Codzienny ekonomiczny przegląd 11.12.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

 • Władze obwodu biełgorodzkiego ograniczyły sprzedaż jaj do jednej osoby w Biełgorodzie. Teraz każdy mieszkaniec regionu może kupić nie więcej niż dwa tuziny jaj – powiedziała zastępca gubernatora obwodu Julia Szczedrina.
 • Ukraina nie jest gotowa do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej – powiedziała Marian Carey, przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych słowackiego parlamentu.
 • Rosyjskie wojsko na Ukrainie dąży do przejęcia i utrzymania inicjatywy przed wyborami prezydenckimi w marcu 2024 r., podejmując operacje ofensywne na kilku odcinkach frontu. Według Amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną 
 • Administracja prezydenta USA Joe Bidena jest gotowa zaostrzyć politykę imigracyjną i przyspieszyć deportację uchodźców, aby skłonić Republikanów w Kongresie do zatwierdzenia pomocy dla Ukrainy – poinformował Reuters
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Spotka się z prezydentem Joe Bidenem, przewodniczącym Izby Reprezentantów USA, republikaninem Mikiem Johnsonem i wygłosi przemówienie w Senacie. 
 • Premier Węgier Orbán odbył krótkie spotkanie z prezydentem Zełenskim w Buenos Aires, politycy omówili kwestię przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej 
 • Od 11 grudnia Słowackie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych wznowi bezterminową blokadę jedynego samochodowego punktu kontrolnego na granicy z Ukrainą.
 •  Władze Ukrainy oczekują otrzymania 150 samolotów bojowych z krajów zachodnich, które zastąpią sprzęt w stylu sowieckim – Jurij Ihnat, przedstawiciel Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Głównym samolotem bojowym Sił Powietrznych Ukrainy powinien być amerykański myśliwiec F-16. Trwają też konsultacje w sprawie przekazania Kijowowi szwedzkich myśliwców JAS 39 Gripen.
 • . Ukraina może odmówić udziału w Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku, jeśli Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie zmieni swojego stanowiska w sprawie dopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do zawodów 
 • Ceny mieszkań na wynajem w dużych miastach Rosji wzrosły o 25%. Winne kredyty i inflacja.
 • Azerbejdżan rozmawia o nowych wolumenach dostaw gazu do Bułgarii. Azerbejdżan dostarczy w tym roku do Bułgarii ok. 1 mld metrów sześciennych gazu

1.Zakaz dla LNG wisi w powietrzu

Rada UE i Parlament Europejski wstępnie uzgodniły zakrojone na szeroką skalę restrykcje wobec rosyjskich dostawców gazu, które mogą uderzyć przede wszystkim w Gazprom i Novatek. Dzięki jego przyjęciu kraje UE będą mogły zakazać dostawcom z Federacji Rosyjskiej dostępu do infrastruktury przesyłowej gazu, w tym terminali LNG, na poziomie krajowym. Oznacza to, że europejskie firmy będą miały możliwość zerwania długoterminowych kontraktów z rosyjskimi dostawcami, minimalizując ryzyko zapłacenia wielomiliardowych kar. Choć eksperci uważają, że żaden z dotychczasowych odbiorców rosyjskiego gazu nie chce z niego zrezygnować, to obecność takiej możliwości może stać się powodem do nacisków politycznych.

8 grudnia Rada UE i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie polityczne ustanawiające nowe rozporządzenie gazowe mające na celu dekarbonizację gazu i wodoru. Nowe przepisy zawierają m.in. klauzulę bezpieczeństwa energetycznego, która pozwala państwom UE na poziomie krajowym nałożyć zakaz rezerwacji przepustowości infrastruktury, czyli zarówno terminali LNG, jak i gazociągów, dla eksporterów gazu z Rosji i Białorusi.

„Rozporządzenie będzie zawierało przepisy pozwalające państwom członkowskim na przyjęcie ograniczeń w dostawach gazu ziemnego, w tym LNG z Federacji Rosyjskiej lub Białorusi” – czytamy w oświadczeniu Rady UE.

Do tej pory tylko Wielka Brytania, Polska i kraje bałtyckie zrezygnowały z rosyjskiego LNG. W okresie styczeń-listopad Hiszpania, według Kplera, zakupiła 4,43 mln ton z Rosji, Belgia – 4,3 mln ton, Francja – 3 mln ton, Holandia, Grecja, Finlandia, Szwecja również kontynuują zakupy. Według Komisji Europejskiej import rosyjskiego gazu (w tym LNG) w 2023 r. wyniesie 40-45 mld m sześc. wobec 80 mld m sześc. w 2022 r. i 155 mld m sześc. w 2021 r.

2. Niedobór prochu na świecie.

Niedobór prochu, który zaczyna być odczuwalny na świecie, spowoduje w przyszłym roku światowy wzrost cen amunicji. Poinformowała o tym klientów amerykańska firma Vista Outdoor, będąca właścicielem producentów broni i amunicji.

„W związku z wydarzeniami na świecie nasi dostawcy powiadomili nas o bezprecedensowym zapotrzebowaniu i spodziewanym światowym niedoborze prochu, co skutkuje znacznym wzrostem naszych cen. 

„Jesteśmy zmuszeni podnieść ceny, aby zrównoważyć te koszty” – stwierdził wiceprezes firmy Brett Nelson. Wśród firm, które podniosą ceny, są Remington, Alliant Powder, CCI, Federal, SEVI-Shot i Speer.

Jednocześnie Vista Outdoor obiecała dalsze wspieranie ukraińskich sił zbrojnych. W marcu 2024 roku firma wyśle ​​do Kijowa 1 milion sztuk amunicji. 

„To podkreśla, jak ważna jest Druga Poprawka w Ameryce i pokazuje zdolność amerykańskich producentów do dostarczania amunicji naszym sojusznikom. Od dawna wspieramy ukraińską armię i nadal będziemy to robić w tych globalnych wysiłkach na rzecz zjednoczenia się na rzecz demokracji” – stwierdziła firma w oświadczeniu.

To pokazuje jak konflikt na taką, skale weryfikuje wiele rzeczy. Wyobraźcie sobie konflikt na globalną skalę. Widocznie w tym momencie na świecie jest za mało fabryk, które produkują tak newralgiczny składnik jak proch. Może to też pokazać przy ewentualnej strategiczne cele dla obu stron. Fabryki prochu.

3. Inflacja przebiła najgorsze prognozy banku centralnego i rządu

Według Rosstatu roczna inflacja przyspieszyła do 7,48 % w listopadzie wobec 6,69% w październiku. W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,11%. Produkty spożywcze w minionym miesiącu podrożały w porównaniu z październikiem o 1,55 proc. (w ujęciu rocznym o 7,21 proc.). Jajka stały się jednym z najdroższych produktów: w 46 regionach Federacji Rosyjskiej ich ceny wzrosły o 10-20%, w 21 regionach – o 20-28,6%.

Według agencji statystycznej ogórki (o 35,1%), pomidory (o 19,1%), winogrona (o 8,6%) i czosnek (o 6,8%) podrożały w sektorze spożywczym. Spadły ceny pomarańczy (o 9,4%), cytryn (o 6,3%) i marchwi (o 1,5%). Wzrost cen jaj w listopadzie przyspieszył do 15,1% (13,1% w październiku). Od początku roku jaja podrożały o 36,5 proc., w ujęciu rocznym o 40,3 proc.

Wśród leków podrożały sinupret (7,3%), lewomekol i sulfacetamid (po 2,3%), furosemid (1,9%), aspiryna (1,7%), kwas askorbinowy i pankreatyna (po 1,4%).

W artykule Rosstat zauważono, że paliwo silnikowe podrożało o 2,3%,

W sektorze usług turystycznych ceny wyjazdów wakacyjnych do krajów Azji Południowo-Wschodniej i Azji Centralnej wzrosły odpowiednio o 19,4% i 2,8%. Ponadto o 8,7% wzrosły koszty wyjazdów na Białoruś (5,9%), do ZEA (5,1%), krajów Kaukazu Południowego (1,6%), Egiptu (1,1%), Turcji (9,5%), a także wakacji na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego.

Koszty wynajmu mieszkań jednopokojowych wzrosły najbardziej w porównaniu z ubiegłym rokiem w Niżnym Nowogrodzie (+28%), Czelabińsku (+26,4%), Tiumeniu (+22,7%), Wołgogradzie (+21,3%), Rostowie nad Donem (+17,6%). W Moskwie ceny wzrosły o 14 proc., w Petersburgu o 13 proc.

Dzisiaj, 8 grudnia, prokurator generalny Igor Krasnow, polecił przeprowadzenie kontroli nadzorczych producentów jaj kurzych i sprzedawców detalicznych tych towarów w wielu regionach Federacji Rosyjskiej, w tym w obwodach samarskim, orenburskim i uljanowskim. Kontrole cen jaj w regionach Federacji Rosyjskiej będą prowadzone wspólnie z organami antymonopolowymi i innymi uprawnionymi organami. Powodem tego działania był wzrost średniej ceny detalicznej towarów o ponad 40%.

4. Propaganda wykorzystała amerykańskie gwiazdy Sportu i Filmu.

Siedmiu amerykańskich gwiazd, w tym Elijah Wood i bokser Mike Tyson, pojawiło się w filmach w rosyjskim Internecie, a następnie w doniesieniach mediów państwowych. W filmie ze współczuciem zalecają, aby „Vladimir” przeszedł terapię z powodu uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Odtwórca roli Froda Bagginsa w trylogii „Władca Pierścieni”, bokser, czterech innych aktorów i muzyk stali się ofiarami rosyjskiej propagandy, która od dawna demaskuje prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego jako narkomana i alkoholika. Swoje śledztwo opublikował na ten temat NEW YORK Times.

Filmy, które zaczęły pojawiać się w Internecie w lipcu, zostały nagrane w aplikacji Cameo, w której użytkownicy mogą płacić sławnym osobom za zamawianie spersonalizowanych filmów. W przypadku Wooda (jego ceny zaczynają się od 340 dolarów) aktor okazuje „Władimirowi” wsparcie moralne, zachęca go do podjęcia leczenia i kończy swój apel słowami: „Mam nadzieję, że otrzymacie potrzebną pomoc”.

Kiedyś sprawdzałem tę aplikację i jest to bardzo fajna sprawa. Można zamówić sobie spersonalizowane życzenia od swojego ulubionego aktora czy piosenkarza, których popularność spadła w ostatnim czasie. Jeżeli nie znacie można sobie po naszym CEP sprawdzić. A może też chcecie spersonalizowane życzenia np. od Pawła to dajcie znać. Jakoś się dogadamy.

Inne podobne filmy stworzyli aktor Breaking Bad Dean Norris, John McGinley ze Scrubsa, aktorka i prezenterka telewizyjna Kate Flannery (The Office), aktorka i przedsiębiorczyni Priscilla Presley (żona Elvisa Presleya)Na przykład Flannery dokucza odbiorcy, pokazując butelkę whisky, a następnie mówi rzeczowo: „Poważnie, byłoby wspaniale. Po prostu to zrób”.

W przypadku Tysona wideo zostało po prostu zaczerpnięte z jego filmu promocyjnego Cameo. W wersji rosyjskiej jego głosu nie słychać, a lektor zwraca się z podobną prośbą do Zełenskiego.

Oczywiście wszystkie gwiazdy nie miały pojęcia dlaczego i dla kogo to robią. Rosjanie zagrali bardzo sprytnie wykorzystując ten temat.

5. Producenci i dostawcy produktów spożywczych obawiają się niepokojów społecznych.

Dmitrij Leonow, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Rusprodsojuz (producentów i dostawców produktów spożywczych), powiedział, że biznes obawia się „ekscesów i ryzyka” w przypadku zakazu podnoszenia cen żywności bez uzasadnienia ekonomicznego. Wcześniej Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) zaproponowała ukaranie dużych firm za podniesienie kosztów towarów o 30% lub więcej w ciągu 60 dni bez uzasadnionych powodów.

„Biznes jest uspokajany, że stosowanie ustawy będzie wyłącznie na polecenie rządu, gdy Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego potwierdzi wahania cen, ale nie można wykluczyć nadużyć w terenie, jeśli procedura postawienia przed sądem zostanie uproszczona” – powiedział Dmitrij Leonow.

Dodał, że główne ryzyko inicjatywy FAS wiąże się ze ściganiem każdego uczestnika rynku, którego roczny obrót przekracza 800 mln rubli.

Propozycja FAS, według wiceprzewodniczącego Rusprodsojuz, zawiera „odrzucenie postulatu ekonomicznego, że na wysoce konkurencyjnych rynkach cena jest ustalana przez równowagę podaży i popytu”. Służba antymonopolowa stwierdziła, że prawo pozwala na ukrócenie „nieuczciwych zachowań” poszczególnych firm, a sam środek będzie tymczasowy.

Wcześniej prokurator generalny Igor Krasnow, polecił sprawdzić regionalnych producentów jaj kurzych w związku z gwałtownym wzrostem cen tego produktu.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: