Codzienny ekonomiczny przegląd 18.12.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

  • Deputowany Dumy Państwowej Michaił Szeremet wezwał do podjęcia decyzji o konfiskacie amerykańskich aktywów w ramach działań odwetowych
  • Ukraina podpisała z wierzycielami z krajów G7 i Klubem Paryskim poprawki do protokołu ustaleń w sprawie zawieszenia płatności długu publicznego.
  • Premier Węgier Viktor Orban nazwał konflikt na Ukrainie „operacją wojskową”, jego zdaniem to określenie jest bardziej odpowiednie niż „wojna”.
  • Premier Węgier Viktor Orban obawia się, że UE na szczycie zaplanowanym na początek 2024 r. jest w stanie przezwyciężyć weto Budapesztu w sprawie przydziału pomocy Ukrainie w ramach zrewidowanego długoterminowego budżetu Unii.
  • Ukraiński Związek Piłki Nożnej zwrócił się do FIFA i UEFA o niedopuszczenie do meczu towarzyskiego między reprezentacjami Rosji i Serbii. 
  • Finlandia wysyła Ukrainie 21. pakiet pomocy wojskowej o wartości 106 mln euro
  • Holandia wyśle Ukrainie 102 mln euro 
  • Rosyjscy operatorzy telekomunikacyjni nie mogą zapewnić 100% zasięgu LTE małych osiedli i autostrad federalnych z powodu braku sprzętu. W związku z tym Państwowa Komisja ds. Częstotliwości Radiowych (SCRF) przygotowuje się do odroczenia wypełnienia odpowiednich zobowiązań firm na późniejszy termin .Rosja wypadła ze 100 krajów z najszybszym internetem mobilnym, przesuwając się z 99. na 102. miejsce w listopadzie. Wynika to z rankingu największego międzynarodowego miernika prędkości Internetu na świecie Ookla.W tym roku kraj przegrał z Uzbekistanem (99.), Indonezją (100.) i Tunezją (101.).
  1. Eksport energii elektrycznej do Chin spadł o jedną czwartą. Powód? Awarie po stronie Rosjan.

W ciągu 11 miesięcy 2023 roku Rosja wyeksportowała do Chin prawie 3,16 mld kWh energii elektrycznej. 

Są to oficjalne dane z chińskich statystyk celnych. Liczba ta spadła o ponad jedną czwartą (26,6%) w porównaniu z wynikami z 2022 roku. Od końca lata Chiny otrzymują coraz mniej rosyjskiej energii elektrycznej: w sierpniu eksport spadł o 49,8% rok do roku, we wrześniu o 47%, w październiku o 72%, a w listopadzie o 61%.

Myślę, że w przyszłym roku przywrócimy bilans energetyczny. Powiedział minister energetyki Nikołaj Szulginow w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Rossija 24.

Przyczyną spadku dostaw jest wysoka awaryjność elektrowni cieplnych na Dalekim Wschodzie przy rosnącym popycie krajowym.

Krótkie przypomnienie awarii.

W styczeń elektrociepłownia w Chabarowsku. Elektrociepłownia zapewnia do 60% zużycia energii cieplnej w mieście. W dniu wypadku w Chabarowsku było 20 stopni poniżej zera.

Latem w Primorye doszło do co najmniej sześciu poważnych wypadków, w wyniku których kilkadziesiąt tysięcy ludzi zostało pozbawionych prądu.  Awarie trwały aż do jesieni. 

We wrześniu 10 000 mieszkańców obwodu pierwomajskiego we Władywostoku straciło prąd.

W październiku wypadek w Nachodce. Szkoły i przedszkola były pozbawione prądu. Kilka tysięcy obywateli.

Na początku grudnia w wyniku wypadku ponad 30 000 mieszkańców 199 apartamentowców i sektora prywatnego we Władywostoku zostało bez prądu.

Kilka dni później około dwóch tysięcy mieszkańców Ułan-Ude straciło prąd. Odcięto także prąd w domach prywatnych ogrzewanych energią elektryczną. Tego dnia temperatura powietrza w mieście wynosiła -34 stopnie.  

Do końca 2023 roku eksport energii elektrycznej z Rosji do innych krajów może spaść do 10 miliardów kWh – zauważył Szulginow. W ubiegłym roku było to 13,5 kWh: przed rozpoczęciem wojny Ukraina nadal dostarczała energię do krajów UE, a eksport do Chin był większy.

2 Rosja grozi Niemcom. Trwa wymiana ciosów

Minister finansów Anton Siłuanow odpowiedział niemieckiemu prokuratorowi generalnemu Peterowi Frankowi, który zażądał od Wyższego Sądu Krajowego we Frankfurcie nad Menem konfiskaty zamrożonych rosyjskich funduszy w wysokości 720 mln euro. Grozi , że jeśli taka decyzja zapadnie, Rosja zareaguje niezwykle ostro zabierając pieniądze nierezydentów zamrożone na krajowych kontach, a kwoty tam według niego „nie są małe”. Rosja będzie musiałała użyć wszystkich dostępnych środków aby odpowiedzieć na jawną kradzież „byłych partnerów” .

W związku z tym, jeśli Europa, która znajduje się w stanie kryzysu gospodarczego, utraciła niezależność finansową i jest kontrolowana przez Stany Zjednoczone, posunie się do skrajnych środków i skonfiskuje zamrożone rosyjskie aktywa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby Rosja podjęła radykalne działania odwetowe. W takim przypadku nasz kraj nie będzie uznany za agresora, a jedynie za stronę zmuszoną do odpowiedzi „w ten sposób”.

Anton Siłuanow

Jak jednak podkreślają rosyjscy eksperci stan zamrożonych rosyjskich aktywów w depozytach zagranicznych okazał się znacznie większy niż ilość środków nierezydentów na rachunkach „C” (według różnych źródeł jest to ok. 1 bln rubli).. Także Rosja nie ma na ten moment jak odpowiedzieć.

Sytuacja na lini Berlin Moskwa jest bardzo napięta. Rosjanie skarża się na brak decyzyjności po stronie niemieckiej.

A jest o czym :

Rosnieft’ będzie rozmawiać z Berlinem o ewentualnej sprzedaży swoich aktywów. Jak podaje Reuters, przedstawiciele rosyjskiego koncernu spotkają się z niemieckimi władzami dzisiaj i będą negocjować temat rafinerii w mieście Schwedt. Rosyjska firma posiada prawie 55% udziałów w zakładzie, udział ten został przekazany pod tymczasowy zarząd rok temu. Rosjanie za wszelką cenę obecnie chcą sprzedać rafinerie ale prawdopodobieństwo że otrzymają za nią pieniądze jest niezwykle małe..

W 12. pakiecie antyrosyjskich restrykcji UE stała się możliwa sprzedaż zablokowanych aktywów na podstawie odrębnego specjalnego zezwolenia. Pomimo tego, że ten majątek Rosniefti jest pod tymczasowym zarządem, w rzeczywistości jest zablokowanym aktywem.

Oznacza to że Berlin musi wydać specjalne zezwolenie a i tak pieniądze ze sprzedaży zostaną zamrożone na niemieckich kontach.

3. Rosjanie zabijają Roskosmos, ale plany mają jak Elon Musk.

Tym razem sektor prywatny, nie mniej szalony niż ten państwowy.

Rosja planuje uruchomić komercyjną usługę Internetu satelitarnego, która stanie się konkurencją dla Starlink miliardera Elona Muska. Oczywiście stanie się powinienem dać w cudzysłów, gdyż to kolejny z pięknie brzmiących majaczeń rosyjskich umysłów.

Projekt będzie realizowany przez firmę kosmiczną Biuro 1440.

Do 2027 r. Biuro 1440 przygotowuje się do wystrzelenia 250 satelitów w celu zapewnienia podstawowego zasięgu sieci, a do 2030 r. do zwiększenia konstelacji satelitów do 700, aby zapewnić globalny zasięg. 2027 rok to idealna data, bo można spokojnie 3 lata trwonić pieniądze, aby na koniec spektakularnie ogłosić porażkę.

Biuro 1440 może mieć trudności z umieszczeniem satelitów na orbicie. „Po pierwsze, wystrzelenie rakiet planowane jest z wieloletnim wyprzedzeniem. Po drugie, nie ma ciężkiej rakiety, która będzie latać w sposób ciągły i posiadałaby dużą ładowność wymaganą do wysłania naprawdę potężnych satelitów komunikacji mobilnej na niską orbitę. Łatwiej nam utrzymać ISS niż wystrzelić 700 satelitów” – zauważył, dodając, że Starlink stanął przed tym samym problemem.

Z planowanych 12 tysięcy satelitów Starlink Muska ma obecnie na orbicie 5 tysięcy. Do ich wystrzelenia należąca do Muska SpaceX użyła 128 rakiet. Każdy start miał 22–60 satelitów. Wymagało to 10 miliardów dolarów, a pełna realizacja projektu, zdaniem Muska, wymaga 20–30 miliardów dolarów, a jednocześnie SpaceX sama produkuje rakiety i świadczy usługi wystrzeliwania w przestrzeń kosmiczną, co zmniejsza całkowite koszty.

Więc sobie to teraz podstawcie na te ambitne plany, i myślę, że razem będziemy zgodni co do tego, że to bujda na resorach, ale będę obserwował z niezwykłym zainteresowaniem. Palenie przez Rosjan w piecu miliardami to jest moje pełnoetatowe hobby.

4. USA blokuje Arctic LNG. Rosja uznaje USA za siłę wyższą

NOVATEK wysłał do klientów zawiadomienie o sile wyższej w sprawie przyszłych dostaw gazu skroplonego z projektu Arctic LNG-2, co było konsekwencją amerykańskich sankcji nałożonych na początku listopada. Mowa o wolumenach, które sprzedaje sam NOVATEK. Chińskie firmy Shenergy Group i Zheijang Energy, a także hiszpański Repsol otrzymały powiadomienia. Główne problemy związane są z brakiem niezbędnej liczby tankowców LNG, które są trudne do wyczarterowania ze względu na sankcje. Pierwszy pociąg Arctic LNG-2 pomyślnie przechodził jeszcze pół roku temu rozruch, a komercyjne dostawy miały rozpocząć się na początku przyszłego roku.

Novatek posiada 60% udziałów w Arctic LNG-2, a pozostali udziałowcy – francuski TotalEnergies, chiński CNPC i CNOOC oraz konsorcjum japońskich Mitsui i JOGMEC – po 10%. Każdy udziałowiec projektu otrzymuje wolumen LNG proporcjonalnie do swojego udziału, czyli NOVATEK ma 12 mln ton rocznie, udziałowcy zagraniczni – 2 mln ton rocznie.

Arktyczny LNG-2, kosztował już ok. 25 mld dolarów, zakłada budowę trzech pociągów skraplających o zdolności przerobowej 6,6 mln ton rocznie. Pierwszy z nich miał zostać uruchomiony jeszcze w 2023. Druga linia ma zostać oddana do użytku w 2024 roku, trzecia w 2026 roku.

Departament Skarbu USA dodał projekt do listy SDN, co oznacza, że wszelkie transakcje z Arctic LNG-2 są zabronione, jednocześnie zezwalając na specjalną licencję OFAC do 31 stycznia 2024 r. na realizację transakcji niezbędnych do „zbycia, przeniesienia lub ułatwienia zbycia lub przeniesienia długu lub aktywów”. We wrześniu sankcjami USA objęli także wykonawców projektu Arctic LNG-2 – Nova Energies i Green Energy Solutions LLC, zarejestrowanych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Stany Zjednoczone dodały do listy sankcyjnej również spółkę Arctic Transshipment, która obsługuje dwa pływające magazyny LNG w Murmańsku i Kamczatce, PMG Saam i PMG Koriak.

Problemem może być fakt, że zarówno sam projekt, jak i pływające magazyny, w których ma być przeładowywany LNG, znajdują się obecnie na listach sankcyjnych, co może zwiększyć ryzyko sankcyjne dla nabywców. – Projekt zapewnie kiedyś zostanie uruchomiony, ale ze względu na istniejące ryzyka sankcyjne spółka będzie zmuszona do sprzedaży gazu na rynku spot z dużymi rabatami. 

5. Złote cytaty Putina.

Dziś jako, że piątek to zakończymy złotymi myślami Putina.

Obywatele rosyjscy jako całość ledwo wiążą koniec z końcem, ale trudności są konieczne, (dobrze się zaczyna), ponieważ zmuszają człowieka do „wspinania się” i doceniania tego, co się ma, powiedział w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin.

„Zdecydowana większość obywateli [Rosji] nadal żyje od wypłaty do wypłaty” – powiedział zatroskany na spotkaniu ze zwycięzcami i mentorami Ogólnorosyjskich Mistrzostw Zawodowych.

I tu ja się obawiam, czy to zapowiedź tego, że on ukróci ten proceder? A jeżeli tak to jak będzie brzmiało nowe powiedzenie? Bo niestety wywiad się urwał w tym miejscu. Mam kilka propozycji:

-Wszyscy obywatele, żyją od wypłaty do wypłaty.

– Większość obywateli żyje od wypłaty do połowy miesiąca.

– Mało osób przeżywa od wypłaty do wypłaty.

– O kurcze wszyscy nie żyją…

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: