Codzienny ekonomiczny przegląd 18.12.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

 • 19 grudnia pierwsza partia jadalnych jaj z Azerbejdżanu w ilości 612 000 sztuk została sprowadzona przez punkt kontrolny Yarag-Kazmalyar w celu dalszej sprzedaży w Rosji. Do 1 mld droga daleka.
 • Sąd Okręgowy w Lublinie uznał 14 cudzoziemców za winnych szpiegostwa na rzecz Rosji. 13 osób otrzymało wyroki od 13 miesięcy do 6 lat pozbawienia wolności. Muszą też zapłacić grzywny w wysokości do 15 tys. zł (3,8 tys. dolarów). 
 • Unia Europejska nie zniesie sankcji wobec Rosji po zakończeniu wojny na Ukrainie i podpisaniu porozumienia pokojowego. Konieczne będzie , aby wszystkie kraje stowarzyszenia jednogłośnie za tym głosowały. „Wystarczy, że jeden z 27 krajów UE nie poprze zniesienia sankcji pod żadnym pretekstem, a tę kwestię można odwlekać w nieskończoność twierdzą brukselscy dyplomaci.
 • Michaił Miszustin przebywa z wizytą w Pekinie.Omawiane są kwestie finansowe oraz handlowe. Wiecej o wizycie i planach podczas komentarza dnia.
 • W okresie styczeń-listopad Rosja dostarczyła do Chin o 22 proc. więcej ropy w wolumenie niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wartościowo w raportowanym okresie wyniósł 55 mld USD, czyli o 1% więcej niż w okresie styczeń-listopad 2022 r. Eksport ropy stanowi ponad 50 procent całego eksportu do Chin,
 • Budżetowy chiński sedan który nie przeszedł testu zderzeniowego jest już sprzedawany w Rosji.
 • Sedan MG 5 zdobył 0 gwiazdek na 5 możliwych w teście zderzeniowym w Australii. Kierowca i pasażerowie z tyłu są narażeni na śmiertelne obrażenia w wypadku
 •  Zaskakująca wypowiedź prezydenta Zełeńskiego.Ukraina oceni pomoc Niemiec konkretnymi krokami, a nie tylko słowami wsparcia – powiedział Wołodymyr Zełenski.
 • Prezydent Zełenski: wojsko prosi o mobilizację dodatkowych 450-500 tys. ludzi do armii 
 • Amerykańscy urzędnicy sugerują, aby G7 rozważyło opcję przekazania zablokowanych aktywów Federacji Rosyjskiej Kijowowi w transzach za pośrednictwem Banku Światowego lub EBOR.
 • Porozumienie w sprawie zaostrzenia kontroli nad południową granicą Stanów Zjednoczonych i przeznaczenia środków finansowych na wsparcie Ukrainy zostanie uzgodnione w styczniu 2024 r. podaje republikański senator James Lankford, który uczestniczy w konsultacjach.
 • Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Anglii i Walii uznał orzeczenie arbitrażowe trybunału w Hadze w sprawie odszkodowania za szkodę wyrządzoną grupie Naftohaz w wysokości 5 mld dolarów w związku z utratą aktywów na Krymie – podała spółka.
 • Włoski rząd zatwierdził ustawę o przedłużeniu dostaw broni, pojazdów i materiałów wojskowych na Ukrainę o rok 
 • Prezydent Putin podpisał ustawę, zgodnie z którą „Podstawy bezpieczeństwa i ochrony ojczyzny” staną się obowiązkowym przedmiotem szkolnym od 2024
 • Rekordowe dostawy uzbrojenia Szojgu: Zachód dostarczył Kijowowi 5220 czołgów, bojowych wozów piechoty i transporterów opancerzonych, 28 samolotów, 87 śmigłowców, 23 tys. bezzałogowców, ponad 1300 systemów artyleryjskich. Dostarczono pomoc i uzbrojenie za 203 mld USD.
 • Śmiertelność wśród rannych w operacji specjalnej wynosi mniej niż 0,5% i nadal spada, twierdzi Siergiej Szojgu. Rosjanie opanowali sztuke nekromancji ?. Według Ministra Obrony Federacji Rosyjskiej liczba zagranicznych ochotników chcących walczyć w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej wzrosła 7-krotnie.
 1. Rosjanie nie kupią wina poniżej 30 zł.

Do 2025 roku z półek rosyjskich sklepów znikną wina tańsze niż 700 rubli. za butelkę. Stanie się to dzięki 1,5-krotnemu podwyższeniu ceł na dostawy z „nieprzyjaznych” krajów oraz podwyżce akcyzy na wina.

Rząd podjął decyzję o podniesieniu stawek celnych na wina z krajów, które w lipcu br. nałożyły sankcje na Rosję za wojnę na Ukrainie. Od 1 sierpnia 2023 roku wzrosły z 12,5% do 20%. Ponadto od 1 maja 2024 r. podwyższona zostanie stawka podatku akcyzowego na wszystkie wina – z 34 rubli. za 1 litr wina niemusującego i 45 rubli. za 1 litr wina musującego do 108 rubli. i 141 rub.

Nowe cło będzie dotyczyć win importowanych w cenie do 5 euro za butelkę. Doprowadzi to do tego, że cała kategoria win w Rosji „po prostu umrze”. Biorąc pod uwagę zapasy dokonane przez dystrybutorów przed podwyżką ceł, proces „umierania” rozpocznie się po świętach Nowego Roku i potrwa do początku 2025 roku.

Ekspert ds win i prezes RBC SimpleGrup Maxim Kashirin zauważył, że rząd „nie ma wszystkich informacji na temat tego, jakie środki wsparcia byłyby naprawdę skuteczne”. Jednocześnie zdaniem Kaszirina dziwne jest myślenie, że „jeśli wino importowane będzie droższe, to wino rosyjskie będzie się lepiej sprzedawać”.

„Poważnie? Rosyjscy producenci również podniosą ceny, cała kategoria stanie się droższa. Każdy normalny człowiek rozumie: czy jeśli cała kategoria stanie się droższa, zacznie pić jej więcej? NIE. Bo jeśli jest droższe, to pijemy mniej. Picie mniej oznacza, że ​​trudniej jest go sprzedać” – wyjaśnił biznesmen.

W efekcie, jego zdaniem, jakieś duże rosyjskie przedsiębiorstwo zarobi na tym więcej, ale „państwo nic na tym nie zyska”, bo to „przesuwanie pieniędzy z kieszeni konsumentów do jeszcze większej kieszeni – kieszeni producentów.”

Zmiany odczują także sieci handlowe, będące głównymi graczami na rynku niedrogich alkoholi. „Są niezadowoleni z obecnej sytuacji: zostali pozbawieni dużego segmentu tanich produktów” – podsumował Kashirin.

2. Koniec pięknej przyjaźni i początek sądowej walki

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, zgodnie z którym zostanie utworzona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która zajmie się zagospodarowaniem złoża kondensatu naftowo-gazowego Jużno-Russkoje oraz złóż Achimov na złożu Urengoj.

Udziały koncernów gazowych – niemieckiego Wintershall i austriackiego OMV – zostaną przymusowo sprzedane nowym rosyjskim właścicielom.

Złoże Jużno-Russkoje były rozdzielone między trzy spółki: Siewiernieftiegazprom, którego udziałowcami są Gazprom (40% udziałów), Wintershall (35%) i OMV (25%); Złoża Achimov zostały rozdzielone między AO Achimgaz, którego udziałowcem jest Wintershall, a Gazprom Dobycha Urengoy LLC (w 100% należący do Gazpromu).

Wcześniej, 11 grudnia, Volkswagen Bank, Siemens Mobility i inne niemieckie firmy zażądały od niemieckiego rządu federalnego odszkodowania z tytułu strat poniesionych w związku z niemożnością kontynuowania rentownej działalności w Rosji po rozpoczęciu specjalnej operacji wojskowej. Po naftowo-gazowym biznesie Wintershall, inne firmy zwróciły się do rządu federalnego o odszkodowanie.

Niemiecki koncern Siemens AG stracił 600 mln euro po tym, jak sprzedał swój rosyjski biznes i ostatecznie zaprzestał działalności w tym kraju – wynika z raportu firmy z 2023 roku.

Jak myślicie kto pierwszy zajmie rosyjskie zamrożone majątki Siemens czy ukraiński rząd.

3. Hyundai sprzedaje fabrykę samochodów w Rosji za 305 zł.

Koreański producent samochodów Hyundai Motor zgodził się na sprzedaż fabryki w Federacji Rosyjskiej spółce rosyjskiej Art-Finance.

Kwota transakcji wyniosła symboliczne 7000 rubli -czyli ok. 305 zł. , w wyniku transakcji Hyundai odnotuje stratę w wysokości niemal miliarda złotych.– powiedział przedstawiciel firmy. Ot biznesy z Rosjanami.

Z raportu wynika, że ​​we wtorek Hyundai Motor odbył posiedzenie zarządu, na którym uzgodniono plan sprzedaży swojej fabryki.

Fabryka wytwarzająca 200 000 pojazdów rocznie, w której produkowane były samochody Hyundai i Kia, wstrzymała produkcję w marcu 2022 roku. Tu jestem ciekaw czy można ją w jakiś sposób przystosować do produkcji wojennej. Bo wygląda na to, że to bardzo duża fabryka, a była wyłączona użytku.

Zanim Rosja rozpoczęła „specjalną operację wojskową” na Ukrainie w lutym ubiegłego roku, Hyundai był jednym z największych graczy na rosyjskim rynku i wraz z Kią sprzedał w 2021 roku 373 132 samochody, wyprzedzając wicelidera rynku, rosyjskiego Avtovaza.

W maju Art-Finance szefa dealera Avilon trzymającego Andrieja Pawłowicza został także nabywcą nieczynnej fabryki niemieckiego Volkswagena w Kałudze. Ta informacja w połączeniu z informacją co się dzieje w fabryce Volkswagena, odrobinę napawa mnie optymizmem. Tam zwalniają masowo i wycinają sprzęt, zmieniając fabryki w duże magazyny na samochody z Chin. Mam nadzieję, że nikt tam nie pomyśli i zrobią dokładnie ten sam manewr.

4. Zachodnie koncerny opuszczają Rosję

Belgijska firma Anheuser-Busch InBev zgodziła się sprzedać swoje udziały w rosyjskiej spółce joint venture swojemu partnerowi, tureckiej firmie piwowarskiej Anadolu Efes – informuje Bloomberg, powołując się na dokumenty.

Po rozpoczęciu operacji specjalnej na Ukrainie najwięksi producenci piwa w Czechach, Plzensky Prazdroj (marki Pilsner Urquell, Velkopopovický Kozel i Gambrinus), Budejovicky Budvar (Budweiser Budvar), a także holenderski koncern piwowarski Heineken (Heineken, Okhota, Tri Medvedya, Zhigulevskoye) wstrzymali dostawy do Rosji.

Według firmy audytorsko-doradczej KPMG wartość wspólnego przedsięwzięcia szacowana jest na 1,1-1,3 mld dolarów.

Duński koncern piwowarski Carlsberg (marki Carlsberg, Kronenbourg, Holsten, Tuborg, właściciel fabryk Baltika) ogłosił wycofanie się z Rosji.

5. Bosh sprzedaje kolejną fabrykę w Rosji

Niemiecki koncern Bosch wstrzymał produkcję w rosyjskich przedsiębiorstwach w marcu 2022 roku. Według „Kommiersanta” sprzeda on swoje fabryki pod Petersburgiem tureckiemu funduszowi inwestycyjnemu Can Holding za ponad 20 mln dolarów

Bosch zwolnił już 30 pozostałych menedżerów w Rosji, którzy byli zaangażowani w sprzedaż sprzętu sprzedawcom detalicznym. „Bosch konsekwentnie opuszczał rynek rosyjski, wypełniając swoje zobowiązania w zakresie wsparcia serwisowego i pracowników, przed zwolnieniem otrzymywali roczną pensję” – powiedziało jedno ze źródeł Kommiersanta.

W sumie Bosch posiadał w kraju siedem zakładów produkcyjnych. Oprócz fabryk w obwodzie leningradzkim są to przedsiębiorstwa w obwodzie saratowskim, gdzie produkowano elektronarzędzia, części samochodowe, urządzenia grzewcze i grzejniki oraz w regionie samarskim (części samochodowe). W kwietniu zakłady w Engels zostały kupione przez S8 Capital, a Robert Bosch Samara LLC został kupiony przez FSUE NAMI.

6. Rosjanie będą mniej pić w statystykach. Nowe normy picia.

Rosyjski rząd zatwierdził koncepcję ograniczenia spożycia alkoholu do 2030 roku. Poinformowała o tym RBC służba prasowa Ministerstwa Zdrowia, przypominając podobną koncepcję w 2009 roku.

Zgodnie z nowymi normami zakłada się, że do 2030 roku Rosjanie będą zużywać średnio nie więcej niż 7,8 litra etanolu rocznie, co odpowiada trzem i pół litra wódki miesięcznie. Obecnie zużycie etanolu wynosi 8,9 litra rocznie na osobę, co odpowiada 44,5 butelce wódki rocznie, czyli prawie czterem butelkom miesięcznie.

Może wprowadzić kartki aby było sprawiedliwie ?

7. Władza ostrzega przed nową formą oszustw.

Wszyscy, którzy oglądają nas od dłuższego czasu, zwłaszcza Ci, którzy śledzą nasz program Jaruskij wiedzą o licznych sposobach oszustw na Rosjanach. Postanowiłem wam przeczytać tę wiadomość, gdyż akurat to może mieć znaczenie również dla wielu z was.

Ostatnią rzeczą, która interesuje Rosjan, ale i zapewne was, gdy otrzymujecie długo oczekiwaną paczkę, jest sposób pozbycia się pudełka wysyłkowego lub paczki.

Eksperci zalecają jednak bardziej odpowiedzialne podejście do tego. Jak się okazuje, nawet tutaj istnieje ryzyko utraty danych osobowych. 

Faktem jest, że na opakowaniu przesyłki znajdują się dane osobowe, w tym numer telefonu i adres domowy. Dla oszustów jest to bardzo cenna informacja. Kiedy po prostu wrzucamy pudełko lub torbę do najbliższego kosza na śmieci, znacznie ułatwiamy zadanie oszustom. Gdy tylko otrzymają nasze dane osobowe, mogą zacząć, do was dzwonić z wątpliwymi ofertami. U nas raczej jest to margines. Natomiast w Rosji jest to na tyle poważny proceder, że zaczęto informować społeczeństwo, aby się tego wystrzegali.

Aby temu zapobiec, eksperci zalecają wyjęcie z opakowania nakładki z danymi. 

„Zanim wyrzucisz pudełko, podrzyj naklejkę z danymi osobowymi na małe kawałki lub przepuść ją przez niszczarkę” – zalecają eksperci w Rosji.

My też zalecamy jako Kremlinka Show pilnowania swoich danych osobowych. Zwłaszcza okres przedświąteczny i czas intensywnych porządków to czas wyrzucania starych dokumentów, pudeł i opakowań. Warto zweryfikować, czy nie ma tam waszych danych.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: