Codzienny ekonomiczny przegląd 12.12.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

  • GoDaddy, amerykańska firma świadcząca usługi rejestracji domen i hostingu internetowego, ogłosiła, że 31 grudnia zamknie konta klientów, którzy „mogą znajdować się w Federacji Rosyjskiej”.
  •  Ponad 100 wysokich rangą europejskich prawodawców zamierza wysłać wspólny list do Stanów Zjednoczonych z prośbą o odblokowanie pomocy wojskowej dla Ukrainy, donosi Reuters. Dokument podpisali przedstawiciele co najmniej 17 państw.
  • Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła zakaz importu uranu z Federacji Rosyjskiej.
  • Spółki zależne Siemensa i Volkswagena zwróciły się do rządu niemieckiego o odszkodowanie z tytułu strat finansowych w Rosji.
  • Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą i powiedział mu, że propozycja rozpoczęcia negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do UE nie została wypracowana. Budapeszt oczekuje od Kijowa większych praw dla Zakarpackich Węgrów.
  • Węgry zawetują 12. pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, jeśli koncern naftowo-gazowy MOL nie będzie mógł sprzedawać produktów naftowych z rosyjskiej ropy na Słowacji i w Czechach
  • Przywódcy UE rozważają możliwości obejścia ewentualnego weta Węgier i Słowacji w sprawie pomocy dla Kijowa i rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii podczas obecnego szczytu, donosi The Guardian. Według publikacji, szefowie Unii Europejskiej rozważają obecnie możliwość udzielenia pomocy finansowej Ukrainie większością kwalifikowaną.
  • .Władze brytyjskie pozostawią sankcje wobec Rosji w mocy po zakończeniu konfliktu na Ukrainie, aby Moskwa nie mogła szybko odbudować swoich zdolności wojskowych – powiedział brytyjski zastępca sekretarza stanu ds. biznesu i handlu Nusrat Ghani.
  •  Ukraina i Polska osiągnęły porozumienie w sprawie odblokowania granicy, podały ukraińskie media.Czekamy na szczegóły
  • Szwajcarskie banki zaczęły pobierać prowizję za przechowywanie zablokowanych pieniędzy rosyjskich miliarderów.Rosyjscy oligarchowie wściekli i przestraszeni cała sytuacją.Zamrożenie aktywów może trwać wiele lat przy niezrozumiałej prognozie, dlatego szwajcarskie banki, nie chcąc obsługiwać ich na własny koszt, są zmuszone pobierać prowizje w alternatywny sposób 

1. Kolejne awarie samolotów tym razem bardzo niebezpieczny precedens.

Wczoraj samolot wylatujący z Moskwy z substancjami radioaktywnymi ważącymi 19 kilogramów na pokładzie niemal natychmiast po starcie wylądował awaryjnie na lotnisku Wnukowo. Na pokładzie samolotu oprócz niebezpiecznego ładunku było 104 pasażerów. Samolot wysłał sygnał SOS o awarii podwozia. Niestety nie podano szczegółów co to dokładnie za substancje radioaktywne i w sumie, dlaczego leciały razem ze 104 pasażerami.

Również wczoraj rano okazało się, że samolot An-24 rok produkcji 1960, poleciał z powrotem na lotnisko, z którego wystartował z powodu awarii wskaźników prędkości.

Tylko w tym miesiącu zgłoszono co najmniej czternaście przypadków awarii rosyjskich samolotów podczas lotów. Osobną kwestią są awarie wykryte przed startem.

Od początku roku odnotowano ponad 180 przypadków awarii podczas lotów, w porównaniu do 60 takich incydentów w 2022 r. – takie dane podał Newsweek.

Mamy więc w zaledwie rok przyśpieszenie awaryjności niemal trzykrotne.

W przypadku 19 kg materiałów radioaktywnych, skutki skażenia będą zależeć od rodzaju materiału, jego aktywności oraz sposobu rozprzestrzenienia. Jako, że nie mamy dokładnego składu tej przeysłki mogę przytoczyć takie oto dane.

Na przykład, 19 kg plutonu-239, który ma wysoką aktywność i długi okres półtrwania, może spowodować poważne skażenie w przypadku rozprzestrzenienia w powietrzu lub wodzie. W przypadku rozprzestrzenienia na ziemi, skażenie może być mniej poważne, ale nadal może powodować problemy zdrowotne.

Z drugiej strony, 19 kg izotopu jodu-131, który ma niską aktywność i krótki okres półtrwania, może spowodować mniej poważne skażenie, nawet jeśli zostanie rozproszony w powietrzu lub wodzie.

W przypadku rozprzestrzenienia na ziemi, skażenie może być praktycznie nieistotne.

Tak więc po rosyjsku wkładajmy sobie przesyłki radioaktywne do samolotów o wątpliwej jakości technicznej. Jest to jeden z ciekawszych pomysłów.

2. UE ogłosi dzisiaj przekazanie zysków z zamrożonych środków dla Ukrainy.

Komisja Europejska (KE) zamierza otrzymać do 15 mld euro na wsparcie Ukrainy z wpływów z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego (CB),

E będzie wymagać od centralnych depozytów papierów wartościowych, które są właścicielami aktywów rosyjskiego banku centralnego, umieszczania otrzymanych od nich zysków na oddzielnych rachunkach. Drugi etap planu zakłada przekazanie tych zysków do wspólnego budżetu Unii Europejskiej (UE), który jest przeznaczony na wsparcie Ukrainy.

FT wyjaśnia, że mówimy tylko o dochodach z zamrożonych funduszy Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej. Według szacunków KE dzięki temu do 3 r. będzie można zarobić ok. 15 mld euro rocznie, czyli 2027 mld euro. Europejscy urzędnicy ostrzegają, że kwota może się zmienić w zależności od stopy procentowej. Restrykcje te dotkną przede wszystkim belgijski depozytariusz Euroclear, który posiada rosyjskie aktywa o wartości ok. 191 mld euro, co stanowi największy udział na Zachodzie.

Kraje UE będą musiały jednogłośnie poprzeć plan i uzgodnić dalsze kroki w celu jego realizacji, zanim Ukraina będzie mogła otrzymać pieniądze USA i inne kraje G7 już poparły ten ruch.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zatwierdził transzę w wysokości 900 mln USD dla Ukrainy po przeglądzie rozszerzonej umowy w ramach Rozszerzonego Instrumentu Finansowego dla Ukrainy. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie budżetu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Ukraina osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie transzy w wysokości 900 milionów dolarów około miesiąc temu. Fundusz szacuje potrzeby Kijowa w zakresie finansowania zewnętrznego w 2024 r. na 42 mld dolarów.

W marcu 2023 r. MFW zatwierdził pożyczkę dla Ukrainy w wysokości 15,6 mld dolarów na cztery lata. Kijów musi spełnić wymogi określone przez fundusz. Pierwsza transza, o wartości 2,7 mld dolarów, wpłynęła w kwietniu, a druga, na 890 mln dolarów, w czerwcu.

3. Budujmy super więzienia na tysiące ludzi.

W Ułan-Ude chcą za 20 miliardów rubli zbudować „superkolonię” dla trzech tysięcy więźniów, powiedział szef Buriacji Aleksiej Cydenow. Zakończenie budowy zaplanowano na rok 2030.

 Lokalni mieszkańcy sprzeciwiają się „osadzaniu przestępców w samym centrum regionu” – głosi komunikat wideo opublikowany przez kanał telewizyjny Arigus. Ponadto, aby zbudować „superkolonię”, trzeba będzie wyciąć około 80 hektarów lasu. Tu podsunę pomysł. Proszę zatrudnić więźniów do wycinki lasów. Będzie łatwiej.

Władze regionalne twierdzą, że budowa kolonii pomoże regionalnej gospodarce: „To duży projekt inwestycyjny”. Nic tak nie pomaga gospodarce jak obóz pracy w regionie.

Kurs na rzecz budowy „superkolonii” został obrany w 2007 roku. W obwodzie leningradzkim zaczęto budować największe więzienie w Rosji – areszt w Kołpinie, mieszczący ponad cztery tysiące osób, otrzymał nieoficjalną nazwę „Krzyże-2”. 

Budynki na terenie kompleksu są połączone zadaszonymi przejściami. Powierzchnia kompleksu wynosi 35 hektarów.

Następnie w 2021 roku  w obwodzie kałuskim postanowiono zbudować  kolonię dla 3000 więźniów. Na kompleks składać się będzie wiele budynków, w tym kilka kolonii ogólnego i maksymalnego bezpieczeństwa, kolonie osadnicze, dwa areszty śledcze, placówki medyczne, ośrodek prawniczy, strefa przemysłowa, pomieszczenia prokuratury i ewentualnie sądów. Cud miód i orzeszki. Brakuje Spa i przedszkoli.

 Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie około 100 hektarów. „Mimo złowrogiej nazwy obiekt będzie bardzo przydatny dla rozwoju miasta. Po pierwsze, odciąży istniejące osiedla kolonialne Kaługi i okolicznych przedmieść, gdzie warunki życia odbiegają od przyjętych standardów. Po drugie, zintegrowane podejście stworzy dla więźniów zarówno dodatkowe miejsca pracy, jak i więcej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu. Cóż, każdy duży projekt budowlany pozwoli lokalnym wykonawcom nieźle zarobić” – zapewnił regionalny rzecznik praw człowieka Jurij Zelnikow.  

Chyba tylko Rosja potrafi przedstawiać w ten sposób optymistycznie stawianie wielkich obozów więziennych.

4. Rusal bez pieniędzy i z gleboką restrukturyzacją

Rusal zamierza  zamknąć szereg swoich przedsiębiorstw ze względu na pogorszenie sytuacji gospodarczej i rosnące podatki – wynika z przeglądu przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Aluminium, do którego należy firma. Stowarzyszenie zauważyło, że kilka przedsiębiorstw Rusala już teraz działa z ujemną rentownością.

„Wiele przedsiębiorstw Rusal już teraz funkcjonuje na granicy zerowej lub nawet ujemnej rentowności. Pogorszenie sytuacji gospodarczej lub wzrost obciążeń fiskalnych może doprowadzić do konieczności ich zamrożenia lub zamknięcia. W takim przypadku około 5 30 miejsc pracy zostanie utraconych w przemyśle i kolejnych w sektorach pokrewnych i usługowych”

Mówimy o trzech przedsiębiorstwach aluminiowych: zakładach w Kandalakszy, Wołgogradzie i Nowokuźniecku. Ich moce produkcyjne mają wyprodukować 500 tys. ton aluminium (w 2022 r. spółka wyprodukowała łącznie 3,83 mln ton, co stanowi 5,6% światowej produkcji aluminium).

Program ekomodernizacji hut aluminium w Krasnojarsku, Bracku, Szelekowie i Nowokuźniecku o łącznym koszcie 380 mld rubli może zostać wstrzymany.

Mówiąc o całej branży aluminiowej, Stowarzyszenie wskazało, że obecnie „z powodu działań nieprzyjaznych państw i szeregu czynników zewnętrznych” znajduje się ona pod bezprecedensową presją.

Ceny giełdowe aluminium są na najniższym poziomie od marca 2021 r., a koszty produkcji aluminium i produkcji tlenku glinu w przemyśle stale rosną.

5. Nawalny gdzieś zniknął.

Federalna Służba Penitencjarna (FSIN) poinformowała prawników polityka Aleksieja Nawalnego, że ich klienta „nie ma już na liście” w kolonii w Melechowie w obwodzie włodzimierskim, gdzie odsiadywał 19 lat więzienia w sprawie tworzenia społeczności ekstremistycznej. 

Władze nie chcą powiedzieć, dokąd został przeniesiony” . Nawalnego nie ma także w IK-7 w obwodzie włodzimierskim – kolonii specjalnego reżimu – powiedziano jego prawnikowi.

Wcześniej współpracownicy polityka twierdzili, że przez sześć dni z rzędu nie mogli się z nim skontaktować. Administracja stwierdziła, że ​​przyczyną problemów komunikacyjnych są problemy z elektrycznością w kolonii, których nie udało się rozwiązać od 7 grudnia. Aha to brzmi logicznie.

„Oni po prostu naśmiewają się ze mnie. To już szósty dzień, odkąd nie wiemy, gdzie jest Aleksiej i co się z nim dzieje” – powiedział prawnik Nawalnego.

Wcześniej sekretarz prasowy Nawalnego poinformował, że polityk zachorował w celi i podano mu kroplówkę. „Nie wiemy, co to było, ale biorąc pod uwagę, że pozbawiono go jedzenia, przetrzymywano w karnej celi bez wentylacji i skrócono mu do minimum czas chodzenia, wygląda na to, że zemdlał z głodu. Po tym incydencie prawnicy spotkali się z Aleksiejem, był w miarę zdrowy” – zauważyła, dodając, że przez tydzień spędzony w kolonii polityk nie otrzymywał adresowanych do niego listów.

W poniedziałek 6 grudnia skonfiskowano wniosek Nawalnego o wizytę u dentysty. Powodem miały być zawarte w oświadczeniu „przejawy przestępstwa”. 

6. To na jutro albo na komentarz

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa opublikowało projekt uchwały rządu w sprawie ograniczeń w imporcie nasion niektórych roślin rolniczych. Mówimy o ziemniakach, burakach cukrowych, słonecznikach, pszenicy, kukurydzy i innych uprawach.

Zakłada się, że kwoty będą obowiązywać od 23 stycznia do końca 2024 roku. Dokument został opracowany „w trosce o bezpieczeństwo żywnościowe” kraju.

Organem uprawnionym do wydawania kwot stanie się Ministerstwo Rolnictwa. Ograniczenia nie dotyczą niektórych rodzajów nasion przeznaczonych do celów badawczych, i edukacyjnych. 

W maju rząd zatwierdził zasady lokalizacji produkcji nasion w Rosji, które weszły w życie na jesieni . Tym samym zagraniczni producenci byli zobowiązani do zawierania wspólnych przedsięwzięć z lokalnymi organizacjami z udziałem nierezydentów nie większym niż 49%.

Uczestnicy rynku nasion Euroseeds (w skład którego wchodzą Bayer, BASF, Corteva itp.) przestrzegają od jesieni Rosję o zagrożeniach dla dalszej pracy firm członkowskich organizacji w Federacji Rosyjskiej w związku z produkcja nowych wymagań lokalizacyjnych.

Doktryna bezpieczeństwa żywnościowego zakłada, że ​​do 2030 roku Rosja powinna zaopatrzyć się w lokalnie wyselekcjonowane nasiona na poziomie 75%. Na koniec 2022 r. średni wskaźnik wyniósł 60,3% – podało Ministerstwo Rolnictwa.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: