Codzienny ekonomiczny przegląd 29.12.2023 #2

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Giełda SPB zawiesiła handel. Oficjalnym powodem awaria techniczna
 • Holandia powinna zwiększyć liczebność swoich sił zbrojnych i podjąć inne środki na wypadek wojny z Rosją –powiedział w wywiadzie dla De Telegraaf dowódca armii tego kraju, generał porucznik Martin Wijnen.
 • Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział, że w ataku powietrznym na Ukrainę użyto wszystkich typów pocisków i dronów, z wyjątkiem Kalibrów, pisze Babel.
 •  Niemieckie MSZ obiecuje, że Ukraina otrzyma od UE 50 mld euro „w każdym razie”. Takie oświadczenie wygłosił przedstawiciel niemieckiego MSZ Christian Wagner
 • Na początku grudnia niemieckie władze zamroziły kolejne rosyjskie aktywa o wartości ok. 4,1 mld euro w ramach unijnych sankcji.
 • Łotwa zamierza wyeksmitować z kraju ponad 1,2 tys. Rosjan, którzy nie uregulowali swojego statusu prawnego – podał portal lsm.lv.
 • 640 tys. osób odbywa służbę kontraktową w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – podaje Interfax, powołując się na materiały Ministerstwa Obrony „Armia w liczbach – 2023”.
 • Wiedeń zaczął stwarzać przeszkody w wydawaniu wiz Rosjanom.
 • Michaił Uljanow, stały przedstawiciel Rosji przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu, powiedział, że polityka Austrii wobec Rosji uległa pogorszeniu. Informuje o tym RIA Novosti.Według Uljanowa Wiedeń stwarza przeszkody w wydawaniu wiz wjazdowych Rosjanom. 

1. Binance poprosiło Rosjan o wypłatę środków do 29 grudnia i opuszczenie giełdy

Giełda kryptowalut wysłała ostatnie przypomnienia do rosyjskich klientów o konieczności migracji konta i wypłaty środków

Giełda ostrzega, że od 29 grudnia 2023 roku wszystkie otwarte pozycje będą zamykane. Zespół Binance prosi Rosjan o spłatę wszystkich zaległych zobowiązań, zamknięcie wszystkich pozycji i wypłatę środków na nną platformę kryptowalutową.

Binance, największa giełda na świecie pod względem wolumenu transakcji, ogłosiła wycofanie się z Rosji i sprzedaż swojego lokalnego biznesu firmie CommEX pod koniec września. W oficjalnym oświadczeniu stwierdzono, że działalność w tym kraju jest „niezgodna ze strategią zgodności Binance”.

2. Liczba awarii komunalnych podwoiła się od początku specjalnej operacji.

W 2023 roku rosyjskie media odnotowały niemal 5000 wypadków w zakładach użyteczności publicznej – to prawie dwukrotnie więcej niż w przedwojennym 2021 roku. W 2022 r. zgłoszono ponad 3200 wypadków, a w 2021 r. zgłoszono 2900 wypadków. 

Rosstat opublikuje oficjalne dane dotyczące liczby wypadków w sieciach energetycznych za 2023 rok we wrześniu przyszłego roku. Mamy dla was wypowiedz urbanisty Piotr Iwanow:

„Rośnie liczba poważnych awarii. Obecnie sieci ułożone często za czasów Breżniewa już ulegają zużyciu. Jeśli 10 lat temu mieliśmy gwałtowny wzrost zużycia budynków budowanych za Chruszczowa, teraz mamy gwałtowny wzrost zużycia budynków budowanych za Breżniewa. Nadszedł ich czas. Problem w tym, że prawie w żadnym mieście nie realizowaliśmy zakrojonych na szeroką skalę projektów infrastrukturalnych mających na celu naprawę tych sieci. Oznacza to, że były to głównie naprawy punktowe.” 

Informacje o wypadkach zaczęły coraz częściej pojawiać się w mediach dzięki pojawieniu się czatów społecznych, podczas których omawia się zdarzenia w mieszkalnictwie i usługach komunalnych – zauważa Iwanow.

Najczęściej w mediach w roku 2023 wspomina się o wypadkach związanych z pękniętymi rurami oraz brakiem ciepłej lub zimnej wody – ok. 38% – Brakuje hydraulików i serwisantów sieci ciepłowniczych.

W 2022 roku Minister Budownictwa Irek Faizullin stwierdził, że tempo niszczenia infrastruktury mieszkaniowej i usług komunalnych przewyższa tempo jej odnowy. My swego czasu zrobiliśmy na ten temat dłuższy materiał możecie sobie poszukać w „Archiwach Kremlinki” Ogólnie zachęcamy do szperania w archiwum, gdyż jak widać bardzo często wiadomości wracają jak bumerang po kilku miesiącach.

Zdaniem ministra ponad 40% obiektów mieszkaniowych i usług komunalnych w Rosji jest wyeksploatowanych i należy je wymienić. Na te cele rząd zdecydował się przeznaczyć do końca 2023 roku 150 miliardów rubli z Funduszu Pomocy Narodowej. Jak zapewne szybko sobie przeliczycie mamy tu około 1,5 miliarda euro więc raczej małe kwoty jak na skalę potrzeb. Już w listopadzie tego roku Ministerstwo Budownictwa ogłosiło sukces -spadek liczby wypadków!

Jednak w grudniu 2023 r. w kilku regionach jednocześnie doszło do poważnych awarii mediów – setki tysięcy Rosjan zostało bez prądu, wody i ogrzewania. Z powodu problemów z ogrzewaniem mieszkańcy Samary zablokowali podmiejską autostradę, a w Omsku po raz drugi od początku zimy mieszkańcy zostali bez ogrzewania z powodu awarii elektrociepłowni. 

I teraz wyobraźcie sobie, że następne lata, psuć się będzie więcej, no bo coraz starsze rury itd. Specjalistów będzie coraz mniej. A i budżet na naprawy i serwisy jakby jakiś taki niezbyt okazały. Wszystko pochłania wojna.

3. Nieudany zamach na barona kartelu jajecznego. W tle FSB i rosyjska prokuratura i wielka zmowa jajeczna.

W obwodzie woroneskim we wsi Tretiaki w rejonie borisoglebskim. doszło do zamachu na 59-letniego oligarchę i barona jajecznego Giennadija Szirajewa, właściciela między innymi największej fermy drobiu w regionie. W środę wieczorem nieznana osoba oddała dwa strzały w stronę samochodu biznesmena, gdy ten wracał do domu. Śledczy wszczęli postępowanie karne w sprawie usiłowania zabójstwa pana Szirajewa. Sam przedsiębiorca powiedział , że nie odniósł obrażeń i czuje się dobrze Jestem żywy i zdrowy. 

Dzień przed zamachem FAS wszczął sprawę dotyczącą porozumienia kartelowego przeciwko jego przedsiębiorstwu i innym producentom jaj w obwodzie woroneskim. Według śledczych Pan Giennadij kierował zmową cenową aż 4 przedsiębiorstw, zawyżając ceny.

Agencja odkryła jednorazowy wzrost cen z 16 do 37% po stronie firm w październiku.

Poniżej relacja Izwiestii , która skontaktowała się z najbliższym przyjacielem barona.

Według niego, przed incydentem biznesmen udał się do fabryki oleju słonecznikowego w interesach.

„Byliśmy razem w zakładzie, w przedsiębiorstwie. Powiedział: „Poszedłem”. Cóż, chodźmy, chodźmy. Potem dostałem telefon: »Nie wyjechałeś?« – »Nie, zostałem postrzelony, wracam«” – opowiadał.

Kolega zauważył, że Szirajew skontaktował się z nim w pierwszej kolejności.

„Był pierwszym, który zadzwonił do mnie w tej sytuacji, ponieważ byłem blisko, niedaleko niego. Trochę się trząsł, nie wiedział, co robić” – powiedziało źródło.

Według kolegi nie było żadnych przesłanek do ataku. Ponadto atak na biznesmena, dokonany od strony pasa leśnego, nie został przez nikogo odnotowany.

„Po prostu wcisnął gaz do dechy i pojechał dalej – to wszystko. Wróciłem do przedsiębiorstwa. Rzeczywiście, dowiedzieliśmy się, że były dwa strzały, jeden w szybę, drugi w drzwi. Powiedział mężczyzna, dodając, że strzały padły około 5 metrów od Szirajewa.

Do zdarzenia doszło 27 grudnia o godzinie 18:00.

Na razie strzelec nie został zidentyfikowany ani zatrzymany, sprawą zajmuje się Komitet Śledczy.

Na terenie rejonu borisoglebskiego ogłoszono plan o kryptonimie „Przechwycenie”.

Wydaje się że cała sytuacja miała być ostrzeżeniem tylko od kogo. Piszcie w komentarzach co o tym sądzicie.


4. Realne emerytury Rosjan spadły drugi miesiąc z rzędu.

A jak awarie w blokach i brak wody czy ogrzewania to opowiedzmy trochę o emerytach. Bo Ci jednak będą najbardziej narażeniu w trakcie takich awarii. Nie mają oszczędności, o czym zrobiliśmy program chyba dwa dni temu. 60% nie ma żadnej poduszki finansowej. Leków geriatrycznych brakuje. A emerytury realnie spadają.

Gwałtowne przyspieszenie inflacji, która ogarnęła gospodarkę po dewaluacji rubla i rekordowych wydatkach na wojsko, uderzyło w kieszenie rosyjskich emerytów.

W listopadzie 2023 r. realna wysokość przyznanych emerytur w Federacji Rosyjskiej spadła o 1,4% –podał Rosstat.

Według oficjalnych statystyk rosyjscy emeryci spędzili ostatni miesiąc na utrzymaniu za 19 626 rubli.  Czyli jakieś 860 zł. Nominalnie w ciągu roku emerytury wzrosły o 1099 rubli, czyli o 5,9%, jednak cała podwyżka została „spalona” przez inflację, która w listopadzie przyspieszyła do 7,5%. W ujęciu realnym, czyli po uwzględnieniu rosnących cen, emerytury w Rosji spadają drugi miesiąc z rzędu: w październiku spadły o 0,7% (po raz pierwszy od maja 2022 r.), a w listopadzie tempo spadku podwoił się. Tu przypominam, albo informuje jeśli ktoś ogląda nas po raz pierwszy. Mówimy o oficjalnej inflacji która jest mocno podkolorowana.

Według ekspertów z Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Od czasu aneksji Krymu emeryci systematycznie biednieją.

HSE podkreśla, że ​​sytuacja ta „coraz bardziej niepokoi społeczeństwo”. Z sondażu przeprowadzonego przez HSE we wrześniu wynika, że ​​46% Rosjan uważa, że ​​państwo musi przede wszystkim przeznaczyć środki finansowe na „płatność” emerytur. Według obywateli odpowiedź ta znalazła się na pierwszym miejscu na liście priorytetów.

Rząd widzi priorytety inaczej: w 2024 roku zamierza zwiększyć wydatki na wojsko o 70%, a budżet Funduszu Emerytalnego zakłada podwyżkę przeciętnych emerytur zaledwie o 6,3%, czyli poniżej obecnego poziomu inflacji. Z dokumentu wynika, że ​​przeciętna emerytura niepracujących emerytów powinna wzrosnąć o 6,7%.

Tak więc Rosjanie mają kiepskie życie, słaby los, wojnę, drożyznę itd. Na emeryturze jest podobnie tylko gorzej.

5. Szef Gazpromu publicznie rozpacza

W Europie powstał precedens sztucznego niszczenia popytu na gaz – mówi szef Gazpromu Aleksiej Miller. Według niego w wielu krajach europejskich „doprowadziło to już do deindustrializacji”. Stwierdził to na spotkaniu poświęconym wstępnym wynikom roku.

„Po raz pierwszy w historii światowej energetyki dochodzi do sztucznego niszczenia zapotrzebowania na gaz. Celowe, czy można sobie wyobrazić, zniszczenie popytu na jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska produktów energetycznych? To się nigdy wcześniej nie zdarzyło w historii” – zapewnił Miller, cytowany przez agencję TASS.

Wicepremier Rosji Aleksandr Nowak poinformował, że do końca 2023 r. dostawy ropy do Europy spadły do 4-5%. Powiedział, że większość rosyjskiego eksportu ropy i produktów naftowych trafia do Chin i Indii: udział Pekinu wzrósł do 45-50%, a New Delhi do 40%.

Nasze dane pokazują jeszcze gorsze proporcje ale w tak smutnym dniu nie będziemy dokuczać Panu Prezesowi.

6. Nowe informacje po zeszłorocznym wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce.

Okupacyjne władze rosyjskie próbowały ukryć rzeczywistą liczbę ofiar śmiertelnych w wyniku zniszczenia tamy elektrowni wodnej Kachowka w obwodzie chersońskim.

Oficjalnie podano śmierć 59 osób, ale w samym mieście Aloszki, które najbardziej ucierpiało, mogło zginąć sześć razy więcej – aż do 300 osób – dane lokalnych pracowników medycznych.

Według naocznych świadków, po rozpoczęciu powodzi w Aleszkach, których populacja w chwili tragedii wynosiła 16 tysięcy osób, władze okupacyjne zniknęły na trzy dni-od 6 do 9 czerwca. W tym czasie mieszkańcy miasta próbowali się ratować, niektórzy bowiem nie mieli czasu na opuszczenie domów, inni byli zamknięci na dachach, a po zalanych ulicach pływały wzdęte ciała.

Po powrocie władze okupacyjne zakazały lekarzom w szpitalu wystawiania aktów zgonu utopionych osób. Według pielęgniarki Swietłany, która nadzorowała rejestrację takich zgonów, było to odejście od protokołu, jaki lekarze stosowali jeszcze w czasie okupacji rosyjskiej.

Zakaz, który został przekazany ustnie i nie został utrwalony na papierze, skutecznie pozbawił lekarzy możliwości dokumentowania liczby zgonów. Jednocześnie do szpitala codziennie przyjeżdżała policja, która kopiowała akty zgonu i sprawdzała, czy żaden z nich nie należał do utopionych osób.

Jedna z mieszkanek, chcąc zachować anonimowość, powiedziała, że ​​wraz z mężem i dwoma sąsiadami wyłowili co najmniej sto ciał zabitych podczas powodzi. Zabrano ich na cmentarz centralny w Aleszkach i pochowano w grobach głębokich na metr. Następnie władze okupacyjne zaczęły grozić kobiecie i zakazały zbierania zwłok.

Mieszkańcom Aleshek i pracownikom służby zdrowia nakazano wzywać policję, jeśli zobaczą ciało. Ciała wywieziono pojazdami rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, a następnie pospiesznie zakopano w masowych grobach, posypując wybielaczem. Jeden z pochówków miał miejsce na dziedzińcu cerkwi wstawienniczej w centrum Aleszek. Miejscowi mieszkańcy twierdzą, że w mieście jest wiele takich masowych grobów.

O zawaleniu się tamy w elektrowni wodnej Kachowka, położonej przed Chersoniem, dowiedziała się rankiem 6 czerwca. W wyniku niekontrolowanego przepływu wody zniszczone zostały osady po obu stronach Dniepru. Na lewym brzegu zalane zostały Nowaja Kachowka, Aleszki i Golaja Pristan, na prawym – Chersoń i pobliskie wsie.Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. Ppp
  2024-01-02

  Wysłuchałem Waszego rocznego podsumowania, a w tym samym dniu przeczytałem artykuł o przewidywaniach autora nt. gospodarki światowej w 2024r. Doszedłem do wniosku, że problemem jest CZAS – tendencje można wydedukować, a czasami po prostu zauważyć. Jednak nigdy nie ma gwarancji, że to się sprawdzi w ciągu konkretnych, kolejnych 52 tygodni. A jak zjawisko spóźni się o kilka miesięcy, to prognoza się „nie sprawdzi”, choć zasadniczo była prawidłowa i gdyby nie patrzeć w kalendarz, to jest z nią wszystko w porządku.
  Pozdrawiam.

Brak możliwości komentowania.