Codzienny ekonomiczny przegląd 18.12.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

 • Moskiewski oddział Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej zarekomendował w wyborach kandydatury przewodniczącego Komitetu Centralnego partii Giennadija Ziuganowa
 • Producenci ostrzegają przed rosnącymi cenami elektroniki o 25% od 2024r
 • .Państwa członkowskie UE rozważają coraz szerzej pozbawienie Węgier prawa głosu w celu zawarcia porozumienia w sprawie przydziału środków finansowych Ukrainie – podał „Financial Times”, powołując się na europejskich dyplomatów.
 •  Nowe regiony rozważają możliwość dopuszczenia mieszkańców do głosowania w wyborach prezydenckich Federacji Rosyjskiej z ukraińskimi paszportami 
 • Węgry nie widzą zagrożenia ze strony Rosji dla innych państw europejskich, w tym tych położonych na wschodzie kontynentu – powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. 
 • Niemieckie służby celne ostrzegały przed możliwą konfiskatą prezentów świątecznych z Rosji
 • Spotify i Cisco zlikwidowały swoje firmy w Rosji
 • Białoruś zaproponowała nowy wariant indeksacji taryf na tranzyt ropy przez dwie nitki Przyjaźń – podniesienie ich o 43% dla ropociągu północnego, którym płynie tak zwana kazachska ropa, oraz o 14,5% dla ropociągu południowego, którym płynie ropa z Rosji.
 • Ministerstwo rolnictwa odcina się od zapowiedzi wzrostu cen czekolady. Koszt wyrobów czekoladowych zależy głównie od cen surowców, które nie są produkowane w Rosji. Zostało to z o głoszone przez służbę prasową Ministerstwa Rolnictwa Rosji
 • W aptekach w regionach kończą się amerykańskie leki na ADHD
 • Unia Europejska zakończy w tym tygodniu proces zatwierdzania 12. pakietu sankcji antyrosyjskich. Prawdopodobnie jeszcze dzisiaj lub jutro.
 • Dochody Rosji z eksportu ropy naftowej i produktów ropopochodnych spadły w listopadzie w porównaniu z październikiem o 17 proc., do 15,2 mld dolarów według MAE.

 1. Jaja nie zdążą na nowy rok

Rosja wkrótce otrzyma „bezcłowe jaja” z Turcji i Azerbejdżanu, co zdaniem władz powinno obniżyć wysokie ceny. Poinformował o tym minister rolnictwa Dmitrij Patruszew.

 Bezcłowe jajka dotrą z Turcji w ciągu 2-3 tygodni

Minister dodał, że ma nadzieję na spadek cen po Nowym Roku, ponieważ w przeddzień świąt noworocznych jajka w kraju zawsze drożeją.

Podczas bezpośredniej rozmowy telefonicznej 14 grudnia z narodem prezydent powiedział, że zapytał ministra rolnictwa o sytuację z jajami.

„Niedawno rozmawiałem z ministrem rolnictwa i zapytałem, jak sobie radzi ze swoimi jajami. Oni [Ministerstwo Rolnictwa] mówią, że wszystko jest z nimi w porządku. Na co ja odpowiedziałem <… >: Ale dziwne że nasi obywatele w jakiś sposób mają problemy” – powiedziała głowa państwa.

Wowa Putin

Putin przeprosił też Rosjan za wzrost cen jaj i nazwał to, co się dzieje, „porażką w pracy rządu”.

Według Patruszewa uwaga prezydenta sprawiła, że poczuł, że musi lepiej pracować.

„Czułem, że muszę lepiej pracować, ale prawdopodobnie nie do końca poradziłem sobie z tym zadaniem. Ale mimo wszystko żywię nadzieję, że prezydent da kolejną szansę na korektę tej ceny”.

Dmitrij Patruszew

Siergiej Lisowski, zastępca przewodniczącego Komitetu Dumy Państwowej ds. Ochrony Konkurencji, wyraża wątpliwość w nowe środki zaraddcze:

„Jeśli zostaną przywiezione, będzie to dość mała ilość. Nikt nie produkuje jaj „do przechowywania”. W końcu jest przechowywany maksymalnie przez trzy miesiące. I jedynie w dobry sposób, jajko dietetyczne z najbardziej przydatnymi substancjami to przechowywanie przez góra tydzień”.

Siergiej Lisowski

Galina Bobylewa, dyrektor generalna Rosyjskiego Związku Drobiarskiego, zwróciła również uwagę na fakt, że tureckie jaja są droższe niż krajowe, więc zniesienie ceł raczej nie będzie skuteczne.

Obecnie w wielu regionach jajka zaczynają być limitowane i sprzedawane na sztuki a cena dochodzi do 20 rubli.

Jednocześnie w grudniu popyt na jaja w centralnych i południowych regionach Rosji wzrósł do 25%.

2. Największy producent samochodów w Rosji przegra z Chińskimi markami.

Dzieje się to, co w sumie wydarzyć się musiało, biorąc pod uwagę cały ciąg przyczynowo skutkowy, jakiego jesteście z nami świadkami od wielu miesięcy.

AvtoVAZ, największy producent samochodów w Rosji, potrzebuje wsparcia rządu, aby konkurować z chińskimi firmami motoryzacyjnymi. Poinformował o tym szef firmy Maksym Sokołow na konferencji prasowej zorganizowanej w fabryce Łady. Dlaczego? Oczywiście się domyślacie, ale mam cytat.

„Otwarte konkurowanie z rynkiem chińskim jest nierealne. Wolumen produkcyjny nie jest porównywalny z rynkiem rosyjskim”. W motoryzacji bardzo ważna jest skala. Powiedzmy sobie otwarcie, zapotrzebowanie na Łady nigdy nie będzie tak duże. Niezbędne będzie rządowe działanie regulacyjne dla rozwoju rynku motoryzacyjnego w Rosji do 2030 roku. W sensie zablokować chińskie marki? Chyba Xi nie będzie zadowolony więc Panie Sokołow przyjdzie wam najprawdopodobniej zjeść tę żabę.

We wrześniu AvtoVAZ znalazł się pod amerykańskimi sankcjami. Następnie Sokołow ostrzegł o problemach z dostawami komponentów.

Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał ostatnio, że wzrost cen samochodów produkcji krajowej jest poważny – 40% – ale nie zgodził się z opinią, że ceny samochodów AvtoVAZ „wyleciały w kosmos”. Wydaje mi się, że tu punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Pan prezydent chyba jednak nie zwraca uwagi na potencjalnych nabywców tych samochodów, a tam mamy +40% na cenie + stopy procentowe podniesione już na procent 16%. Kredyt na samochód na 5 lat nagle tworzy cenę końcową całkiem okazałą jak na Ładę.

3. Władimir Putin: Rosja nie zamieni suwerenności na kiełbasę

„Taki jest los, interesy Rosji, szczęście, nadzieje, marzenia naszych dzieci, prawo naszego kraju do bycia silnym. Wiesz, dodałbym jeszcze: słuszna i żywotna konieczność naszego kraju, aby być silnym. Wszystkie decyzje musimy i będziemy podejmować wyłącznie sami, bez cudzej rady z zagranicy.

„Rosja, nie może zrezygnować ze swojej suwerenności w zamian za kiełbasę i stać się czyimś satelitą. Rosja musi być suwerenna, inaczej nie będzie istnieć”

„Razem mamy jeszcze wiele do zrobienia w interesie Rosji. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że stoimy przed historycznymi zadaniami” – powiedział prezydent, ale nie wymienił samych zadań.

Elity Zachodu liczyły nie tylko na upadek gospodarki i sfery społecznej Rosji, ale także na nasz system polityczny i państwowy.

Myśleli, że mogą zasiać w nas wewnętrzny zamęt. Ale takie recepty nie zadziałały i jestem pewien, że nie zadziałają w odniesieniu do Rosji. Nasze społeczeństwo, wszystkie gałęzie władzy i szczeble władzy wykazały się dojrzałością, siłą i stabilnością”

4. Powierzchnie magazynowe biją rekordy cen, pomimo rekordowych inwestycji.

W obliczu niedoboru powierzchni magazynowych deweloperzy projektów przemysłowych i mieszkaniowych zaczynają angażować się w magazyny.

W 2023 r. rozpoczęto budowę co najmniej 15 dużych (inwestycje o wartości ponad 1 miliarda rubli) projektów magazynowych. Ich realizacja może się jednak opóźnić ze względu na drogie pożyczone środki.

Największym klientem budowy nowych kompleksów magazynowych była firma Wildberries, (odpowiednik naszego Allegro zmiksowanego z Amazonem), która w tym roku rozpoczęła budowę 7 dużych centrów dystrybucyjnych w różnych regionach o wartości od 6,8 ​​do 12,5 miliarda rubli.

Największym nowym projektem był kompleks logistyczny na terytorium Krasnojarska o powierzchni 600 000 metrów kwadratowych. m, przeznaczony dla ładunków z Chin. Tak na tej platformie jest bardzo dużo chińszczyzny. Poszperałem sobie trochę. Wygląda troszkę zatowarowanie jak z Aliexpress. W oczy rzuciły mi się monitory. Ceny monitorów Xiaomi mniej więcej podobne do naszych cen, choć tam oczywiście z wielkimi rabatami -50-60%. Natomiast należy pamiętać o różnicy zarobków między naszymi krajami. Ale zostawmy dygresje.

Magazynów jest za mało, stawki czynszów w już istniejących biją rekordy. W obwodzie moskiewskim udział pustostanów wynosi obecnie 0,1%, a w miastach powyżej miliona mieszkańców nie przekracza 1-2%. W takich warunkach żądane stawki czynszu, według jego danych, przekroczyły już granicę 8 000 rubli. na mkw. m rocznie (bez kosztów eksploatacji i podatku VAT), a w 2022 roku wynosiły około 5000 rubli. W przyszłym roku średni poziom stawek w obwodzie moskiewskim osiągnie 10 000 rubli. na mkw. m rocznie.

Jakie to ceny? 8000 rubli to 350zł , 1000 rubli to 440zł za m2. rocznie. Sprawdziłem sobie ceny na Śląsku ok. 4 euro za m2 miesięcznie. Nie szukałem za dużo, jeśli są tańsze, lub droższe to dajcie znać w komentarzach. Natomiast wychodzi na to, że mamy 48 euro rocznie za m2 magazynu w Polsce, zapewne wybudowanego według wszelkich unijnych norm. Daje jakieś 207 zł za m2 w stosunku do 450 zł za m2 w Rosji.

Dotkliwy niedobór magazynów, który powstał w związku ze złożonością logistyki spowodowaną wojną i rozwojem handlu internetowego, który gwałtownie zwiększył aktywność w tym segmencie.

Można sobie wyobrazić, co dzieje się z firmami, które nie uczestniczą w specjalnej operacji wojskowej, oraz nie handlują w Internecie. Opłaty będą musieli wliczać w cenę, lub będą musieli opuścić magazyny. Na ich miejsce jest kolejka chętnych. Zapotrzebowanie jest bardzo duże. To wszystko są właśnie takie drobne dane o rosyjskiej gospodarce, których nie usłyszycie nigdzie indziej.

Gurulew awansuje na pierwszego krasomówcę w Rosji.

Mieliśmy na łamach CEP już kilka razy wypowiedzi posła Dumy Państowej Andrei Guruleva.

Tym razem, zamiast go cytować, pozwoliłem sobie przetłumaczyć wideo. Mowa tym razem o przymusie rodzenia dzieci przez Rosjan.

W październiku rząd, opracowując budżet Funduszu Społecznego, przewidywał, że liczba urodzeń w Rosji w ciągu najbliższych trzech lat będzie nadal spadać i osiągnie poziom, jakiego kraj ten nie widział od czasów caratu. Wielkości zawarte w prognozie stanowią minimum od przełomu XVIII i XIX w. Więc jaki jest pomysł? Przerwać wojny? Nie. Robić dzieci. Klasyka gatunku…

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. Roma
  2023-12-19

  Ach, jak bardzo mi szkoda rossji (pisownia celowa). Krok za kroczkiem idą Święta…a jaj NIET:(.

Brak możliwości komentowania.