Codzienny ekonomiczny przegląd 25.12.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

*Właśnie płonie sklep budowlany Leroy Merlin w St. Petersburgu.

*Niedobory kadrowe w Federacji Rosyjskiej na koniec 2023 roku wyniosły 4,8 mln, a zapotrzebowanie utrzymywało się szczególnie wysokie na takie zawody, jak kierowcy, operatorzy i sprzedawcy, napisała w niedzielę gazeta Izwiestia, powołując się na badania Instytutu Ekonomii Rosyjskiej Akademii Nauk. – więcej w tym temacie omawiali Paweł i Maciek w wigilijnym TOP 10, do którego odsyłam.

  • Budżet Obwodu Tomskiego w Rosji na 2024 r.: – 2,8 mld rubli na „rozwój bezzałogowych statków powietrznych” – 2,4 mld rubli na usługi komunalne – 0,85 mld rubli na rozwój sportu Gubernator twierdzi, że budżet jest zrównoważony.

Zamieszanie korupcyjne w Roskosmosie.

Dosłownie kilka dni temu mówiłem wam o tym, że główny księgowy jednej ze spółek zależnych Roskosmosu popełnił samobójstwo. Dziś mamy kolejne informacje.

Dyrektor generalny JSC spółki zależnej o ile dobrze pamiętam to ta sama spółka co ten księgowy został zatrzymany w Moskwie w ramach sprawy karnej dotyczącej oszustwa na szczególnie dużą skalę. Postawiono mu oficjalne zarzuty.

Dyrektorowi grozi kara do 10 lat więzienia i grzywna do miliona rubli.

Wcześniej, 18 grudnia, główny księgowy holdingu Roskosmos popełnił samobójstwo. „Powód [samobójstwa] jest niejasny. <…> jego ciało odkryła jego żona”

Spółka której szefował wyżej wymieniony dyrektor jest głównym rosyjskim przedsiębiorstwem specjalizującym się w opracowywaniu i produkcji optyczno-elektronicznych urządzeń do orientacji i nawigacji dla statków kosmicznych różnego przeznaczenia. Prawie wszystkie rosyjskie statki kosmiczne zawierają sprzęt wyprodukowany przez to przedsiębiorstwo.

W 2022 roku firmą zainteresowała się już Państwowa Inspekcja Pracy w Moskwie. W wyniku kontroli okazało się, że 704 pracownikom nie wypłacono wynagrodzeń. Dług został spłacony w całości, a sprawcy zostali pociągnięci do odpowiedzialności administracyjnej.

Roskosmos i jego spółki zależne objęte są restrykcjami krajów zachodnich i są odcięte od importowanych komponentów. Przypominam straty spółki – na koniec 2022 roku wynosiły one 50 miliardów rubli, a w 2021 roku państwowa korporacja straciła kolejne 30 miliardów.

Stracono też duże kontrakty z firmami zagranicznymi na korzystanie z rosyjskich rakiet w celu wysyłania ludzi i sprzętu na ziemską orbitę.

Podatek od biednych ważniejszy niż Putin.

Pomimo wszelkich wysiłków propagandowych „osiągnięcia” Władimira Putina, a nawet wojna, wcale nie są dla Rosjan najważniejsze. Najważniejszą rzeczą dla ludzi jest inflacja. Można powiedzieć, że lodówka pokonała telewizor w walce o nastroje społeczeństwa.

Centrum Lewady jako główne wydarzenie minionego roku uznali podwyżki cen, ceł i kursów walut. Prowadzi z ogromną przewagą – 38% do 25% dla kandydata na drugie miejsce Władimira Putina w wyborach na prezydenta. Kontynuacja wojny jest na trzecim miejscu, 22%. Wojna na Bliskim Wschodzie ma taki sam odsetek, a strzelaniny w rosyjskich szkołach – 21%

Ekonomiści często nazywają inflację „podatkiem na biednych”, dlatego jest ona szczególnie wrażliwa dla Rosjan. Tu mam cytat:

„Ludzie dostają więcej pieniędzy bo były waloryzacje, a jednocześnie mają pewność, że ceny szybko wzrosną. Dlatego obywatele wydają pieniądze, zanim stracą na wartości. 

Oznacza to, że możemy szczerze powiedzieć: ludzie NIE ufają oficjalnym statystykom inflacyjnym. W rzeczywistości wzrost cen niektórych popularnych grup towarów, a tym bardziej usług, jest zasadniczo odmienny” –  profesor HSE Evgeniy Kogan.

Znaczenie problemu rosnących cen dla ludzi może przeważyć nad wysoką stopą i innymi środkami. Tu mówiliśmy o tym. Skoro stopy procentowe rosną, a jednocześnie ludzie masowo brali kredyty, to oznacza, że uważają, że będzie to i tak bardziej opłacalne, gdyż wszystko drożeje szybciej niż oficjalne oprocentowanie kredytu. Tu kolejny cytat.

Oczekują, że inflacja będzie wysoka, dlatego są gotowi zaciągnąć kredyty na poziomie 22%, choć wcześniej zaciągnęli na poziomie 15%, – Anton Tabakh, profesor na Moskiewskim Universytecie ekonomicznym. :

„Jeśli przyjrzysz się statystykom, okazuje się, że ludzie oczekują, że albo inflacja ulegnie deprecjacji, albo że płace wzrosną. 

Pytaniem zasadniczym jest to, jak zachowają się konsumenci: ludzie zaczną więcej oszczędzać i oszczędzać, spodziewając się spadku inflacji, albo odwrotnie, wydadzą dużo. A to jest kluczowe rozwidlenie dróg.”

Tu już mamy oficjalne dane z systemów bankowych. Nabiulina i Bank Centralny zmroziła akcję kredytową w listopadzie i grudniu. Więc ilość udzielanych kredytów znacznie spadła. Pytanie co dalej? Następny rok to podtrzymanie wysokich stóp przy gwałtownym skoku podwyżek już za kilka dni. Społeczeństwo już kieruje swój wzrok w inflację, a ta na razie nie planuje się zatrzymać.

Pierwszy kwartał nowego roku będzie niezwykle ciekawy.

Mam dla was kolejny cytat. Tym razem byłego dyrektora Centrum Lewandy. Centrum Lewady uznane niedawno przez Kreml za „zagranicznych agentów”. Niezależna rosyjska pracownia badań opinii publicznej.

„Jeśli odłożymy na bok mity i propagandę, Rosjanie zawsze na pierwszym miejscu stawiają dobro materialne. „Ruski Mir”, o którym tyle się mówi i w której wielu Rosjan chce żyć, w ich mniemaniu wcale nie jest krajem, który budzi strach u innych i robi, co chce. „Główną cechą „wielkiego mocarstwa” jest dobrobyt ludzi żyjących według tych samych standardów, co w „normalnych krajach” (czyli takich jak „na Zachodzie”). 

To pragnienie w ciągu ostatnich 20 lat tylko się nasiliło.

O czym często zapominają nam w Polsce powiedzieć mówiąc że Rosjanie to na obierkach od ziemniaków itd. Nowe pokolenie tego nie zna. Nowe pokolenie chce, amerykańskich filmów, iPhonów itd.

– Taką odpowiedź na pytanie (czyli dobrobyt na poziomie zachodnim), co kryje się pod pojęciem „wielkiej potęgi”, wybrało w 2021 r. ponad 60 proc.  Na drugim miejscu (około 50%) znajduje się silna gospodarka, a dopiero na trzecim miejscu jest siła militarna dysponująca bronią nuklearną. Popularność tej odpowiedzi za rządów Putina wzrosła z 30% w 1999 r. do 46%, ale nadal dla Rosjan lodówka jest ważniejsza niż telewizor.

Tak więc, jak powiedzieliśmy w podsumowaniu roku 2023. Obierki od ziemniaków i ku chwale ojczyzny to jeden z mitów, który jest powielany. Obecnie nikt nie wie ile wytrzyma Rosjanin urodzony pod koniec lat 80 czy 90. Wszystko co znają znacznie odbiega od tego, w którą stronę zmierza Rosja. A najbliższy czas będzie właśnie odpowiedzią, ile wytrzyma nowe pokolenie Rosjan. Tego nie wiedzą ani nasi specjaliści, ani my, ani sam Putin. Obserwujemy jeden wielki eksperyment ekonomiczno-socjologiczny.

Poparcie dla wojny najniższe od jej rozpoczęcia.

„Partia wojenna” w społeczeństwie rosyjskim, czyli zadeklarowanych zwolenników działań wojennych w dalszym ciągu się kurczy w miarę przeciągania się walk, rosnącej liczby ofiar śmiertelnych. Państwo intensyfikuje represje, siejąc niepokój i strach w masowej świadomości.

„Trzon” aktywnych zwolenników wojny w Federacji Rosyjskiej na koniec października 2023 r. zmniejszył się do zaledwie 12% – minimum przez cały okres inwazji na Ukrainę – socjolodzy projektu Kroniki . Jak zostało badanie przeprowadzone? W dniach 17-22 października 2023 r.  badanie telefoniczne, którego ostateczna próba obejmowała 1199 Rosjan, rozłożonych według charakterystyki społeczno-demograficznej i terytorialnej według danych Rosstat. To ważne, gdyż badania telefoniczne w Rosji cechują się też strachem i obwawą „kto dzwoni?” Tu jednak wyniki niezwykle ciekawe.

Do prowojennego „trzonu” zaliczają się ci, którzy jednocześnie wyrażali poparcie dla wojny, nie popierają decyzji o wycofaniu wojsk i rozpoczęciu negocjacji pokojowych bez osiągnięcia celów wojny oraz uważają, że priorytetem wydatków rządowych powinno być Armia. 

Od początku roku ich liczba zmniejszyła się niemal o połowę: w lutym było ich 22%, a obecnie jest 12%. Tu wydaje się, że ci najbardziej zagorzali też w jakieś liczbie szli do wojska więc, chyba też mamy tu jakiś efekt wymierania tych najbardziej agresywnych i podatnych na propagandę.

Po drugiej stronie mamy 18,5% respondentów, którzy jednocześnie nie wyrazili poparcia dla wojny, poparliby decyzję o wycofaniu wojsk z Ukrainy i uważali, że priorytetem wydatków powinna być sfera społeczna, a nie wojsko.

Po raz pierwszy decyzja o wycofaniu wojsk bez osiągnięcia celów wyznaczonych przez Kreml zyskałaby poparcie większej liczby Rosjan, niż nie miałaby poparcia, jak dowiedziało się Kroniki: 40% w porównaniu z 33%. I tu dochodzimy do bardzo ciekawych danych.

Udział procentowy tych pierwszych jest stabilny, ale drugich – czyli zwolenników kontynuowania wojny do czasu osiągnięcia celów  – systematycznie maleje: w lutym 2023 roku było ich 47%, w lipcu 2023 – 39%. Teraz 33%. To są bardzo ciekawe dane. Tu też chyba widzimy dlaczego Putin tak bardzo chce rozpocząć pauze operacyjną.

„W rzeczywistości mówimy o pogodzeniu się z porażką: sprowadził wojska, nie osiągnął celów, wycofał się – przegrał” – tu cytat szefa projektu Kroniki Aleksiej Minyailo. Podkreśla, że ​​obecnie więcej Rosjan opowiada się za taką „stratą prawną” niż za kontynuowaniem wojny.

A u nas w Polsce co? Najadą nas. Nie zatrzymują się! Wielkie niebezpieczeństwo i sankcje nieskuteczne. Kontynuuję cytat.

Pomimo zwycięskich doniesień władz o stabilności rosyjskiej gospodarki i rekordowym od 15 lat wzroście płac realnych, coraz więcej obywateli Rosji odczuwa „ból” sankcji, narzekając na pustkę w portfelach i narastającą depresję.

Według :The Chronicle” 44% rodzin odczuło spadek dochodów, co piąty respondent zgłosił, że zniknęły potrzebne im leki, a ponad połowa – 52% – stwierdziła, że ​​doświadczyła napadów lęku. Co więcej, udział tych ostatnich wzrósł od początku wojny o 20 punktów procentowych.

Nawet wśród zwolenników kontynuowania wojny co czwarty (24%) rozumie, że zwiększenie wydatków wojskowych do rekordowego poziomu od czasów sowieckich spowodowałoby dla niego osobiste szkody ekonomiczne. Wśród tych, którzy mówią o „wspieraniu NWO”, 18% uważa, że ​​ich sytuacja finansowa pogorszy się ze względu na zwiększone koszty wojny.

Według wszelkich znaczących wskaźników grupy prowojenne są obecnie mniejsze niż grupy antywojenne, jak podsumowuje „The Chronicle”: „Główną część zwolenników wojny stanowi absolutna mniejszość”.

Rosja globalnym liderem.

Muszę to przyznać. Rosja stała się liderem globalnym. Tak liderem globalnym. Choć pewnie nie do końca chcieli być liderem w tym akurat aspeckie.

W ciągu ostatniego miesiąca liderem pod względem liczby nowych przypadków zakażenia Covid-19 stała się Rosja. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w tym okresie w kraju odnotowano 279 400 nowych przypadków . Liczba nowych przypadków w kraju w ciągu miesiąca wzrosła o 130%, liczba zgonów o 50%, do 376. 

W ciągu ostatniego tygodnia centrala operacyjna do spraw walki z koronawirusem odnotowała w Rosji ponad 96 900 nowych przypadków, ponad 8700 hospitalizacji i ponad 160 zgonów. Wzrost zachorowań odnotowano w 37 województwach. Ja tylko przypominam o jak wielkich problemach z karetkami i służbą zrowia wam mówiliśmy w ostatnich miesiącach.

Lekarze spodziewają się w Rosji tridemii – potrójnej epidemii, obejmującej wirusy sezonowe, grypę i Covid-19. Tak podał w październiku kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Dorosłych i Epidemiologii Państwowego Uniwersytetu Medycznego Pediatrii w Petersburgu Elena Esaulenko podczas Ogólnorosyjskiej Konferencji Naukowo-Praktycznej w Nowogrodzie Wielkim.

Ja wam życzę na Święta przede wszystkim zdrówka.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

  1. Lukasz
    2023-12-26

    Dzięki za bloga
    Nie każdy lubi yt

Brak możliwości komentowania.