Codzienny ekonomiczny przegląd 26.12.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

 • Światowi producenci samochodów Mercedes i BMW mogą przestać istnieć jakiś czas po opuszczeniu Rosji – powiedział Maksym Orieszkin, doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej.
 • Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w ceremonii podniesienia bandery fregaty Admirał Gołowko, małego okrętu rakietowego Naro-Fomińsk i trałowca morskiego Lew Czernawin : 5 fregat, 8 korwet, 13 małych okrętów rakietowych i ponad 50 innych okrętów różnych klas jest w różnych stadiach gotowości.
 • Jeśli Rosjanie myśleli że ich okręty mogą stacjonować bezpiecznie spotkał ich duży zawód. W W porcie w Teodozji nadal trwa pożar. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że podczas odparcia ataku sił zbrojnych Ukrainy na port w Teodozji uszkodzony został dziś wieczorem duży okręt desantowy Nowoczerkask. Rosjanie podają na ten moment Jedna osoba zginęła, dwie kolejne zostały ranne w wyniku ataku w Teodozji, sześć budynków zostało uszkodzonych
 • Podczas ataku Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie Teodozji uszkodzony został dworzec kolejowy
 •  Ministerstwo Przemysłu i Handlu planuje zobowiązać duże sieci sklepów z elektroniką do „przydzielenia półki” dla rosyjskich towarów,
 • Władimir Putin polecił do 15 lutego przygotować propozycje utworzenia w Doniecku klastra kreatywnego, w tym studia filmowego.
 • Kolejna gazeta podaje NYT: Putin proponuje rozpoczęcie negocjacji w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie przez pośredników
 • Sąd Basmanny w Moskwie aresztował zaocznie szefa Głównego Zarządu Wywiadowczego Ukrainy Budanowa. Jest oskarżony o dokonanie 104 zamachów terrorystycznych. Ciekawie czy karę też zaocznie spędzi w rosyjskim łagrze.
 •  Zagraniczni udziałowcy projektu Arctic LNG-2 zamrozili udział w projekcie – dowiedział się Kommiersant. Francuski TotalEnergies, chiński CNPC i CNOOC oraz konsorcjum japońskich Mitsui i JOGMEC ogłosiły działanie siły wyższej.

 1. Korea Pld wprowadza coraz boleśniejsze sankcje

Rząd Korei Płd. wprowadzi zakaz dostaw do Rosji i na Białoruś kolejnych 682 rodzajów towarów, w tym samochodów. Poinformowała o tym agencja TASS, powołując się na południowokoreańskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii.

Odpowiednie zmiany zostały wprowadzone przez władze Korei Południowej do listy kontroli eksportu, która ostatecznie rozrosła się do 1 159 rodzajów towarów. Innowacje wejdą w życie na początku 2024 roku.

W szczególności ograniczona jest podaż:

 • ciężki sprzęt budowlany,
 • Akumulatory
 • części składowe do wyposażenia lotniczego,
 • samochody osobowe o pojemności silnika powyżej 2000 cm³.

Od 2022 roku Korea Południowa wprowadziła zakaz eksportu nowych samochodów do Rosji. W czerwcu 2023 roku Unia Europejska zakazała eksportu do Rosji wszystkich nowych i używanych samochodów o pojemności silnika powyżej 1,9 litra, pojazdów elektrycznych i samochodów hybrydowych. Taki sam zakaz nałożyła Japonia. Federalna Służba Celna poinformowała, że w pierwszej połowie 2023 roku przez Daleki Wschód sprowadzono rekordową liczbę 130 tys. samochodów z Korei Południowej i Japonii.

2. Obroty handlowe między Tatarstanem a Chinami w 2023 r.podwoiły się

Szef Tatarstanu Rustam Minnikhanow powiedział agencji TASS, że obroty handlowe między Chinami a republiką w 2023 r. przekroczą 2 mld dolarów, według niego do końca pierwszej połowy 2023 r. wartości zbliżyły się już do 1,5 mld dolarów, czyli 2,3 razy więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Sprzęt, pojazdy i produkty chemiczne przybywają z Chin do Tatarstanu. Z kolei Tatarstan eksportuje gumę, tworzywa sztuczne, paliwa i produkty rolne.

Z kolei możemy powiedzieć, że obecność bezpośredniego lotu z Chinami z pewnością pozytywnie wpłynie na zwiększenie ruchu turystycznego i rozwój działalności biznesowej” – dodał Minnikhanow.

Ja wam życzę na Święta przede wszystkim zdrówka.

3. Nabiulina Niszczycielem Roku według Politico

Prezes Banku Rosji Elwira Nabiullina, skomentowało przyznanie jej przez Politico statusu „Niszczyciela Roku”, powiedziała, że regulator zamierza prowadzić politykę mającą na celu stabilność sektora finansowego Federacji Rosyjskiej oraz zachowanie oszczędności przedsiębiorstw i obywateli.

Przypomnijmy „Marzycielem Roku”, według publikacji, został prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Status „Człowieka Roku” Donald Tusk.

Jakby to nie zabrzmiało według mnie przyznana nagroda może znacznie przyczynić się do zniszczenia rosyjskiej gospodarki w 2024r.

4. Wywiad z Nabiuliną

Na rosyjskim RBK ukazał się wywiad z Nabiuliną

Szef Banku Centralnego wyjaśnił, że wzrost kosztów jaj w Rosji był spowodowany przekroczeniem możliwości popytu i podaży

Odpowiadając na pytanie o moment podjęcia decyzji o złagodzeniu polityki monetarnej Banku Centralnego, Nabiullina zwrócił uwagę na wysokie oczekiwania inflacyjne Rosjan. Według niej im wyższy ten wskaźnik, tym „trudniej jest obniżyć inflację”. Jednocześnie wzrost cen jaj nastąpił w kontekście przejściowego spowolnienia oczekiwań inflacyjnych.

Według Rosstatu wzrost cen jaj w tygodniu od 12 do 18 grudnia wyniósł 4,6 proc., a od początku roku do 18 grudnia – 52,9 proc. Liderami wzrostu cen tej kategorii towarów były region Krymu i Penzy, gdzie wzrost kosztów jaj w pierwszych 11 miesiącach 2023 r. przekroczył 60%.

Czy uważa Pani, że presja na sankcje będzie tylko rosła, w szczególności na sektor finansowy?

Uważamy, że banki powinny ponownie zwiększyć zapasy kapitałowe na wypadek ewentualnych wstrząsów. Nie tylko sankcje, ale także wstrząsy związane z warunkami finansowymi i tak dalej, i muszą je wytrzymać. Dlatego bardziej chodzi o zrozumienie tego ryzyka i bycie na nie przygotowanym.

— W tym roku Bank Centralny zaczął podnosić stopę procentową w środku lata. Patrząc wstecz, czy uważasz, że należało to zrobić wcześniej, czy nie?

— Presja inflacyjna zaczęła rosnąć w drugiej połowie roku. A teraz rzeczywiście tempo wzrostu cen jest dość wysokie, znacznie wyższe niż nasz cel inflacyjny. I tak, patrząc wstecz, rozumiemy, że polityka pieniężna była luźna i konieczne było wcześniejsze podniesienie stopy procentowej.

– Na przykład, kiedy?

„Na przykład na wiosnę.

Czy dwu-, trzymiesięczne spowolnienie inflacji wystarczy, aby podjąć decyzję o złagodzeniu polityki pieniężnej ?

Zajmie to dwa, trzy miesiące lub dłużej, w zależności od tego, jak bardzo zmniejszy się szeroki zakres wskaźników charakteryzujących trwałą inflację. I, oczywiście, oczekiwania inflacyjne są bardzo ważne. Ponieważ są one wysokie i wzrosły, jak pokazują najnowsze sondaże. Wysokie oczekiwania inflacyjne oznaczają inercję procesów inflacyjnych. A im wyższe oczekiwania inflacyjne, tym trudniej jest ją obniżyć. Dlatego weźmiemy pod uwagę wszystkie wskaźniki.

We wrześniu powiedział pan, że wysokie stopy procentowe w Rosji utrzymają się jeszcze przez długi czas. I wydaje się, że to tylko podsyciło popyt na kredyty. Czy nie ma Pan wrażenia, że z powodu tak wyraźnego sygnału, rynek w pewnym sensie zagrał przeciwko Bankowi Centralnemu?

„Nie, nie mam takiego odczucia. Oczywiście, są pewne tego rodzaju skutki, ale byłyby one poważne, gdyby inflacja nadal rosła, a my podnosiliśmy główną stopę procentową bardzo powoli. Wtedy ludzie doskonale zrozumieliby, że inflacja nie zwolni, będzie nadal rosła, a stopa będzie nadal rosła. Staraliśmy się działać zdecydowanie. Przypomnę, że w ciągu sześciu miesięcy podnieśliśmy stopę z 7,5% do 16%. Za każdym razem oceniamy, czy zacieśnienie polityki pieniężnej jest wystarczające, by w przyszłym roku osiągnąć cel inflacyjny na poziomie blisko 4%.

5. Putin zobowiązuje eksporterów do raportowania do Banku Centralnego aktywów walutowych zagranicznych spółek.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę zobowiązującą eksporterów będących rezydentami do składania do Banku Centralnego sprawozdań na temat aktywów i pasywów walutowych wobec nierezydentów, z uwzględnieniem wszystkich spółek zależnych, w tym zagranicznych. 

Podpisana przez Władimira Putina ustawa zobowiązuje również międzynarodową grupę firm posiadających zagraniczne spółki zależne do powiadamiania organów podatkowych o otwieraniu/zamykaniu rachunków i depozytów za granicą oraz do składania sprawozdań z przepływu środków na tych rachunkach.

Od 16 października najwięksi eksporterzy (43 grupy firm) zostali zobowiązani do repatriacji i sprzedaży zysków dewizowych. Co najmniej 80% tej kwoty musi zostać zaksięgowane na koncie (eksporterzy muszą sprzedać 90% dochodu z wymiany walut na rynku w ciągu dwóch tygodni). Firmy muszą zrealizować ponad 50% kontraktu eksportowego w ciągu 30 dni.

6. Producentów metali nieżelaznych czeka zły rok. Co się stanie z Norylskim Niklem

Fitch Ratings obniżył prognozy cen niklu na 2024 r. ze względu na słabszy popyt ze strony producentów stali nierdzewnej w Chinach. Zgodnie z nową prognozą średnia cena wyniesie 18 000 USD zamiast 19 000 USD w poprzedniej wersji przeglądu.

Wzrost zapasów i pojawienie się chińskiego niklu w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME) wywołują niepokój wśród międzynarodowych traderów, którzy widzą w tym trend spowolnienia gospodarki i spadku popytu na surowce. Tym samym cena niklu z dostawą w ciągu trzech miesięcy spadła o 5% w ciągu ostatniego miesiąca, osiągając 16,5 tys. USD.

W 2024 r. około 20–25% światowych producentów niklu będzie zmuszonych do działania ze stratą lub na skraju rentowności. W dużej mierze dotkniet o Norylski Nikiel który nie będzie w stanie utrzymać wolumeny sprzedaży i produkcji. Dodatkowo zmuszony do zapłaty nadmiarowych zysków najpawdopodobnie pójdzie drogą Rusal i zamknie część najbardziej nierentownej produkcji.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: