Codzienny ekonomiczny przegląd 27.12.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

  • Unia Europejska opracowuje mechanizm, który przeznaczy 20 mld euro na pomoc dla Ukrainy poprzez pożyczanie środków w ramach gwarancji państw członkowskich z ominięciem Węgier. Szczegóły zostaną ogłoszone 1 lutego na szczycie UE. A wsparcie zacznie być dostarczane od marca(w w Niemczech i Holandii parlament musi udzielić zgody). Rozważanym rozwiązaniem awaryjnym jest także przeniesienie wykorzystanej w tym roku struktury finansowania, w ramach której UE udzieliła Ukrainie tanich pożyczek o wartości 18 mld euro na okres od kilku miesięcy do roku
  • Zadłużenie Rosjan wobec banków urosło do rekordowych 35 bln rubli.Czyli wczorajsze prognozy się potwierdzają.
  • Bombki choinkowe w Rosji w grudniu tego roku podrożały o 17% w porównaniu z rokiem ubiegłym według badania  Check Index. 
  • Premier Michaił Miszustin podpisał dekret, zgodnie z którym kontyngent na eksport zboża z Federacji Rosyjskiej od 15 lutego do 30 czerwca 2024 r. wyniesie 24 mln ton. Wiekszość zboża trafi do Chin.
  • Rząd Federacji Rosyjskiej zatwierdził indeksację niektórych płatności dla personelu wojskowego o 4,5% od 1 stycznia 2024 r
  • Na zatopionym okręcie Nowoczerkask 33 marynarzy uważa sie zaginionych 23 marynarzy jest rannych a jedna osoba zgineła.
  1. O wiadrach marchwi i workach cebuli. Jak wygląda życie mobika?

Ile jest warte zdrowie rosyjskiego żołnierza? Jak oszukiwać i oszczędzać. Poznajcie krótką historię Olega- żołnierza rosyjskiego.

Władze lokalne odmówiły zapłaty 3 milionów rubli Olegowi Rybkinowi, zmobilizowanemu z obwodu Wołgogradu. po tym, jak został ciężko ranny. Lokalne władze przekazały jego rodzinie w ramach rekompensaty dwa wiadra marchewki i worek cebuli.

Według żony 45-letni Rybkin został powołany na front 25 września 2022 roku, zaledwie cztery dni po ogłoszeniu mobilizacji przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Mężczyzna otrzymał wezwanie do pracy i po dwóch godzinach od przybycia do urzędu rejestracji i poboru do wojska został wysłany na poligon bez zdania badań lekarskich.

Szkolenie trwało około trzech tygodni i pod koniec października Rybkin znalazł się w okopach na linii frontu. W czerwcu tego roku Rybkin znalazł się w pobliżu wsi Rabotino w obwodzie zaporoskim, która została wyzwolona przez Siły Zbrojne Ukrainy podczas kontrofensywy.

Rybkin doznał obrażeń brzucha, wątroby, nerek i nóg. W szczególności uszkodzony został jego prawy staw kolanowy. W miejscowym szpitalu zmobilizowany mężczyzna przeszedł operację jamy brzusznej, jednak staw kolanowy pozostał pozostawiony sam sobie. Rybkin przeszedł rehabilitację w szpitalach w Petersburgu. Wojskowa komisja lekarska ustaliła zmobilizowaną kategorię „G” (czasowo niezdolną do pracy) i wysłała go na urlop.

Następnie nieleczonego, zmobilizowanego mężczyznę zawrócono na oddział, jednak ze względu na ciągłe skargi na ostry ból nogi, miesiąc później został wypisany do domu na 30 dni. „Odczuwa silny ból, kolano nie może się wyprostować i nie może chodzić bez kul. Bierze leki przeciwbólowe i nasenne”

Traumatolodzy z obwodu Wołgogradu zalecili mężczyźnie poddanie się operacji wymiany stawu kolanowego. Ale według jego żony taka operacja jest nieopłacalna dla dowództwa, ponieważ będzie musiał zostać umorzony i zapłacony 3 miliony rubli. wynagrodzenie, a także emeryturę dożywotnią.

„Dzisiaj był u chirurga, powiedział, teraz pójdziesz do sanatorium, rozpracujesz nogę i to wszystko, będziesz gotowy iść na front. Kiedy był w Petersburgu na rehabilitacji, przerwano mu prace nad nogą, bo coś nie działa, ma tam fragmenty kości, trzeba je usunąć i wstawić endoprotezoplastykę. Co na to wojskowi lekarze? Nie zwracają na to uwagi.

Choć mężczyzna porusza się wyłącznie o kulach, przebywa już w oddziale. Do tej pory w ramach pomocy otrzymywał od państwa jedynie wiaderka warzyw. 

Co więcej ta pomoc nie jest bezpośrednio od Państwa.

„Zadzwonili do mnie i powiedzieli, że tak należy. Byłem w pracy, przywieźli moją teściową. Lokalni rolnicy są zobowiązani przez administrację, tych, którzy ją tu uprawiają, do pomocy, w cudzysłowie” – mówi Irina. 

Wygląda to powiem wam wręcz tragicznie Nie wiem jak często się coś takiego zdarza. Ale jeśli w oddziałach mają po kilkunastu lidzi którzy chodzą o kulach to te odziały na pewno pracują sprawnie. To jest nawet na to, do czego się przyzwyczailiśmy, powyżej mojej wyobraźni.

2. Czy władze planuje otwarcie sięgnąć po oszczędności obywateli w 2024

Rosyjskie władze planują wykorzystać środki obywateli do „zapewnienia suwerenności finansowej”, utrzymania stabilności rynku finansowego i osiągnięcia rozwoju gospodarczego. Poinformował o tym na posiedzeniu Rady ds. Rozwoju Strategicznego i Projektów Narodowych przed prezydentem Władimirem Putinem szef Ministerstwa Finansów Anton Siłuanow. Według niego mówimy o dziesiątkach bilionów rubli oszczędności – są to zasoby finansowe obywateli, które „albo są w rękach ludności, ale nie uczestniczą w aktywnych programach inwestycyjnych”. „Teraz wolumen depozytów wynosi ponad 40 bilionów rubli.

Najlepszą inwestystcją zapewne będzie w 2024 specjalna operacja wojskowa

Według Rosstatu na koniec lipca 2023 r. obywatele Rosji mieli 60,2 bln rubli oszczędności. Z tego prawie trzy czwarte znajdowało się w bankach bez depozytów: 39,8 bln rubli w rublach i 4,2 bln rubli w walucie obcej. Rosjanie zaoszczędzili kolejne 16,2 bln rubli w gotówce, z czego 11 bln rubli przypadło na walutę rosyjską, a resztę na walutę obcą. Wielkość takich oszczędności „pod materacami” w pierwszych 7 miesiącach 2023 roku wzrosła o 250 miliardów rubli, a od początku wojny – o prawie 2 biliony.

3, Szojgu filozof i jego pomysł na rozwój kraju.

Tylko poprzez kontynuację działań wojskowych na Ukrainie i rozbudowę armii można osiągnąć rozwój społeczno-gospodarczy Rosji, powiedział minister obrony Siergiej Szojgu podczas telekonferencji z kierownictwem Sił Zbrojnych Rosji.

„Konsekwentnie zmierzamy w stronę osiągnięcia wyznaczonych celów operacji specjalnej. W obecnej sytuacji Ministerstwo Obrony Narodowej kontynuuje zaplanowane działania mające na celu budowę silnych, niezawodnych, dobrze wyposażonych i zmotywowanych Sił Zbrojnych. JA przypomnę o czym mówiłem przed chwilą. Mężczyzna o kulach z wiadrem marchwi.

 Tylko w ten sposób można zapewnić pokojowy rozwój społeczno-gospodarczy naszego kraju” – podkreślił Szojgu.

Według niego głównym celem armii rosyjskiej na Ukrainie w 2023 roku było przerwanie zapowiadanej kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy. „To zadanie zostało pomyślnie wykonane” – stwierdził Szojgu, dodając, że pomogła w tym budowa linii obronnych, „wysoka zdolność bojowa” wszystkich jednostek oraz „niezawodność” rosyjskiego sprzętu wojskowego.

„Na rozszerzonym posiedzeniu zarządu Naczelny Wódz ustalił priorytetowe zadania dla Ministerstwa Obrony na rok 2024” – powiedział Szojgu, nie precyzując, jakie dokładnie one będą. Lepiej nie podawać konkretów.

4. Jak wygląda eksport ropy do Indii i Chin

  Większość rosyjskiego eksportu ropy naftowej i produktów ropopochodnych trafiła do Chin i Indii – powiedział wicepremier Aleksandr Nowak. Udział Pekinu wzrósł do ok. 45-50%, podczas gdy udział New Delhi wyniósł ok. 40%.

Udział dostaw do Europy zmniejszył się około dziesięciokrotnie. Wcześniej było to 40-45%, w 2023 roku nie przekroczy 4%.

Dostawy rosyjskiej ropy Sokół do Indii są opóźnione z powodu problemów z płatnościami, poinformował Reuters (nie od dzis). Według rozmówców agencji płatności na rzecz indyjskiego państwowego koncernu Indian Oil Corp, który podpisał roczny kontrakt na dostawy rosyjskiej ropy, nie dochodzą do skutku, ponieważ Sachalin-1 LLC, spółka zależna Rosniefti, która dostarcza tę markę ropy do Indii, nie była w stanie otworzyć konta w banku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Indyjskie firmy zawierają rozliczenia z Rosją w dirhamach Zjednoczonych Emiratów Arabskich, po tym jak rząd odradzał im korzystanie z chińskiego juana a rozliczenia rupiach odmawiają z kolei Rosjanie.

21 grudnia w drodze do Indii zatrzymało się sześć rosyjskich tankowców przewożących ropę naftową Sokół. Statki zmierzały do indyjskich portów Paradip i Vadinar. Przewożą około 5 milionów baryłek rosyjskiej ropy.

5. Rząd żąda podwyżek prądu dla ludności.

Rząd zobowiązał regiony do przejścia ludności na nowe taryfy za energię elektryczną, które będą rosły, wraz ze wzrostem zużycia. Nowe normy zaczną obowiązywać od 2024 r.

W Rosji stosowany jest mechanizm subsydiowania skrośnego: w skrócie znaczy to, że to firmy płacą dodatkowo za obniżenie opłat dla ludności. 

FAS zaproponował od 1 stycznia 2024 r. ustanowienie w regionach taryfy na energię elektryczną zróżnicowanego ze względu, na wielkość zużycia przez ludność. Innowacje oznaczają wzrost wskaźnika wraz ze wzrostem konsumpcji. Mówiąc, krócej. Będzie drożej dla ludności, ale nie koniecznie będzie taniej dla firm.

FAS uważa, że ​​przejście na zróżnicowanie taryf ograniczy subsydiowanie skrośne i pomoże w walce z kradzieżami prądu. Jednocześnie dekret wymusi na władzach wdrożenie innowacji na terenie całego kraju, gdyż w 2024 r. większość regionów przy ustalaniu stawek przekroczy limit dotacji. Innowacje wdrażane w terenie jeżeli dobrze rozumiem to między innymi nowe liczniki prądu. Te sfinansują oczywiście w rachunkach obywatele, a po założeniu nowych liczników, oczywiście wejdzie nowa formuła, która wyliczy dodatkowo droższy prąd.

Gdy pojawią się już nowe ceny, to oczywiście przekażemy wam je w kolejnych miesiącach.

6. Prawie 60% Rosjan przyznało się do całkowitego braku oszczędności.

Prawie 60% Rosjan nie ma oszczędności na czarną godzinę, jak wykazało badanie zachowań ekonomicznych gospodarstw domowych przeprowadzone przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną.

W badaniu HSE, które objęło 55 regionów Federacji Rosyjskiej, 43,1% respondentów stwierdziło, że posiada „płynne oszczędności”, czyli takie, które można szybko zamienić na gotówkę.

Najbardziej trudną finansowo grupą obywateli były osoby w wieku przedemerytalnym (55–64 lata): wśród nich 60% respondentów nie zadeklarowało posiadanie oszczędności. 

Młodzi Rosjanie mówili o nie posiadaniu finansowej „poduszki bezpieczeństwa”: w grupie 18-24 lata tak twierdziło 46%, a wśród osób w wieku 25-34 lata 55%.

Warto zaznaczyć że dla ludzi 18-24 lata poduszka finansowa może oznaczać bardziej zaskurniaki na imprezę w przyszłym tygodniu.

Jak można się spodziewać, najwięcej osób posiadających oszczędności znajduje się w dużych, powyżej milionowych miastach (52%), a minimalny udział wynosi 36% na wsiach.

Co więcej, nawet wśród tych, którzy zgłosili posiadanie oszczędności na czarną godzinę, ich ilość jest niewielka. Tylko co druga osoba posiadająca płynne oszczędności będzie miała dość pieniędzy na przeżycie dłużej niż trzy miesiące w przypadku całkowitej utraty pracy i dochodów. Badacze HSE zauważają, że stanowi to 21,6% wszystkich respondentów.

Według Rosstatu według stanu na październik 2023 roku Rosjanie mieli oszczędności na poziomie 62,6 bln rubli. Z tej kwoty 46,2 bln rubli ulokowano na depozytach bankowych, głównie depozytach rublowych (41,6 bln rubli). Saldo – 16,4 biliona rubli – stanowiło „gotówkę”, z czego 11,5 biliona rubli to ruble, a 4,9 biliona rubli to waluta gotówkowa.
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: