Codzienny ekonomiczny przegląd 03.01.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

  • Norwegia w drodze wyjątku zezwoliła na bezpośrednią sprzedaż broni i produktów obronnych norweskich firm na Ukrainę.
  • Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego Sił Zbrojnych Ukrainy na centrum Biełgorodu 30 grudnia wzrosła do 25 osób. podają rosyjskie media
  • Wielka Brytania i kraje Europy kontynentalnej chcą przedłużyć konflikt na Ukrainie co najmniej do 2025 roku, aby ponownie uruchomić swój przemysł obronny i nadal udzielać pomocy władzom w Kijowie, niezależnie od stanowiska Stanów Zjednoczonych. Poinformował o tym „The Times”, powołując się na źródła w brytyjskim rządzie.
  • Prezydent Francji Emmanuel Macron przypomniał w swoim noworocznym orędziu, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w czerwcu 2024 r. i francuscy wyborcy będą musieli zdecydować, czy „powstrzymać Rosję i wesprzeć Ukrainę”, czy „poddać się siłom autorytarnym”.
  • Luka w cenach oleju napędowego i benzyny w Rosji osiągnęła rekordowy poziom 12%.
  • Inflacja w Kazachstanie w 2023 roku wyniosła 9,8%
  • Rosstat poprawił dane na temat produktu krajowego brutto (PKB) Federacji Rosyjskiej w 2022 r. do 1,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim z 2,1 proc. Wzrost PKB na 2021 r. zrewidowano o 5,9% z 5,6%.
  1. Znamy liczbę tajnych dekretów Putina w zeszłym roku. Mamy rekord.

Prezydent Rosji Władimir Putin zeszły rok zaszalał jeśli chodzi o ilość dekretów jak i o ilośc dekretów tajnych. Skąd to wiemy?

Dekrety prezydenckie numerowane są sekwencyjnie, a na początku każdego roku ich licznik jest zerowany. Dokumenty niejawne nie są jednak publikowane w ogólnej bazie danych. Zatem na podstawie liczby brakujących numerów można obliczyć, ile dekretów uznano za „tajne”.

Tym samym w 2022 roku, na tle masowej inwazji Rosji na Ukrainę, udział tajnych dekretów prezydenckich wzrósł do 45%. Poprzedni rekord tego wskaźnika Putin ustanowił w 2001 r., w szczytowym okresie drugiej wojny czeczeńskiej – wówczas 47% dokumentów nie zostało opublikowanych.

W drugim roku wojny na Ukrainie ogólna liczba dekretów podpisanych przez Putina nie uległa zmianie: ostatni numer dokumentu w 2022 r. wynosił 996, w 2023 r. – 997, z czego 49,5% nie zostało opublikowanych.

Tajne dekrety mogą dotyczyć różnych spraw, ale między innymi prezydent może je wydawać przy nagradzaniu wojska lub ułaskawianiu skazańców werbowanych do wojny. 

W jawnych dekretach prezydenckich z 2023 r. znalazło się także więcej dokumentów dotyczących nadawania honorowej nazwy „Straż” jednostkom wojskowym i statkom. Powody przydziału nie są określone, w tekście dekretów zastosowano standardowe sformułowanie – „za masowe bohaterstwo i odwagę, męstwo i odwagę”.

2. Samochody podrożeją nawet o 40% w 2024

Nowe zagraniczne samochody w 2024 roku mogą podrożeć o 20-40 proc., a chińskie marki zajmą większość rynku – twierdzą rosyjscy eksperci.

W mniejszym stopniu ceny chińskich marek będą rosły ze względu na stopniowe nasycenie rynku i rosnącą konkurencję. Eksperci uważają, że będą one miały co najmniej połowę rynku nowych samochodów.

Według Autostat od początku 2023 roku nowe zagraniczne samochody zyskały na wartości o 27%. W 2024 roku ceny mogą wzrosnąć o kolejne 20-40%, w zależności od marki i konfiguracji – powiedział Denis Migal, założyciel giełdy samochodowej FRESH. Maksymalny wzrost cen, według jego prognozy, czeka takie marki jak Hyundai i Kia – ułatwi to niedobór podaży.

Otkritie Auto twierdzi, że pierwsza podwyżka nastąpi w styczniu lub lutym: dealerzy, którzy utrzymali metkę z ceną ze względu na noworoczną sprzedaż, będą spieszyć się, aby nadrobić zaległości.

Eksperci są zgodni, że chińskie marki będą nadawać ton sprzedaży nowych importowanych samochodów w 2024 roku, a średnia cena importowanych samochodów będzie rosła. To już 2,8 mln rubli – powiedział Aleksiej Podszczekoldin, prezes ROAD. Na początku 2024 roku, po pierwszej fali podwyżek cen, może osiągnąć 3 miliony rubli według eksperta motoryzacyjnego Wiktora Kondraszyna.

3. Tarcia niemiecko-rosyjskie na nowym froncie.

Niedawno zrobiliśmy komentarz dnia o tym, że Rosjanie planują łamać patenty na leki. Mówiliśmy, że wybuchnie im to w twarz. Mówiliśmy również o coraz ostrzejszej polityce Niemiec wobec Rosji. Tu zbiegają się oba komentarze.

Zakrojony na szeroką skalę zakup rosyjskich zakładów produkujących leki przyniósł odwrotny skutek dla niemieckiej firmy Stada przy inwestorach z USA i Wielkiej Brytanii. Jeden z największych inwestorów branży farmaceutycznej Federacji Rosyjskiej przenosi fabryki do osobnej spółki i przygotowuje je do sprzedaży.

Stada faktycznie opuściła Rosję pod koniec ubiegłego roku, ale zrobiła to po cichu, wydzielając swój rosyjski biznes, który zdaniem międzynarodowych inwestorów stał się toksyczny, pisze Deutsche Welle. 

„Właściciele Stady podjęli niedawno decyzję o wydzieleniu rosyjskiego biznesu Stada i przekształceniu go w odrębną spółkę, która samodzielnie i niezależnie działa pod nazwą Nizhpharm”  Cel takiej reorganizacji jest dość oczywisty – sprzedaż.

Rynek rosyjski był dla Stady drugim po niemieckim najważniejszym. Co szósty pracownik firmy pracował w Federacji Rosyjskiej, w ciągu dwóch dekad firma zainwestowała w tym kraju ponad 1 miliard dolarów. Tu Przypominam o gwarancjach rządu niemieckiego. Jeśli Stada straci te pieniądze, to odzyska je od niemieckiego rządu.

Na rynku rosyjskim Stada oferowała ponad 120 rodzajów leków. Na razie nie ma podanych informacji, czy wraz z opuszczeniem tej firmy rynku rosyjskiego znikną te leki.

4.Nowa lista. Ministerstwo Energii chce policzyć wszystkich górników kryptowalut

Podmioty wchodzące w skład Federacji Rosyjskiej będą musiały tworzyć rejestry obiektów, które wykorzystują energię elektryczną do wydobywania walut cyfrowych – wynika z projektu dekretu rządowego opracowanego przez Ministerstwo Energetyki. Dokument został opublikowany na portalu regulation.gov.ru.

Rejestr gospodarstw zajmujących się wydobywaniem pieniądza elektronicznego będzie prowadzony przez „specjalnie utworzone międzyresortowe organy kolegialne w regionie” – wyjaśniono w komunikacie Ministerstwa Energii. „W przypadku stwierdzenia niedoboru mocy w regionie lub jego poszczególnych częściach, do taryfy za usługi przesyłania energii elektrycznej świadczone w odniesieniu do obiektów górniczych zostanie zastosowany mnożnik” – czytamy w raporcie.

Z projektu uchwały wynika, że taryfa za przesył energii elektrycznej (płatność do sieci elektroenergetycznych) dla centrów przetwarzania danych (DPC) wykorzystywanych w górnictwie wzrośnie w regionach ubogich energetycznie 2-5-krotnie. W końcowej cenie energii elektrycznej taryfa może osiągnąć 50-60%. Władze danego regionu będą mogły dostosować współczynnik rosnący i nie może on być mniejszy niż 2, czyli opłata transferowa co najmniej się podwoi.

Taryfy zostaną podniesione tam, gdzie region jest klasyfikowany jako obszar wytwarzania energii niezbędnej technologicznie i gdzie istnieje wysokie ryzyko zakłóceń w dostawach energii elektrycznej w ogóle, wyjaśniło Ministerstwo Energii w komunikacie.

5. Coś dla fanów logowania się do aplikacji za pomocą twarzy.

Rosyjskie banki przekazały ponad 80% danych biometrycznych klientów do Zunifikowanego Systemu Biometrycznego (UBS)

„Teraz dane dziesiątek milionów Rosjan zostały przekazane pod ochroną państwa. Proces importu danych z banków jest już ukończony w ponad 80%. 

Wyjaśnił, że dane biometryczne przekazywane do EBS mają ograniczony okres ważności – dwa lata. Następnie zostaną automatycznie usunięte z systemu. Taa na pewno.

„Obecnie dyskutujemy, jak zapewnić użytkownikom możliwość zdalnego przedłużenia okresu ważności danych bez dodatkowych osobistych wizyt”

Od końca października obywatele zaczęli aktywniej rejestrować się w systemie. Bardzo ciekawe. Skąd ten pomysł Rosjan? Tu chyba umknęło mi jakieś ograniczenie przepisami które zmusza Rosjan do właśnie takiej rejestracji.

Wykorzystując pozyskane dane, CBT zamierza w 2024 roku wraz z Bankiem Centralnym i Krajowym Systemem Kart Płatniczych uruchomić pilotażową usługę płatności z wykorzystaniem biometrii w sklepach. Według Povolotsky’ego obecnie trwają „zamknięte testy usługi na ograniczonej grupie użytkowników”.

Według mnie zastosowanie będzie podwójne. Systemy kamer i zapotrzebowanie na oprogramowanie do rozpoznawania twarzy jest w tym momencie najwyższe na świecie. Robiliśmy o tym informacje kilka miesięcy temu. I tak jakość przypadkiem ilość kamer wzrasta, współpraca z Chinami w tym zakresie wzrasta. I akurat teraz są przekazywane te dane, aby wprowadzić możliwość płacenia twarzą w sklepach…. A mnie tu pod okiem jedzie czołg.

Gdzie jeszcze zostanie wprowadzony?

„Ważnym obszarem rozwoju usług jest handel na platformach handlowych online. Przetestowaliśmy już płatność wizyjną w usługach Wildberries i Yandex. Współpracujemy z kolegami, aby zapewnić, że będzie on dostępny dla użytkowników tak szybko, jak to możliwe”

Kontrola zakupów on-line.

CBT pełni funkcję operatora EBS, który został uruchomiony przez Bank Centralny i Rostelecom w lipcu 2018 roku. Rząd zobowiązał banki do przenoszenia danych biometrycznych klientów z własnych baz do systemu państwowego. Instytucje kredytowe miały to zrobić do 30 września 2023 roku. Tylko Tinkoff mógł przesłać dane biometryczne 30 milionów Rosjan.

Sondaż z września pokazał, że 32% Rosjan nie ufa biometrii. Co czwarty (25%) obawia się, że stanie się to powodem ingerencji w jego życie prywatne, a co dziesiąty (11%) boi się przecieków. Sondował instytut Państwowy i to przed tymi decyzjami. Niestety nowszych danych sondażowych na razie nie ma.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: