Top 🔟 Wieści z Rosji 24.12.2023

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. 

A w dzisiejszym zestawieniu:

Miejsce 10 – Tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś podrożeje  o 10% a Kazachskiej o 43%

Operatorowi białoruskiego odcinka ropociągu Przyjaźń udało się szybko uzgodnić z Transnieftią podwyżkę ceł. Na kierunku południowym od lutego wzrośnie o 10% zamiast 14,5%, o które wnioskował Mińsk. Białoruś będzie musiała zgodzić się z Astaną na 43-procentową podwyżkę stawki na odnodze północnej, którą pompowana jest ropa z Kazachstanu do Niemiec. Eksperci uważają, że stały wzrost taryf nie przyczyni się do zwiększenia dostaw w tym kierunku.

Jednocześnie Ministerstwo Energetyki Kazachstanu oświadczyło, że kraj sprzeciwia się propozycji Białorusi podniesienia taryfy na przesył ropy naftowej przez terytorium republiki o 43% i zamierza negocjować ze stroną białoruską.

Według szacunków Astany, przy pompowaniu 1,2 mln ton ropy do rafinerii w Schwedt, straty Kazachstanu mogą wynieść ok. 2,64 mln dolarów.

Miejsce 9 – Rosja hamuje eksport i produkcje ropy

Rosja zamierza zmniejszyć eksport ropy z portów morskich w styczniu o 200 tys. baryłek dziennie w porównaniu z grudniem tego roku.

Redukcja dotknie głównie zachodnie porty Primorsk, Ust-Ługa i Noworosyjsk, ponieważ dostawy przez nie do koncernów naftowych są „łatwiejsze do uregulowania”. „Harmonogram eksportu dla systemu Transnieft’ na pierwszy kwartał 2024 r. jest niższy niż na październik-grudzień”

17 grudnia wicepremier Aleksander Nowak zapowiedział, że w tym miesiącu zwiększy wielkość redukcji eksportu ropy naftowej i produktów ropopochodnych. Według niego dodatkowe zobowiązania Rosji do końca 2023 r. wynoszą 300 tys. baryłek dziennie, za I kwartał 2024 r. – 500 tys. baryłek dziennie. Nowak twierdzi, że w tym miesiącu redukcja będzie większa niż deklarowane 300 tys. baryłek dziennie, ale nie wskazuje dokładnych wolumenów.

Miejsce 8 Rosjanie nie mogą wyjechać za granice z powodu długów

Prawie 5 milionów Rosjan nie może wyjechać za granicę na święta noworoczne z powodu długów. Zostało to zgłoszone TASS przez Federalną Służbę Komorniczą (FSSP). 

Ubiegły rok i ten  jest rekordowy pod względem liczby dłużników. Liczba ta rośnie od 2017 r., kiedy to 1,8 mln Rosjan otrzymało zakaz opuszczania kraju przed Nowym Rokiem.

W samej tylko Moskwie w ciągu pierwszych 11 miesięcy tego roku wydano 742 tys. ograniczeń w podróżowaniu. 

Od października 2023 r. decyzja komorników o ograniczeniu prawa do wyjazdu za granicę stała się bezterminowa do czasu spłaty zadłużenia przez obywatela. Wcześniej ograniczenie wyjazdu z kraju z powodu zadłużenia było przedłużane co pół roku.

Miejsce 7 – Rekordowe piramidy finansowe w Rosji.

Coś myślę dla fanów naszych satyrycznych programów JaRuskij. Tam często opowiadamy o oszustwach finansowych jakich dokonują przestępcy w Rosji.

W ciągu prawie dwóch lat wojny na Ukrainie liczba piramid finansowych w Rosji wzrosła o 250% i osiągnęła historyczny rekord. O ile w 2021 roku na czarnej liście Banku Centralnego znajdowało się ich 870, to na początek października tego roku było na niej już 2176 takich projektów.

Tylko w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy regulator zidentyfikował o 47% więcej takich programów finansowych niż w tym samym okresie 2022 r. (wówczas było ich 1481). Wynika to z danych Banku Centralnego. Tak, ponownie podajemy oficjalne dane rosyjskich instytucji. Gdyby ktoś was zapytał, skąd mamy te dane. Można podać między innymi ten przykład.

Liczba podana przez Bank Centralny jest absolutnym rekordem historycznym; tak szalejące piramidy nigdy nie miały miejsca w Rosji, stwierdził Federalny Fundusz Ochrony Praw Deponentów i Akcjonariuszy, nazywając obecną sytuację „piramidową apokalipsą”.

Udział piramid finansowych w ogólnej liczbie nielegalnych firm i oszukańczych programów był ponad połowę wyższy. Prawie wszyscy (98%) działają w Internecie.

Skąd taki nagły wzrost? Desperacja i bieda.

Według Banku Centralnego wzrost liczby takich projektów wiąże się z poszukiwaniem przez Rosjan dodatkowego dochodu w związku z trudną sytuacją gospodarczą.

Lwia część zidentyfikowanych piramid to małe, anonimowe projekty pseudoinwestycyjne, o których informacja jest rozpowszechniana za pośrednictwem sieci społecznościowych i Telegramu. „Takie programy są krótkoterminowe, przeznaczone na niewielką opłatę początkową i dają możliwość zarobienia pieniędzy tylko tym, którzy jako pierwsi przystąpili do projektu” – wyjaśnił Bank Centralny.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów widzi problem w niskiej znajomości finansów Rosjan. Według najnowszego badania departamentu tylko 10% Rosjan potrafi wymienić znaki piramidy, zauważył Marat Safiulin, prezes Funduszu Ochrony Praw Deponentów i Akcjonariuszy.

„Oznacza to, że 9 na 10 obywateli może stać się potencjalnymi ofiarami piramid” – podkreślił.

Ciekawe czy wy znacie takie oznaki? Jeśli nie może chcielibyście, abyśmy nakręcili takie odcinek w przyszłości?

Według niego w Rosji najpopularniejsze są trzy piramidy finansowe. Są to sekty-piramidy, które stosują mechanizmy angażowania ludzi, podobne do metod stosowanych przez sekty totalitarne; handel kryptowalutami z „super zyskownymi” ofertami inwestowania w kryptowaluty, a także pseudo-doradztwem w zakresie otwierania rachunków u brokerów, co czasami jest prowadzone przez oficjalnie zarejestrowane rosyjskie firmy.

Ponadto w ostatnim czasie często spotykane są jeszcze dwa warianty schematów: piramidy „pracodawcy”, które obiecują możliwość zdobycia pracy za zakup drogich licencji, sklepów internetowych lub określonego produktu, a także pseudo-gry komputerowe z możliwością wycofania środków, zauważył szef Funduszu Ochrony Praw inwestorów i akcjonariuszy

Miejsce 6 – Walka ze spekulantami. Bank centralny będzie blokowała transakcje walutowe i akcjami ?

Bank Centralny uzyskało prawo do ograniczenia transakcji akcjami i walutą. Wynika to z poprawek przygotowanych przez Dumę Państwową. Regulator będzie mógł nałożyć zakaz na okres do sześciu miesięcy, jeśli dojdzie do naruszenia interesów uczestników rynku lub ich działania zagrażają stabilności finansowej. Sankcje mogą dotknąć zarówno konkretnych graczy, jak i niektóre transakcje, które staną się niedostępne dla wszystkich uczestników rynku.

Ma to Uuchroni to rynek przed gwałtownymi skokami kursów walut i działaniami spekulacyjnymi.

W ubiegłym tygodniu na giełdzie moskiewskiej znów zaczęto mówić o nowych sankcjach amerykańskich. Jest duże prawdopodobieństwo że wówczas handel dolarem i euro zostanie zawieszony.

Miejsce 5 – Jaja nie zdążą na nowy rok

Rosja wkrótce otrzyma „bezcłowe jaja” z Turcji i Azerbejdżanu, co zdaniem władz powinno obniżyć wysokie ceny. Poinformował o tym minister rolnictwa Dmitrij Patruszew.

 Bezcłowe jajka dotrą z Turcji w ciągu 2-3 tygodni

Minister dodał, że ma nadzieję na spadek cen po Nowym Roku, ponieważ w przeddzień świąt noworocznych jajka w kraju zawsze drożeją.

Podczas bezpośredniej rozmowy telefonicznej 14 grudnia z narodem prezydent powiedział, że zapytał ministra rolnictwa o sytuację z jajami.

„Niedawno rozmawiałem z ministrem rolnictwa i zapytałem, jak sobie radzi ze swoimi jajami. Oni [Ministerstwo Rolnictwa] mówią, że wszystko jest z nimi w porządku. Na co ja odpowiedziałem <… >: Ale dziwne że nasi obywatele w jakiś sposób mają problemy” – powiedziała głowa państwa.

Wowa Putin

Putin przeprosił też Rosjan za wzrost cen jaj i nazwał to, co się dzieje, „porażką w pracy rządu”.

Według Patruszewa uwaga prezydenta sprawiła, że poczuł, że musi lepiej pracować.

„Czułem, że muszę lepiej pracować, ale prawdopodobnie nie do końca poradziłem sobie z tym zadaniem. Ale mimo wszystko żywię nadzieję, że prezydent da kolejną szansę na korektę tej ceny”.

Dmitrij Patruszew

Siergiej Lisowski, zastępca przewodniczącego Komitetu Dumy Państwowej ds. Ochrony Konkurencji, wyraża wątpliwość w nowe środki zaraddcze:

„Jeśli zostaną przywiezione, będzie to dość mała ilość. Nikt nie produkuje jaj „do przechowywania”. W końcu jest przechowywany maksymalnie przez trzy miesiące. I jedynie w dobry sposób, jajko dietetyczne z najbardziej przydatnymi substancjami to przechowywanie przez góra tydzień”.

Siergiej Lisowski

Galina Bobylewa, dyrektor generalna Rosyjskiego Związku Drobiarskiego, zwróciła również uwagę na fakt, że tureckie jaja są droższe niż krajowe, więc zniesienie ceł raczej nie będzie skuteczne.

Obecnie w wielu regionach jajka zaczynają być limitowane i sprzedawane na sztuki a cena dochodzi do 20 rubli.

Jednocześnie w grudniu popyt na jaja w centralnych i południowych regionach Rosji wzrósł do 25%.

Miejsce 4 – Niemcy zamierzają skonfiskować majątki i depozyty moskiewskiej giełdy

Niemiecka prokuratura federalna wystąpiła do sądu o zgodę na konfiskatę rosyjskiego majątku. Do tej pory kraje UE zamrażały jedynie fundusze i majątek oligarchów, urzędników i firm. Jednak próba uratowania przez moskiewską giełdę 720 mln euro ulokowanych w Niemczech przed sankcjami dała władzom powód do uznania tego działania za przestępstwo i podjęcia próby przejęcia środków.

Niemiecka prokuratura złożyła w sądzie we Frankfurcie wniosek o konfiskatę środków ulokowanych przez Krajowy Depozyt Rozrachunkowy (NSD) w niemieckim oddziale amerykańskiego banku JPMorgan.

Nie jest tajemnicą, że precedensowa decyzja została podjęta na tle coraz aktywniejszych działań Kremla zmierzających do przejmowania mienia zagranicznych firm działających w Rosji na różne sposoby. We wtorek Władimir Putin odebrał udziały w spółkach joint venture z Gazpromem niemieckiemu Wintershall i austriackiemu OMV.

Niemiecki rząd nie może sobie pozwolić na bezkarne działania Rosjan, musi też znaleźć środki na odszkodowania dla swoich gigantów. Kolejka nie jest krótka a odszkodowania mogą być bajońskie,

Przypomnijmy że niedawno UE zdecydowała o możliwości wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do wypłaty odszkodowań europejskim firmom, którym Moskwa siłą odebrała nieruchomości w Rosji.

Miejsce 3 – USA planuje skonfiskować rosyjskie aktywa.

Dosyć duże zaniepokojenie w Rosji.

Rosja „nigdy nie zostawi w spokoju” tych, którzy inicjują i realizują konfiskatę jej zagranicznych aktywów – powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że ewentualna konfiskata zamrożonych rosyjskich aktywów może być impulsem do zerwania stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

Dmitrij Pieskow zaznaczył, że kwestia przejęcia rosyjskich aktywów jest niestety stale na porządku dziennym zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Jego zdaniem zarówno kraje europejskie, jak i Stany Zjednoczone zdają sobie jednak sprawę, że taki krok „będzie miał konsekwencje prawne dla tych, którzy go zainicjowali i wdrożyli”. „Jeśli ktoś nam coś skonfiskuje, to w odpowiedzi zastanowimy się, co możemy skonfiskować. A jeśli to coś zostanie znalezione, to oczywiście zrobimy to natychmiast” – podsumował.

UE dyskutuje o możliwości przekazania Kijowowi dochodów uzyskanych z zamrożonych rosyjskich aktywów. Stany Zjednoczone ze swojej strony chcą skonfiskować nie tylko dochody, ale same aktywa.  Źródła FT uważają, że Stany Zjednoczone zamierzają opracować strategię alokacji aktywów do 24 lutego 2024 roku.

Miejsce 2 – Genialne pomysły Putina

Po spotkaniu z biznesem 15 listopada prezydent Rosji Władimir Putin polecił rządowi rozważenie możliwości wprowadzenia zróżnicowanej stawki podatku dochodowego dla biznesu w zależności od aktywności inwestycyjnej firmy.

Po spotkaniu 15 listopada Władimir Putin polecił rozważyć możliwość rozszerzenia prawa do wsparcia państwa dla dużych projektów inwestycyjnych z udziałem zagranicznych podmiotów prawnych. Prezydent polecił również ograniczenie ujawniania informacji o beneficjentach i pośrednich właścicielach akcji „znaczących gospodarczo organizacji” i osób prawnych utworzonych na bazie zagranicznych holdingów.

Miejsce 1 – Ludzi nie mnoga

W latach 2022–2023 niedobór siły roboczej w Rosji znacznie wzrósł, na koniec tego roku w kraju brakuje około 4,8 mln pracowników. Takie statystyki podaje badanie Nikołaja Achapkina, badacza z Instytutu Ekonomii Rosyjskiej Akademii Nauk.

Niedobór siły roboczej w Rosji gwałtownie wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat. Niedobór pracowników, jak zauważa Achapkin, przejawiał się nawet w warunkach, gdy liczba osób już pracujących pozostaje stabilna. Podkreślił, że niezaspokojony popyt na siłę roboczą doprowadził już do spowolnienia wzrostu rosyjskiej gospodarki.

Pod koniec 2023 roku braki kadrowe okazały się jedną z głównych przeszkód w rozwoju biznesu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez HR-Tech by Potok, 88% badanych przez Potok firm borykało się w tym roku z niedoborem kadrowym, zwłaszcza przedstawiciele dużego biznesu (93%). Ze względu na niedobór pracowników i wzrost wymagań kandydatów, 13% firm wstrzymało rekrutację na część stanowisk, a 2% całkowicie zrezygnowało z poszukiwań.

 

 

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: