu za 1 tys. km wynosił 9,3 dolara za tonę. 

3. Hindusi grają w otwarte karty z Rosją. Chcecie sprzedać ropę? Rabaty muszą być wyższe.

Wersja mówiąca, że ​​Indie ograniczyły zakupy ropy od Rosji ze względu na sankcje uniemożliwiające płatności, jest niepełna – stwierdził minister ds. ropy. Według niego działają mechanizmy rynkowe, przede wszystkim ważna jest cena ropy.

Ograniczenie dostaw rosyjskiej ropy do Indii w grudniu 2023 roku nie wynikało z problemów płatniczych, ale z nieatrakcyjności rabatów. Podał indyjski minister ropy.

„To czysta funkcja ceny, po jakiej nasi przetwórcy będą kupować” – wyjaśnił Puri. Zdaniem ministra kraj potrzebuje 5 mln baryłek ropy dziennie, z czego 1,5 mln pochodzi z Rosji.

Tu przypominamy, Indie i Chiny obecnie odpowiadają za 90% eksportu ropy. Oba kraje były by skrajnie lekkomyślne, nie wyciskając Rosji jak cytryny. Tu mamy jeden z przykładów.

Obniżenie wolumenu dostaw, i żądania większych rabatów w sytuacji, gdy ceny na rynkach spadają, będą mocno odczuwalne dla rosyjskiego budżetu, który przeliczony był z założeniem 71$ za baryłkę ropy URALS. Obecnie cena? Poniżej 60$ – A Indie głośno i wyraźnie mówią. Od tej ceny chcemy rabat.

4. Ukraina pewna wojskowej pomocy Zachodu

 Władze Ukrainy nie mają planu awaryjnego na wypadek zmniejszenia pomocy wojskowej ze strony państw zachodnich – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Wyraził nadzieję, że wsparcie dla Kijowa będzie kontynuowane.

W rozmowie z CNN minister został zapytany, czy Ukraina ma plan na wypadek braku pomocy wojskowej ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. „Nie mamy planu B. Jesteśmy pewni planu A” – odpowiedział Kułeba.

Według ministra, Ukraina „będzie walczyć, biorąc pod uwagę zasoby, którymi dysponuje”. Przekonuje, że pomoc udzielana Kijowowi nie jest dobroczynnością, ale „inwestycją w obronę NATO, w obronę dobrobytu narodu amerykańskiego”. Dmytro Kułeba uważa, że jeśli Rosja wygra, „przywódcy na całym świecie będą kuszeni”, by pójść w jej ślady.

W październiku 2023 r. Mychajło Podolak, doradca szefa biura prezydenta Ukrainy, skarżył się na przedłużające się dostawy broni przez Zachód. Powiedział, że kraj planuje zwiększyć produkcję broni przy pomocy inwestycji zagranicznych. W grudniu minister obrony Niemiec Boris Pistorius przyznał, że doszło do opóźnień w dostawach broni na Ukrainę. Pentagon poinformował również, że Waszyngtonowi kończą się fundusze na dostawy broni do Kijowa.

5. Rosjanie oszaleli ze wściekłości przez Polaka.

Najsilniejszy polski arcymistrz Jan-Krzysztof Duda nie uścisnął dłoni Rosjanina Denisa Khismatullina przed rozpoczęciem meczu na Mistrzostwach Świata w Uzbekistanie: Rosjanin podszedł do szachownicy, przy której siedział Duda, wyciągnął do niego rękę, ale ten ostatni stanowczo odmówił.

Powody decyzji Dudy nie zostały podane, ale w Polsce tłumaczono to faktem, że Chismatullin wielokrotnie podróżował w strefę walk między Rosją a Ukrainą i otwarcie wspiera działania wojenne i reżim Putina.

Wideo z tego zdarzenia obiegło internet tak w Polsce jak i w Rosji. W Rosji wywołało one spore oburzenie.

Mamy wypowiedź federacji szachowej:

Uścisk dłoni nie jest uważany za obowiązkowy dla szachistów, a odmowa nie pociąga za sobą żadnych sankcji ani automatycznej straty, powiedziała służba prasowa Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE).

Jednocześnie FIDE zauważa, że ​​komisja ds. etyki, która jest niezależnym organem, może nałożyć sankcje na szachistę, który nie podaje ręki przeciwnikowi. „Może to nastąpić tylko wtedy, gdy przeciwnik, któremu odmówiono uściśnięcia dłoni, zwróci się o to do komisji etyki. W sytuacji Dudy-Khismatullina takich oświadczenie nie padło” – wyjaśniło FIDE.

Dawno partia szachów nie wzbudziła tylu emocji w obu narodach.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: